Po leteckom útoku americkej armády na dve cisternové vozidlá, ktoré unieslo hnutie Taliban, zostalo niekoľko desiatok mŕtvych. Útok nariadil veliteľ nemeckej základne v Kundúze Georg Klein, ktorý sa obával, že povstalci môžu použiť cisterny na útoky. V protiklade so spravodajskými informáciami, na základe ktorých sa Klein rozhodoval, väčšina z tých, ktorí sa nachádzali okolo cisterien, boli civilisti. Taliban im totiž umožnil načerpať si palivo po tom, ako cisterny uviazli v riečisku. Podľa odhadov pri útoku zahynulo 90 až 150 ľudí.
Popal dúfa, že Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) prípad tento rok prejedná po tom, ako nemecké úrady odmietli Kleina stíhať. Toho medzitým povýšili na hodnosť brigádneho generála. Suma päťtisíc amerických dolárov (v prepočte približne 4600 eur), ktorú Nemecko vyplatilo rodinám obetí ako humanitárnu pomoc, nie kompenzácie, podľa Popala nie je dostatočná.
Incident považujú za čierny deň v povojnovej histórii nemeckej armády. Vtedajší nemecký minister obrany Franz Josef Jung pritom pôvodne trval na tom, že všetky obete leteckého útoku boli povstalci.