Na Blízkom východe oceňujú efektívnosť a praktickosť ruskej zbrane a tank T-90 je považovaný za najlepší tank na medzinárodnom trhu. S najnovšou exportnou verziou tanku T-90MS sa zoznamuje Saudská Arábia. Uralský pancier relatívne pokojne poráža konkurentov v mnohých krajinách.
Rusko sa zúčastňuje medzinárodných tendrov na dodávku obrnenej techniky Vietnamu. V licencii tank T-90 vyrába India, 70 % časť komponentov je ruskej výroby.
Už je takmer úplne realizovaný kontrakt na dodávku 100 tankov T-90 Azerbajdžanu. Rusko predtým dodalo viac ako 120 tankov T-90C Alžírsku.
Ruská zbraň obsadila 27 % svetového trhu (druhé miesto po USA s 31 %), niekoľko rokov sa export ruskej vojenskej produkcie drží na 15 miliárdách dolárov. Je ťažko v tejto sume vyčleniť podiel uralského panciera, cena tanku T-90MS však činí asi štyri milióny dolárov (pre porovnanie: francúzsky tank AMX-56 Leclerc je trikrát drahší).
A nie je náhoda, že dokonca ukrajinskú správu o Ľvovská tankovom závode ilustruje všetkým známy ruský T-90.
Konkurenčné výhody
T-90 sa dostal do prvej päťky najlepších svetových tankov podľa časopisu The National Interest. Fakticky posledná vývozná verzia tanku T-90MS (analóg ruského T-90AM) nemá konkurenciu v bojovej účinnosti, najvyššej kvalite a primeranej cene.
Za hlavnú konkurenčnú výhodu T-90 v zahraničí považujú vzdialenosť zasiahnutia cieľa. Tankové 125 milimetrové delo D-81 TM (2A46) je spojené so systémom riadenia paľby, ktorý vo výpočtoch berie do úvahy množstvo parametrov (dokonca aj deformáciu hlavne zahriatím). Rovnako na tanku T-90 oceňujú aj komplex aktívnej ochrany Storm a laserom riadenú protitankovú muníciu komplexu Reflex-M (9K119M), ktorá je na vzdialenosť až piatich kilometrov schopná preraziť valcovaný pancier s hrúbkou viac ako 700 milimetrov. Tank T-90MS je maximálne unifikovaný pre použitie munície predchádzajúcich modifikácií T-90, bojový komplet je však rozšírený o trieštivú muníciu s dištančným výbuchom (pre efektívnejšie zničenie živej sily nepriateľa).
V tanku T-90MS sa prvýkrát objavilo riadiace ovládanie a automatická prevodovka (s možnosťou prepnutia na manuálnu), ktoré zlepšujú rýchlostné a manévrovacie vlastnosti stroja a tiež znižujú spotrebu paliva a neunavujú tak vodiča (pre neho je nainštalovaný aj kombinovaný nočný televízor a termokamera). Vo veži T-90MS sa nachádzajú dvaja z troch členov posádky – veliteľ a strelec. Tu sú umiestnený aj automatizovaný komplex ovládania zbraní, plazmové panely prístrojov, panoramatický zameriavač a kruhový kamerový systém.
Takmer vesmírne technológie neznižujú efektívnosť a spoľahlivosť T-90 v náročných prevádzkových podmienkach. To náležite ocenili krajiny Ázie a Blízkeho východu, kam sú dnes aj namierené hlavné vývozné toky produkcie Uralvagonzavod.
Najbližšia a bezpilotná budúcnosť
V modernom svete je obranný potenciál základom suverenity akéhokoľvek štátu. Pravdepodobne práve preto má India v úmysle nákup viac ako 460 najnovších tankov T-90MS, v ktorej armáde už slúži asi 400 ruských tankov T-90S. V rámci programu Make in India je plánovaná výroba viac ako tisícky tankov T-90.
Uralvagonzavod dokončil rokovania o dodávke 146 tankov T-90MS ozbrojeným silám Kuvajtu. Vojská Vietname v strednodobom horizonte môžu potrebovať asi 200 tankov T-90MS. Zoznam nie je úplný. A podľa námestníka generálneho riaditeľa Rosoboronexportu Igora Sevastjanova exportný potenciál T-90 naďalej rastie.
Medzitým sa tvorcovia najlepších svetových tankov vrhajú do robotickej budúcnosti. Bezpilotné verzia T-90 získa moderný systém “mechanického zraku”, vďaka ktorému bude operátor mimo tanku ovládať stroj a všetky zbraňové systémy.
Na povrchu tanku nainštalované zariadenia (rádiolokátory, laserové diaľkomery, Multispektrálne kamery) zobrazia na monitore veliteľského (obývaného) tanku digitálny obraz situácie a veliteľ robotickej tankovej čaty (roty) sa bude môcť orientovať na bojisku, kontrolovať bezpilotné tanky, vykonávať úlohy a ničiť ciele. Uralvagonzavod už začal s robotizáciou T-90.
Snaha o zníženie počtu ľudí v bojových stretoch je pochopiteľná a oprávnená. Robotizácia systémov a komplexov pre rôzne oblasti bojového využitia je dnes prioritou rozvoja Ozbrojených síl Ruska. A ani robotická Armata nebude koniec evolúcie.
Všimnite si, že naši partneri stálym porovnávaním bojových možností tankov T-90S a M1A2 Abrams hľadia do minulosti.
Alexandr Chrolenko