Taliansko sa podľa Maura nikdy nevyhýbalo povinnostiam v mierových a stabilizačných silách v oblastiach, ktoré mohli destabilizovať krajinu či Európu, teraz nabáda na opatrnosť.
Kompromis je možné nájsť iba vtedy, ak si všetky strany spoločne sadnú k okrúhlemu stolu
“Vojna či mier v Sýrii značí vojnu či mier na celom Blízkom východe,” zdôraznil 52-ročný politik. Poukázal na chaos v Jordánsku a Libanone, bezpečnostnú hrozbu pre Izrael a záujmy ďalších regionálnych hráčov ako je Saudská Arábia, Irán a Turecko.
“Začať vojenskú akciu, dokonca jednostranne… by oslabilo snahy, ktoré v dobrej vôli vyvíjajú všetky národy usilujúce sa o politické riešenie,” pokračoval. A dodal, že “postoj Talianska, ktorý z väčšiny zdieľa aj Nemecko, je tá najlepšia cesta vpred.”
“Niektorí dnes hovoria, že Asad musí naďalej zohrávať úlohu, zatiaľ čo iní ho chcú definitívne dostať von z obrazu. Nájdeme v tomto dialógu kompromis, aký tam možno nájsť, iba ak si všetky strany sadnú k okrúhlemu stolu.”
Mauro tiež povedal, že Taliansko pomôže svojej bývalej kolónii, Líbyi, kde sa štátne orgány snažia obnoviť zákon a poriadok po zvrhnutí Muammara Kaddáfího, s podporou NATO, v roku 2011. Výcvikom v Taliansku prejde takmer 5000 príslušníkov líbyjských ozbrojených síl, povedal. Rím sa na tom dohodol s partnermi zo skupiny G8 na summite v júni. Prvých 400 Líbyjčanov by malo doraziť do Taliansko o niekoľko mesiacov, citovala ho agentúra DPA.
mž