To najdôležitejšie z Ukrajiny – Zelenskyj označil situáciu na fronte za mimoriadne kritickú. Rusi nielen útočia, ale aj ničia všetko okolo seba

Kyjev 27. januára 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Roman Hrytsyna, screenshot)

Aktualizované 27. januára 2023 20:02

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

Vojna na Ukrajine
Na snímke muž kráča po zničenej obytnej štvrti po ruských raketových útokoch v ukrajinskej Hlevache

19:53 – Ruské ministerstvo zahraničných vecí oznámilo, že nariadilo lotyšskému veľvyslancovi v Moskve, aby do dvoch týždňov opustil krajinu.

 

19:38 – Zelenskyj označil situáciu na fronte za mimoriadne kritickú, najmä v Doneckej oblasti na východe krajiny. Rusi nielen útočia, ale aj ničia všetko okolo seba.

 

19:19 – Chorvátska polícia v piatok vypočula niekoľko osôb podozrivých v súvislosti so zmiznutím luxusnej jachty, ktorá mala v súlade so sankciami uvalenými na Rusko po invázii na Ukrajinu zostať zadržaná v lodenici na pobreží Jadranského mora.

 

18:54 – EÚ navrhla vytvorenie Rádia Slobodné Rusko, aby “nezávislí ruskí novinári mohli informovať bez cenzúry zo strany Kremľa”.

“Chcem spustiť projekt s názvom Rádio Slobodné Rusko,” povedala podľa CNN podpredsedníčka Európskej komisie Věra Jourová. Navrhuje projekt podobný myšlienke Rádia Slobodná Európa alebo Hlasu Ameriky počas studenej vojny.

Komisárka spomínala na svoje detstvo v sovietskych časoch v Česku, aby vyvrátila tvrdenie, že “všetci Rusi” podporujú Kremeľ, a vyzvala Európu, aby sa nenechala rozčarovať ruskou spoločnosťou bez ohľadu na to, ako málo alebo ako veľa ľudí chce počuť skutočné správy a nie propagandu Kremľa.

 

18:40 – Kyjevsko-mohyljanská akadémia zakázala používanie ruského jazyka. Hennadij Zubko, člen rady Akadémie Mohyla a bývalý podpredseda vlády, to uviedol na Facebooku.

“Týka sa to úplne všetkých: učiteľov, študentov, administratívnych pracovníkov. Táto norma je zakotvená v nových vnútorných predpisoch NaUKMA, ktoré boli dnes schválené na 40. zasadnutí vedeckej konferencie univerzity,” napísal.

 

18:15 – Hlavné body z večerného generálneho štábu ukrajinskej armády:

1. Ruská armáda vedie ofenzívu na Bachmutskom, Limanskom, Avdejevskom a Novopavlovskom smere. Kupjanská, Záporožská a Chersonská oblasť sú v defenzíve.
2. Dochádza k nárastu ruskej leteckej činnosti vo všetkých smeroch.
3. Rusi uskutočnili 24 leteckých a 7 raketových útokov. Bolo zaznamenaných aj viac ako 30 útokov zo strany AFSP. Zasiahnutá bola Kondrašivka v Charkovskej oblasti, Chasovyi Yar v Doneckej oblasti, obec Kamyshany a Cherson, čo si vyžiadalo obete na životoch a zranených.
4. Letectvo AFU uskutočnilo sedem úderov na ruské oblasti sústredenia a zasiahlo aj pozície ZRU.
5. Jednotky protivzdušnej obrany vzdušných síl AFU zostrelili ruský Su-25 a vrtuľník Mi-8.

 

17:43 – Nemecký minister obrany Boris Pistorius uviedol, že dodávka stíhačiek Kyjevu neprichádza do úvahy. Minister to uviedol v rozhovore pre Süddeutsche Zeitung.

 

17:35 – Európska únia má v úmysle zaviesť nové sankcie voči Bielorusku. Informovala o tom tlačová agentúra Bloomberg s odvolaním sa na dokumenty získané zo zdrojov.

Balík sankcií môže zahŕňať:

1. Zákaz vývozu tovaru a technológií s dvojakým použitím, ktoré sa používajú na vojenské účely a môžu zvýšiť priemyselný potenciál krajiny.
2. Obmedzenia týkajúce sa ropy, uhlia, ocele, zlata a luxusného tovaru. Obmedzené by boli aj investície do bieloruského hospodárstva a poskytovanie určitých služieb spoločnostiam.
3. Zavedenie opatrení proti odvetviu letectva a energetiky, ako aj proti tým odvetviam zameraným na vývoz, ktoré sú pre Bielorusko kľúčovým zdrojom devízových príjmov.
4. Trestné stíhanie všetkých, ktorí by akýmkoľvek spôsobom pomohli obísť sankcie uvalené na bieloruské osoby a spoločnosti.
Zároveň sa zachovajú niektoré výhody pre dodávky liekov, poľnohospodárskych produktov a potravín do Bieloruska.
EÚ plánuje oznámiť nový balík sankcií pre Bielorusko súčasne so zavedením 10. balíka sankcií proti Rusku, teda predbežne 24. februára.

 

17:26 – BBC informovala, že 74-ročný Španiel bol zatknutý za posielanie balíkov na ukrajinské veľvyslanectvá.

Podľa správy španielsky súd poslal 74-ročného Pompeja Gonzaleza Pascuala do väzby. Obžaloba sa domnieva, že to bol on, kto posielal listy s pozostatkami zvierat a balíky s výbušninami na ukrajinské veľvyslanectvá v Európe.

 

17:18 – Jedna z najdrahších ukrajinských elitných škôl, Pechersk School International (PSI), sa v novom školskom roku pripravuje na obnovenie denného vyučovania v Kyjeve, prvýkrát od začiatku ruskej invázie.

Rodičia žiakov už boli informovaní, že škola sa vracia k svojmu bežnému režimu, uviedol pre Strana otec jedného zo žiakov školy.

Táto škola je známa tým, že tu študuje veľa detí západných diplomatov (vyučovanie prebieha v angličtine). V prvom rade z americkej ambasády.
A to už v Kyjeve vyvolalo fámy, že keďže škola, v ktorej študujú deti amerických diplomatov, začne naplno fungovať od septembra 2023, vojna by sa mala dovtedy skončiť. Samozrejme, v súčasnosti nikto nemôže s istotou povedať, či sú tieto fámy pravdivé alebo nie. Je však zrejmé, že odkedy sa škola rozhodla opäť začať vyučovať off-line, rodičia žiakov majú o takúto formu záujem.

 


17:03 – Rusko v piatok na žiadosť cenzorského úradu zablokovalo prístup na webové stránky americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) a Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI). Oba weby podľa ruských úradov zverejňovali dezinformácie a materiály diskreditujúce ruskú armádu.

 

16:43 – Do Nemecka v piatok dorazili prví ukrajinskí vojaci na výcvik zameraný na ovládanie bojových vozidiel pechoty (BVP) Marder.

 

16:27 – Kabinet ministrov vydal uznesenie, ktoré zakazuje úradníkom, poslancom, sudcom a pracovníkom orgánov činných v trestnom konaní cestovať do zahraničia bez oprávneného dôvodu, uviedol premiér Denys Šmyhal.

 

16:18 – Situácia na frontoch k 27. januáru 2023:

Situácia na frontoch

 

16:03 – Ak tanky Abrams dorazia na Ukrajinu do augusta, bude “neskoro”, povedal prezident Volodymyr Zelenskyj pre SkyNews.

Uviedol, že otázka načasovania dodávok je kľúčová a niektoré zbrane, ktoré boli sľúbené skôr, ešte stále neboli dodané.

“Máme zbrane, o ktorých sme rozhodli, ale ešte neprišli. Stáva sa, že tieto zbrane sú na ceste už niekoľko mesiacov. Netvrdím, že je to niečia vina. Hovorím, že úľava príde, keď to, čo partneri dávajú, začne fungovať na obranu našej armády,” povedal.

Na otázku novinára, či by bolo “neskoro”, keby tanky z USA dorazili v auguste, odpovedal kladne:

“Áno, je už neskoro. V tejto chvíli však nepoznám skutočnú situáciu, kedy prídu. Kedy nám Amerika dá Abramsa. Neviem, kedy tanky z Európy skutočne dorazia,” uviedol.

 

15:44 – Spoločnosť Meta vyradila Azov, ktorý je v Rusku zakázaný, zo svojho zoznamu nebezpečných organizácií.

“Táto zmena umožní príslušníkom pluku Azov vytvoriť si účty na Facebooku a Instagrame a zverejňovať obsah bez obáv z vymazania, pokiaľ neporušuje firemné pravidlá týkajúce sa obsahu. Tento krok umožní aj ostatným používateľom otvorene chváliť a podporovať Azov,” uviedla spoločnosť vo svojom vyhlásení.

 

15:38 – Najdôležitejšie informácie z brífingu ruského ministerstva obrany:

– Ruské ozbrojené sily podnikli 26. januára masívny útok na zariadenia energetického systému zásobujúce ukrajinský obranný priemysel a dopravný systém;
– Ciele masívneho úderu ruských ozbrojených síl z 26. januára boli dosiahnuté, všetky určené objekty boli zasiahnuté;
– Muničný sklad ukrajinských ozbrojených síl zničený v Doneckej ľudovej republike;
– Ruské ozbrojené sily v noci zničili viac ako 80 jednotiek AFU počas úspešnej ofenzívy v Donecku;
– Ruské ozbrojené sily pokračujú v ofenzíve na juhu Donecka a v Záporožskej oblasti, zaberajú výhodnejšie línie;
– Ruské sily protivzdušnej obrany zostrelili lietadlo Su-25 AFU pri Ugledare v DNR;
– Ruské ozbrojené sily narušujú výrobné zariadenia podnikov na opravu a obnovu vojenskej techniky AFU;
– Ruské ozbrojené sily počas jedného dňa zničili v južnom Donecku a Záporoží až 65 vojenských jednotiek AFU a dva radary americkej výroby;
– Ruské ozbrojené sily prerušili dodávky zbraní a munície do bojových oblastí vrátane tých, ktoré dodali krajiny NATO;
– Ukrajinské ozbrojené sily prišli v noci nadnes v smere na Krasnoliman až o 40 vojakov a húfnicu M777 americkej výroby;
– Západné delostrelectvo zničilo viac ako 30 príslušníkov ukrajinských ozbrojených síl v smere na Kupjansk.

 

15:34 – Veľvyslanci EÚ okrem zavedenia cenových limitov na ropné produkty z Ruska diskutujú aj o znížení cenového stropu na ruskú ropu, informoval spravodajca Rádia Sloboda v Bruseli Rikard Jozwiak.

“Estónsko, Lotyšsko, Litva a Poľsko presadzujú zníženie zo 60 na 40 až 50 dolárov a tvrdia, že Rusko stále zarába 600 miliónov dolárov denne z predaja fosílnych palív,” napísal na Twitteri.

 

15:22 – Rusko v čase vojny porušuje “základné princípy ochrany detí” tým, že dáva ukrajinským deťom ruské pasy a posiela ich na adopciu. V rozhovore pre agentúru Reuters zverejnenom v piatok to uviedol vysoký komisár OSN pre utečencov Filippo Grandi.

 

14:49 – Šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell v piatok vyjadril nádej, že Juhoafrická republika (JAR) využije svoje dobré vzťahy s Ruskom, aby ho presvedčila, nech ukončí vojnu na Ukrajine.

 

14:24 – Joe Biden by mohol navštíviť Ukrajinu vo vhodnom čase, ale ešte na to nie je ten správny čas, informovali médiá s odvolaním sa na predstaviteľov Bieleho domu.

Tlačové agentúry predtým informovali, že Biden by mohol navštíviť Poľsko v deň výročia ruskej invázie na Ukrajinu.
Podľa americkej televízie CNN predstavitelia Bieleho domu diskutujú o možnosti Bidenovej cesty do Európy vo februári, ale podrobnosti ešte neboli dohodnuté.

Podľa NBC sa okrem Poľska uvažuje aj o ďalších európskych krajinách.

 

14:13 – Rada EÚ predĺžila sankcie voči Rusku o ďalších šesť mesiacov.

Obmedzenia týkajúce sa určitých odvetví ruského hospodárstva boli predĺžené do 31. júla 2023.

Sankcie boli prvýkrát uvalené v roku 2014 v reakcii na destabilizujúce kroky Ruska na Ukrajine. Od februára 2022, keď Rusko začalo inváziu v plnom rozsahu, sa ich počet výrazne rozšíril.

Sankcie zahŕňajú obmedzenia obchodu, financií, technológií a tovaru dvojakého použitia, priemyslu, dopravy a luxusného tovaru. Týkajú sa aj zákazu dovozu alebo prepravy ropy a niektorých ropných produktov z Ruska do EÚ, odpojenia viacerých ruských bánk od systému SWIFT a ďalších opatrení.

 

13:09 – Satelitná snímka Ugledaru v Doneckej oblasti, na ktorý útočia ruské jednotky.

Satelitná snímka Ugledaru v Doneckej oblasti, na ktorý útočia ruské jednotky
Satelitná snímka Ugledaru v Doneckej oblasti, na ktorý útočia ruské jednotky

12:56 – Ruské ministerstvo obrany sa vyjadrilo k včerajšiemu útoku raketami a dronmi na Ukrajinu.

Moskva tvrdí, že zasiahla energetické zariadenia “podporujúce fungovanie ukrajinského obranného a priemyselného komplexu a dopravného systému”.

Rusko tvrdí, že boli zasiahnuté všetky plánované zariadenia.

Generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl predtým uviedol, že zo 70 vypálených rakiet bolo 47 zničených.

 

12:52 – Na ruskom letisku Vnukovo sa zrútil vrtuľník Mi-8 špeciálnej leteckej skupiny Rossija, ktorá prepravuje najvyšších vládnych predstaviteľov.

Na mieste sú už záchranári, informuje Baza. Neboli hlásené žiadne zranenia.

 

12:49 – Dánsko nebude dodávať tanky Ukrajine, uviedol podľa televízie TV2 šéf tamojšieho ministerstva obrany Jakob Ellemann-Jensen.

Dánsko má na sklade len 44 tankov – 14 z nich je teraz umiestnených v pobaltských štátoch v rámci kontingentu NATO, zvyšných 30 je na dánskom území.

Podľa neho sú tieto tanky “dôležitým prvkom odstrašenia, pretože vedľa našich pobaltských spojencov je obrovský sused, ktorý vie, ako útočiť na svojich susedov”.

Preto, povedal, “musíme niečo naučiť aj dánsku armádu – a na to potrebujeme vybavenie”.

Dodal, že Dánsko zatiaľ nedostalo od Ukrajiny oficiálnu žiadosť o dodávku tankov, ale pripustil, že ak sa vyhodnotia všetky možnosti, Dánsko odpovie kladne.

Belgicko predtým odmietlo Ukrajine poskytnúť tanky. Odvolávali sa na nedostatok prevádzkyschopných nádrží, pretože takéto zariadenia boli pred mnohými rokmi vyradené z prevádzky a odpredané.

 

11:37 –  Francúzsko nemá dostatok tankov Leclerc, aby ich mohlo presunúť na Ukrajinu, vozidlá sú náročné na údržbu a majú množstvo technických nedostatkov, píše Le Monde.

 

11:27 – V smere na Ugeldar pokračujú ťažké boje, za deň sa tu odohralo 58 stretov, Rusi vypálili 322 granátov, informovali ukrajinské ozbrojené sily.

“Ruská armáda sa tam [v Ugledare] už niekoľko mesiacov po sebe pokúša dosiahnuť výrazné úspechy pomocou motorizovaných peších jednotiek a námornej pechoty, ale ukrajinské obranné sily ich tvrdo odrážajú. Pri stratách ustupujú. Počas tohto dňa uskutočnili najmä 322 ostreľovaní a 58 potýčok. Nepriateľ stratil 109 mŕtvych a 188 zranených,” povedal v televíznom maratóne Sergej Čerevaty, predstaviteľ východnej skupiny Ozbrojených síl Ukrajiny.

Podľa neho sa nepriateľ pokúša o prechodný úspech v tomto smere, ale je odrazený.

 

11:14 – Meta vyradila Azov zo zoznamu nebezpečných osôb a organizácií.

“Spoločnosť odstránila ukrajinskú krajne pravicovú vojenskú skupinu Azov zo zoznamu nebezpečných osôb a organizácií mediálneho gigantu. Táto zmena umožní príslušníkom pluku Azov vytvoriť si účty na Facebooku a Instagrame a zverejňovať obsah bez obáv z vymazania, pokiaľ neporušuje pravidlá spoločnosti týkajúce sa obsahu. Tento krok umožní aj ostatným používateľom otvorene chváliť a podporovať Azov,” uviedla spoločnosť vo svojom vyhlásení.

Zmena politiky nasleduje po mesiacoch “kontroly” toho, ako sociálne médiá určujú hranicu medzi podporou slobody prejavu o vojne a zmiernením rétoriky, ktorá by mohla viesť k nebezpečným alebo násilným následkom.

Meta tvrdí, že pluk Azov je teraz oddelený od krajne pravicového nacionalistického hnutia Azov. Ukrajinské orgány majú nad jednotkou oficiálne velenie a kontrolu.

 

10:40 – Maďarsko môže vetovať prípadné sankcie EÚ proti ruskej jadrovej energetike, uviedol premiér Viktor Orbán.

 

10:38 – Podľa nedávneho článku agentúry Bloomberg Putin pripravuje novú ofenzívu, vojnu, ktorá sa môže predĺžiť na celé roky.

“Kremeľ sa snaží demonštrovať, že jeho sily môžu po mesiacoch ústupu znovu získať iniciatívu, a to tak, že vyvíja tlak na Kyjev a jeho spojencov, aby súhlasili s určitým druhom prímeria, ktoré by Rusku umožnilo udržať si kontrolu nad územím, ktoré teraz okupuje,” opisujú situáciu ruskí predstavitelia a ich poradcovia.

Zdroje novín tvrdia, že údajne neustále neúspechy na fronte prinútili mnohých v Kremli k realistickejšiemu pohľadu na svoje ambície a k priznaniu, že aj udržanie súčasnej frontovej línie by bolo úspechom.

Putin je však naďalej presvedčený, že väčšie sily a ochota Ruska znášať straty mu umožnia zvíťaziť aj napriek neúspechom.

Obnovenie ofenzívy by sa mohlo začať už vo februári až marci, kým Kyjev nedostane zbrane z USA a Európy. Nové kolo mobilizácie v Rusku je možné aj na jar.

 

10:30 – Ruské vojenské zdroje môžu zámerne šíriť dezinformácie, aby vyvolali dojem, že ruská ofenzíva pokračuje, uviedla britská spravodajská služba.

Napríklad za posledných šesť dní ruskí internetoví komentátori tvrdili, že ruské jednotky výrazne postúpili a prelomili ukrajinskú obranu v dvoch smeroch: v Záporožskej oblasti pri Orechove a 100 km východne, v Doneckej oblasti, pri Ugledare, uvádza sa v správe.

Spravodajské služby však pripúšťajú, že ruské jednotky mohli uskutočniť lokálne skúšobné útoky v okolí Orechova a Ugledaru, ale je nepravdepodobné, že by Rusko skutočne dosiahlo nejaké významné úspechy.

“Existuje reálna možnosť, že ruské vojenské zdroje zámerne šíria dezinformácie v snahe vyvolať dojem, že ruská operácia pokračuje,” uzatvára britská tajná služba.

10:25 – Americká prezidentská administratíva bude “dôkladne diskutovať” o možnosti dodať Ukrajine stíhačky F-16 a nič nevylučuje, uviedol bezpečnostný poradca Joea Bidena John Feiner v rozhovore pre televíziu MSNBC.

Povedal, že Washington nevylúčil dodanie “akýchkoľvek konkrétnych zbraňových systémov Ukrajine” a vojenská pomoc obranným silám sa poskytuje “v súlade s ich potrebami a fázami boja Ukrajincov”.

“Budeme o tom [so spojencami] veľmi dôkladne diskutovať,” povedal o presune bojových lietadiel na Ukrajinu.

 

8:21 –  Poľsko je okrem 14 tankov Leopard pripravené previesť na Ukrajinu aj 60 tankov PT-91.

“Poľsko bolo prvou krajinou, ktorá dodala 250 tankov (na Ukrajinu – pozn. red.) Teraz sme pripravení poslať 60 našich modernizovaných tankov PT-91, ako aj 14 tankov Leopard 2,” povedal poľský premiér Mateusz Morawiecki.

 

8:18 – Ďalšie významné západné médium, CNN, píše, že tanky NATO nebudú mať bezprostredný vplyv na vojenskú situáciu na Ukrajine.

“Nové ukrajinské tanky nezmenia rýchlo pravidlá hry, ako niektorí očakávajú,” znie titulok článku.

Jeho autor Brad Landon, popredný vojenský analytik televíznej stanice, píše, že potrvá niekoľko mesiacov, kým európske tanky vstúpia na bojisko “v počte, ktorý bude mať veľký význam”.

Napriek tomu môže trvať viac ako rok, kým bude Ukrajina schopná nasadiť americké tanky Abrams. “Nedodržanie všetkých pravidiel údržby Abramsov by mohlo viesť ku katastrofe na bojisku,” uvádza sa v článku.

“Pomyslite na propagandistické víťazstvo ruského prezidenta Vladimira Putina, ak sa objavia fotografie zneškodnených amerických tankov na Ukrajine,” píše sa v článku.

Ale aj v prípade Leopardov, ktoré sú preferovaným vybavením AFU, “existujú logistické prekážky, ktoré je potrebné vyriešiť so spojencami, takže to bude trvať dva alebo tri mesiace.”

“Ale vidieť ich v boji bude pravdepodobne trvať niekoľko mesiacov,” uvádza sa v závere publikácie.

 

8:15 – Zhrnutie ukrajinského generálneho štábu z rána 27. januára. Hlavné:

1. Nepriateľ za 24 hodín vystrelil 70 rakiet, z ktorých 47 bolo zničených.

2. Za posledných 24 hodín ukrajinské ozbrojené sily odrazili útoky v oblastiach Ploščanka, Nevske a Krasnopopovka v Luhanskej oblasti, ako aj Verhnyakamenske, Paraskovyivka, Bachmut, Kleščejevka, Vodyane, Nevelske, Marinka a Ugledar v Donecku.

 

7:47 – Ruská armáda sa snaží postupovať na Liman, ale jej útoky sú odrážané.

Uviedol to bývalý prezidentský poradca Oleksij Arestovič v relácii Marka Fejgina.

Podľa jeho slov prebiehajú ťažké boje aj v okresoch Bachmut a Avdijevka.

 

7:44 – MMF zvažuje balík pomoci pre Ukrajinu vo výške 16 miliárd USD.

Informovali o tom zdroje agentúry Bloomberg.

Ak bude projekt úspešný, prvé platby by mohli byť vyplatené už v apríli.

Realizácia však závisí od viacerých podmienok vrátane súhlasu krajín G7 a darcov a veriteľov Ukrajiny, aby sa zabezpečila udržateľnosť dlhu krajiny, uviedli zdroje.

 

7:21 – Situácia v Doneckej oblasti sa výrazne zhoršila.

V televíznom maratóne to uviedol guvernér regiónu Pavlo Kirilenko.

Uviedol, že ostreľovanie sa zintenzívnilo na celom fronte v Doneckej oblasti: Rusi zasiahli infraštruktúru v meste Časov Jar, zasiahli nemocnicu a z MLRS a delostrelectva ostreľovali Avdijevku, Bachmut a Ugledar.

“Situácia sa skutočne výrazne vyostrila z juhu do stredu regiónu. Najhorúcejšie boli a stále sú smer Bachmut, teraz je však veľmi horúco v Avdejevke. Eskaláciu pozorujeme prakticky na celej frontovej línii – z juhu aj zo severu,” povedal

 

7:19 –  Ruská ombudsmanka Moskaľková sa online stretla so svojím ukrajinským kolegom Dmitrijom Lubincom.

Podľa nej sa “dohodli na uľahčení výmeny zoznamov vážne zranených osôb, ktoré podliehajú repatriácii”, a tiež na “vrátení občanov, ktorí podliehajú deportácii”.

Lubinec zasa uviedol, že “diskutovali o aktuálnych otázkach našich predbežných dohôd”.

Ruská ombudsmanka Moskaľková sa online stretla so svojím ukrajinským kolegom Dmitrijom Lubincom
Ruská ombudsmanka Moskaľková sa online stretla so svojím ukrajinským kolegom Dmitrijom Lubincom

7:15 – Dobytie Ugledaru by mohlo zásadne zmeniť pomer síl tým, že by zabezpečilo prístup ku Krasnoarmijskému a Kurachovskému smeru – Pušilin.

 

7:11 – Právna služba EÚ informovala krajiny EÚ, že únia má dôvod dočasne čerpať najmenej 33,8 miliardy eur zo zmrazených aktív Ruskej banky na obnovu Ukrajiny, uvádza agentúra Bloomberg.

 

6:47 – Vojenská operácia, 26. januára 2023. Hlavné udalosti dňa z pohľadu ruskej strany:

– Ruské ministerstvo obrany informovalo o palebných úderoch ruských ozbrojených síl na juhu Donecka, v Záporožskej, Kupjanskej a Krasnolimanskej oblasti.

– Podľa ruského ministerstva obrany ofenzíva okrem iného zničila štyri americké húfnice a dve radarové stanice americkej výroby. Ruské letectvo v noci zničilo aj dve ukrajinské lietadlá Su-25 v DĽR

– Ruské jednotky dostali pod kontrolu diaľnicu vedúcu z Pokrovského do Ugledaru, nové pozície obsadili na okraji mesta, povedal Pušilinov poradca

– Ukrajinské jednotky v Ugledare sa pokúsili využiť letectvo na zatlačenie ruských jednotiek, ale neuspeli, povedal poradca úradujúceho šéfa DĽR

– USA nebudú schopné poslať tanky Abrams na Ukrajinu pred jarou, tvrdí Nulandová

– Londýn plánuje dodať Ukrajine tanky Challenger 2 koncom marca, uviedlo britské ministerstvo obrany. Kyjev by mohol dostať nemecké tanky Leopard do konca marca, uviedol nemecký minister obrany. Kanada sa tiež chystá presunúť štyri tanky Leopard 2

– Výcvik ukrajinskej armády na obsluhu BMP Marder sa začne v najbližších dňoch, tvrdí nemecké ministerstvo obrany

– Dodávky zbraní zo Západu na Ukrajinu naznačujú ich priamu účasť na konflikte, ktorá sa stále zvyšuje, povedal Peskov

– Pri štvrtkových útokoch boli poškodené energetické zariadenia v južných, stredných a juhozápadných oblastiach Ukrajiny, pričom v jednom z nich bolo zničené vysokonapäťové zariadenie, uviedla spoločnosť Ukrenergo.

Vojenská operácia
Vojenská operácia
Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

07:21

Referendum o ambicióznejších klimatických cieľoch v nemeckej metropole Berlín nebolo v nedeľu úspešné. Po sčítaní  hlasov tábor stúpencov tesne viedol pred odporcami zmeny klimatického zákona, nebola však splnená ďalšia podmienka – aby za návrh hlasovalo najmenej 25 percent všetkých oprávnených voličov. Chýbalo okolo 185.000 hlasov.

07:15

V reakcii na odvolanie izraelského ministra obrany Joava Galanta premiérom Benjaminom Netanjahuom sa v nedeľu večer vo viacerých izraelských mestách konali spontánne masové demonštrácie.  Davy ľudí s izraelskými zástavami demonštrovali podľa polície na viac ako 150 miestach vrátane Tel Avivu, Jeruzalema, Beerševy a Haify, kde zablokovali cesty a križovatky.

07:12

Dvojnásobný držiteľ Oscara, režisér a scenárista, ale tiež herec Quentin Tarantino, bude mať v pondelok 27. marca 60 rokov. Narodil sa 27. marca 1963 v Knoxville v americkom štáte Tennessee 16-ročnej Connie a Tonymu. Jeho detstvo ovplyvňovala pop-kultúra: filmy, seriály, komiksy a hudba.

06:54

Ruské vojenské telegramové kanály informovali, že generál Muradov, ktorý okrem iného velil Ugledarskému smeru, bol odvolaný z funkcie veliteľa východného zoskupenia ruských vojsk na Ukrajine. Táto informácia nebola oficiálne potvrdená.

06:43

Francúzska premiérka Élisabeth Bornová sa začiatkom marca stretne s opozičnými lídrami a je otvorená rozhovorom s odborovými organizáciami.  Po týždňoch protestov proti dôchodkovej reforme to povedala v nedeľu.

06:10

Severná Kórea v pondelok odpálila dve balistické rakety krátkeho doletu smerom do Japonského mora. Oznámil to generálny štáb juhokórejskej armády, uviedli agentúry Jonhap.

06:00

Spojené štáty, blízky spojenec Izraela, sú znepokojené eskaláciou napätia v židovskom štáte v súvislosti so schvaľovaním reformy súdnictva. “Sme hlboko znepokojení súčasným vývojom v Izraeli, ktorý ešte viac zdôrazňuje naliehavú potrebu kompromisu,” píše sa vo vyhlásení hovorkyne Národnej bezpečnostnej rady (NSC) Bieleho domu.

05:03

Približne 200 barelov ropy (vyše 30.000 litrov) uniklo v nedeľu popoludní do mora z potrubia patriaceho spoločnosti Perenco v prístave Poole ležiacom na južnom pobreží Anglicka v grófstve Dorset. Únik sa medzičasom podarilo zastaviť.

Včera 19:47

Európska únia vyzvala v nedeľu Bielorusko, aby nesúhlasilo s umiestnením ruských jadrových zbraní na svojom území. Mohlo by v dôsledku toho čeliť ďalším sankciám, uviedol šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell.

Včera 19:00

Spojené štáty dosiaľ nezaznamenali nijaké známky toho, že by Rusko presúvalo do Bieloruska jadrové zbrane. Povedal to v nedeľu hovorca americkej Rady pre národnú bezpečnosť John Kirby v reakcii na sobotné oznámenie Ruska, že na území Bieloruska rozmiestni taktické jadrové zbrane.

Včera 18:34

Americká viceprezidentka Kamala Harrisová v nedeľu pricestovala do Ghany a začala tak svoje turné po krajinách Afriky, v rámci ktorého navštívi aj Tanzániu a Zambiu. Jej pracovná cesta je zameraná na prehĺbenie vzťahov Spojených štátov s africkými krajinami v čase súboja s Čínou o získanie vplyvu na africkom kontinente.

Včera 18:03

Výbuch, ktorý v nedeľu zranil troch ľudí a vytvoril kráter v centre ruského mesta ďaleko od hranice s Ukrajinou, údajne spôsobil ukrajinský dron. Explózia nastala po poludní miestneho času v meste Kirejevsk v Tulskej oblasti.  Oblastný bezpečnostný úrad hlásil tri poškodené obytné budovy.

Včera 17:37

Poľsko aj Nemecko kritizovali v nedeľu sobotné oznámenie Ruska, že v Bielorusku rozmiestni taktické jadrové zbrane.

Včera 16:51

Irán presúva k hraniciam s Azerbajdžanom ťažkú techniku vrátane raketometov veľkého kalibru. Oficiálne – v rámci cvičení a ako signál pre Baku o neprípustnosti novej vojenskej operácie v regióne.

Včera 16:28

Dvadsaťdva krajín v nedeľu na iberoamerickom summite v Dominikánskej republike podpísalo vyhlásenie, v ktorom sa zaviazali bojovať proti potravinovej neistote v Latinskej Amerike. Cieľom je dosiahnuť v tejto oblasti nulový hlad, povedal bývalý premiér Čile Andrés Allamand.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Video, z ktorého sa budete chytať za hlavu

0 icon

Bratislava 26. marca 2023 (HSP/Foto: Screesnhot)   "Na ktorej strane stojí Peter Pellegrini? Má zmysel ho pretiahnuť na svoju stranu?" pýta sa Marek Vagovič. Vzápätí si uvedomuje dvojzmysel a ospravedlňuje sa: "Pretiahnuť... Pardon!" Sulík sa však ochotne chytá: "Ja si nemyslím, že má zmysel pretiahnuť Petra Pellehriniho... Tie voľby sa…

Lídri EÚ sa v panike ponáhľajú do Pekingu

0 icon

Brusel 27. marca 2023 (HSP/Niccolo Soldo/Foto:TASR/AP-Olivier Matthys, Pool)   Nejde len o Nemecko, ale o celú Európu (bez Poliakov, Baltov a Rumunov), píše rešpektovaný konzervatívny analityk Niccolo Soldo Nazvime ich satrapmi, vazalmi alebo regionálnymi franšízovými manažérmi USA Inc. Všetci pracujú proti vlastným záujmom, aby slúžili diktátu Američanov. Sú nielen krátkozrakí,…

Matovič reaguje na známeho komentátora: Je mi na vracanie z takýchto ľudí

0 icon

Bratislava 27. marca 2023 (HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   “Vzťah Matoviča a Pellegriniho ku korupcii nie je veľmi odlišný,” nechal sa počuť Martin M. Šimečka, komentátor z Denníka N. Práve táto veta donútila jedného zo spomínaných aj reagovať "Je mi na vracanie z takýchto ľudí. V tomto prípade ide o…

Kam sa ukrajinské ozbrojené sily chystajú vrhnúť 200 000 svojich záložníkov

0 icon

Kyjev 27. marca 2023 (HSP/Svobodnaja Pressa/Foto:Screenshot)   Je hrozba ukrajinskej jarnej protiofenzívy reálna? Kyjevský režim sťahuje posily do aglomerácie Kramatorsk-Slavjansk. Vedenie skupiny Wagner odhaduje počet ukrajinských jednotiek sústredených v severovýchodnej časti Donbasu (okresy Bachmut, Konstantinovka, Slavjansk, Kramatorsk a Družkovka) na 80 000 vojakov a dôstojníkov. Bolo tam tiež nasadených približne…

Prieskum bojom: Rumunsko sa v rámci “zjednotenia s Moldavskom” pripravuje na anexiu časti Ukrajiny

0 icon

Bukurešť 27. marca 2023 (HSP/Foto:Twitter)   Odiózny ukrajinský web "Peacemaker" zaradil na čiernu listinu (https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/17366571) rumunskú senátorku Dianu Iovanovici Șoșoacă. Čo urobila, že vyvolala taký hnev v Kyjeve? A čo sa vlastne deje vo východoeurópskom priestore? Členovia NATO - východoeurópske krajiny - uvedomujúc si nevyhnutnú porážku AFU a podporujúc vlastné…

Putin hovoril o rozmiestnení jadrových zbraní. Reakcia Európy na seba nenechala dlho čakať

0 icon

Moskva 27. marca 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Gavriil Grigorov, Sputnik, Kremlin)   Európa naďalej komentuje vyhlásenie Vladimira Putina o rozmiestnení jadrových zbraní v Bielorusku Bulharská viceprezidentka Iliana Jotová v tejto súvislosti podľa agentúry dpa vyzvala na mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom. Podľa nej sa situácia v ukrajinskom konflikte stáva čoraz nebezpečnejšou a…

Švédsko vydalo varovanie

0 icon

Štokholm 27. marca 2023 (HSP/The European Conservative/Foto:Screenshot)   Švédsko vydalo varovanie pred azylom v súvislosti s vízovou dohodou medzi EÚ a Venezuelou. Švédsky demokratický poslanec Ludvig Aspling to označil za najnovší dôkaz vplyvu svojej strany na švédske predsedníctvo Rady EÚ, kde krajina zaujala tvrdý postoj k azylovým podvodom, píše Thomas…

USA rozdúchavajú sýrsky kotol

0 icon

Washington 27. marca 2023 (HSP/indianpunchline/Foto:TASR/AP-Planet Labs PBC)   Okolnosti vzplanutia konfliktu v Sýrii medzi okupačnými silami USA a proiránskymi milíciami zostávajú nejasné. Prezident Biden tvrdí, že USA reagujú, ale existujú náznaky, že pravdepodobne ide o iniciatívu, ktorá má vytvoriť nové skutočnosti na mieste, konštatuje významný indický medzinárodný pozorovateľ, bývalý veľvyslanec…

Podľa svedkov pral kajúcnik Slobodník špinavé peniaze pre Pavlínu Matovičovú vo výške 11,3 mil. eur

0 icon

Bratislava 26. marca 2023 (HSP/Foto:TASR - Jakub Kotian)   Politológ Roman Michelko zhrnul rôzne informácie, ktoré sa vyskytli vo verejnom priestore. Zosumarizoval informácie zo zápisníc súdov, tlačoviek politikov a ďalších zdrojov o prípade prania špinavých peňazí Matovičovcami. Jeho závery vám prinášame nižšie Zásadná tlačovka Smeru-SSD bola sprevádzaná mediálnym tichom. Nikto…

Siova návšteva v Moskve: výhodná pre obe strany

0 icon

Moskva 27. marca 2023 (HSP/Tippinsights/Foto:TASR/AP-Dmitry Astakhov, Sputnik, Government )   O nedávnej návšteve Si v Moskve sa veľa diskutovalo. Štátne mediálne organizácie v Číne aj v Rusku očakávane vyzdvihli tento vzťah. Ruskí komentátori na sociálnych sieťach sledovali reč tela oboch lídrov v každom verejnom okamihu. Držal Putin Siove ruky srdečnejšie…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Poláček

René Pavlík

Bezpečnosť štátu

0icon

  Je otázkou času a zlovôle záujemcu, aby bezbranného obral o všetko čo sa mu páči. Je fuk, či oberá  dieťa, starčeka, alebo štát. Bezbranný je preto bezbranný, lebo nemá zbraň. Nemá sa čím brániť. Neviem to vysvetliť lepšie ako to dokázal Heger s protilátkami, alebo menšinovou vládou, napriek tomu…

Dušan Hirjak

Kto nesie vinu na vojnovom dianí na Ukrajine a ako rozpoznať pravdu od propagandy ? Časť IV.

0icon

Je mi veľmi ľúto a som sklamaný z toho, čo sa deje od roku 2014 na území nášho suseda – Ukrajiny. Po ôsmich rokoch vojnového diania na Ukrajine Rada federácie Ruska dala súhlas na nasadenie ozbrojených síl mimo územia Ruska a tým s

Erik Majercak

Ako definitívne odstrániť korupciu

0icon

Korupcia je politickým fenoménom už viac rokov. Ako sa s ňou dá popasovať a odstrániť? Prečo to tak dlho trvá ju odstrániť? Pre bežného človeka jednoduchá téma, veď väčšinou on nič nedáva a ani nič nedostáva. A tej telke a politici o tom stále dookola točia, dokonca posledné volebné obdobie bojovníci proti korupcii vyhrali voľby.

Pavel Jacz

Klamal nám ukážkovo Heger, alebo Naď? Slovensko je plné klamstiev ako žumpa exkrememtov!!!

0icon

Všade počujeme len samé plané reči snažiace sa zaobaliť priesery či problémy ututlať, zahrať do autu, alebo sa im remišovskou taktikou – teda kydaním na druhého darí vyhnúť pravde a z nej súvisiacej odpovedi. Dnes sa o sto šesť klame v politike, v reklamách, v krčmách, na pracoviskách, klameme aj…

Armádny Magazín

Chceme na nich uvaliť sankcie? O sociálno-ekonomických perspektívach Strednej Ázie

0 icon

Moldavsko, 27. marec 2023 (AM) – "EÚ zvažuje uvalenie sankcií na stredoázijské krajiny za ich pomoc Rusku. Vedúci predstavitelia EÚ zaznamenali nárast vývozu do ázijských krajín. Európa sa obáva, že tieto technológie sa dostávajú do Ruska s cieľom obísť obmedzenia, ktoré naň boli uvalené. Vedúci predstavitelia EÚ plánujú upozorniť predstaviteľov strednej

"Červená" Amerika nechce žiť podľa zákonov "modrej" Ameriky. Normy Klausa Schwaba a rodové normy Ruskej banky

0 icon

USA, 27. marec 2023 (AM) – Nie je zriedkavosťou vidieť mapy USA namaľované tromi farbami: červenou, modrou a fialovou. Ide o volebné mapy. Štáty, ktorých obyvateľstvo prevažne podporuje Republikánsku stranu, sú označené červenou farbou, zatiaľ čo štáty, ktoré tradične volia demokratov, sú označené modrou farbou. Fialovou farbou sú označené "sporné" štáty.…

Myśl Polska: Anglosasi vyvolali jadrovú apokalypsu

0 icon

Slovensko, 27. marec 2023 (AM) – "Jedinou otázkou je, ako ďaleko pôjdu provojnoví jastrabi na Západe pri presadzovaní "červenej línie". "Je všeobecne známe, že Veľká Británia sa rozhodla poskytnúť Ukrajine 14 tankov Challenger 2 a 30 samohybných húfnic AS90 v rámci januárového balíka vojenskej pomoci. Zdá sa však, že v hre…

Zbrojársky expert o charakteristikách leteckej superbomby použitej pri Černigove

0 icon

Rusko, 27. marec 2023 (AM) –Ukrajinské zdroje v prvých marcových dňoch uviedli, že Rusko na ich území na Avdejevskom smere po prvýkrát testovalo poldruha tonovú (1525 kg) kĺzavú bombu, ktorá má názov UPAB-1500V (УПАБ-1500В). O jej „prvom“ nasadení a zničení

Kyjev ako potravu pre delá uprednostňuje rusky hovoriacich mobilizovaných. Rozhodujúci útok na Arťomovsk

0 icon

Rusko, 26. marec 2023 (AM) – Ukrajinské velenie cielene vrhá bezvýsledné útoky na pozície ruských jednotiek mobilizovaných z rusky hovoriacich oblastí Ukrajiny. Podľa ruskej strany sa v dokumentoch mŕtvych vojakov Ozbrojených síl Ukrajiny v poslednom čase uvádzajú iba ruské priezviská. A mobilizovaní ľudia prichádzajú z Odesy, Dnepropetrovska,

TopDesať

Iba pár ľudí dokáže v priebehu 7 sekúnd objaviť ukrytý citrón

0 icon

Optická ilúzia vďaka ktorej si otestuješ svoje IQ. Ľudia s vyšším IQ majú väčšiu pravdepodobnosť, že vyriešia túto hádanku. Iba zopár ľudí dokáže na obrázku za 7 sekúnd nájsť ukrytý citrón.   [the_ad id="80455"]   Táto optická ilúzia dokonale poslúži na otestovanie tvojho IQ. Ilúzie sú ohromujúce, hlboko fascinujúce, tvar meniace obrazy…

Prvé zviera, ktoré uvidíš na obrázku ti prezradí veľa o tvojej osobnosti

0 icon

Čo ti prvé napadlo pri pohľade na titulnú fotografiu článku? V dnešnom článku budeš mať za úlohu pozrieť sa na obrázok nižšie. Nachádza sa na ňom viacero zvierat. Prvé zviera, ktoré na obrázku uvidíš ti prezradí veľa o tvojej osobnosti. Obyčajné pričuchnutie k tričku je jedným zo spôsobov, ako zistiť…

Takto vyzerá väzenie vo svete. Ten kontrast je dychberúci!

0 icon

Veril by si, že niektoré väznice sveta vyzerajú lepšie ako slovenské nemocnice či hotely? A v niektorých krajinách sú podmienky vo väzenských celých horšie ako v tvojich najhorších snoch. Zaujíma ťa, ako vyzerá väzenie v rôznych krajinách? TOP10 ti to dnes ukáže. Stále viac ľudí je za mrežami. Podľa Inštitútu…

Ako trávili čas deti v dobe, keď telefóny ešte neexistovali? Rozhodne sa nenudili!

0 icon

Dnešným deťom sa asi ťažko bude veriť, že existovalo obdobie, kedy telefóny a smartfóny vôbec neboli. A že to bolo naozaj najlepšie detstvo, potvrdí každý, kto to zažil. Problém dnešných detí je v tom, že si deň bez mobilu a internetu ani nevedia predstaviť. Áno, dnešné chytré telefóny majú naozaj…

Historické fotografie, ktoré odkrývajú temnú stránku minulosti

0 icon

Dokonca aj 100 rokov stačí na to, aby sa niečo zmenilo a aby sa svet stal lepším miestom. Z hľadiska plaveckých kostýmov, zákonov a spoločenských organizácií musel svet podstúpiť veľa zmien, aby sa stal tou krajinou, v ktorej teraz žijeme. Stále je veľa vecí, ktoré je potrebné vylepšiť, ale dnes ti chceme ukázať…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali