To najdôležitejšie z Ukrajiny – Ruská armáda obsadila Stepovoje a útočí na Krasnogorovku

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Ruská armáda obsadila Stepovoje a útočí na Krasnogorovku

Kyjev 23. februára 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Ukrainian Presidential Press Office)

Aktualizované 23. februára 2024 19:39

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

Vojna na Ukrajine
Na snímke ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (uprostred) pózuje s vojakmi počas návštevy frontovej línie v ukrajinskom meste Kupiansk

19:25 – Volodymyr Zelenskyj čoskoro navštívi Arménsko. Termín návštevy zatiaľ nebol definitívne potvrdený.

Reklama

Informovali o tom arménske médiá Factor TV.

Publikácia poukazuje na to, že ukrajinský prezident v súčasnosti pripravuje návštevu Arménska. V súčasnosti prebiehajú rokovania s ukrajinskou stranou o termíne.

Reklama

“Volodymyr Zelenskyj by mal pricestovať do Jerevanu v marci,” píše sa v publikácii.

 

19:20 – Ukrajinské obranné sily zostrelili nad Azovským morom ruské vojenské lietadlo A-50.

Informuje o tom “Suspilnoe” s odvolaním sa na zdroje v bezpečnostných službách.

Pripomeňme, že lietadlo spadlo v Krasnodarskom kraji. Ale ten po zostrelení nad morom mohol ešte nejaký čas letieť a spadnúť na pevninu.

Reklama

Ruské médiá tvrdia, že lietadlo zostrelil ruský systém protivzdušnej obrany. Odborníci sa však domnievajú, že ho zostrelil systém Patriot, ktorý bol priblížený k frontovej línii. Dosah ich rakiet im umožňuje dosiahnuť Azovské more. Je celkom možné, že rovnakým spôsobom Patriot zostrelil A-50 aj tentoraz.

Informáciu o zostrelení lietadla už oficiálne potvrdili vzdušné sily AFU.

 

19:15 – Prvé oficiálne informácie z Ruskej federácie o zostrelenom lietadle.

Operačné veliteľstvo Krasnodarského kraja uvádza, že dve lietadlá spadli na území Kanevského okresu.

Reklama

O aké lietadlá ide – sa neuvádza.

Pripomenieme, že vzdušné sily AFU hlásia, že zostrelili ruské lietadlo A-50.

 

18:35 – Ukrajinské médiá s odvolaním sa na svoje zdroje informovali, že počas spoločnej špeciálnej operácie ukrajinskej Štátnej bezpečnostnej služby a Ozbrojených síl Ukrajiny (OSU) bolo zostrelené ruské lietadlo A-50 (druhé za posledné obdobie).

Kde bolo zostrelené, sa neuvádza.

Ruské vojenské publikácie však píšu, že sa tak stalo nad Krasnodarským krajom. A že ho údajne zostrelil ruský systém protivzdušnej obrany.

Nakoľko je to dôveryhodné – zatiaľ ťažko posúdiť. Pokiaľ ide o A-50 nad Azovským morom v januári, tiež tvrdili, že ho zostrelil ruský systém protivzdušnej obrany, ale väčšina expertov tvrdí, že ho zostrelil ukrajinský systém Patriot, ktorý bol neďaleko frontovej línie.

Ale ani rakety Patriot s najdlhším doletom nedosiahnu Krasnodarský kraj z frontovej línie.

Medzitým médiá zverejnili video požiaru v Krasnodarskom kraji. Sedectvá ľudí sa líšia – niektorí píšu o páde lietadla, iní o páde vrtuľníka.

 

Reklama

18:05 – KĽDR už poslala do Ruskej federácie 1,5 milióna kusov munície, dodala však náboje vyrobené v 70. – 80. rokoch minulého storočia.

Uviedol to zástupca šéfa Hlavného spravodajského riaditeľstva Vadim Skibitskij v rozhovore pre agentúru Interfax-Ukrajina.

Podľa neho polovica severokórejskej munície je nefunkčná, pričom zvyšné náboje je potrebné pred použitím skontrolovať alebo repasovať.

 

17:20 – Ukrajinské ozbrojené sily sa stiahli späť za “Surovikinovu líniu” na stanovišti Rabotinskij.

Reklama

Napísal o tom expert Bildu Julian Röpcke.

Publikácia pripomína, že v lete v rámci protiofenzívy AFU oslobodila obec Rabotino v Záporožskej oblasti, čím vytvorila uprostred ruských pozícií výbežok s rozmermi približne 10×10 kilometrov. Čiastočne prekonali aj prvé opevnenia obrannej “Surovikinovej línie” vrátane betónových “dračích zubov”.

Nedávno ruské sily podnikli protiútok na Rabotino v snahe eliminovať výbežok. Julian Röpcke uvádza, že ruské ozbrojené sily zatlačili posledné ukrajinské jednotky späť za “Surovikinovu líniu”.

“Zábery z ukrajinských útočných dronov ukazujú, že ruské sily získali späť všetky predtým postavené úseky “Surovikinovej línie” (“dračie zuby” a iné), ktoré stratili počas ukrajinskej protiofenzívy v Záporožskej oblasti vlani v lete,” píše analytik a zverejňuje mapu ruského postupu.

ukrajina
Situácia na fronte

16:27 – To hlavné z brífingu ruského ministerstva obrany:

Reklama

– Ozbrojené sily RF zlepšili pozície na prednom okraji Kupjanského smeru a počas týždňa odrazili 25 protiútokov AFU;

– Raketové vojská Ozbrojených síl Ruskej federácie zasiahli odpaľovacie zariadenie, muníciu a prepravno-nakladacie vozidlo systému Patriot SAM;

– Straty AFU na chersonskom smere počas týždňa dosiahli viac ako 460 vojakov a 14 poľných delostreleckých zbraní;

– Ruské vojská za uplynulý týždeň zlepšili svoje postavenie na frontovej línii na juhodoneckom smere;

– Počas týždňa ruské jednotky na doneckom smere oslobodili lokalitu Pobeda a obsadili výhodnejšie pozície, 12 protiútokov bolo odrazených;

– Ruské ozbrojené sily v smere Avdejevka pokračovali v postupe západným smerom;

– V priebehu týždňa ruské ozbrojené sily uskutočnili 37 úderov na ukrajinské vojenské objekty a miesta, kde sa nachádzali jednotky AFU a žoldnieri;

Reklama

– Letectvo a protivzdušná obrana ruských ozbrojených síl počas týždňa zostrelili ukrajinskú stíhačku MiG-29 a vrtuľník Mi-8;

– Celkové straty AFU za týždeň v doneckom smere presiahli 2 560 príslušníkov vojenského personálu, stratených bolo aj 12 tankov a 31 obrnených vozidiel;

Ruské jednotky počas týždňa odrazili štyri útoky AFU v Novodoneckom a Ševčenkovom okrese v Doneckej ľudovej republike;

– Ruské ozbrojené sily odrazili 39 protiútokov na smere Avdejevka, AFU stratila 2 900 vojakov;

– AFU počas týždňa stratila 4 tanky, 13 bojových obrnených vozidiel a viac ako 390 vojakov na Kupjanskom smere;

– AFU stratila počas týždňa na juhu Donecka až 1 195 vojakov a 6 tankov;

– Ruské ozbrojené sily odrazili tri útoky 82. horskej útočnej brigády AFU v oblasti Rabotin v Záporožskej oblasti;

Reklama

– Ruské letectvo a sily protivzdušnej obrany počas týždňa zostrelili sedem rakiet Storm Shadow, jednu raketu Patriot SAM, štyri rakety C-200 a 652 dronov AFU.

 

16:00 – Po dobytí Avdejevky a Marinky ruská armáda zintenzívnila útočné operácie v blízkosti tretej osady pri Donecku, Krasnogorovky, ktorá je tiež dôležitým prvkom celkovej ukrajinskej obrannej línie v Doneckej oblasti.

Práve pri Krasnogorovke je jediný úsek frontovej línie pri Donecku, ktorý sa od 24. februára 2022 nepohol.

Teraz podľa ruských telegramových kanálov ruská armáda výrazne zintenzívnila útoky v tomto smere.

ukrajina
Situácia na fronte

15:20 – Premiér Šmygal a jeho tím dnes prídu na hranice s Poľskom, kde sa stretnú s poľskou vládou, uviedol Zelenskyj.

“Či tam budú aj poľskí kolegovia, je ich osobné rozhodnutie,” dodal prezident v Ľvove.

