Tok ruského plynu a peňazí zamotal nemecký štát do závislej siete

Bratislava 24. novembra 2022 (HSP/Foto:Facebook/Embassy of Russia in Denmark)

 

Nepriehľadná klimatická nadácia financovaná Ruskom je v centre otázok o vplyve Moskvy na nemeckú energetickú politiku, informuje o tom The Washington Post

Nord Stream 2
Na snímke potrubie plynovodu Nord Stream 2

Keď Matthias Warnig, výkonný riaditeľ spoločnosti, ktorá buduje plynovod Nord Stream 2 medzi Ruskom a Nemeckom, prišiel na stretnutie do historickej budovy štátneho kancelárstva na brehu jazera, niesol so sebou pestrú kyticu kvetov.

Písal sa august 2020 a sankcie Trumpovej administratívy voči takmer dokončenému ropovodu pod Baltským morom spôsobili, že záverečné práce na projekte sa zastavili. Warnig, bývalý dôstojník východonemeckej tajnej polície Stasi, hľadal spôsoby, ako opatrenia USA obísť.

Jeho hľadanie – a jeho dar slnečníc a snežienok – našlo vnímavé publikum.

“Je to nehorázne,” povedala Manuela Schwesigová, šéfka nemeckej spolkovej krajiny Meklenbursko-Predpomoransko, o postupe USA, ktoré sa zamerali na všetky firmy pomáhajúce dokončiť ropovod. Dve trasy plynu – Nord Stream 1 a 2 – vystúpili na breh v jej severnej nemeckej spolkovej krajine.

“Ale,” pokračovala Schwesigová po stretnutí s Warnigom, “som presvedčená, že nájdeme riešenie.”

Konečným riešením bolo, že štátna vláda vytvorila nepriehľadnú, z veľkej časti Ruskom financovanú klimatickú nadáciu, ktorá mala dokončiť výstavbu a zároveň chrániť firmy, s ktorými uzavrela zmluvy, pred sankciami USA. Očakávalo sa, že na nemecký štátny subjekt nebudú uvalené sankcie USA a že nadácia bude v tichosti pôsobiť ako dodávateľ plynovodu, pričom si zachová verejnú fasádu zameranú na environmentálne otázky.

Po invázii ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajinu sa Nadácia pre ochranu klímy a životného prostredia stala symbolom toho, ako túžba Nemecka po zemnom plyne viedla k závislým a nejasným vzťahom s Moskvou. Nadácia bola len jedným kolieskom v rozsiahlej sieti ruského vplyvu v Nemecku, ktorá sa rozširovala spolu s rastúcou závislosťou krajiny od plynu.

Tesne pred inváziou bolo Nemecko závislé od Moskvy, pokiaľ ide o viac ako polovicu zemného plynu a uhlia a tretinu ropy. Dcérska spoločnosť ruského štátneho energetického gigantu Gazprom vlastnila najväčší nemecký zásobník plynu – veľký ako 910 futbalových ihrísk – ktorý bol na začiatku vojny vyčerpaný a ležal naplnený na menej ako 5 %, keďže Moskva spomalila dodávky. Rusko tiež vlastnilo väčšinový podiel v najdôležitejšom národnom prepravcovi plynu v krajine a vlastnilo rafinériu, ktorá dodávala rozhodujúce dodávky paliva do Berlína.

Niektorí z bývalých najvyšších nemeckých politikov, ako aj think-tanky, nadácie, športové kluby a kultúrne organizácie v celej krajine boli zaplavené ruskou hotovosťou. Gazprom a jeho dcérske spoločnosti sponzorovali futbalové a volejbalové tímy, preteky v plachtení, festival vážnej hudby, umelecké galérie a dokonca aj “Modrý oheň”, horskú dráhu s tematikou zemného plynu v najväčšom zábavnom parku v Nemecku.

“Ruské peniaze nájdete, aj keď ich nehľadáte,” povedal Gerhard Bley, výskumník Transparency International. “S dnešným odstupom času je ťažké pochopiť, ako sme sa sem dostali a ako je možné, že sa varovania tak dlho ignorovali.”

Stovky strán dokumentov, ktoré boli zverejnené v rámci žiadostí o slobodný prístup k informáciám, a rozhovory s federálnymi a štátnymi úradníkmi odhaľujú, ako úzko tu vedenie Nord Stream 2 a predstavitelia miestnej samosprávy spolupracovali na ochrane nového plynovodu, a to na pozadí otázok zákonodarcov, či lobovanie neprekročilo hranicu politickej korupcie.

Úradníci v Meklenbursku-Predpomoransku najprv uviedli, že údajne nezávislý klimatický subjekt bol financovaný z 200 000 eur zo štátnych prostriedkov a ďalších 20 miliónov eur od Gazpromu. Jeho hlavným cieľom, ako povedal Schwesig, bude podpora environmentalizmu, hoci úradníci vtedy uviedli, že nadácia bude mať úlohu pri dokončení plynovodu.

Nadácia na základe súdneho príkazu medzitým zverejnila, že jej financovanie zo strany Gazpromu predstavovalo takmer 200 miliónov eur – takmer celý rozpočet, ktorý bol väčšinou použitý na dokončenie stavby.

Schwesig, ktorý odmietol rozhovor, uviedol, že nadácia bola z “dnešného pohľadu” chybou. Warnig na žiadosť o komentár nereagoval.

Vzťahy medzi Meklenburskom-Predpomoranskom, Nord Streamom a Gazpromom sú teraz predmetom vyšetrovania v parlamente severnej spolkovej krajiny. Obvinenia z nedostatočnej transparentnosti vyšetrovania vyvolali otázky, či je Nemecko pripravené riešiť, ako hlboko siahal ruský vplyv.

“Je toho veľa, čo treba vykopať,” povedal Hannes Damm, politik Zelených vo vyšetrovacom výbore.

 

Politický triler

Prvé nákupy ruského plynu v Nemecku sa datujú už pol storočia dozadu, ale v centre prehlbujúceho sa zapletenia bol práve kancelár Gerhard Schröder. Schröder využil svoje posledné dni v úrade v roku 2005 na podpísanie dohody o výstavbe plynovodu Nord Stream 1 a takmer okamžite sa stal členom správnej rady tejto spoločnosti. Jeho blízkosť ku Kremľu vrátane oslavy jeho 70. narodenín s Putinom v Petrohrade niekoľko týždňov po tom, ako Rusko v roku 2014 anektovalo Krym, vyvolávali v Berlíne dlhodobú kritiku.

Hoci niektorí očakávali, že jeho nástupkyňa Angela Merkelová sa pokúsi znížiť energetickú závislosť Nemecka od Ruska, za 16 rokov jej vlády sa väzby ešte prehĺbili a dovoz ruského plynu naďalej stúpal, keďže jej vláda sa zaviazala, že sa vzdá jadrovej energie a uhlia.

Dohoda o výstavbe plynovodu Nord Stream 2 bola uzavretá v roku 2015 za vlády Merkelovej napriek sankciám voči Rusku a protestom zo strany Spojených štátov a krajín východnej Európy. Dva baltské plynovody by mali kapacitu na zásobovanie Nemecka 100 % plynu na súčasnej úrovni, hoci Nord Stream 2 nebol nikdy zapnutý kvôli invázii.

Od začiatku sa objavovali otázky, prečo sa Nord Stream 2 buduje. Nemecký inštitút pre hospodársky výskum tvrdil, že ďalší podmorský plynovod na zdvojnásobenie kapacity “nie je potrebný” vzhľadom na klesajúcu spotrebu plynu a klimatické ciele Nemecka.

Washington a Kyjev poukázali na to, že obídenie pozemnej trasy plynu cez Ukrajinu by pripravilo Ukrajinu o miliardy dolárov z tranzitných poplatkov a odstránilo by odstrašujúci prostriedok pre širší ruský útok.

Členovia parlamentného vyšetrovacieho výboru tvrdia, že očakávajú, že oboch bývalých kancelárov predvolajú na svedectvo do Schwerinu. “V Meklenbursku-Predpomoransku čaká politický thriller,” znel v júni titulok jedných miestnych novín, ktoré uvádzali zoznam osôb, ktoré budú pravdepodobne predvolané na výpoveď.

Dohoda o Nord Stream 2 by mala byť predmetom vyšetrovania aj na spolkovej úrovni, povedal Roderich Kiesewetter, poslanec Merkelovej kresťanských demokratov. Medzi politickými spojencami Merkelovej však panuje neochota pošpiniť dedičstvo dlhoročnej kancelárky. “V našej strane je dosť síl na jej ochranu, [ľudia] nie sú ochotní bližšie sa pozrieť na minulosť,” povedal Kiesewetter. Merkelová nedávno povedala, že neľutuje nič, čo sa týka jej energetickej politiky.

Prvenstvo ruských fosílnych palív bolo podľa zákonodarcov a aktivistov sprevádzané pomalým prechodom Nemecka k obnoviteľným zdrojom energie, s obmedzeniami dotácií, prílišnou byrokraciou a nedostatkom investícií do energetickej siete krajiny.

“Stratili sme roky,” povedal Kiesewetter, ktorý čiastočne obviňuje ruský lobing.

Pripomenul, že keď 67-ročný Warnig prišiel v roku 2017 predstúpiť pred poslancov federálneho parlamentu, skeptikom z výboru pre zahraničné veci povedal, že ak majú na Putina otázky týkajúce sa plynovodu, osobne im na ne odpovie. Počas ôsmich mesiacov po ich stretnutí v auguste 2020 sa Schwesig stretol alebo rozprával s Warnigom ďalších päťkrát, vyplýva z dokumentov.

Warnig, ktorý je teraz pod sankciami USA, začal pracovať pre východonemeckú tajnú políciu v roku 1974, pričom podľa jeho oficiálneho spisu Stasi špehoval mládežnícke skupiny. V roku 1988 bol povýšený do hodnosti kapitána. Na tej istej slávnosti dostal mladý Vladimir Putin, ktorý vtedy pracoval vo východnom Nemecku pre KGB, bronzovú medailu za zásluhy.

Warnig tvrdí, že v tom čase Putina nepoznal, a v rozhovore pre rakúsky časopis Die Presse v roku 2018 uviedol, že jeho priateľstvo s ruským lídrom sa začalo počas “veľmi zvláštnej” cesty do Petrohradu v roku 1991, keď Warnig viedol nemeckú Dresdner Bank.

“Obaja sme prišli z tajnej služby a mali sme nové zamestnanie,” spomínal Warnig, ktorý bol tiež pravidelným návštevníkom ministerstva hospodárstva a energetiky v Berlíne. “Rozprávali sme sa o tom všetkom. … Keď som niečo chcel a potreboval som ho vidieť, tak sme to vyriešili.”

Od februárovej invázie vyšli najavo niektoré skutočnosti o rozsahu dosahu Moskvy na nemeckú politiku. Po prevzatí ministerstva energetiky v minulom roku bolo nové vedenie nemeckých Zelených natoľko znepokojené proruským postojom v niektorých interných dokumentoch pripravovaných v rámci ministerstva, že dvaja vysokí úradníci boli vyšetrovaní za špionáž.

Podľa bezpečnostného predstaviteľa, ktorý hovoril pod podmienkou zachovania anonymity vzhľadom na citlivosť témy, sa vyšetrovanie ukončilo a nenašli sa žiadne dôkazy o špionáži.

Podozrenia vznikli, pretože z dokumentov “sršalo pochopenie pre ruský pohľad”, ako uviedli noviny Die Zeit, ktoré o vyšetrovaní informovali ako prvé. Rusko bolo v jednom z dokumentov z októbra 2021 označené za “zásadne spoľahlivé”.

Tieto incidenty vyvolali otázky, či nemecké spravodajské služby robili svoju prácu, alebo či boli varovania ignorované. Zahraničná spravodajská služba krajiny “to neočakávala” a viac sa sústredila na otázky, ako je islamský terorizmus, uviedol jeden z nemeckých predstaviteľov, ktorý hovoril pod podmienkou anonymity kvôli citlivosti témy.

“Keď krajina obchoduje s partnerom, ktorý nemá rovnaké hodnoty, je to ako hazard,” povedal úradník. “Nemecká stávka sa skončila zle.”

V posledných týždňoch rozhodnutie kancelára Olafa Scholza presadiť dohodu o predaji podielu v hamburskom prístavnom trajektovom termináli čínskej firme napriek ostrému nesúhlasu jeho ministerstiev vyvolalo obavy, že sa stále nepoučili, uviedli úradníci.

 

Ruská základňa

Neexistuje zrejme jasnejší príklad prepojenia nemeckej politiky a ruského plynu ako v Meklenbursku-Predpomoransku, ktoré jeden z ruských predstaviteľov na návšteve v roku 2018 označil za “našu výspu” v Európe.

Keď Európa a Spojené štáty uvalili v roku 2014 sankcie na ruský energetický sektor, krajinská vláda usporiadala prvý “Deň Ruska” sponzorovaný Gazpromom. V prímorskom hoteli – prezývanom “hotel Stasi” pre jeho predchádzajúce spojenie s východonemeckou rozviedkou – čestný hosť Schröder varoval pred špirálovitým rastom sankcií a poďakoval Merkelovej za udržiavanie otvorených komunikačných liniek s Moskvou.

Skepticizmus voči Západu a proruské sklony nie sú v týchto častiach bývalého východu Nemecka, kde sa niektorí stále cítia byť porazenými pri zjednotení krajiny, ničím výnimočným.

V tejto súvislosti sa sankcie USA voči Nord Stream 2 stretli s pobúrením.

“Koloniálne hrozby v najlepšej podobe,” napísal Steffen Ebert, manažér komunikácie spoločnosti Nord Stream 2, v e-maile Schwesigovi 19. decembra 2019 a pripojil list republikánskych senátorov. Teda Cruza (Tex.) a Rona Johnsona (Wis.), ktorý hrozil “zdrvujúcimi a potenciálne fatálnymi” sankciami voči švajčiarskej firme pracujúcej na plynovode. Neskôr v tom istom mesiaci prezident Donald Trump podpísal zákon, ktorým uvalil sankcie na akúkoľvek spoločnosť, ktorá sa podieľala na dokončení ropovodu.

Trvalo ďalší rok, kým sa podarilo nadáciu vytvoriť, a to aj napriek určitým náznakom nesúhlasu z Berlína. “Bol som a zostávam presvedčený, že štátne orgány nemali aktívne zasahovať v prospech tohto projektu,” povedal Peter Altmaier, ktorý bol v tom čase ministrom energetiky.

Schwesigova kancelária vo svojom vyhlásení uviedla, že krajinská vláda postupovala transparentne a že poslanci hlasovali za zriadenie nadácie s plným vedomím o jej možnej činnosti. No hoci vo svojich vtedajších verejných vyhláseniach uviedla, že nadácia v prípade potreby pomôže s dokončením plynovodu, povedala, že ho nebude ani stavať, ani prevádzkovať.

V máji 2021, keď sa nadácia snažila obísť opatrenia USA, Bidenova administratíva zrušila sankcie na plynovod v snahe napraviť vzťahy s Nemeckom.

Štátne vyšetrovanie dúfa, že sa podarí zistiť, kto práve prišiel s nápadom na založenie nadácie, ktorá by obchádzala sankcie, či politici zavádzali verejnosť a či boli porušené zákony, povedal Sebastian Ehlers, šéf vyšetrovacej komisie. “Každý chce vedieť, či klamala?” Ehlers povedal o Schwesigovej. “Aký hlboký je ruský vplyv?”

Členovia výboru tvrdia, že proces by sa mohol pretiahnuť na roky, a sťažujú sa na oneskorenia pri zverejňovaní dokumentov a medzery vo vedení záznamov.

Dokumenty, ktoré už boli zverejnené v rámci žiadostí o slobodný prístup k informáciám, poukazujú na úzke vzťahy medzi vedením spoločnosti Nord Stream a štátnymi zákonodarcami a na to, ako miestni úradníci niekedy konali v mene spoločnosti.

Christian Pegel, vtedajší minister energetiky Meklenburska-Predného Pomoranska, napísal v novembri 2020 vedúcemu štátnej kancelárie e-mail, v ktorom priložil stanovy spoločnosti, ktorá mala byť nezávislou nadáciou. Upozornil, že vedenie spoločnosti Nord Stream má s návrhom problémy.

“Mali na mysli tri zmeny, ktoré som zahrnul a zvýraznil žltou farbou,” napísal. Jedna z nich stanovovala, že Nord Stream 2 by mal mať možnosť zastávať dve pozície v správnej rade.

Neskôr v tom istom mesiaci spoločnosť Nord Stream požiadala, aby jeden z jej zástupcov “pasívne” počúval brífing o založení medzi kanceláriou a novinármi.

“Nadácia bola fraška,” povedal Damm. “Chceli vytvoriť obraz, že je to dobré pre ľudí. Bol to greenwashing. Bolo to nečestné.”

Na základe rozhodnutia súdu sa nadácia, na čele ktorej stál Schwesigov predchodca vo vláde Erwin Sellering, priznala, že na zákazky súvisiace s ropovodom minula 165 miliónov eur. Dokonca kúpila aj bagrovú loď. Sellering bojuje proti tomu, aby sa informácie o obchodných partneroch nadácie nezverejňovali v tlači, pričom v konaní pred nemeckým najvyšším súdom argumentuje, že sa naň nevzťahujú zákony o slobode informácií. Bojuje aj proti súdnemu príkazu, podľa ktorého je nadácia zodpovedná za milióny nezaplatených daní.

Objavili sa však niektoré podrobnosti. V pobaltskom prístavnom meste Rostock sa miestni radní sťažovali, že boli začiatkom roka 2021 pri hlasovaní o prenájme časti prístavu pre lode na údržbu veterných elektrární na mori “a iných zariadení” oklamaní.

Zelení za to hlasovali jednomyseľne – až neskôr zistili, že lode pracujú na dokončení plynovodu pre spoločnosť, ktorá bola údajne subdodávateľom nadácie.

“Cítila som sa podvedená, zdesená a frustrovaná,” povedala vedúca frakcie Zelených Andrea Krönertová, ktorá podala oficiálnu sťažnosť mestskej správe. Správa uviedla, že si bola vedomá, že zmluva súvisí so spoločnosťou Nord Stream 2, a vyjadrila poľutovanie nad “nedorozumením v komunikácii”.

Krönertová uviedla, že takéto nezrovnalosti na miestnej úrovni ju nútia zamyslieť sa nad tým, čo sa stalo inde. “Podstatné je, že toto je demokracia,” povedala.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Západní predstavitelia potrebujú pomoc bánk, aby podľa vlastných potrieb oslabili sankcie voči Rusku

0 icon

Bratislava 27. novembra 2022 (HSP/Foto:Pixabay)   Keď západné firmy po invázii na Ukrajinu utiekli z Ruska, pridali sa k nim aj banky a poisťovne. Obávali sa trestného stíhania za porušenie sankcií a verejnej mienky za plnenie vojnovej pokladnice Vladimira Putina. Západná kampaň za ekonomický šok a úder do značnej miery…

Nový škandál na majstrovstvách sveta vo futbale v Katare

0 icon

Dauha 27. novembra 2022 (HSP/Foto:screenshot)   27-ročný kamerunský záložník Gael Ondoua mal v zápase proti Švajčiarsku na nohách kopačky s ruskou a kamerunskou vlajkou FIFA po ruskej invázii na Ukrajinu vylúčila ruský národný tím z majstrovstiev sveta 2022 a zakázala aj používanie ruských symbolov - štátnej hymny, názvu krajiny a…

Macron je ako polepetko, ktoré príchádza stále neskoro

0 icon

Paríž 27. novembra 2022 (HSP/vz.ru/Foto:Facebook)   Francúzsky prezident Emmanuel Macron robí v poslednom čase viac rozruchu ako zvyčajne. Pohádal sa so všetkými spojencami Paríža a je pripravený posunúť konflikt s Moskvou na novú úroveň a žiada, aby bolo Rusko potrestané za výpadok elektriny na Ukrajine. Aké ciele sleduje? A prečo…

Fico: “ľuďom netreba ťahať medové motúzy popod nos”

0 icon

Bratislava 27. novembra 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Víťazom sobotnej (26. 11.) dohody medzi vládou a Lekárskym odborovým združením (LOZ) sú pacienti. Uviedol to v diskusnej relácii TV Markíza Na Telo podpredseda Národnej rady SR Peter Pčolinský (Sme rodina) s tým, že nebude obmedzená zdravotná starostlivosť. Predseda strany Smer-SD Robert Fico rešpektuje…

V Kyjeve začína snežiť. Začiatkom týždňa sa očakáva opätovné vypnutie krajiny

0 icon

Kyjev 27. novembra 2022 (HSP/trtworld/Foto:Twitter)   Očakáva sa, že v hlavnom meste Ukrajiny bude až do polovice týždňa husto snežiť, pričom teploty by mali zostať pod bodom mrazu, informuje TRT World V Kyjeve sa od nedele očakáva husté sneženie, pričom teploty budú vo dne aj v noci klesať pod bod…

Francúzsky prezident bude na návšteve Ameriky čeliť novým problémom

0 icon

Paríž 27. novembra 2022 (HSP/globaltimes/Foto:TASR/AP-Thibault Camus)   Francúzsky prezident Emmanuel Macron bude budúci týždeň na štátnej návšteve USA. Jej cieľom je zdôrazniť francúzsko-americké priateľstvo, a nie tvrdé hospodárske súperenie medzi oboma stranami Atlantiku, informovala agentúra Reuters. Americký časopis Barron's poznamenal, že Macron bude prvým francúzskym prezidentom, ktorému boli ponúknuté dve…

Tak lekári si vydobyli plat 2,5 násobku priemernej mzdy. Je to dohoda, ktorá otvorí konflikt naprieč celou spoločnosťou

0 icon

Bratislava 27. novembra 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar, Jaroslav Novák)   "Tak lekári si vydobyli plat 2,5 násobku priemernej mzdy. Čo teraz?" pýta sa poslanec NR SR za stranu Život Tomáš Taraba Taraba poukázal na spoločenský problém, ktorý táto dohoda lekárov otvorila a umožnila si verejnosti uvedomiť. Vo svojom komentári pokračuje: "Učitelia…

V tento deň Urban II. vyhlásil prvú križiacku výpravu. Bol to zlomový bod najmä pre Európu

0 icon

Clermont 27. novembra 2022 (HSP/Foto: screenshot)   27. novembra 1095 - pápež Urban II. na koncile v Clermonte vyhlásil prvú krížovú výpravu. Veľmi často sa tento moment označuje za zlomový bod v historickej konfrontácii medzi kresťanstvom a islamom. Z historického hľadiska sú však križiacke výpravy oveľa viac než len náboženskou…

Rusi vážne narušili pripravovanú ofenzívu zahraničnej brigády ukrajinskej armády na Svatovo

0 icon

Kyjev 27. novembra 2022 (HSP/Foto:screenshot)   Od 25. do 27. novembra ukrajinské sily plánovali veľkú ofenzívu na Svatovskom smere s už šiestym veľkým útokom na Kuzemovku. Päť predchádzajúcich úderov ruské ozbrojené sily odrazili z vopred pripravených pozícií na obrannej línii Svatove, takže na nový útok sa pripravovala veľká úderná sila…

Neymar po zranení tvrdo pracuje, Marquinhos:”Spí na fyzioterapii”

0 icon

Dauha 27. novembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Laurent Gillieron/Keystone)   Brazílsky futbalista Neymar pracuje 24 hodín denne na tom, aby sa zotavil zo zranenia členka a opäť hral na MS v Katare. V nedeľu to uviedol jeho reprezentačný spoluhráč Marquinhos Neymar si vo štvrtkovom zápase Brazílie so Srbskom poškodil väzy v pravom členku…

NAJNOVŠIE

BLOG

Boris Mesár

Prečo dal Zelenskyj príkaz na masovú popravu

0icon

Jurij Selivanov: Vražda podľa plánuHromadná streľba do ruských zajatcov zo strany bojovníkov kyjevského režimu v žiadnom prípade nebola spontánnym, emotívnym činom radových vojakov, ale má všetky znaky a predpoklady starostlivo naplánovaného vojnového zločinu kyjevským vedením a jeho americkými patrónmi Predseda ruskej &Sca

Peter Lipták

Čo sa stalo Jurajovi Krajčíkovi?

0icon

1. Tento 19 ročný mladý muž na svojom Twitteri 15.8.2022 uviedol, že je homosexuálny Žid. Jeho vyhlásenie z Twittera, kde je to Jurajom Krajčikom napísané, reprodukovala vo svojej reportáži aj televízia JOJ (noviny.sk)https://www.noviny.sk/krimi/711690-o-tom-co-sa-odohrav

Marek Brna

Rusko a my

0icon

Pred pár rokmi som zhliadol úryvok videa, kde sa ukrajinské deti v tábore učili strieľať zo samopalu a ako terč im slúžila maketa s hlavou Putina. Pomyslel som si: To je niečo mimoriadne choré. Pýtam sa, existuje alebo existovalo niečo podobné v Rusku, strieľali tam deti na trebárs Obamu?   …

Ľubica Cyprianová

Môj názor na úlohu umenia

0icon

Umenie je večné a krásne, pretože prináša svetu krásu a dobro Úloha umenia -

Erik Majercak

Kapitalizmus nie je zdrojom bohatstva ale spôsobom rozdelenia výsledku práce spoločnosti

0icon

Klamstvo, že kapitalizmus je zdrojom bohatstva je nám vtĺkané do hláv od 89. Áno je to zdrojom bohatstva, ale len pre niektorých. Pre zvyšok je to spôsob ako sa na delení výsledného produktu nepodieľať, alebo podieľať sa v miere, ktorá je proporcionálne nižšia o hodnotu, ktorá ide tým, čo na systéme benefitujú…

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke prvý deň vianočných trhov v centre Trenčína

Autor: FOTO TASR-Radovan Stoklasa

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Západní predstavitelia potrebujú pomoc bánk, aby podľa vlastných potrieb oslabili sankcie voči Rusku

0 icon

Bratislava 27. novembra 2022 (HSP/Foto:Pixabay)   Keď západné firmy po invázii na Ukrajinu utiekli z Ruska, pridali sa k nim aj banky a poisťovne. Obávali sa trestného stíhania za porušenie sankcií a verejnej mienky za plnenie vojnovej pokladnice Vladimira Putina. Západná kampaň za ekonomický šok a úder do značnej miery…

Nový škandál na majstrovstvách sveta vo futbale v Katare

0 icon

Dauha 27. novembra 2022 (HSP/Foto:screenshot)   27-ročný kamerunský záložník Gael Ondoua mal v zápase proti Švajčiarsku na nohách kopačky s ruskou a kamerunskou vlajkou FIFA po ruskej invázii na Ukrajinu vylúčila ruský národný tím z majstrovstiev sveta 2022 a zakázala aj používanie ruských symbolov - štátnej hymny, názvu krajiny a…

Macron je ako polepetko, ktoré príchádza stále neskoro

0 icon

Paríž 27. novembra 2022 (HSP/vz.ru/Foto:Facebook)   Francúzsky prezident Emmanuel Macron robí v poslednom čase viac rozruchu ako zvyčajne. Pohádal sa so všetkými spojencami Paríža a je pripravený posunúť konflikt s Moskvou na novú úroveň a žiada, aby bolo Rusko potrestané za výpadok elektriny na Ukrajine. Aké ciele sleduje? A prečo…

Fico: “ľuďom netreba ťahať medové motúzy popod nos”

0 icon

Bratislava 27. novembra 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Víťazom sobotnej (26. 11.) dohody medzi vládou a Lekárskym odborovým združením (LOZ) sú pacienti. Uviedol to v diskusnej relácii TV Markíza Na Telo podpredseda Národnej rady SR Peter Pčolinský (Sme rodina) s tým, že nebude obmedzená zdravotná starostlivosť. Predseda strany Smer-SD Robert Fico rešpektuje…

V Kyjeve začína snežiť. Začiatkom týždňa sa očakáva opätovné vypnutie krajiny

0 icon

Kyjev 27. novembra 2022 (HSP/trtworld/Foto:Twitter)   Očakáva sa, že v hlavnom meste Ukrajiny bude až do polovice týždňa husto snežiť, pričom teploty by mali zostať pod bodom mrazu, informuje TRT World V Kyjeve sa od nedele očakáva husté sneženie, pričom teploty budú vo dne aj v noci klesať pod bod…

Francúzsky prezident bude na návšteve Ameriky čeliť novým problémom

0 icon

Paríž 27. novembra 2022 (HSP/globaltimes/Foto:TASR/AP-Thibault Camus)   Francúzsky prezident Emmanuel Macron bude budúci týždeň na štátnej návšteve USA. Jej cieľom je zdôrazniť francúzsko-americké priateľstvo, a nie tvrdé hospodárske súperenie medzi oboma stranami Atlantiku, informovala agentúra Reuters. Americký časopis Barron's poznamenal, že Macron bude prvým francúzskym prezidentom, ktorému boli ponúknuté dve…

Tak lekári si vydobyli plat 2,5 násobku priemernej mzdy. Je to dohoda, ktorá otvorí konflikt naprieč celou spoločnosťou

0 icon

Bratislava 27. novembra 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar, Jaroslav Novák)   "Tak lekári si vydobyli plat 2,5 násobku priemernej mzdy. Čo teraz?" pýta sa poslanec NR SR za stranu Život Tomáš Taraba Taraba poukázal na spoločenský problém, ktorý táto dohoda lekárov otvorila a umožnila si verejnosti uvedomiť. Vo svojom komentári pokračuje: "Učitelia…

V tento deň Urban II. vyhlásil prvú križiacku výpravu. Bol to zlomový bod najmä pre Európu

0 icon

Clermont 27. novembra 2022 (HSP/Foto: screenshot)   27. novembra 1095 - pápež Urban II. na koncile v Clermonte vyhlásil prvú krížovú výpravu. Veľmi často sa tento moment označuje za zlomový bod v historickej konfrontácii medzi kresťanstvom a islamom. Z historického hľadiska sú však križiacke výpravy oveľa viac než len náboženskou…

Rusi vážne narušili pripravovanú ofenzívu zahraničnej brigády ukrajinskej armády na Svatovo

0 icon

Kyjev 27. novembra 2022 (HSP/Foto:screenshot)   Od 25. do 27. novembra ukrajinské sily plánovali veľkú ofenzívu na Svatovskom smere s už šiestym veľkým útokom na Kuzemovku. Päť predchádzajúcich úderov ruské ozbrojené sily odrazili z vopred pripravených pozícií na obrannej línii Svatove, takže na nový útok sa pripravovala veľká úderná sila…

Neymar po zranení tvrdo pracuje, Marquinhos:”Spí na fyzioterapii”

0 icon

Dauha 27. novembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Laurent Gillieron/Keystone)   Brazílsky futbalista Neymar pracuje 24 hodín denne na tom, aby sa zotavil zo zranenia členka a opäť hral na MS v Katare. V nedeľu to uviedol jeho reprezentačný spoluhráč Marquinhos Neymar si vo štvrtkovom zápase Brazílie so Srbskom poškodil väzy v pravom členku…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

the_ad_group(59762); ?>

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Boris Mesár

Prečo dal Zelenskyj príkaz na masovú popravu

0icon

Jurij Selivanov: Vražda podľa plánuHromadná streľba do ruských zajatcov zo strany bojovníkov kyjevského režimu v žiadnom prípade nebola spontánnym, emotívnym činom radových vojakov, ale má všetky znaky a predpoklady starostlivo naplánovaného vojnového zločinu kyjevským vedením a jeho americkými patrónmi Predseda ruskej &Sca

Peter Lipták

Čo sa stalo Jurajovi Krajčíkovi?

0icon

1. Tento 19 ročný mladý muž na svojom Twitteri 15.8.2022 uviedol, že je homosexuálny Žid. Jeho vyhlásenie z Twittera, kde je to Jurajom Krajčikom napísané, reprodukovala vo svojej reportáži aj televízia JOJ (noviny.sk)https://www.noviny.sk/krimi/711690-o-tom-co-sa-odohrav

Marek Brna

Rusko a my

0icon

Pred pár rokmi som zhliadol úryvok videa, kde sa ukrajinské deti v tábore učili strieľať zo samopalu a ako terč im slúžila maketa s hlavou Putina. Pomyslel som si: To je niečo mimoriadne choré. Pýtam sa, existuje alebo existovalo niečo podobné v Rusku, strieľali tam deti na trebárs Obamu?   …

Ľubica Cyprianová

Môj názor na úlohu umenia

0icon

Umenie je večné a krásne, pretože prináša svetu krásu a dobro Úloha umenia -

Erik Majercak

Kapitalizmus nie je zdrojom bohatstva ale spôsobom rozdelenia výsledku práce spoločnosti

0icon

Klamstvo, že kapitalizmus je zdrojom bohatstva je nám vtĺkané do hláv od 89. Áno je to zdrojom bohatstva, ale len pre niektorých. Pre zvyšok je to spôsob ako sa na delení výsledného produktu nepodieľať, alebo podieľať sa v miere, ktorá je proporcionálne nižšia o hodnotu, ktorá ide tým, čo na systéme benefitujú…

Vášeň v Tebe

Najprv poplašné správy, teraz už skutočnosť. Speváčku z Flashdance našli mŕtvu

0 icon

Uplynulý štvrtok sa začala šíriť správa o smrti oscarovej speváčky z Flashdance Irene Cara. V piatok prišlo vyhlásenie hovorcu, že speváčka žije a informácie o jej smrti nie sú pravdivé. V sobotu však

Je prvá adventná nedeľa. Ktorý člen rodiny by mal zapáliť 1. sviečku?

0 icon

Dnes sa prvou adventnou nedeľou začína advent. Váš adventný veniec má všetky štyri sviece ešte nezapálené. Viete, komu podľa tradície prislúcha zapáliť práve prvú sviečku? Prvá sviečka je sviečkou nádeje a zapaľuje ju najmladšie dieťa rodiny. Podľa tradície by sa mala zapáliť pred večerou. Na budúcu adventnú nedeľu by malo zapáliť…

K vianočnému upratovaniu patrí aj pranie záclon. Viete, ako docieliť, aby boli biele ako šaty nevesty?

0 icon

Určite ste si už všimli, že vaše záclony časom strácajú svoju krásnu bielu farbu – žltnú alebo až šednú. Existuje spôsob, ako ich udržať snehovo biele? Prinášame vám niekoľko tipov, ako prinavrátiť záclonám ich belosť. A všetko nájdete vo svoje kuchyni. Domáce prostriedky pre snehovo biele záclony

Ou, toto asi mladé mamy nečakali. Zdena Studenková im prehovorila do svedomia

0 icon

Populárna slovenská herečka Zdena Studenková koncom júna avizovala prekvapenie. Dnes už vieme, že išlo o jej tretiu kuchársku knihu - Aj varenie je umenie. V súvislosti s ňou však mladým matkám adresovala otvorené slová. Herečka svoju knihu predstavila aj na knižnom veľtrhu v Bratislave. Počas diskusie priznala, že jej strava nepozostáva len zo zelených…

Jiřina Bohdalová opäť čelí slovnému útoku. Prežíva veľké sklamanie, prehovorila aj o svojej smrti

0 icon

Populárna česká herečka 91-ročná Jiřina Bohdalová sa opäť stala terčom slovného útoku. Tentokrát na ňu zaútočil ostravský usporiadateľ akcií Peter Baránek. Bohdalová pred redaktorom Extra neskrývala sklamanie z toho, ako sa ľudia v dnešnej dobe správajú. Peter Baránek cez víkend v Ostrave chystal dve predstave

Armádny Magazín

Satelitné snímky ukazujú novú ruskú obranu v mori pri Sevastopole a Novorossijsku

0 icon

Rusko, 27.november 2022 (AM) – Po masívnom útoku ukrajinských bezpilotných lietadiel na základňu Čiernomorskej flotily v Sevastopole z 29. októbra Rusko výrazne posilnilo obranu svojich hlavných námorných prístavov na Čiernom mori. Ukázali to nové satelitné snímky zverejnené na webovej stránke západného vojenského analytika známe

November vo vojenských dejinách

0 icon

Slovensko, 27.november 2022 (AM) – V ostatných dvoch storočiach sa do vojenských dejín významne zapísal aj november. Napríklad bitkou Rusov s Napoleonom pri Berezine (26. 11. 1812), úmrtím jedného z najvýznamnejších vojen

Ako zmierenie medzi Erdoganom a Asadom posilní pozíciu Ruska

0 icon

Sýria, 27.november 2022 (AM) – Politológovia už niekoľko dní čakajú na oficiálne potvrdenie veľkej medzinárodnej senzácie – zmierenia dvoch odvekých nepriateľov Erdogana a Asada. Ale práve teraz Turecko vedie vojenskú operáciu v Sýrii. Prečo Erdogan dáva najavo, že je pripravený stretnúť sa s Asadom – a ako môže byť táto doho

Ako strieľajú tí najlepší. V Thajsku prebehli majstrovstvá sveta v praktickej streľbe

0 icon

Thajsko, 27.november 2022 (AM) – Vyvrcholením tohto ročníka pretekov v praktickej streľbe sú majstrovstvá sveta IPSC Handgun World Shoot 2022 organizované v thajskom meste Pattaya.  Už 19. ročník súbojov najlepších strelcov planéty v streľbe podľa pravidiel IPSC prebieha od 16. novembra až do 3. decembra 2022. Hlavné preteky, na ktorom sa zúčastní strelecká…

Západ si už demilitarizoval zásoby a tak tlačí Ukrajinu do rozhodujúcej bitky. Prehľad vojenskej operácie

0 icon

Ukrajina, 27. november 2022 (AM) – Okamžite po dokončení Zelenského víťazného fotenia v Chersone, ozbrojené sily Ukrajiny začali v tomto meste rozmiestňovať pechotu, techniku ​​a údernú techniku, skrývajúc sa za obytnými budovami, školami a nemo

TopDesať

10 najzvláštnejších vecí, ktoré sa pasažieri snažili prepašovať na palubu lietadla

0 icon

Ľudia sú nepoučiteľní. Dnes si ukážeme 10 najzvláštnejších vecí, ktoré sa pasažieri snažili prepašovať na palubu lietadla. S odhadovanými 22,2 miliónmi domácich a globálnych letov v roku 2021 a priemerne 2 miliónmi ľudí, ktorí lietajú každý deň, je iba prirodzené, že TSA zaviedla prísne smernice. Tieto smernice určujú, čo je…

Týchto ľudí uväznili do emocionálnej pasce nešťastné udalosti

0 icon

Nešťastné udalosti, nešťastie alebo smola. Všetky tieto slová opisujú problémy s ktorými sa stretávajú mnohí z nás.  Sú chvíle, keď má každý z nás pocit, že vesmír sa spojil proti nám. Či už je to naša vlastný chyba, alebo preto, že veci naberú nečakane nesprávny smer, život nám niekedy ponúka…

Sprchovanie: Chyby pri sprchovaní, ktoré ovplyvňujú naše zdravie

0 icon

Ak sa chceš cítiť vo svojom tele sviežo a čisto, potrebuješ spraviť niekoľko vecí, aby si tento efekt dosiahol. Čistenie zubov, umývanie rúk a sprchovanie. Hlavným a najdôležitejším očisťovacím procesom je jednoznačne sprchovanie. Niektorí ľudia uprednostňujú sprchu, zatiaľ čo iní si radšej užívajú čas ponorení vo vani. Kúpanie aj sprcha odstraňujú z nášho tela odumreté…

Slanina ako medicínsky zázrak? Týmto liečivým účinkom nebudeš veriť

0 icon

Slanina je skvelou pochutinou a určite nenahraditeľnou súčasťou slovenského národného jedla, a nezostáva iba pri tom. Budeme sa ti snažiť vyvrátiť mýty o nezdravom tuku ako je slanina. Priblížime ti jej kozmetické a liečivé účinky i slaninovú diétu. Ak si prečítaš týchto pár riadkov, prídeš na to, že slanina nie je až taká zlá a jej využitie v domácej…

TOP10: Najväčšie zlyhania miliardárov v dejinách

0 icon

V dnešnom príspevku tie najväčšie zlyhania miliardárov v dejinách ľudstva. Títo ľudia nám tak dokážu, že s veľkými peniazmi prichádza aj veľká zodpovednosť a pomyselná čiara medzi bohatstvom a chudobou je naozaj tenká. Možno v tebe rezonuje nedávny kolaps kryptoburzy FTX a následný "bankrot" jej zakladateľa. Sam Bankman-Fried bol ešte pred…

FOTO DŇA

Na snímke prvý deň vianočných trhov v centre Trenčína

Autor: FOTO TASR-Radovan Stoklasa

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali