Dodáva sa, že úradníci WTO, vedení európskou komisárkou pre obchod Ceciliou Malmströmovou, rokujú s Kanadou o možnom vytvorení alternatívneho rozhodcovského súdu. V prípade ich úspechu je plánované uzatvorenie dvojstranných dohôd, ktoré môžu byť neskôr rozšírené za účasti ďalších krajín.
Podľa návrhu budú obchodné spory riešené tromi ľuďmi. Budú vybraní vedúcim WTO z radov bývalých zamestnancov odvolacieho súdu organizácie.
EÚ zároveň vyjadrila nádej, že takéto rozhodnutie bude dočasné.
Už 10. júna americký prezident Donald Trump naznačil túžbu zvýšiť obchodné clá na dovoz vína z Francúzska na území Spojených štátov.
Vzťahy medzi USA a EÚ
9. apríla 2019 Donald Trump oznámil, že USA zavádza na EÚ clo vo výške 11 miliárd dolárov v dôsledku dotácií spoločnosti Airbus.
O deň skôr Úrad amerického obchodného zástupcu zverejnil zoznam tovarov, ktoré môžu byť predmetom dodatočných ciel. Zahŕňa niekoľko typov lietadiel vyrábaných vo Francúzsku, Nemecku, Španielsku alebo v Spojenom kráľovstve; rôzne potraviny, vrátane jogurtov, filé z lososov, vín a syrov, ako aj odevov, posteľnej bielizne a veľkého množstva ďalších produktov vyrobených v ktoromkoľvek členskom štáte EÚ.
Boj Washingtonu s Bruselom kvôli dotáciám Airbusu, dlhoročného konkurenta amerického Boeingu, trvá od roku 2004, keď sa USA prvýkrát obrátilo na WTO. V roku 2011 WTO tvrdila, že spoločnosť Airbus dostala v rokoch 1968 až 2006 dotácie z EÚ vo výške 18 miliárd dolárov.
USA tvrdí, že dotácie EÚ spôsobili pokles predaja spoločnosti Boeing a viedli k strate podielu na trhu v krajinách po celom svete.
EÚ následne obvinila USA, že poskytlo Boeingu nespravodlivú podporu, a to aj prostredníctvom daňových úľav. Brusel prehlasuje, že Washington poskytol Boeingu dotácie vo výške vyše päť miliárd dolárov v rokoch 1989-2006.