Druhá séria ruského seriálu Spáči, prináša v jednej svojej časti presný opis toho, ako vznikajú správy v redakciách, ktoré o realite neinformujú, ale pokúšajú sa realitu vytvárať. Tento postup sa aplikuje vo všetkých takýchto redakciách, preto podobnosť s tým aké správy prinášajú mainstreamové médiá na Slovensku nie je vôbec náhodná. Ambasáda USA v Bratislave už v minulosti poskytla financie think-tanku Centrum pre európske a severoatlantické vzťahy (CENAA) na tzv. Večernú školu zahraničnej a bezpečnostnej politiky pre žurnalistov.
Krátka ukážka vo videu ukazuje amerického agenta ktorý školí novinárov, ako majú zo zdanlivo banálnej záležitosti vyrobiť udalosť, za ktorú by bola zodpovedná vláda.
Spúšťačom môže byť akákoľvek triviálna správa. V tomto prípade ako vzor slúži havária transformátora v meste Volžskyj, pri ktorej zahynul jeden človek a vypadla elektrina v dvoch mestských častiach. Z tejto správy z malého mesta sa vyrobí správa globálneho významu nasledovne:
Zavoláme na miestny úrad.
Čo nám k tomu povedia? Nič! Nebudú chcieť niesť za udalosť žiadnu zodpovednosť.
Navštívime preto občianskeho aktivistu. Vzťah medzi akýmkoľvek občianskym aktivistom a úradom je vždy zlý. A preto nám tento občiansky aktivista s veľkou radosťou povie, čo všetko robí tento úrad zle od dopravy až po školstvo a že je zázrak, že mesto Volžskij ešte existuje.
Potom navštívime inžiniera a spýtame sa ho, čo vie o havárii vo Volžskom. On nevie nič, ale my mu povieme, že máme informáciu, že tú haváriu spôsobila istá závada, vymyslíme si napríklad reduktor. A my sa pýtame, či môže byť reduktor príčinou havárie. Samozrejme že môže, odpovie nám inžinier.
My ešte vieme, že reduktor sa vyrába vo Švédsku a kvôli sankciám ho nie je možné doviesť (do Ruska). Voláme teda na ministerstvo a pýtame sa, ako sa stavajú k problémom s dodávkami švédskych reduktorov v podmienkach sankcií. Tam nám pochopiteľne zložia telefón.
Potom voláme samotnému ministrovi, ako rýchlo budú nahradené švédske dodávky reduktorov. Minister prestane odpovedať.
Nakoniec zájdeme k známemu ochrancovi ľudských práv a poprosíme ho, okomentovať slová ministra. Ten odpovie, že čo chcete od ministra ktorého vymenoval…? Prezident Putin. Bingo!
A máme výsledok. „Katastrofa vo Volžskom, Putinovho ministra nezaujíma smrť človeka vo Volžskom.“
A takýchto udalosti máme 100 denne. Pokiaľ nie sú nejak prepojené, sú to len obyčajné správy, ale keď ich objasníme tak, že vinníkom je vláda, dostanú ešte emočné pozadie a presne to je naša práca.