Timmermans: Dohoda EÚ s Tureckom nezahŕňa hromadné vyhosťovanie utečencov

Timmermans: Dohoda EÚ s Tureckom nezahŕňa hromadné vyhosťovanie utečencov

Brusel 16. marca 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Martin Meissner)

 

Timmermans uviedol, že každý migrant bude mať možnosť požiadať o azyl a podať odvolanie, ak bude jeho žiadosť zamietnutá

Uplatnenie prípadnej dohody o migračnej kríze medzi EÚ a Tureckom nebude zahŕňať hromadné vyhosťovanie migrantov ani ich automatický návrat do Turecka. Situácia každého migranta bude pred prípadným prijatím rozhodnutia o vyhostení posudzovaná individuálne, ubezpečil dnes prvý podpredseda Európskej komisie (EK) Frans Timmermans.

Reklama
Na snímke prvý podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans
Na snímke prvý podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans

“Každý bude mať možnosť požiadať o azyl a podať odvolanie, ak bude jeho žiadosť zamietnutá,” vysvetlil Timmermans.

Turecký premiér Ahmet Davutoglu na minulotýždňovom summite EÚ-Turecko v Bruseli predniesol niekoľko požiadaviek, ktoré sa stali súčasťou predbežnej dohody o riešení migračnej krízy. Konečné znenie dohody majú prijať európski lídri na tohtotýždňovom summite EÚ.

Reklama

Davutoglu okrem iného presadil, aby sa počet navrátených sýrskych utečencov z gréckych ostrovov rovnal počtu sýrskych utečencov, ktorých krajiny EÚ prevezmú z Turecka.

Turecký premiér okrem toho chce do roku 2018 navýšenie finančnej pomoci EÚ o ďalšie tri miliardy eur, urýchlenie procesu európskej integrácie a skorší termín zrušenia vízovej povinnosti pre tureckých občanov.

Viacero medzinárodných organizácií vrátane OSN však upozornilo, že hromadné vracanie migrantov by bolo v rozpore s medzinárodným právom. Timmermans sa dnes tieto obavy snažil vyvrátiť, keď zdôraznil, že akákoľvek migračná dohoda uzavretá medzi EÚ a Tureckom bude v súlade s medzinárodnými normami.

Aj napriek početným kritickým hlasom ohľadne ústupkov EÚ voči Ankare má návrh dohody EÚ s Tureckom podporu viacerých európskych predstaviteľov vrátane nemeckej kancelárky Angely Merkelovej. Kancelárka v dnešnom vystúpení pred poslancami spolkového parlamentu podporila pripravovanú dohodu únie s Tureckom zameranú na vyriešenie migračnej krízy. Spresnila, že migranti, ktorí by mali byť presídlení priamo z Turecka, podľa schémy “jeden za jedného”, by mali byť prerozdelení medzi krajiny EÚ podľa nového systému národných kvót.

Tento návrh nových záväzkov v podobe kvót je nepriechodný prinajmenšom pre krajiny Vyšehradskej štvorky (V4). Krajiny V4 pred summitom EÚ presadili pozmeňovacie návrhy, podľa ktorých by dobrovoľné presídľovanie sýrskych utečencov z Turecka nemalo prebiehať na báze nových záväzkov.

Reklama

 

Všetky španielske parlamentné strany odmietajú plánovanú dohodu EÚ-Turecko týkajúcu sa migračnej krízy

Plánovanú dohodu EÚ-Turecko všetky španielske parlamentné strany odmietajú. Úradujúci premiér krajiny Mariano Rajoy bude kritický postoj politických síl krajiny k dohode tlmočiť na blížiacom sa dvojdňovom summite v Bruseli. Informovala o tom dnes tlačová agentúra DPA s odvolaním sa na tamojšie médiá.

Monarchia na Pyrenejskom polostrove patrila doteraz k stúpencom utečeneckej politiky nemeckej spolkovej kancelárky Angely Merkelovej. V Madride však na odpor naráža teraz predovšetkým plánovaný odsun utečencov z Grécka do Turecka.

Španielske politické strany, odbory a rôzne spoločenské organizácie vyzvali na dnešný večer na protestné zhromaždenia proti plánovanému paktu Bruselu a Ankary. Laureát Nobelovej ceny za literatúru Mario Vargas Llosa z Peru, žijúci v Španielsku, označil túto plánovanú dohodu za “hanbu”, proti ktorej by sa malo s maximálnou energiou bojovať.

Reklama

Šéf španielskej diplomacie José Manuel García-Margallo už pred dvoma dňami na zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci v Bruseli vyjadril obavy, že pripravovaná dohoda je v rozpore s medzinárodným a európskym právom.

“Tento návrh sa nám zdal od začiatku, z pohľadu vlády, neprijateľný,” zdôraznil španielsky minister zahraničných vecí. Spresnil, že Madrid podporí iba takú dohodu, ktorá je “koherentná, kompatibilná” a ktorá rešpektuje medzinárodné právo a práva ľudí, prinútených na útek z vlasti.

García-Margall sa netajil, že za “obzvlášť problematické” považujú v Španielsku najmä “hromadné vyhosťovanie” migrantov z krajín EÚ. Každý, kto dorazí na európsku pôdu, by podľa jeho slov mal dostať možnosť požiadať o azyl, pričom žiadosti o právnu ochranu by mali byť posudzované individuálne a s právom na odvolanie.

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

13:26

Havarijný stav veľkej časti mostov na slovenských cestách plánuje vláda riešiť cez projekty verejno-súkromného partnerstva (PPP). Investori by mohli dostať ponuku na opravu približne 500 mostov, na ktorých by po oprave určitý čas zabezpečovali aj ich údržbu a štát by investíciu postupne splácal, podobne ako jeden z úsekov rýchlostnej cesty R1 medzi Nitrou a Banskou Bystricou. V piatok to po stretnutí s ministrom dopravy Jozefom Rážom (nominant Smer-SD) povedal premiér Robert Fico (Smer-SD). Cez PPP projekty by sa mohla rozšíriť aj železničná trať z Bratislavy do Košíc.

Robert Fico
Na snímke predseda vlády SR Robert Fico (SMER-SD) gestikuluje na brífingu počas kontrolného dňa na rezorte dopravy
13:10

Intenzívne boje v mjanmarskom Jakchainskom štáte predstavujú vážnu hrozbu pre civilistov, varovala v piatok Organizácia Spojených národov. Zároveň žiadala vytvorenie medzinárodného tlaku s cieľom zabrániť ďalšiemu “strašnému prenasledovaniu” etnických Rohingov.

12:59

Nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz v reakcii na nočné útoky v Iráne opätovne varoval pred ďalším stupňovaním napätia na Blízkom východe.

Olaf Scholz
Na snímke nemecký kancelár Olaf Scholz
12:49

Samovražedný atentátnik na motorke sa v piatok v Karáčí odpálil v blízkosti dodávky, ktorá prevážala piatich japonských zamestnancov miestnej automobilky. Japonskí zamestnanci vyviazli bez zranení, výbuch však zranil troch okoloidúcich, uviedla polícia.

12:42

Ceny pohonných látok rástli aj počas 15. týždňa tohto roka, benzíny zdraželi viac ako o dva centy a mierne stúpla aj cena nafty. Oproti minulému týždňu boli ceny pohonných látok vyššie v priemere o 6 %.

12:20

Šéfka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v piatok vyzvala na zdržanlivosť s cieľom zabrániť ďalšiemu stupňovaniu napätia na Blízkom východe. Britský premiér Rishi Sunak žiadal, aby v regióne prevládol pokoj. Reagovali tak na útok v Iráne, ktorý americké médiá pripísali Izraelu.

12:07

Egypt vyzval Irán a Izrael, aby zachovali zdržanlivosť a vyhli sa tomu, že Blízky východ vtiahnu do konfliktu.

11:57

Medziročný rast hrubého domáceho produktu (HDP) za rok 2023 dosiahol po revízii úroveň 1,6 % v stálych cenách. Pôvodne bol začiatkom marca zverejnený nižší rast HDP na úrovni 1,1 %. Podobne bol rast ekonomiky po aktuálnej revízii mierne vyšší aj v roku 2022, a to na úrovni 1,9 %, keď posledný zverejnený údaj bol 1,8 %. Vývoj ekonomiky za roky 2020 a 2021 zostal nezmenený. V piatok o tom informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

11:51

Výrobné ceny v Nemecku v marci 2024 opäť klesli, už deviaty mesiac v rade, ale najmenej od júla minulého roka. Prispeli k tomu najmä nižšie ceny energií.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke rozkvitnuté pole repky olejnej (Brassica napus) pri obci Zemplínske Hradište v okrese Trebišov

Autor: FOTO TASR-Roman Hanc

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali