Tragická chyba poľských lekárov alebo k čomu môže viesť umelé oplodnenie

Tragická chyba poľských lekárov alebo k čomu môže viesť umelé oplodnenie

Varšava 15. júla 2018 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik/PGT)

 

Pred 40 rokmi, v júli 1978, prišlo na svet prvé dieťa zo skúmavky, čo vyvolalo veľký rozruch na strane svetovej lekárskej komunity. Odvtedy extrakorporálne oplodnenie (IVF) napomohlo k narodeniu zhruba 6 miliónov detí v rôznych krajinách sveta.

Ilustračné foto

Aj napriek tomu, že ide reprodukčná medicína dopredu, nie vždy prebehne takéto oplodnenie bez problémov. IVF, ktoré neprinesie želaný výsledok, ešte nie je tak závažné. Iným prípadom však je, keď sa tento proces, do ktorého vkladá bezdetný pár spoločnú nádej, stane rodinnou tragédiou. Práve to sa stalo v roku 2014 v poľskom meste Police, keď sa v dôsledku IVF narodilo dieťa trpiace vážnou genetickou poruchou. Narodené dievčatko navyše kvôli tragickej chybe nie je biologickou dcérou ženy, ktorá ju porodila a vychováva. Medzitým, čo sa rodičia zaoberajú nákladnou liečbou dievčaťa a požadujú po klinike náhradu vo výške troch miliónov zlotých, odborníci sa s týmto problémom snažia vysporiadať. Na túto tému sa poľskej redakcii portálu Sputnik vyjadrila lekárka Natália Kalinina, špecialistka na gynekológiu a liečbu neplodnosti a doktorka na moskovskej klinike Nova.

Reklama

 

Sú prípady, kedy je počas procesu IVF kvôli chybe zavedené žene cudzie vajíčko, naozaj vzácne alebo je nemožné sa takémuto riziku vyhnúť?

Reklama

V našej praxi sme sa s takými prípadmi nestretli a zdajú sa nám veľmi, ale veľmi pochybné. Súvisí to najmä s tým, že na všetkých moderných klinikách existuje jasný a dobre zavedený algoritmus práce. Najprv sú všetky skúmavky so zárodočnými bunkami a embryami označené. V elektronickej dokumentácii je potom stanovený vzťah medzi pacientkou a jej manželom, čo bráni použitiu darcovského vajíčka, teda ak si pacienti nevybrali darcu pre svoje vajíčko už skôr. Skúmavky kontrolujú dvaja embryológovia, pričom ide o kontrolu dvoch na sebe nezávislých osôb. Posúďte sami, ale za takých podmienok je veľmi zložité dopustiť sa chyby.

 

Môže samotná procedúra IVF u embrya spôsobiť genetické poruchy?

IVF nemá vplyv na pravdepodobnosť vzniku genetických porúch u embryí. Embryo môže dostať akákoľvek ochorenie od oboch rodičov, rovnako ako v prípade poškodenia, ktoré však nezávisí na genetike rodičov. Môže sa jednať o akékoľvek ochorenie, ako je napr. Downov syndróm, klinefelterov syndróm, cystická fibróza a mnohé ďalšie.

 

Reklama

Pokiaľ hovoríme o prípade, ktorý sa stal v Poľsku, je naozaj Schinzel-Giedion syndróm, spôsobený v dôsledku IVF, vážnym ochorením?

Tento syndróm patrí do kategórie závažných ochorení a vyznačuje sa oneskorením v duševnom vývoji, mnohými vrodenými vadami v rozvoji urogenitálneho a kardiovaskulárneho systému, anomálií kostí, tvárovými vadami, epilepsiou. Liečba je symptomatická a dĺžka života závisí od závažnosti daných vád.

 

Ako často sa pri IVF rodia deti s genetickými vadami?

Podľa štatistík pravdepodobnosť, že sa narodí zdravé bábätko záleží na veku páru, vo väčšej miere na veku ženy, a tiež na tom, či sa u rodičov či príbuzných v minulosti objavila nejaké genetické ochorenie. Samotná procedúra IVF nemá vplyv na genetické vady.

Reklama

Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie riziko, že žena porodí dieťa s trizómiou (jedna z možných chromozonálnych anomálií), je 1:385 vo veku 30 rokov, 1:63 vo veku 40 rokov a 1:19 vo veku 45 rokov. Pričom prevalencia fatálnych chromozomálnych anomálií, ktoré vedú k vnútromaternicovému usmrteniu plodu, je ešte vyššia: napríklad aneuplodia (abnormalita v počte chromozómov) je príčinou 25% všetkých prirodzených potratov, najmä potom 50-60% spontánnych potratov v prvom trimestri tehotenstva. Mladším párom dáva program IVF väčšiu šancu na počatie zdravého dieťaťa kvôli genetickému vyšetreniu embrya. Procedúra IVF s takou analýzou naopak zabraňuje prenosu embrya s genetickými patológiami.

Je potrebné si uvedomiť, že procedúra IVF ako taká nemá vplyv na pravdepodobnosť, že sa narodí dieťa s genetickou vadou. Na genetické problémy má vplyv najmä zdravie rodičov a ich vek. Procedúra IVF však môže pomôcť znížiť riziko, že sa narodí geneticky chorý jedinec, ale nie o 100%. Pokiaľ hovoríme o medicíne všeobecne, potom každá lekárska analýza a každá procedúra pripúšťa chybu. Jednoducho povedané, aj pri štandardnom vyšetrení krvi bude zhruba 1% výsledkov nesprávnych. Pravdepodobnosť akýchkoľvek výnimiek týkajúcich sa zdravia detí po programe IVF neprekračuje štatistiky pravdepodobnosti, ktoré možno pozorovať u populácie pri prirodzenom tehotenstve. Zabrániť narodeniu dieťaťa s genetickou vadou je možné napríklad pomocou PGT (preimplantačná genetická diagnostika), ale sú známe aj prípady, kedy došlo k chybám aj tu.

Je dôležité poznamenať, že embryo s vážnou genetickou vadou najčastejšie umiera v ranej fáze svojho vývoja. Menej závažné genetické ochorenia môžu byť u tehotnej ženy zistené pomocou ďalšej metódy, a to na základe prenatálneho testu, ktorý umožňuje prerušiť tehotenstvo zo zdravotných dôvodov do 12 týždňov.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

19:58

Podpredsedníčka Európskej komisie (EK) pre hodnoty a transparentnosť a dočasná eurokomisárka pre spravodlivosť Věra Jourová v utorok pre bruselského spravodajcu TASR potvrdila, že 25. a 26. apríla pracovne navštívi Slovensko.

19:57

Novú iniciatívu, ktorá bude zaznamenávať prípady antisemitizmu naprieč Európou, spustili v utorok v nemeckej metropole Berlín. Cieľom európskej siete na monitorovanie antisemitizmu (ENMA) je poskytovanie informácií o nenávisti voči židom na nadnárodnej úrovni.

19:57

Súd v Taliansku v utorok prijal žalobu premiérky Giorgie Meloniovej na historika a filológa Luciana Canforu, ktorý o nej povedal, že “je v srdci neonacistka”. Súdny proces sa začne 7. októbra v meste Bari a Meloniová chce od Canforu vysúdiť odškodné 20.000 eur.

19:46

Požiar historickej budovy burzy v dánskej metropole Kodaň, ktorý vypukol v utorok ráno, sa krátko po 16.00 h SELČ podarilo dostať pod kontrolu. Hasiace práce však stále pokračujú, uviedol na popoludňajšej na tlačovej konferencii šéf kodanských záchranárov Jakob Vedsted Andersen.

19:00

Nemecká a francúzska ekonomika, najväčšie v rámci Európskej únie, budú rásť tento aj budúci rok pomalším tempom, než sa pôvodne očakávalo. To sa odrazí aj na vývoji hospodárstva celej eurozóny. Uviedol to v utorok Medzinárodný menový fond (MMF), ktorý zverejnil najnovšie vyhliadky vývoja svetovej ekonomiky (World Economic Outlook).

18:44

Izraelská armáda v utorok potvrdila zabitie veliteľa proiránskeho šiitského hnutia Hizballáh, ku ktorému došlo pri útoku na južný Libanon.

18:22

Európska únia v utorok na konferencii “Náš oceán” v Grécku potvrdila svoju angažovanosť v oblasti medzinárodnej správy oceánov tým, že oznámila 40 záväzkov týkajúcich sa opatrení na rok 2024. Komisia uviedla, že tieto opatrenia budú financované sumou 3,5 miliardy eur z rôznych fondov EÚ.

18:20

Americký minister obrany Lloyd Austin v utorok prostredníctvom videokonferencie rokoval so svojím čínskym náprotivkom Tung Ťünom. Informovala o tom agentúra AFP s tým, že išlo o prvý osobný kontakt šéfov rezortov obrany USA a Číny za takmer 18 mesiacov.

18:11

Ukrajina v utorok oznámila, že identifikovala takmer 37.000 ľudí vrátane vojenského personálu, ktorí sú od začiatku vojny na Ukrajine vo februári 2022 vedení ako nezvestní. Kyjev zároveň varoval, že skutočné číslo môže byť “oveľa vyššie”.

18:02

Dopravné spoločnosti so sídlom v SR by mohli disponovať určitým počtom prenajatých nákladných vozidiel evidovaných v inom členskom štáte Európskej únie (EÚ) bez potreby ich evidencie v SR. Vyplýva to z vládneho návrhu novely zákona o cestnej doprave, ktorý poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok posunuli do druhého čítania.

18:00

Európska centrálna banka (ECB) čoskoro zníži sadzby, ak nedôjde k žiadnym veľkým prekvapeniam, uviedla jej šéfka Christine Lagardová. Dodala, že ECB teraz pozorne sleduje vývoj cien ropy.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke motýľ na kvitnúcej rastline Lantana v texaskom San Antoniu

Autor: TASR/AP- Eric Gay

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali