Päť zdrojov z administratívy amerického prezidenta potvrdilo: plán „patriarchu americkej diplomacie” spočíva v tom, aby bolo Rusko použité ako taran proti Číne, ktorá ohrozuje svetovú hegemóniu USA. Podľa informácií amerických žurnalistov bol pozitívne prijatý v týme Trumpa a práve vďaka nemu je možné vysvetliť niektoré činnosti ohľadom Ruska. V tejto schéme má Rusko rolu inštrumentu. To znamená, že sa od Kremľa očakáva, že bude súhlasiť aktívne sa účastniť procesu, ktorý americkí analytici označujú nasledovne: „zahnať Čínu do krabičky”, odkiaľ sa Čína už nebude môcť dostať. Zo svojej podstaty sa teda po Rusku chce, aby voči Číne plnilo tie isté úlohy, ako teraz Ukrajina proti Rusku — stať sa bodom napätia, zdrojom rizika a aktívnou časťou možnej ekonomickej či politickej blokády.
Povedačky o tom, že protičínska dohoda bude tak či onak ponúknuta ruskému vedeniu, už existovali veľmi dlho. Teraz sa ale poprvýkrát ukázal „autor”. Stojí za to povedať, že Biely dom, ani kancelária Henryho Kissingera neodmietla materiály The Daily Beast, čo dáva týmto informáciám zvláštnu pikantnosť a dokonca i dodatočnú pravdepodobnosť.
O konkrétnych návrhoch Kissingera sa len ťažko dozvieme pravdu. No predpoklady o isto protičínskom smerovaní na základe činností amerického prezidenta majú jednu nespornú výhodu — ideálne vysvetľujú všetky činnosti, ktoré americký prezident robil voči Rusku, vrátane nových sankcií a samite v Helsinkách.
Pokiaľ sa informácie o „pláne Kissingera” ukážu ako pravdivé, tak skôr či neskôr v ruskom éteri uvidíme informačnú „delostreleckú podporu” tohoto plánu: z jednej strany sa bude hrnúť protičínska hystéria a z druhej strany téza o tom, že v prípade vytvorenia spojeneckých vzťahov s USA ruská ekonomika doslova rozkvitne.
Či už ale budú sľuby plynúce z „priateľstva” s Washingtonom proti Pekingu ako chcú sladké, súhlasiť s plánom Kissingera by bola veľká chyba. Stačí sa len pozrieť na Ukrajinu a uvidieť, v čo sa mení krajina, ktorá je využívaná ako taran proti susednej mocnosti. Okrem toho je každá dohoda s USA obrovské riziko, keďže akákoľvek i dôležitá dohoda môže byť počas niekoľkých okamihov zrušená v prípade zmeny prezidentskej administratívy.
Šance na vykonanie tohto plánu sú však v realite nulové. Skutočný dialóg medzi USA a Ruskom môže začať prebiehať až potom, čo si USA uvedomia, že Rusko je jeden zo svetových pólov sily s vlastnými záujmami a pravidlami, a nie „geopolitické kladivo”, s ktorým je možné mlátiť do Veľkého čínskeho múru.