Okamura pre Extra plus: Naším cieľom je vymeniť ČSSD, ktorá dlhodobo presadzuje zákony proti vlastnému národu

Bratislava 22. decembra 2018 (HSP/Foto:tomio.cz)

 

Narodil sa 4. júla 1972 v Tokiu moravskej matke a japonsko-kórejskému otcovi. Striedavo žil v Českej republike a Japonsku. Vyštudoval strednú chemickú priemyslovku, po maturite odišiel na krátky čas do Tokia. Venoval sa práci v britskom rádiu BBC v Prahe, neskôr práci v treťom sektore a cestovnému ruchu, ktorý pre neho dodnes predstavuje stabilný príjem. Písaním článkov na sociálne a politické témy, ale aj o podnikaní a cestovnom ruchu, ako i vystupovaním v televízii sa postupne stal známym človekom v ČR. Pred desiatimi rokmi ho tisícky priaznivcov nabádali, aby vstúpil do politiky

Tomio Okamura

V tom čase mal 38 rokov a chodil po republike s tematickými besedami, o ktoré bol veľký záujem. To bol pre neho impulz na založenie hnutia s cieľom presadiť vlastenecký program s dôrazom na priamu slobodu a demokraciu, ktorý má napríklad Japonsko a Švajčiarsko. V roku 2011 zozbieral podpisy a ako nezávislý kandidoval do senátu, vyhral prvé aj druhé kolo a v roku 2012 sa stal prvým nezávislým senátorom v ČR. V tom čase mal založený blog na idnes.cz, ktorý bol najčítanejší v ČR a funguje dodnes. Momentálne je tretí najdôveryhodnejší politik v ČR. Jeho politické hnutie SPD, ktoré presadzuje rovnaké práva a povinnosti občanov, je horúcim kandidátom na vstup do vládnej koalície. Tomio Okamura.

 

 

Čo vás priviedlo do politiky?

Prvú skúsenosť s politikou som mal na základnej škole v trinástich rokoch. Vedenie školy si ma pozvalo na koberček a pýtali sa ma, prečo mám protisocialistické názory. Spočívali v otázkach, prečo sú zavreté hranice a prečo nemôžeme hovoriť, čo chceme. Vyhrážali sa mi, že napíšu list na strednú priemyselnú školu chemickú, na ktorú som sa hlásil, aby ma pre moje názory neprijali a že pôjdem na učilište. V tom čase si na pohovor pozvali aj mamičku, ktorá dohováranie prešla mlčaním. Potom mi povedala, že nemôžem v škole rozprávať o tom, čo si doma hovoríme. To ma ubezpečilo, že to robím správne. Už vtedy som zastával názory slobody a demokracie v systéme, ktorý demokratický nebol. Nakoniec ma na strednú školu vzali. Tam som zažil vyhrážky, že nedostanem povolenie vycestovať na letné prázdniny za rodinou do Japonska. Ako malý chlapec som sa stal terčom nátlaku a vydierania zo strany režimu. Nežná revolúcia prišla v čase, keď som mal sedemnásť. Moja škola bola dve ulice od Národní třídy, tak po ceste zo školy som išiel na demonštrácie, do ktorých som sa zapojil, pretože aktívnosť je mi prirodzená.

 

V roku 2013 ste založili politické hnutie Úsvit, dostali ste sa do Poslaneckej snemovne ČR, ale o dva roky neskôr ste čelili politickému puču, ktorého cieľom bolo odstaviť vás z politiky. Prečo?

Úsvit som založil veľmi rýchlo, pretože na jar 2013 vyhlásili predčasné voľby a na rozvoj strany som mal len niekoľko mesiacov. Na kandidátky som zozbieral doslova ľudí z ulice a v krajoch som ich ani nepoznal. Vo voľbách sme uspeli a dostal som takmer sedem percent, čo znamenalo viac ako 385-tisíc voličov. Zrazu sa z ľudí, ktorí mali plat tridsaťtisíc korún mesačne, stali poslanci parlamentu a ľudovo povedané, „hrablo“ im. Zmenili sa na arogantných ľudí, ktorí zabudli na sľuby voličom. Do strany sa dostali ľudia, lační iba po peniazoch a moci, tak ich zneužili rôzni zákulisní podnikateľskí hráči. Problém je môj program priamej demokracie. Keď som pred piatimi rokmi vstupoval do politiky, tak mi jeden bohatý miliardár poslal sms-ku, že ten môj program je skvelý, ale nikdy mi to nedovolí presadiť, pretože teraz mu stačí, aby sa dohovoril na svojom biznise s tromi predsedami koaličných strán a takto by sa museli pýtať ôsmich miliónov občanov v referende. Pochopil som, že ma čaká tvrdý boj za skutočnú demokraciu a slobodu, kde prestanú vládnuť zákulisní krstní otcovia a stranícke sekretariáty. Dôvod puču bol prostý – odstrániť Okamuru a dehonestovať ho tak, aby sa už nikdy nemohol vrátiť do politiky.

 

Nato vás začali obviňovať, že ste vytunelovali stranu Úsvit a zamestnali vás vlastnou obhajobou…

Zažil som kontroly z rôznych finančných inštitúcií, polícia prešetrovala všetky moje podnikateľské a súkromné finančné toky. Výsledok bol, že som nič neurobil a mne sa dodnes nikto neospravedlnil. Médiá proti mne viedli obrovskú, štvavú kampaň na čele s Českou televíziou a Českým rozhlasom. Nepoznám podvodnejšie médiá ako český rozhlas a televízia.

Tomio Okamura

Nakoniec ste zo strany odišli a ako vy hovoríte, šliapli ste na plyn a založili celoštátne hnutie Svoboda a Přímá demokracie (SPD) s Radimom Fialom so širokou regionálnou štruktúrou a značnou členskou základňou, čo vám prinieslo v parlamentných voľbách v roku 2017 viac ako desať percent a 22 mandátov v poslaneckej snemovni. Bolo to pre vás zadosťučinenie?

Ľudia v Úsvite zle odhadli moju povahu, ktorá je japonská, to znamená, že ja sa nedám. Puč urobili veľmi zavčasu a dali mi priestor takmer dva roky do ďalších volieb. Začali sme sa venovať štruktúram strany a za dva týždne sme mali dvetisíc členov. Skutočne sme mohli začať budovať veľké hnutie s dosahom na politiku v republike. Po roku sme išli ako neznáma strana do komunálnych volieb, za obrovskej cenzúry médií hlavného prúdu. Vďaka sociálnym sieťam sme uspeli v desiatich krajoch z trinástich. Následne boli parlamentné voľby. Nemali sme peniaze na kampaň a s Radimom Fialom sme sa svojím majetkom zaručili banke za úver. Nič zlé som neurobil a médiá ma štvali ako zver, mali sme 1,5 percenta preferencií, ľudia si na ulici predo mnou odpľúvali, lebo novinári ma celé týždne umelo špinili svojimi lžami. Pravda sa nakoniec ukázala – že som nepochybil. Odpoveď Okamuru na nenávisť a lži je japonská: ešte viac zvýšiť nasadenie, koncentrovať sa na prácu a presadenie cieľov. Spomínam si úplne presne na ten pocit, keď som videl výsledok volieb. Nevnímal som to ako zadosťučinenie. Mal som plnú hlavu práce, ktorá nás čakala – nový poslanecký klub, presadzovanie programu, politické rokovania, odolávať politickému a mediálnemu zákulisnému boju. Mal som vnútornú radosť, ale od prvej noci som plánoval ďalšie kroky na najbližšie štyri roky.

 

Povolebná situácia a matematika naznačovali, že by ste sa mohli stať súčasťou vládnej koalície, no médiá v ČR spustili mediálnu hystériu a ostali ste v opozícii…

Novinári platení z fondov Georgea Sorosa samozrejme vymysleli antikampaň. Hystériu spustila internetová televízia DVTV, platená z peňazí Zděnka Bakalu, ktorý vytuneloval OKD a pre istotu žije vo Švajčiarsku. V ČR vlastní štyri médiá: Aktuálně.cz, týždenník Respekt, Hospodárske noviny a DVTV. Novinárka Daniela Drtinová, členka správnej rady Nadácie otvorenej spoločnosti ČR, ktorá sa vôbec netají, že majú peniaze od Georgea Sorosa, rozbehla umelú kauzu, ku ktorej sa pridali ďalšie probruselské médiá, že Okamura spochybňuje holokaust. Vytvorili kauzu, ktorú živili dva mesiace, pretože dva mesiace sa ma snažili odvolať z postu podpredsedu českého parlamentu. Ak im ide o ich vec, pracujú sofistikovane. Občiansky aktivista podá trestné oznámenie a ihneď sú pripravené médiá, ktoré to zverejnia na titulnej strane, aby človeka pošpinili.

 

Politická situácia v ČR naberá na obrátkach a hrozí pád vlády. Viete si predstaviť, ak Miloš Zeman opätovne poverí Andreja Babiša zostavením nového kabinetu, vstúpiť do vlády namiesto ČSSD?

Predstaviť si to dokážeme, pretože naša strana má trinásťtisíc členov a disponuje množstvom vysokoškolsky vzdelaných ľudí. Máme však principiálne zásady – presadenie programu SPD, nepolitikárčenie, nerobiť mediálne štvanice, byť pozitívny a konštruktívny na prospech občanov ČR. Chceme presadiť program, ale zároveň nechceme byť vo vláde s trestne stíhaným premiérom. Andrej Babiš na jar tohto roka rokoval s SPD o vstupe do vlády a už vtedy sme odporučili hnutiu ANO zostaviť vládu z odborníkov. Matematika je dnes úplne jasná. ANO má 88 poslancov a SPD 22, to znamená, že vládnej väčšine chýba jeden hlas. V prvom rade je potrebné, aby sa verejnosť dozvedela, či je Andrej Babiš vinný alebo nevinný. Táto kauza už obťažuje nielen občanov, ale aj samotného Babiša, preto by to polícia mala čo najskôr vyšetriť. Máme pred sebou ešte tri roky do volieb, preto je na zváženie, či bude krajina stagnovať, alebo pôjde dopredu. Naším cieľom je vymeniť ČSSD, ktorá dlhodobo presadzuje zákony proti vlastnému národu. Budeme hlasovať za vyslovenie nedôvery vláde ČR. Ak Miloš Zeman povedal, že dá tretiu šancu Andrejovi Babišovi, tak to nebude inak, pretože on svoje názory nemení.

Tomio Okamura

 

Proti Babišovi, Zemanovi a Okamurovi novinári systematicky vedú kampaň a demonštrácie nesú, podobne ako na Slovensku, názov Za slušné Česko. Nemáte pocit, že ide o koordináciu zo zahraničia?

Pochopiteľne, že je to koordinované. Na demonštrácie vyzývajú subjekty, ktoré majú aj na svojich internetových stránkach napísané, že sú financované zo zahraničia z fondov Georgea Sorosa a z Nórskych fondov, ale už nik nepíše, odkiaľ sú financované Nórske fondy. Preto presadzujeme zákon, aby všetky politické mimovládne organizácie, ktoré majú ročný príjem vyšší ako pol milióna korún zo zahraničia, museli samy seba označiť za organizáciu financovanú zo zahraničia. Každý občan bude vidieť, odkiaľ fúka vietor. Je to úplne legálne a férové. Cieľom je zastaviť neprehľadné financovanie akýchkoľvek politických neziskových organizácií, ktoré presadzujú EÚ, pozitívnu diskrimináciu, genderovú politiku alebo realizáciu prednášok o islame na českých školách. Nechceme zároveň zrušiť ich financovanie z verejných prostriedkov. Presadzujeme slobodu, ale sme proti, aby robili politiku za verejné peniaze. Ak ju chcú vykonávať, nech si založia politický subjekt.

 

V slovenskom parlamente sa opoziční poslanci pokúšali presadiť podobný zákon, no neúspešne. Predpokladáte, že SPD to v ČR presadí?

Berieme si príklad z USA, Izraela, Ruska, ale aj Maďarska. Rokovali sme o tom, ale zatiaľ nemáme podporu pre tento zákon, pretože Andrej Babiš, tak ako vždy, sa bojí. Verím, že rokovaniami dospejeme k pozitívnemu záveru.

 

Medzi hlavné programové ciele SPD patrí zmena politického systému na priamu demokraciu, osobná a hmotná zodpovednosť politikov za svoje rozhodnutia, presadzujete právo a spravodlivosť, žiadate, aby štát slúžil občanom. Hovoríte aj o tom, že nechcete byť provinciou EÚ, máte záujem rozvíjať a brániť suverénnu ČR. Ide o body, ktoré sú v prospech občanov ČR, no médiá aj politickí oponenti vás označujú za extrémistov. Aký majú na to dôvod?

Pre súčasné vládnuce elity je extrémista ten, kto chce zmenu smerujúcu ku skutočnej demokracii, konkrétne napríklad zákon o referende. Našich viac ako pol milióna voličov, pretože sú inteligentní, si uvedomilo, že slovo fašizmus a referendum je v priamom rozpore. Okamura nemôže byť nikdy fašistom, keď chce zákon o referende. Naopak, eurofašisti, neofašisti, neomarxisti sú tí, ktorí to odmietajú. Čo je zlé na tom, keď poviem, že majiteľmi Zeme sú občania a nie vybraná elita? V 130-miliónovom Japonsku majú takmer totožný vládny program s naším v SPD a je demokratický, len v ČR sa médiám a tretiemu sektoru nepozdáva. Čo je extrémistické na presadzovaní vlastenectva a národných záujmov?

 

Podľa posledného prieskumu ste tretím najdôveryhodnejším politikom v ČR. Čomu pripisujete úspech?

Ďakujem ľuďom, ktorí mi veria. Mrzí ma, že sa mi nepodarilo ešte viac presvedčiť ľudí o potrebnosti priamej demokracie. Mnoho ľudí podľahlo mediálnym nálepkám. Nikomu neželám, aby sa niekedy dostali do pazúrov českých novinárov. Vymyslia si klamstvá a všetkými spôsobmi sa vás snažia zničiť v priamom prenose. Dokážu vás pošpiniť na celý život. Existuje mnoho slušných redaktorov, ale značná časť novinárov sú krysy a ľudské hyeny. Roky sa snažím o prijatie mediálneho zákona podľa vzoru Veľkej Británie, aby sa za preukázané klamstvá dávali vydavateľom likvidačné pokuty. Každý človek má právo na ľudskú dôstojnosť a novinár tu nie je nadčlovek. Bezprecedentne klamú bez akéhokoľvek postihu.

Tomio Okamura

Novinári sú predsa na výplatnej listine svojho vydavateľa a plnia úlohy zadávateľa. Ako to chcete zmeniť? Zákon o likvidačných pokutách nevyrieši základný problém, že médiá majú objektívne informovať…

Zákon je veľmi ťažké presadiť, pretože okrem SPD sa všetci boja. Andrej Babiš, ktorý má sám mediálne impérium, sa tohto zákona obáva naivne si mysliac, že keď nebude za mediálny zákon, novinári ho budú šetriť. Je na veľkom omyle, pretože médiá sú na neho už pripravené. V ich očiach už nikdy nebude najlepší a len prvý, on v politike svojimi percentami dosiahol strop. Vedie sizyfovský boj a už by si mohol konečne uvedomiť, že tak ako bojujú médiá so mnou, budú aj proti nemu. Nehovorím, že je svätec, nepoznám ho, ale mám mediálnu skúsenosť. Mediálny svet je neuveriteľný a veľmi ťažko sa s ním bojuje. Vo februári tohto roka sme však dali voľnú ruku našej advokátskej kancelárii, že ktokoľvek z novinárov o našej strane a predstaviteľoch napíše ako o rasistických, xenofóbnych, fašistických, extrémistických, okamžite to dáme na súd. Musím povedať, že toto opatrenie začína byť účinné. Naša strana získala za volebný výsledok dvesto miliónov korún, čiže s novinármi sa môžeme súdiť až po ústavný súd. Redakcie nech si pripravia peniaze, SPD má čas. Bežná prax Českej televízie a iných médií je nahrávanie bez vedomia respondenta, pritom nerešpektujú svoj vlastný kódex. Redaktori sa ma drzo opýtajú, že vy posielate na nás právnikov? Odpovedal som nie, ja nemám čas venovať sa takej žumpe. Naša advokátska kancelária má voľnú ruku, tak sa obráťte na nich. Začínajú sa prvé súdne pojednávania za klamstvá, ktoré publikovali.

 

Nevôľa voči vašej strane súvisí zrejme s vašimi jasnými postojmi k migrantom, ale aj s presadzovaním zákona o zákaze propagácie islamskej ideológie, či podľa vzoru Rakúska, Dánska, Belgicka a Francúzska o zákaze islamského zahaľovania?

Tretí sektor chce porušovanie zákonov na rozdiel od SPD, ktorá má jasný postoj k ich dodržiavaniu. V súvislosti s migráciou jednoznačne platí Dublinský protokol, ktorý hovorí, že akýkoľvek migrant má v prvej bezpečnej krajine požiadať o azyl na zastupiteľskom úrade príslušného štátu. A práve toto bolo celý čas flagrantne porušované. Bezpečné krajiny sú Maroko, Turecko, Grécko, Macedónsko, Srbsko, Čierna hora, kde mohli požiadať o registráciu. Neurobili tak a systematicky porušovali zákon. A práve za upozornenie na nedodržiavanie zákona o nelegálnej migrácii ma médiá označili za xenofóba a rasistu.

 

Patríte medzi kritikov európskeho „establišmentu“, pretože ten je odtrhnutý od reality. EÚ sa už dávno odklonila od svojej podstaty a potláča národné štáty. Z akého dôvodu sa jej predstavitelia takto správajú?

Neviem prečo, ale vidím výsledky ich konania, ktoré sú v rozpore so záujmami jednotlivých národov. Vždy sa v histórii sveta objavil niekto s diktátorskými sklonmi, kto mal mocenské chúťky ovládať čo najviac národov a štátov. V Európe sme zažili Rímsku ríšu, Napoleona, Hitlera, bývalý Sovietsky zväz a jeho východný blok, dnes EÚ. Mocenské vplyvy sa vždy skončili rovnako. Čím viac rozširovali impérium, tým viac sa nastoľovali požiadavky jednotlivých národov. V minulosti sa to vždy skončilo vojnou a obrovským množstvom mŕtvych ľudí. V druhej polovici 20. storočia sa to skončilo rozpadom – je to prípad bývalého Sovietskeho zväzu a východného bloku. Navyše tu išlo o špecifikum, ktoré bolo zložené zo slovanských štátov, kde bol predpoklad jazykovej príbuznosti a kultúrnej histórie. Napriek tomu to nefungovalo. A to aj keď ZSSR nikdy nepristúpil k diktátu, kto bude na našom území žiť (migrácia), aké zakrivenie má mať banán či uhorka, koľkými litrami vody máme splachovať toaletu, akými žiarovkami máme svietiť, čo na území svojho štátu môžeme alebo nemôžeme pestovať. Tak ďaleko z ekonomického diktátu bývalý blok nedošiel. A aj tak sa rozpadol. Je nepochopiteľné, že ľudia nevidia spojitosť z minulosťou. Súštátie takých rôznych národov, ktoré sú v EÚ, teda pod jednostranným diktátom z Bruselu, nemôže kompatibilne fungovať. Otázka je, kedy a za akých obetí sa EÚ rozpadne.

 

Predpokladáte štiepenie EÚ, nielen v súvislosti s brexitom, ale aj so situáciou v Taliansku, ktoré čelí nevídanému prílevu migrantov?

Pre EÚ je vystúpenie Veľkej Británie z nej obrovskou ranou. Verím, že sa začína rozpad EÚ. Vlastenecké strany v jednotlivých štátoch EÚ, či už ide o Taliansko, Francúzsko, Maďarsko, Poľsko, Českú republiku alebo Rakúsko, začínajú silnieť. Pre EÚ to už prestáva byť sranda, pretože nie je udržateľná v tomto stave. Prekvapuje ma, že SR nemá v parlamente vlasteneckú stranu ani politika, ktorý by presadzoval záujmy Slovákov. Nedávno ma zarazil Andrej Danko, ktorý neháji národné myšlienky. Ani v Nemecku nenachádzame stranu, ktorá by sa s nami stotožňovala. Nemcom totiž vyhovuje takáto situácia, pretože oni opätovne riadia Európu a za nič nenesú zodpovednosť. EÚ nie je reformovateľná. Nikdy sa to nepodarí, pretože každý, kto bol aspoň raz v EP v Štrasburgu, pochopí, že to nie je možné. Ľudia si jazykovo nerozumejú, tak ako sa môžu dohodnúť pri riešení zásadných záležitostí? Naša frakcia parlamentných vlasteneckých strán presadzuje iný spôsob európskej spolupráce. Sme za čo najužšiu spoluprácu suverénnych a slobodných európskych krajín. Chceme, aby bol zachovaný voľný pohyb občanov EÚ, voľný pohyb peňazí, tovaru a služieb. Ostatné záležitosti by si národné štáty mali spravovať samostatne prostredníctvom bilaterálnych dohôd s jednotlivými krajinami Európy bez diktátu a regulácie Bruselu. Urobíme všetko pre to, aby sme uspeli vo voľbách do EP, pretože to je to miesto, kde môžeme zmeniť zloženie Európskej komisie, zásadne ovplyvniť politiku Európy na ďalších päť rokov a presadiť zmeny demokratickým spôsobom. Boj, ktorý nás čaká, bude náročný, pretože náš súper je na úplne inej ekonomickej úrovni, ako sme my. Je to súboj s nadnárodnými korporáciami, ktorým ide o moc a peniaze, a tie si budú chcieť udržať za každú cenu.

 

EÚ čoraz častejšie nanucuje národným parlamentom prijímanie právnych noriem v neprospech jednotlivých členských štátov. Ako sa dá vzoprieť diktátu Bruselu?

Jediná možnosť je uspieť vo voľbách do EP. Na konci mája 2019 budú európske voľby a máme pol roka na to, aby sme zabojovali o razantnú zmenu v EP. Naša európska frakcia na čele s Matteom Salvinim a Marine Le Penovou má ambíciu získať viac ako sto europoslancov, čo nie je nereálne, a vytvoríme jednotnú vlasteneckú frakciu. Juncker a Merkelová stratili súdnosť, sú bezdetní, preto im chýba pud sebazáchovy, je im jedno, čo tu zanechajú. Poslednou možnosťou by bolo referendum o vystúpení ČR z EÚ. Ak bolo v roku 2003 referendum o vstupe ČR do EÚ, tak je referendum o vystúpení absolútne legitímne.

 

Pred pár dňami ste sa v Sofii zúčastnili na rokovaní vašej frakcie partnerských vlasteneckých parlamentných strán spolu s Matteom Salvinim, H. Ch. Strachem, Geertom Wildersom a Marine Le Penovou. Čo bolo témou stretnutia?

Pripravovali sme stratégiu a témy, s ktorými pôjdeme do volieb do Európskeho parlamentu jednotne. Mali by sme mať spoločné vizuály, centrálne myšlienky a vzájomnú podporu jednotlivých lídrov počas volebnej kampane. Súčasná EÚ musí skončiť.

Tomio Okamura a Marine Le Penová

EÚ zaviedla pred istým časom sankcie proti Ruskej federácii. V mnohých krajinách to predstavuje ekonomický výpadok. Rozhodla EÚ správne?

SPD nesúhlasí so sankciami proti Rusku. Presadzujeme s krajinami sveta politiku spolupráce a rokovaní, nie konfrontácie za každú cenu. Upozorňovali sme, že sankcie v konečnom dôsledku ekonomiku RF posilnia, pretože sa obrátia na iné lukratívne trhy. ČR potrebuje Rusko ako ekonomického partnera. Vyvážali sme k nim techniku, ale aj potraviny, spolupráca bola obojstranne výhodná. Vladimir Putin sa pre sankcie zameral na iné a najväčšie trhy. Nadviazal na spoluprácu s doterajšími nepriateľmi – s Čínou a Tureckom. Vybral si krajiny s veľkým počtom obyvateľov – Egypt, Brazíliu a Indiu. Prehĺbil spoluprácu s najľudnatejšími krajinami sveta na ekonomickej báze. Rusko oprášilo svoj priemysel, podporilo  poľnohospodárstvo a stalo sa sebestačným. Krajiny EÚ vrátane ČR začali sankcie obchádzať a stavajú svoje fabriky na území RF. Čo bolo teda cieľom? Oslabenie RF? Nie, Rusko posilnilo svoje pozície. Namiesto toho, aby EÚ bola rozumná, tak si dala za cieľ hľadať nepriateľa, a tým je Rusko. Paradox je, že EÚ a NATO, keď sa začala migračná vlna, nenamierili svoje sily na ochranu južnej hranice pred nelegálnou moslimskou inváziou, ale vyslali vojská NATO do pobaltských štátov, lebo nepriateľom je vraj Rusko.

 

Tretí sektor pôsobiaci na území ČR, ale aj médiá často kritizujú Miloša Zemana za jeho postoj k Ruskej federácii a Vladimirovi Putinovi. Máte pocit, že Rusko a Putin ohrozujú svet?

Je to mediálne klamstvo. S Vladimirom Putinom sa stretol Donald Trump, Emmanuel Macron, Angela Merkelová, tak prečo by sa s ním nemohol stretnúť Miloš Zeman? Oni môžu a náš prezident nie? Jediným riešením, ako postupovať aj voči nepriateľovi, je rokovať s ním. V inom prípade nastupuje priama konfrontácia. Myslím, že máme iné hrozby ako Rusko. Tou je moslimská invázia do Európy. Západné mocnosti by mali vysvetliť bombardovanie Sýrie. Bez mandátu OSN a NATO začali britské a francúzske lietadlá bombardovať suverénne územie Sýrie. Nik to nevysvetlil ani neodsúdil. Naopak, legitímne tam bola pozvaná ruská armáda legitímne zvolenou vládou. Bašár Asad bol zvolený v priamej voľbe, je teda legitímnym prezidentom. Nevšimol som si za posledné roky, že by armáda RF zaútočila niekde v zahraničí. Naopak, USA to robia opakovane. Výsledkom je absolútny rozvrat a chaos v Iraku, Sýrii, Líbyi. Pod rúškom demokracie a porazenia diktátora vyvolali nestabilitu a tisícky nevinných mŕtvych. Tieto agresívne americké akcie spôsobili obrovský nárast nenávisti moslimského sveta voči kresťanskej Európe. S islamistami nedosiahnete dohodu, pretože majú svoju hlavu. Kým žili po svojom, bol pokoj, keď sa začal do toho miešať Západ, výsledkom je migračná vlna. Kladiem si legitímnu otázku, čo bolo cieľom Američanov, čo v skutočnosti v Sýrii vyriešili? Museli prísť ruské vojská, aby nastolili mier v Sýrii.

 

Správne ste povedali, že výsledkom konfliktov na Blízkom východe je rozsiahla migrácia. Je možné ju ešte zastaviť?

Áno. Čo sa týka Českej republiky, tak stačí, aby sa SPD stala súčasťou vládnej koalície, aby vo Francúzsku Marine Le Penová bola súčasťou vlády alebo prezidentkou. V Rakúsku sa do vlády dostalo FPÖ a prišli zmeny, v Taliansku v priebehu mesiaca urobil poriadok Matteo Salvini. Musia začať vyhrávať vlastenecké strany a migráciu sa podarí zastaviť. Zmena môže byť okamžitá.

 

Kto ponesie zodpovednosť za dianie v Európe v súvislosti s obrovským prílevom nelegálnych migrantov?

Bohužiaľ nikto. Legálny spôsob je len zmena pomerov v EP a na úrovniach národných vlád a následné branie na zodpovednosť ľudí, ktorí tomu slúžili. Junckerovi sa mimoriadne páči, že má moc a nemá pud sebazáchovy, veď EK riadi opilec a bezdetný človek. Pred pár dňami sa česká komisárka Jourová preriekla, keď povedala, že ona nevie, kto vlastne predkladá návrhy na EK. Vždy to vraj prinesie Juncker. V štandardnej demokracii predsa vieme, kto nosí návrhy do vlády. EÚ je pozoruhodný svet.

 

Pred štyrmi mesiacmi sme boli svedkami stretnutia Putin – Trump. Myslíte si, že sa týmto stretnutím skončila pomyselná druhá studená vojna?

Bol som prvý politik v ČR, ktorý už rok a pol pred americkými voľbami verejne podporil Donalda Trumpa. Dôležité je, že spolu komunikujú. Akákoľvek konfrontácia veľmocí by pre ČR a SR vzhľadom na veľkosť krajín nebola vhodná. Je potrebné, aby lídri veľmocí medzi sebou hovorili čo najčastejšie, nech sa skamarátia. Taktiež je potrebné komunikovať s Čínou.

 

Z hľadiska geopolitiky je svet v mimoriadnom pohybe. Aký predpokladáte ďalší vývoj z hľadiska bezpečnosti v najbližších rokoch?

Záleží na tom, aký bude vývoj na politickej scéne, pretože ak budú pri moci v Európe vlastenecké strany našej frakcie, ktoré chcú rokovať s USA, Ruskom a Čínou, tak je priestor na konštruktívny dialóg a zabezpečenie stability. Európa musí začať hájiť národné záujmy jednotlivých štátov, odstrániť diktát Bruselu, aby politici opätovne začali vnímať realitu a počúvali požiadavky svojich národov.

Lenka Mayerová

 

(Rozhovor Lenky Mayerovej s Tomiom Okamurom vyšiel v mesačníku Extra plus, www.extraplus.sk)

 

PODPORTE JEDINE NEZÁVISLÉ MÉDIUM
Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Pošlite nám tip

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vybrali sme

FotoUSA a Irán si vymenili väzňov

Bratislava 7. decembra 2019 (SITA/HSP/Foto: TASR/AP-U.S. Embassy Switzerland/Javad Zarif twitter account via AP)   Irán a Spojené štáty americké si vymenili väzňov. Teherán prepustil amerického doktoranda z Princetonovej univerzity Xiyuea Wanga, ktorého v auguste 2016 zatkli pre obvinenia zo špionáže, a Washington zase iránskeho vedca Masúda Solejmáního zadržaného vlani v…

Vyše 7 tisíc penzistov dostáva starobný dôchodok nad tisíc eur

Bratislava 7. decembra 2019 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Starobný dôchodok nad 1 000 eur dostávalo ku koncu júna tohto roka 7,4 tisíca penzistov. Naopak, najnižšiu penziu v pásme do 76 eur poberalo 2,1 tisíca starobných dôchodcov. Vyplýva to z údajov, ktoré agentúre SITA poskytol hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder Starobnú penziu do…

Mladík ukázal partnerke na prvom rande mŕtvu starú matku v skrini

Kyjev 7. decembra 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ivan Sekretarev)   Mladý muž na Ukrajine skončil vo väzbe po tom, čo novej partnerke ukázal na prvom rande niečo šokujúce: svoju mŕtvu starú mamu. Polícia v sobotu informovala, že 23-ročný vnuk držal v skrini mŕtvolu 82-ročnej ženy, ktorá mala na hlave natiahnutú igelitovú tašku Partnerke,…

VideoPrezident Kazachstanu: „Nás nestrašia udalosti na Ukrajine, anexia Krymu je príliš silné slovo a v Kazachstane je demokracia na dobrej úrovni“

Nur-Sultan 7. decembra 2019 (HSP/Foto:SITA/AP-Alexei Filippov)   Kazašský prezident Kasym‑Žomart Tokajev v relácii „Nemcová. Interview“ v rozhovore s redaktorkou Deutsche Welle - Žannou Nemcovou v predvečer svojej oficiálnej návštevy Nemecka uviedol, že ho nestrašia udalosti na Ukrajine. Tiež podčiarkol, že v Kazachstane neexistuje kult osobnosti a že polícia nepoužíva proti demonštrantom „špeciálne prostriedky“ V odpovediach na…

Bezpečnostní šarlatáni ústami hovoriacej bábiky povedali: NATO je hlavným pilierom bezpečnosti. Má to logiku?

Bratislava 7. decembra 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo)   Aký pán, taký krám, hovorí známa múdrosť. Aký pán, takí poradcovia, povedané parafrázou. Skončil sa samit NATO. Ukazuje sa, že ide o ďalšiu premárnenú príležitosť na zásadnú reformu tejto organizácie. Ale počujeme samé chválospevy. Aká je skutočnosť? Podľa zdedených šablón a predpísaného scenára od zbrojárskych…

Lajčák rokoval s poradcom francúzskeho prezidenta Macrona

Bratislava 7. decembra 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA-Diana Černáková)   O príprave nadchádzajúcej decembrovej Európskej rady, najmä pokiaľ ide o otázky spojené s budúcim európskym rozpočtom a klimatickou agendou, rokoval v sobotu v Bratislave minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) s Clémentom Beauneom, poradcom francúzskeho prezidenta Emmanuela…

Štátny tajomník rezortu diplomacie ocenený na pôde OSN

Bratislava 7. decembra 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí František Ružička prevzal na pôde OSN ocenenie „Diwali - Power of One”. Tohtoročný slávnostný ceremoniál sa uskutočnil 6. decembra 2019 v centrále OSN v New Yorku a celkovo boli ocenení 4 laureáti z prostredia diplomacie…

Podobnú drámu zažili v bytovke aj pred 40 rokmi

Prešov 7. decembra 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR/MV SR-Vladimír Benko)   Centrom kompletnej pomoci po včerajšom výbuchu plynu v bytovom dome na Mukačevskej ulici sa stali priestory Základnej školy na Prostějovskej ulici v Prešove. Zasadá v nich krízový štáb, zriadili tam Centrum sústredeného sociálneho zabezpečenia a prichádzajú doň aj ľudia z poškodenej bytovky…

FotoPolícia zadržala pravdepodobných vinníkov tragédie v Prešove; NAKA už rieši nenávistný komentár mladej Rómky

Bratislava/Prešov 7. decembra 2019  (HSP/Foto: TASR-Vladimír Benko/MV SR/Facebook)   Krajský vyšetrovateľ začal trestné stíhanie vo veci všeobecného ohrozenia. Polícia na sociálnej sieti zasa musela zablokovať prijímanie súkromných správ pre húfne nahlasovanie nenávistného komentára Polícia na sociálnej sieti informovala, že v súvislosti s výbuchom plynu v bytovom dome na Mukačevskej ulici…

SHO vyzýva ústavných činiteľov: Venujte svoj mesačný plat obetiam nešťastia v Prešove

Bratislava 7. decembra 2019 (HSP/SHO/Foto:Facebook)   Slovenskom otriasla ďalšia tragédia. V bytovom dome v Prešove vybuchol plyn. Záchranári už hlásia niekoľko obetí. Informujú médiá. „Ešte pred príchodom domov som si vybrala z bankomatu peniaze. Všetko zhorelo, karty, peniaze, všetky doklady… Začnem od nuly, nemám nič,“ smutne konštatovala Silvia Hrebeňárová, ktorá…

FotoPolitici reagujú na tragédiu v Prešove. Saková sa neubránila slzám; prezidentka Čaputová ponúka obetiam požiaru ubytovanie. Čudný status Kisku

Bratislava 6. decembra 2019 (HSP/Foto: SITA-Martin Medňanský/Facebook) AKTUALIZUJEME   Politici reagujú na piatkovú tragédiu v Prešove Prezidentka SR Zuzana Čaputová vyjadrila hlbokú sústrasť pozostalým pri výbuchu plynu v prešovskom bytovom dome. Na sociálnej sieti sa tiež poďakovala hasičom a všetkým záchranným zložkám. "Veľmi ma zarmútila dnešná správa o tragédii v Prešove. Myšlienkami…

Impeachment voči Trumpovi prechádza do ďalšej fázy, Trump rozohral hru voči Bidenovi

Moskva 7. decembra 2019 (HSP/Iarex/Foto:SITA/AP-Evan Vucci,Charles Krupa,TASR/AP-Andrew Harnik)   Ruský portál iarex informuje o procese konečného vypracovania obvinení Donalda Trumpa v súvislosti s impeachmentom. Demokrati pokračujú v znásilňovaní americkej demokracie. Vo štvrtok 5.12.2019  Nancy Pelosiová uviedla že "s poľutovaním, ale aj s dôverou a pokorou a so zmyslom pre vernosť…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Nový Harabin – alebo nie? Recenzia knihy

„Švédsko je tuším akási liaheň novodobých úchyliek: boli prví, ktorí zaviedli pre dieťa neutrálny rod a výchovu, v rámci ktorej Švédi nesmú dcére prezradiť, že je dievča a synovi, že je chlapec, lebo by im narušili ich slobodu výberu pohlavia, genderovej identity. Švédsko je krajinou, kde bábkami v rozprávke pre…

BEDA NÁM, ak si s pokánia budeme robiť posmech

Ísť na svätú spoveď pred sviatkami, uznať si svoje chyby a hriechy, oľutovať si to, mať predsavzatie žiť v priateľstve s nebom, to je to podstatné v predvianočnom čase. Darčeková hektika nie je to dôstojné a správne. Hoci to má väčšina ako prioritu. Bez čistého srdca a rozvoja čností je…

BEDA VÁM, progresívno-liberálni fašisti! My vlastenci sa nebojíme vašich hrozieb a zastrašovania!

Vieme, kto ste, komu slúžite a aké zlovestné sú vaše zámery. Klaniate sa démonovi moci a mamony, preto ste služobníkmi tých najzločinnejších svetovládnych mocenských elít usilujúcich o nastolenie genocídnej svetovlády globálneho fašizmu. Viete veľmi dobre, aký desivý je ich program likvidácie európskej civilizácie a bielej rasy s pomocou európskeho superštátu – fašisticko-islamského kalifátu, na čom intenzívne…

Obvinený Kiska vs. obvinený Fico? Skvelý politický marketing, ale kto z neho vyťaží najviac?!

Včera vypuklo mediálne šialenstvo a hon na Roberta Fica. Médiami obletela správa, že NAKA ho obvinila v podstate za to, že sa vo svojom videu zastal bývalého poslanca odsúdeného za slobodný názor Milana Mazureka. Nič by na tom nebolo zvláštne, keby SMERu nepadali preferencie. A na kom sa priživiť, no predsa na…

Summit NATO alebo komédia v priamom prenose?

Toľko očakávaný summit NATO sa skončil a priniesol omnoho viac komických okamihov ako tých strategických! Celý summit sa niesol v duchu prestreliek medzi jednotlivými lídrami. Najskôr šlo o prestrelky medzi americkým prezidentom Trumpom a ostatnými členmi NATO kvôli financovaniu organizácie, potom medzi americkým prezidentom Trumpom a francúzskym prezidentom Macronom, ktorý…

Nie som politik, ale chcem riadiť štát. Nie som chirurg, ale nebojte sa operácie, mám dobrý úmysel...

Ani neviem, po koľký raz som počul od ašpirantov na politiku slávnu vetu: „Nie som politik“. Ale idú kandidovať. Akoby politik mal byť nadávkou. Akoby sme mali uveriť, že politiku majú robiť amatéri bez skúseností vo svojich profesiách a najmä bez chápania zásad politiky. Tie sa dajú získať len postupne. Pôsobením…

TopDesat

Neohľaduplnosť týchto ľudí je naozaj príšerná

0

Neohľaduplnosť niektorých ľudí je naozaj príšerná. Na týchto fotografiách uvidíš zopár takýchto ľudí, ktorí robia svojmu okoliu zle. Zozbierali sme pre teba zopár fotografií. Po ich vzhliadnutí budeš zrejme trocha nahnevaný, ale to je v poriadku. Nie každý sa vie s týmito vecami ľahko vyrovnať. Neohľaduplnosť niektorých ľudí je totižto…

Planéta potrebuje záchranu! Toto nauč svoje deti

0

Naše deti prijímajú návyky veľmi rýchlo a ak ich ako rodičia naučíme návyky šetrné k životnému prostrediu, môže to zohrávať obrovskú úlohu pri ochrane životného prostredia v budúcnosti. Tieto návyky sú potrebné, aby sa naše deti mohli lepšie spojiť s prírodou, a tak ich bude inšpirovať k živým rozhovorom o záchrane…

Vynálezy budúcnosti, ktoré môžeš používať už dnes!

0

Veda a technológia sa vyvíjajú tak rýchlo, že je prakticky nemožné sledovať všetky nové vynálezy, ktoré sa objavujú. Veci, o ktorých sme nemohli ani snívať, teraz vstupujú do nášho života rýchlosťou svetla. Bionické šošovky, ktoré dokážu zmeniť realitu, neviditeľné dáždniky a 3D pero, ktorým nakreslíš hmatateľné predmety. Vynálezy budúcnosti môžeš…

TOP10: O toto obohať kúpeľ, aby si zlepšil svoje zdravie

0

Je vedecky dokázané, že ponorenie do vody má veľa zdravotných výhod. Vane sú skvelým spôsobom, ako zlepšiť zdravie srdca, ľahšie dýchať, zmierniť bolesť svalov, dostať hormóny do rovnováhy a mnoho ďalších vecí. V kombinácii s vybranými prírodnými ingredienciami ponúkne kúpeľ ešte výhodnejšie vlastnosti. Niektoré zložky môžu pomôcť liečiť špecifické zdravotné problémy, najmä tie, ktoré sa týkajú…

5 znakov, pri ktorých ti hrozí nebezpečenstvo

0

Zlodeji a zločinci sú poriadne prefíkaní! Majú niekoľko trikov, pri ktorých ti hrozí nebezpečenstvo. Ako však tieto triky včas zaregistrovať a ochrániť tak seba, prípadne svoj majetok? Neexistuje žiadna všeobecná rada, pretože zlodeji a zločinci využívajú nespočetné množstvo trikov, pri ktorých ti hrozí reálne nebezpečenstvo. Mal by si byť obozretný…

Zábavné fotografie ti dokážu, že rodičia to majú občas ťažké

0

Rodičia to majú občas poriadne ťažké. Tieto zábavné fotografie ti dokážu, že byť rodičom je naozaj veľká zodpovednosť. A prečo je to tak? Pretože rodičom si nonstop - 24 hodín, 7 dní v týždni. Nedá sa to zastaviť ani ukončiť. Keď sa raz rozhodneš pre dieťa, musíš počítač so všetkým,…

Vo svete IT

Bezdrôtové slúchadlá Xiaomi Baseus Encok W01 s neuveriteľnou výdržou batérie ťa nikdy nenechajú v štichu

0

Nevieš si vybrať z obrovského množstva bezdrôtových slúchadiel na trhu? Ak je tvojim hlavným parametrom perfektná výdrž batérie, máme pre teba skvelý tip na kúpu, ktorým sú pomerne nové bezdrôtové slúchadlá Baseus Encok W01, za ktorými stojí známy čínsky výrobca elektroniky – Xiaomi. Slúchadlá Xiaomi Baseus Encok W01 nájdeš na…

Android 10: Pozrite si aktualizovaný zoznam zariadení, pre ktoré je dostupný najnovší Android. Je na zozname aj Váš smartfón?

0

Približne mesiac dozadu sme Vám priniesli zoznam smartfónov , pre ktoré je dostupná aktualizácia s najnovším Androidom 10 (pozn. redakcie: na odkaze nájdete aj smartfóny, pre ktoré môžete očakávať Android 10). Medzičasom do zoznamu pribudlo niekoľko zariadení, pre ktoré výrobcovia sprístupnili najnovšiu verziu operačného systému od spoločnosti Google v kombinácii…

Jasnejšie než celá galaxia. Niektoré supernovy môžeme pozorovať voľným okom

0

Niektoré z najdramatickejších udalostí vo vesmíre vzniknú, keď hviezdy odumrú, následkom čoho vzniká katastrofická explózia. Tento jav sa nazýva supernova a môže vzniknúť dvoma spôsobmi. Hviezde sa minie všetko „palivo“ a ona už nie je schopná udržať svoju hmotu, čím sa zrúti „do seba“ a následne vybuchne. Ďalší prípad môže…

Pozrite si ďalšie reálne fotografie zariadenia Redmi K30, ktoré sa práve teraz dostali do obehu

0

Už o pár dní má byť predstavené zariadenia Redmi K30, konkrétne v najbližší utorok 10. decembra. Portál GSMarena.com poukazuje  na fotografie, ktoré sa v spojitosti s týmto telefónom dostali do obehu. V obehu sú ďalšie fotografie zariadenia Redmi K30 Do obehu sa dostali celkovo 4 fotografie pripravovaného zariadenia Redmi K30,…

Používate rovnaké heslá do rozdielnych služieb? Microsoft hovorí, že 44-miliónov ich účtov bolo vystavených potencionálnemu riziku

0

Spoločnosť Microsoft zverejnila výsledky štúdie spojenej s bezpečnosťou jednotlivých účtov používateľov, ktorú vykonala ešte v prvom kvartáli tohto roka. Výsledky jasne hovoria o tom, že mnoho používateľov ich služieb používa rovnaké prihlasovacie údaje, naprieč viacerými službami. Rovnaké prihlasovacie údaje = vyššie bezpečnostné riziko Ak používate rovnaké prihlasovacie údaje do rôznych…

Google pridáva do vyhľadávača možnosť sledovania zásielok. Pozrite sa, ako môžete zistiť, kde sa Váš balík aktuálne nachádza

0

Google opäť o malý kúštik posúva (pozn. redakcie: v dobrom slova zmysle) našu „lenivosť“ dopredu. Na svojom blogu spoločnosť oznámila novú funkciu vyhľadávača Google, ktorá dokáže sledovať aktuálny stav doručovania zásielok z obchodov. Sledovanie zásielok cez Google Spoločnosť ohlásila, že v rámci vyhľadávača Google prináša možnosť sledovania zásielok z jednotlivých…

TopSpeed

Najdrahší kľúč od auta na svete

2

Aký zmysel má klúč, ktorý je drahší ako väčšina dnešných superáut? Presne tak, úplne žiadny. No aj tak je vždy zaujímavé, keď sa do obyčajnej veci nalejú poriadne peniaze. Bugatti Chiron nie je auto pre ľudí, ktorí považujú cenu za problém. Táto skupina zákazníkov sa chce hlavne ukazovať. Najdrahší kľúč od auta im vyrába…

VW e-Golf vyrobili už pre stotisíc majiteľov

16

Elektromobilita je v rozmachu, každú chvíľu predstavia nový elektromobil. Volkswagen model e-Golf predstavil ešte v roku 2014. Medzičasom plne elektrických áut oznámili a predstavili viacero. Jubilejný VW e-Golf však aj napriek obmedzeniam oslávil presne stotisíceho zákazníka. To na elektrické autá skutočne nie je málo.

Ďalšie fakty o benzíne E10. Do Felicií ho netankujte

46

Od 1. januára 2020 budeme na čerpacích staniciach tankovať nový benzín s označením E10. O jeho ekologickom prínose sme už počuli mnoho, čo však znamená prechod na E10 pre bežných motoristov, ktorých trápia úplne iné veci? A čo bude s benzínom E5? Hľadali sme ďalšie odpovede. 

Mercedes odporúča palivá OMV MaxxMotion

5

Špičkové autá potrebujú kvalitné palivá, prémiový benzín OMV MaxxMotion zase umožňuje najlepšie využiť potenciál motora. Úzka spolupráca medzi spoločnosťami OMV a Mercedes-Benz je preto logickým krokom. Obe značky sa stanú partnermi, pričom spolupráca bude postavená na vzájomnej podpore komunikácie.

Dieselgate nekončí. VW má po razii znova čo vysvetľovať

14

Zdá sa, že mediálne známa aféra Dieselgate nemá konca kraja. Tento týždeň mala nemecká centrála koncernu Volkswagen znova návštevu z nemeckej prokuratúry. Jej pracovníkov zaujímali dokumenty týkajúce sa relatívne nového naftového motora EA288. O čo presne ide, zúčastnené strany taja. Motor EA288 mal pritom slúžiť na „očistenie“ mena fabriky. Zrejme sa tak nestalo.

Hyundai Sonata už aj vo verzii N-Line. A rovno s motorom 2.5 T-GDi

1

Hoci sa Hyundai Sonata zatiaľ do Európy nedostal, automobilka ho prezentuje ako globálny model. Jeho príchod na trhy EU zatiaľ nikto oficiálne nepoprel, aj preto sa o ňom na Starom kontinente hovorí čoraz častejšie. A rozhodne je o čo stáť. Fabrika už testuje aj „ostrú“ Sonatu N-Line. Zaujímavý je aj jej motor –…

KAMzaKRÁSOU

Skleróza multiplex: Čo všetko musíme o tejto zákernej chorobe vedieť?

0

V súčasnej dobe je moderná medicína tak pokročilá, že v mnohých prípadoch dokáže priam zázraky, o ktorých mohli ľudia v minulosti len snívať. Dnes si už vie poradiť s mnohými vážnymi ochoreniami a možnosti liečby sú pri nejednej diagnóze stále lepšie. Avšak, v niektorých prípadoch si ani moderná medicína nevie dať…

TEST: ARTISTRY STUDIO™ Bangkok Edition Kajalová ceruzka na oči

0

V dnešnej recenzii sa opäť pozrieme na novinky z kategórie dekoratívnej kozmetiky. Značka Artistry Studio prináša nový rad kozmetiky, tentokrát inšpirovaný nie parížskym štýlom ako naposledy, ale ďalšou svetovou metropolou, a to konkrétne Bangkokom. Produkty ARTISTRY STUDIO™ Bangkok Edition sú inšpirované trblietavými aj živými farbami a hlavne nepretržitou energiou thajskej…

Super tipy do domácnosti: Špičkových vychytávok nie je nikdy dosť

4

Vychytávky do domácnosti a rôzne praktické tipy ocení zaiste nejedna z vás. A práve preto vás nimi v celkom hojnom množstve zásobíme počas celého roka. Dnes vám prinášame nie jeden, ale hneď 5 užitočných tipov, ktoré môžete okamžite aplikovať aj u vás doma. Nasledujúce praktické tipy do domácnosti istotne oceníte.

Ako na minimalistickú kuchyňu? Tieto zásady musíš dodržiavať!

4

Ak si nedáte pozor, budú sa vo vašej kuchyni každým dňom hromadiť veci, ktoré tam nepatria. Je to ako mucholapka, všetko si nejakým spôsobom nájde cestu do kuchyne a zostane tam. Aby sa vám v kuchyni dobre pracovalo, nemôžete mať napchaté skrinky a pretekajúce zásuvky. Ako na minimalistickú kuchyňu? Nechajte sa…

Recept na žerbó rezy: Dobrota, ktorú si zamiluje celá rodina

5

Tradičné žerbó rezy sú pýchou Budapešti. Vymyslel ich svetoznámy cukrár Emile Gerbeaud. Sú mimoriadne obľúbené a pečú sa po svete už 126 rokov. Žerbó rezy si vyskúšajte urobiť aj vy doma, uvidíte, že si ich zamilujete.

Vieš, kde stráviť Vianoce? Vymeň zimný kabát za plavky!

7

Pýtate sa, kde stráviť Vianoce tento rok? Čo tak skúsiť nejakú tropickú destináciu? Vianoce v trópoch môžu byť obrovským zážitkom a príjemným únikom pred každoročným sviatočným zhonom a stresom. Dali by ste sa nahovoriť?

Svetlo sveta

Sv. Mikuláš pomáha aj dušiam v Očistci

0

V 13. storočí chudobná bezdetná roľnícka rodina z juhu Talianska v lokalite Macerata sa zastavila pri kaplnke sv. Mikuláša z Myry. Povesť tohoto svätca bola podobná ako sv. Mikuláša v dnešných časoch. Bezdetní farmári sv. Mikulášovi z Myry sľúbili, že ak svojím orodovaním u Boha manželský pár počne a porodí dieťa, obetujú ho Bohu. Dieťa sa narodilo okolo…

Pápež náhle zrušil blahorečenie arcibiskupa Sheen stanoveného na 21.12.

0

Blahorečenie jedného z najviac sledovaných predstaviteľov katolíckej Cirkvi v 20. storočí, arcibiskupa Sheena sa náhle zrušilo. Dôvod má byť požiadavka pôvodne nemenovaných amerických biskupov, ktorí Svätému otcovi navrhli oddialiť tento termín a ešte hlbšie preskúmať život arcibiskupa. Biskup Peorie, ktorý je zodpovedný za blahorečenie reagoval na toto náhle rozhodnutie slovami,…

Úmrtie: Zomrel Ján Brichta, spolutrpiteľ blahoslaveného Titusa Zemana

0

Ján Brichta, účastník tretej výpravy Titusa Zemana, spolu s ním odsúdený, trpiteľ za vieru zomrel vo veku požehnaných 91 rokov vo štvrtok 28. novembra 2019. Saleziánsku rodinu o úmrtí informovala dcéra zosnulého. Označila ho za „saleziána celým svojím životom“. Pohrebné obrady sa budú konať v Katedrále svätého Martina v Bratislave…

Arcibiskup Paríža Michel Aupetit: Aj nálepkovanie môže byť cenzúrou

0

„Cenzúra je vo Francúzsku faktom. Ak má niekto iný názor ako väčšina, nesmie hovoriť na verejných miestach. Ak máš iný názor, budeš označený za reakcionára alebo homofóba,“ hovorí parížsky arcibiskup Michel Aupetit. V obšírnom rozhovore pre švajčiarsky portál 24heurs.ch sa arcibiskup Aupetit vyjadril ku kauze Sylviane Agacinskiovej. Táto francúzska filozofka…

Grécka pravoslávna cirkev bude v Grécku aj naďalej štátnou cirkvou

0

Grécky parlament odmietol zmeny a doplnenia ústavy, ktoré by zaviedli oddelenie Gréckej pravoslávnej cirkvi od štátu. V tejto krajine má štatút štátnej cirkvi. Prezident a ministri prisahajú arcibiskupovi Atén a celého Grécka. Kňazi sú platení zo štátneho rozpočtu. V roku 2018 sa ľavicová vláda Alexisa Tsiprasa ujala iniciatívy na oddelenie…

O tri mesiace sa otvoria archívy Pia XII. – rozhovor s prof. Hrabovec

0

Vo formáte podcast prinášame rozhovor s členkou Pápežského výboru pre historické vedy prof. Emíliou Hrabovec o význame sprístupnenia fondov pontifikátu Pia XII. vo vatikánskych archívoch. Členka Pápežského výboru pre historické vedy prof. Emília Hrabovec sa v závere novembra zúčastnila v Ríme na stretnutí Medzinárodného komitétu historických vied. Členom tejto organizácie je…

Armádny Magazín

Vojaci pomáhajú na mieste tragédie

0

Profesionálni vojaci a príslušníci Vojenskej polície sú pripravení pomáhať na mieste tragédie v Prešove tak dlho, ako to bude potrebné. Aktuálne sú na pomoc vyčlenení príslušníci z 2. mechanizovanej brigády z Prešova na hliadkovanie okolia poškodenej budovy, na mieste sú aj vojenskí psychológovia a duchovní.   [caption id="attachment_7820" align="alignnone" w

Českí poľovníci nesúhlasia so zamietnutím ich žaloby Európskej únie

0

  Prinášame vyjadrenie Českomoravskej poľovníckej jednoty k rozhodnutiu Súdneho dvora EÚ vo veci žaloby Česká republika vs. Európsky parlament a Rada EÚ proti novelizovanému zneniu doplnená smernicou Európskeho parlamentu a Rady o kontrole získavania a vlastnenia zbraní. Česká republika sa žalobou

Ak chceme vychádzať s Ruskom, nesprávajme sa ako idioti

0

5. 12. 2019 / Daniel Veselý. Som vcelku milo potešený tým, že sa reakcia tuzemských novinárov, politikov a užívateľov sociálnych sietí na Novotného klauniády v ruskej štátnej televízii rôzni. Nejde o monolitickú litániu, ako by sa dalo očakávať, hoci táto nafúknutá kauza zbytočne odsáva energiu oveľa dôležitejším problémom, v prvo

V Košiciach odštartovala zimná liga v dynamickej streľbe

0

Dňa 1.12.3019 sa konala v priestoroch obchodného centra Optima, strelecká súťaž 2CS Winter league podľa pravidiel IPSC. Zaujímavosťou tejto súťaže je, že sa strieľajú 4 strelecké situácie podľa pravidiel IPSC v dynamickej streľbe, na jednom mieste. Strelci mohli využiť možnosti , ktoré ponúka aj areál Steam Factory a mnohí prišli…

Američania vyvíjajú nové super podvodné strelivo

0

Tradičné guľky pod vodou rýchlo spomalia, takže sú takmer neúčinné. Metóda známa ako „superkavitácia“ umožňuje objektom letieť vo vode oveľa vyššími rýchlosťami. Tieto guľky by mohli fungovať s existujúcimi zbraňami a mohli by urobiť špeciálne sily ešte smrteľnejšími. Spoločnosť DSG Technologies, vyvíja nové strelivo, ktoré môže letieť  vo vode tým, že

Najlepší poddôstojník za výcvikový rok 2019 je nadrotmajster Andrej Brzuľa z taktického krídla Sliač

0

V priestoroch žilinského 5. pluku špeciálneho určenia sa 3. decembra uskutočnil výber najlepšieho poddôstojníka OS SR za výcvikový rok 2019. Komisia pod vedením Hlavného poddôstojníka OS SR štábneho nadrotmajstra Marcela Kaniaka nakoniec rozhodla, že sa ním stal nadrotmajster Andrej Brzuľa, starší technik – špecialista- inštruktor skupiny obsluhy trenažéra 2. taktickej

Tvoja Svadba

Svadobná výzdoba z kaktusov: Nový trend, ktorý si zamiluješ aj v zime

0

Či už sa budete vydávať niekde na púšti, kde kaktusy zapadajú do samotného interiéru alebo máte svadbu v krajine, pre ktorú nie sú kaktusy typické, kaktusy vás rozhodne zaujmú. Myslíte si, že kaktusová svadobná výzdoba nie je nič pre vás a že už samotné sukulenty boli príliš? Čo tak aspoň zvoliť kaktusy…

Očarujúca bordová svadobná výzdoba: Určite si získa aj teba!

1

Rozprávková zimná svadba je pre niektorých splneným snom. Na rozdiel od tradičnej letnej svadby má tá v zime niekoľko zásadných výhod. Máte jasnú predstavu o tom, ako by mala vaša svadba vyzerať? Túžite po niečom originálnom? Bordová svadobná výzdoba bude pre vás jasná voľba.

Svadba s malým rozpočtom: Ako zorganizovať svadbu snov?

0

Túžite po rozprávkovej svadbe, avšak máte obmedzený finančný rozpočet, ktorý nemôžete prekročiť? Aj napriek tomu môže byť váš svadobný deň dokonalý. Svadba s malým rozpočtom nie je žiadny problém. Prinášame vám tipy, vďaka ktorým na svadbe ušetríte a napriek tomu si jeden z najdôležitejších dní svojho života užijete podľa svojich…

Ako napísať dobrý príhovor? Čo ľudí zaručene dojme?

0

Zacinkanie na pohárik počas svadobnej hostiny predchádza tradičnému príhovoru. Kto sa ho zvyčajne ujíma a aké slová zvoliť, aby oko nezostalo suché, úsmevmi sa nešetrilo a osadenstvo bolo patrične dojaté? Svadobný príhovor zvyčajne patrí otcovi nevesty a svedkovi ženícha. Dávno ale toto nepísané pravidlo neplatí do bodky, a tak sa na každej…

Ako zvládnuť svadbu s pokojom? S našimi tipmi to zvládneš!

0

Nevesty sa na svoj veľký deň tešia. Prekážkou by nemal byť ani stres. Všetko sa dá totiž zvládnuť s pokojom. Ako zvládnuť svadbu s kľudom? Prejdite si naše svadobné tipy, ako to docieliť.

Svadobný šál pre nevestu na zimnú svadbu: Zahreje aj očarí!

3

Doposiaľ sa nevesty akosi báli zimných svadieb. Predsa len je vonku zima a zladiť kabátik k svadobným šatám nie je vôbec jednoduché. Dokonca sa zimným svadbám práve kvôli tomu väčšina neviest vyhýba, a to aj napriek tomu, že by v zimnom období ušetrili. Zimná svadba má rovnako ako tá letná čosi do seba. Všetko…

Tvoje Zdravie

TOP rastlinné zdroje bielkovín: Šancu by im mali dať aj mäsožravci!

0

Sacharidy, tuky a bielkoviny – to sú pre nás základné živiny, ktoré naše telo bezpodmienečne potrebuje pre správnu funkciu. V dôsledku ich nedostatku sa môžu u jedinca vyskytnúť mnohé zdravotné ťažkosti. Práve preto by mala byť naša strava pestrá a mali by v nej byť v dostatočnej miere zastúpené zdroje všetkých spomínaných…

Vylučuje sa počas pôrodu aj sexu: Toto je oficiálny hormón lásky!

0

Viete, ktorý hormón v tele môžeme označiť ako oficiálny hormón lásky? Nazýva sa oxytocín a najčastejšie sa spája s pôrodom a s dojčením. Oxytocín je však oveľa silnejší a nemá na svedomí “len” narodenie nového človiečika. Vyskumy ukázali, že sa vylučuje aj pri nadviazaní novej známosti, pri sexe, ale aj…

Ľudský papilomavírus: Čo by sme mali vedieť o HPV? Ako sa prenáša?

0

Ľudský papilomavírus je známy aj pod skratkou HPV. Infekciu týmto vírusom radíme v súčasnej dobe medzi najčastejšie pohlavne prenosné infekcie. Po vstupe do organizmu nemusí vírus spôsobovať veľmi dlhú žiadne zdravotné ťažkosti. Jeho prítomnosť v tele však môže z dlhodobého hľadiska zvyšovať riziko rozvoja mnohých vážnych ochorení, akým je napríklad v prípade…

Obávaná, ale život zachraňujúca! Čo je kolonoskopia a ako prebieha?

0

Nedávno sme vám priniesli článok o tom, čo je gastroskopia a ako prebieha. Toto pomerne obávané vyšetrenie môže byť veľmi nápomocné pri diagnostike mnohých vážnych ochorení tráviacej sústavy. Hoci vyzerá jeho priebeh trochu nepríjemne, spravidla ho pacienti zvládnu veľmi dobre. Podobne obávaným vyšetrením, ak nie ešte viac, je takzvaná kolonoskopia.…

Ako sa stravovať pri vysokom krvnom tlaku?

0

Vysoký krvný tlak predstavuje zdravotný problém, ktorý v dnešnej dobe trápi obrovské množstvo jedincov, a to nielen starších, ale aj stále mladších. Ide o takzvané civlizačné ochorenie. O vysokom tlaku sa pritom často hovorí ako o akomsi tichom zabijakovi. Nebolí, dlho nemusí spôsobovať žiadne ťažkosti, no v skutočnosti ide o…

Príčiny ženskej neplodnosti: Čo sa ukrýva za problémami s počatím?

0

Nedávno sme vám priniesli článok o tom, aké sú príčiny mužskej neplodnosti. V súčasnej dobe je pritom splodenie potomka skutočne častým problémom, pričom o mužský aj ženský problém. Dnes sa pozrieme na to, aké sú príčiny práve ženskej neplodnosti. V prípade, že pár má už rok problém s počatím aj…