Reklama

Ukrajina je podľa neho pripravená stretnúť sa na hraniciach do 24. februára. Zajtra však bude rušno kvôli výročiu invázie.

Varšava predtým uviedla, že stretnutie na hraniciach je nebezpečné, a navrhla stretnutie v Poľsku o mesiac.

 

14:55 – Ramzan Kadyrov informoval o svojom stretnutí s Vladimirom Putinom v Kremli.

 

14:50 – Bild uvádza, že ruská armáda obsadila dedinu Stepovoje severozápadne od Avdejevky.

Podľa vojenského experta Juliana Röpckeho sa Rusom podarilo získať oporu v zničenej dedine. A AFU sa stiahla do Berdyči 1,2 kilometra západne.

Reklama

“Ukrajinské nálety, ktoré predtým dosiahli západnú časť Stepového, sa teraz uskutočňujú z východnej časti Berdyči. Rusi buď vybudovali vlastné opevnenia na západnom konci Stepového, alebo využívajú zákopy, ktoré vybudovali, ale neskôr opustili ukrajinské jednotky,” uvádza Repke.

K dobytiu Stepového sa hlásia aj ruskí verejní činitelia. Ide o jeden z troch smerov, kde AFU drží obranu po páde Avdejevky.

Už skôr sa informovalo o postupe ruskej armády v smere Avdejevka na sever a východ od Orlovky.

ukrajina
Situácia na fronte

14:10 – Ukrajina je pripravená bojovať po boku Spojených štátov v Iráne, Číne alebo Severnej Kórei, povedal poslanec Oleksij Gončarenko v rozhovore pre CNN.

“Ak v budúcnosti dôjde k nejakým vojnám a USA budú potrebovať ľudí, ktorí budú stáť bok po boku, kto bude v zákopoch pri Teheráne? Nemyslím si, že mnohé národy sú na to pripravené. Ukrajinci sú pripravení. My sme Ukrajinci, sme pripravení stáť plece pri pleci so Spojenými štátmi v zákopoch pri Teheráne, Severnej Kórei alebo Číne – to je jedno,” povedal poslanec.

Argumentoval tak potrebou, aby USA naďalej podporovali Ukrajinu.

Ukrajinské ozbrojené sily označil za druhú najsilnejšiu armádu na svete po armáde USA.

Reklama

 

13:40 – Uvádza sa, že po strate Avdejevky ukrajinské ozbrojené sily úplne opustili Stepovoje (Petrovské).

Pravdepodobne boli opustené aj výsadky na západe a severozápade, po ktorých sa ukrajinské sily stiahli na výhodnejšie línie. Toto rozhodnutie naznačuje, že vyrovnávanie frontu sa začne skôr a ukrajinské ozbrojené sily nebudú mať toľko času na prípravu nových pozícií, ako sa pôvodne predpokladalo.

 

13:30 – Maďarsko blokuje spoločné vyhlásenie EÚ k druhému výročiu ruskej invázie na Ukrajinu, informuje novinár Rikard Jozwiak.

Reklama

“S najväčšou pravdepodobnosťou pôjde len o spoločné vyhlásenie troch predsedov inštitúcií EÚ (rada, komisia, parlament),” domnieva sa spravodajca Rádia Sloboda.

 

13:17 – Najmenej 15 000 ukrajinských utečencov v Spojenom kráľovstve zostalo bez domova po tom, ako ukončili vzťahy s miestnymi sponzormi, informuje denník The Daily Telegraph.

Požiadali úrady o podporu na bývanie.

Je to približne 7,5 % z celkového počtu všetkých ukrajinských utečencov (niečo vyše 200 000 osôb), vyplýva z údajov ministerstva pre regionálny rozvoj a bývanie.

Združenie miestnych samospráv pre utečencov tvrdí, že Británia má “chronický” nedostatok ubytovacích kapacít pre utečencov a sponzori nie sú povinní prijať Ukrajincov na neurčito. Hoci vláda im za to predĺžila platby.

 

13:02 –  Zelenskyj odmietol možnosť zmrazenia vojny v zložitej situácii na fronte.

“Nechceme opakovať minské dohody, ale pokiaľ ide o inú časť nášho územia. Žiadne nové zmrazené konflikty. V to neveríme. A ja mu (Putinovi) neverím,” povedal prezident v rozhovore pre Fox News.

Zároveň pripustil rokovania s Ruskou federáciou v budúcnosti, “keď budeme pripravení”.

“Pokiaľ ide o rokovací stôl – keď budeme pripravení, keď bude existovať dokument založený na našej mierovej formule, náš hlavný dokument, a keď budeme mať podporu sveta, potom môžeme hľadať spôsoby, ako hovoriť s predstaviteľmi Ruska,” – povedal Zelenskyj.

 

12:21 – Biden oznámil, že USA zaviedli nové sankcie proti Rusku v súvislosti so smrťou Navaľného a pokračovaním vojny na Ukrajine.

Ruského politika označil za “odvážneho protikorupčného aktivistu a najtvrdšieho vodcu Putinovej opozície”.

Sankcie sa zameriavajú na osoby spojené s uväznením Navaľného, ako aj na ruský finančný sektor, obrannú priemyselnú základňu, siete verejného obstarávania a subjekty, ktoré sa vyhýbajú sankciám na viacerých kontinentoch.

Reklama

“Zavádzame tiež nové vývozné obmedzenia pre takmer 100 organizácií, ktoré poskytujú zákulisnú podporu ruskej vojnovej mašinérii. Prijímame opatrenia na ďalšie zníženie príjmov Ruska z energetických zdrojov,” – povedal Biden.

 

12:00 – Zavraždenému ruskému pilotovi Kuzminovovi vydalo falošné doklady samotné Španielsko, citoval denník El Pais svoje zdroje.

Pripomenieme, že podľa nich bol uvedený ako 33-ročný ukrajinský občan. A nie 28-ročný Rus.

Nemal však žiadny štatút obhajcu. Neexistoval ani žiadny záznam o tom, že by cestoval do Španielska.

Usadil sa v štvrti s množstvom Rusov a Ukrajincov, ale snažil sa chodiť na miesta, kde bolo viac miestnych obyvateľov. Takisto sa len zriedka s niekým rozprával.

 

11:10 – Niektoré prvky “ekologického” západného vybavenia na ukrajinskom fronte zožrali myši, uvádza Le Figaro.

Najmä niektoré ochranné plášte elektrických káblov sú vyrobené z kukuričného vlákna, hovorí jeden francúzsky vojenský dôstojník “so zmesou irónie, nespokojnosti a zdesenia”.

V dôsledku toho hlodavce zožrali káble na niektorých vozidlách.

“Zodpovednosť za životné prostredie vo vojne nie je dobrá. Západné vozidlá boli navrhnuté ako demonštrácia technológie. V blate a chlade to však nie vždy funguje,” píše sa v publikácii.

 

11:05 – Ukrajina bude pripravovať novú protiofenzívu v roku 2024, povedal Zelenskyj v rozhovore pre Fox News.

“Obrana je úlohou číslo jeden. Pokračovať v našej úspešnej histórii v Čiernom mori – to urobíme. Nebudem zachádzať do detailov, ale oni, Rusi, sa dočkajú prekvapení. Juh je dôležitý. Obrana východu, kde majú viac ako 200 000 vojakov – tiež veľmi dôležitá. A, samozrejme, budeme pripravovať novú protiofenzívu, novú operáciu. Samozrejme, nehovorím, že budeme len tak stáť. Závisí to od mnohých vecí,” povedal prezident.

Poznamenal, že proti Ruskej federácii je aj obrana veľkou úlohou a výzvou, pretože sily nie sú rovnocenné.

Reklama

 

11:00 – Nemecký minister obrany Pistorius nevedel odpovedať na otázku, či odporúčanie, ktoré včera prijal Bundestag, predpokladá presun rakiet Taurus na Ukrajinu.

Parlament odporučil, aby vláda odovzdala Ukrajine “ďalšie potrebné zbraňové systémy dlhého doletu”.

Poslanci sa ministra opýtali, či sa tým myslia dodávky Taurusov.

“Odpoveď: áno alebo nie,” spýtal sa poslanec Jürgen Hardt z opozičnej CDU.

“Na to nemôžem odpovedať. Prečítal som si tento dokument. Jeho autori o tom zo svojej strany budú premýšľať. Nie som členom [frakcie SPD v Bundestagu],” odpovedal Pistorius.

Takáto neurčitá odpoveď vyvolala smiech niektorých poslancov.

Neskôr zástupkyňa šéfa frakcie SPD Gabriela Heinrichová uviedla, že ide o otázku interpretácie: dokument nezaväzuje, ale ani nezakazuje dodanie Taurusu.

 

10:45 – Rada EÚ schválila 13. balík sankcií voči Rusku.

Zahŕňa 106 osôb a 88 právnych subjektov. Ide najmä o spoločnosti z Indie, Srí Lanky, Číny, Srbska, Kazachstanu, Thajska a Turecka.

“Dnes ďalej sprísňujeme reštriktívne opatrenia voči ruskému vojenskému a obrannému sektoru, pričom sa zameriavame na ďalšie subjekty v tretích krajinách, ktoré dodávajú vybavenie, ako aj na subjekty, zodpovedné za nezákonnú deportáciu a vojenskú prevýchovu ukrajinských detí,” povedal Josep Borrell, vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku.

K obmedzeniam dovozu železa a ocele z Ruskej federácie sa pripojila aj Veľká Británia.

 

10:32 – Svet nie je pripravený na Putinovu porážku na Ukrajine a obáva sa zmien v Rusku, povedal Zelenskyj v rozhovore pre Fox News, ktorý bol natočený pár kilometrov od frontovej línie.

Reklama

“Nie je veľmi fér pýtať sa Ukrajincov, kedy sa vojna skončí. Robíme všetko pre to, aby sa skončila. Ale buďme úprimní: svet nie je veľmi pripravený na Putinovu porážku. A svet sa bojí zmien v Rusku,” povedal Zelenskyj

 

10:06 – Vplyvný ruský politológ Sergej Karaganov, známy výzvami na použitie jadrových zbraní, napísal článok o stratégii Ruska v nadchádzajúcom “veku vojen”.

Vyzýva na politiku nazvanú “Pevnosť Rusko”.

A je presvedčený, že Ruská federácia by sa mala vyhýbať účasti vo vojnách.

Hlavnou zásadou pre Rusko je podľa Karaganova “maximálne nezapájanie sa do konfliktov”, ktoré vypuknú počas “geostrategického zemetrasenia”, ktoré sa začalo.

“Mali sme veľké šťastie, že sme sa nezaplietli do ďalšieho arménsko-azerbajdžanského a izraelsko-palestínskeho konfliktu,” píše Karaganov.

V tejto súvislosti je podľa neho úlohou Ruska zabrániť možným vojnám medzi Severnou a Južnou Kóreou, Indiou a Pakistanom, ako aj v susednom Kazachstane.

Karaganov navrhuje nebojovať priamo, ale vyvažovať medzi rôznymi hráčmi, najmä vyvažovať vzťahy s Čínou s kontaktmi s Indiou, Tureckom a Blízkym východom. Zároveň vybudovať “trojuholník Rusko – India – Čína”, ktorý by “stabilizoval veľkú Euráziu”.

Pokiaľ ide o USA, ich “priame zahraničné aktíva budú čoraz zraniteľnejšie, čo by sa malo nepriamo podporiť zvýšením nákladov amerického impéria” (t. j. je potrebné podporovať nepriateľov Ameriky bez toho, aby sa s ňou priamo viedla vojna).

 

09:57 – “Vojenská stratégia Ukrajiny: prežiť v roku 2024, aby sme zvíťazili v roku 2025”.

To bol názov článku v Politico. Novinári v ňom viedli rozhovory s analytikmi, aktívnymi dôstojníkmi a vojenskými expertmi o vyhliadkach na nadchádzajúci rok.

“Tento rok bude rokom ‘rekonštrukcie a prípravy na oboch stranách, ako v rokoch 1916 a 1941 – 42 v posledných svetových vojnách’,” povedal Marc Thys, ktorý vlani odstúpil z funkcie námestníka belgického ministra obrany.

Estónsky minister obrany Hanno Pevkur sa domnieva, že “do roku 2025 by Ukrajina mohla mať dostatočné schopnosti a prostriedky na to, aby porazila Rusko”.

Nikto z opýtaných nevedel uviesť presný plán na rok 2024, ale všetci sa zhodli, že na jar pôjde o “manažment očakávaní”, pretože Ukrajina nebude mať vybavenie ani personál na začatie významnej protiofenzívy; Rusko si s pomocou svojich spojencov zabezpečilo delostreleckú prevahu a vedie “neúnavné” pozemné útoky; bez západnej protivzdušnej obrany, rakiet dlhého doletu a delostreleckých granátov bude pre Kyjev ťažké vybudovať dôveryhodnú a udržateľnú obranu.

“Ukrajina očividne zaostáva,” vyjadril sa Politico.

Ďalšou výzvou pre Ukrajinu je udržať si vieru vo svoje víťazstvo. Nálada medzi spojencami je “pochmúrna”, ako ukázala mníchovská konferencia, “kde minuloročný závratný optimizmus z úspešnej protiofenzívy vystriedal kyslý pesimizmus”.

Ben Hodges, bývalý veliteľ americkej armády v Európe, nabáda k optimizmu a tvrdí, že sa “príliš rozšíril defetizmus”.

 

07:24 – Trumpovi sa nepodarí zastaviť vojnu na Ukrajine do 24 hodín ako sľúbil v prípade, ak bude zvolený za prezidenta USA.

Tento názor vyjadril v rozhovore pre Fox News ukrajinský prezident Zelenskyj.

“Nemôže vyriešiť tento problém, túto tragédiu so mnou,” povedal Zelenskyj. Povedal, že bývalého prezidenta pozve do prvej línie, kde “všetko vysvetlí a vysvetlí, aké sú jeho myšlienky, možno má nejaké nápady. Neviem.”

Podľa Zelenského, ak Trump uvidí, čo sa deje, „myslím, že zmení názor a všetci pochopíme, že v tejto vojne nie sú dve strany: je len jeden nepriateľ, a to je Putinova pozícia”.

 

07:05 – Arménsky premiér Nikol Pašinjan súčasne ostro kritizoval Rusko aj Azerbajdžan.

V rozhovore pre televíziu France 24 Pašinjan uviedol, že účasť Arménska v CSTO (vojenská aliancia vedená Ruskom) bola zmrazená.

Okrem toho uviedol, že Rusko “otvorene vyzvalo arménske obyvateľstvo, aby zvrhlo vládu” a “táto propaganda Moskvy proti nemu neoslabuje”.

 

07:00 –  Washington nemá žiadne potvrdenie o tom, že Irán odovzdal rakety ruskej strane.

Reklama

Informoval o tom koordinátor Rady Bieleho domu pre národnú bezpečnosť John Kirby, píše agentúra AP.

Pripomenul, že deň predtým agentúra Reuters zverejnila materiál, ktorý hovorí o presune stoviek balistických rakiet Iránom na ruskú stranu. Podľa neho sa článok zakladá na komentároch iránskych predstaviteľov, ktorí sa “chvália tým, že poskytli Kremľu rakety”.

“Pozorne to sledujeme, ale zatiaľ nebolo potvrdené, že rakety boli skutočne presunuté z Iránu do Ruska,” zdôraznil Kirby.

 

06:52 – Victoria Nulandová prisľúbila “stovky, stovky a stovky” sankcií proti Rusku v novom balíku opatrení USA, informuje Deutsche Welle.

Námestníčka amerického ministra zahraničných vecí Victoria Nulandová uviedla, že Washington zavedie nové sankcie proti Rusku do druhého výročia začiatku vojny.

Podľa nej bude niekoľko opatrení zameraných na osoby zodpovedné za smrť Alexeja Navaľného, ale väčšina z nich zasiahne Putinovu “vojnovú mašinériu” a odstráni medzery v existujúcich sankciách.

 

06:30 – Francúzsky prezident Emmanuel Macron pozval európskych lídrov na budúci týždeň do Paríža, aby prediskutovali návrhy na pomoc Ukrajine.

Oznámil to poľský prezident Andrzej Duda, informovala agentúra Bloomberg.

Publikácia píše, že Európa je pod čoraz väčším tlakom, aby zintenzívnila činnosť, keďže “kyjevské sily sú čoraz slabšie v zbrani”.

“Prezident Macron pozval viacerých európskych lídrov dosť zvláštnym spôsobom, aby hovorili o nových návrhoch a riešeniach pre Ukrajinu. Okrem Poľska boli pozvaní vedúci predstavitelia mnohých krajín,” povedal Duda.

 

 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:19

Nové kolo rokovaní o štatúte sporného Gibraltáru označili šéfovia španielskej a britskej diplomacie José Manuel Albares a David Cameron po piatkovom stretnutí v Bruseli za produktívne. Podľa nich bol dosiahnutý významný pokrok.

20:07

Nemecký kancelár Olaf Scholz odsúdil v piatok obnovenú snahu gruzínskej vládnej strany schváliť zákon o “zahraničných agentoch” v štýle Ruska. Povedal to počas návštevy gruzínskeho premiéra Irakliho Kobachidzeho v Berlíne.

20:07

USA posilnia svoju prítomnosť na Blízkom východe, informujú agentúry AFP a Washington Post s odvolaním sa na nemenovaných predstaviteľov USA. V druhom prípade sa uvádza, že do regiónu budú vyslané ďalšie lode a lietadlá.

Jeden z rozhovorov spresnil, že lietadlová loď USS Dwight D. Eisenhower a torpédoborce USS Carney a USS Arleigh Burke zostanú “v blízkosti”.

19:54

Zatiaľ čo Švajčiarsko navrhuje zorganizovať mierový summit s cieľom nájsť riešenie vojny na Ukrajine, Moskva teraz oživuje staré riešenie, doplnené o ďalšie požiadavky.

19:22

Spoločná európska mena na konci týždňa pokračovala v oslabovaní a klesla na tohtoročné minimum. V piatok sa jej kurz znížil takmer o 1 % na 1,0631 USD/EUR. Od začiatku týždňa stratila takmer 2 % a zrejme zaznamená najhorší týždeň od konca roka 2022.

19:07

Izraelská armáda v piatok oznámila, že v predchádzajúci deň vpustila cez novootvorený hraničný priechod na severe palestínskeho Pásma Gazy nespresnený počet humanitárnych kamiónov.

19:00

Štátny zástupca Jaroslav Šaroch v piatok podal odvolanie proti februárovému rozsudku Mestského súdu v Prahe, ktorý v dotačnej kauze Čapí hnízdo druhýkrát oslobodil expremiéra Andreja Babiša a bývalú manažérku Agrofertu Janu Nagyovú.

18:59

Európska únia v piatok uvalila sankcie na vojenské krídla palestínskych hnutí Hamas a Islamský džihád za rozsiahle sexuálne násilie páchané systematicky počas vlaňajších útokov na Izrael.

18:20

Rodina Tabátibíovcov z mesta Gaza žiali už druhýkrát za necelý mesiac, keďže izraelské bombardovania budov, kde príbuzní našli útočisko, zabilo vyše 60 jej členov. Najnovší útok prišiel v piatok v skorých ranných hodinách v husto obývanej štvrti Gazy s názvom Daradž a zahynulo pri ňom najmenej 25 členov rodiny, povedal pre AFP príbuzný.

18:06

Holandský premiér Mark Rutte v piatok prisľúbil ďalšiu vojenskú podporu vo výške jednej miliardy eur pre Ukrajinu, ktorá je podľa neho “denne ničená ruskou agresiou”.

17:59

Prehĺbenie spolupráce v oblasti dodávok plynu či rekonštrukcia elektrického prepojenia medzi Mukačevom a Veľkými Kapušanmi boli hlavnými témami štvrtkových (11.4.) rokovaní ministerky hospodárstva SR Denisy Sakovej (Hlas-SD) s ukrajinským námestníkom ministra energetiky Mykolom Kolysnikom. Taktiež podpísali memorandum o spolupráci v oblasti jadrovej energie. Informoval o tom v piatok tlačový odbor rezortu.

17:52

Biely dom sa vyjadril k možným iránskym úderom na Izrael.

Predseda Zboru náčelníkov štábov USA poznamenal, že Washington sa snaží vyhnúť vojne na Blízkom východe. Vedie dialóg s kolegami v krajinách Perzského zálivu.

O priamom zásahu USA do konfliktu sa nehovorí. Američania však na pozadí iránskej hrozby uskutočnili zmeny v rovnováhe síl v regióne.

Katar a Kuvajt už medzitým informovali USA, že nebudú môcť použiť základne na území týchto krajín proti Iránu. Tento krok výrazne zníži možnosti americkej armády.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Zajace bežia na poli na predmestí Frankfurtu, Nemecko

Autor: AP/Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Ivan Štubňa

Milan Náhlik

Viktor Pondělík

René Pavlík

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali