Výstupný výkon motora áut Toyota bude vďaka novej technológii potlačený pri mylnom použití pedálu plynu, keď má auto pred sebou človeka. Bude teda vylúčené náhle zrýchlenie smerom k chodcom, píše The Japan News.
Ďalej sa uvádza, že na trhu už existuje výbava brániaca zrýchleniu, keď si vodič pomýlil plyn s brzdou. Fungujú však len v prípade, že senzor zistí prekážku, stenu alebo iné auto. Ale na človeka alebo cyklistu podobné systémy často nereagujú.
Nový projekt Toyoty umožní postupné brzdenie auta pri náhlom stlačení pedálu plynu, dokonca ak nemá pred sebou prekážky.
Inštalácia systému na už kúpené vozidlo vyjde približne na 11 500 Kč (približne 445 eur).
V máji analytici z britského oddelenia americkej výskumnej spoločnosti J.D.Power v rámci výskumu 2019 UK Vehicle Dependability Study zostavili rebríček najspoľahlivejších áut vo veku do troch rokov. V rámci výskumu sa zúčastnilo viac 11,5 tisíc majiteľov áut vo Veľkej Británii. Pozornosť venovali počtu porúch v stovke áut jednej značky.
Analytici zaregistrovali viac ako 170 rôznych sťažností a rozložili ich na niekoľko základných kategórií: poruchy elektroniky; komunikačných, navigačných a audio systémov; poškodenie karosérie a detailov interiérov; problémy s klimatizáciou, motorom a prevodovkou.
Podľa výskumov má najlepšie ukazovatele francúzsky Peugeot so 77 poruchami na 100 áut. Druhé miesto obsadila česká Škoda (88 porúch), tretí – Hyundai (90). Na štvrtom a piatom mieste sú Nissan a Suzuki s 94-bodovými výsledkami.
Do prvej desiatky sa tiež dostali Opel (95), Kia (101), Mini (103), Ford a Volvo, ktoré má 106 porúch na 100 áut.
Najhoršie výsledky majú autá značky BMW – 181 porúch v stovke. Predposledné miesto obsadili autá Fiat (173), tretím outsiderom sa stalo Audi (167). V poslednej desiatke sú aj Jaguar (159), Land Rover (142), Mercedes-Benz (136) a Toyota (134).
Väčšina problémov súvisí s elektronikou. Podľa vedúceho európskej divízie J.D. Power Josha Halliburtona, snaha výrobcov neustále modernizovať svoje autá vedie k zvýšeniu počtov rôznych technických vybavení, ktoré nie sú ideálne a príliš spoľahlivé.
Na rozdiel od Peugeotu, lídra tohtoročného výskumu J.D.Power, autá Škoda vykazujú stabilne dobré výsledky. Od roku 2016 česká značka neklesla pod 4. pozíciu v desiatke najspoľahlivejších vozidiel.