Podľa Zolina je potrebné si uvedomiť význam a pozície jednotlivých politikov. Macron a Zelenskyj vyrástli na rovnakej vlne súčasného politického populizmu. K politickej moci sa dostali pomocou podobných hesiel a sloganov. Po získaní politickej funkcie však začali postupne meniť svoju politickú orientáciu a dnes je Macron úplne inde, ako na začiatku svojej kariéry. Podobným vývojom prejde aj Zelenskyj. Putin a Merkelová sú vrcholní politici starej školy, ktorí sa vo vrcholovej politike nachádzajú už niekoľko desaťročí, pričom Merkelová je jednoznačne už na politickom odchode.
Zolin zdôraznil, že Macron ako hostiteľ v Paríži bol najdôležitejšou postavou. Macron určoval, kde budú jednotliví lídri sedieť, riadil sa samozrejme protokolom. Zelenskyj pri príchode chcel sedieť na Putinovom mieste, po taktnom upozornení sa rýchlo presunul na určené najmenej výhodné miesto.
Putin a Zelenskyj tak sedeli proti sebe, Putin mal po pravej strane Macrona a po ľavej strane Merkelovú, Zelenskyj v zrkadlovom obraze mal po ľavej strane Macrona a na pravej strane Merkelovú. Podľa psychológov a takisto znalcov diplomatického protokolu je pravá strana vnímaná ako “otcovská rodová strana” a tí, čo sedia po pravici lídra, majú čestnú pozíciu. Po pravici Putina sedí Macron, budúci líder Európy, po odchode Britov z Únie.
Video
Na ľavej strane sedí Merkelová, ľavá strana je ženská, materinská strana. Merkelová je politička, ktorá odchádza z nemeckej politiky. Zolin vysvetlil aj nervozitu Zelenského. Podľa jeho slov išlo o skutočnosť, že Zelenskyj nemá so stretnutiami na takto vysokej úrovni patričnú skúsenosť a bol v značnom strese. Preto aj pil ako jediný tak veľa vody. Z pohľadu Macrona ako hostiteľa je teda zrejmé, že Putin sedí po Macronovej ľavej strane a na čestnej pozícii sa nachádza práve Zelenskyj. Problém však spočíva v tom, že pozícia Merkelovej a Zelenského bola najmenej výhodná, ako jediní sa museli otáčať smerom k fotografom a médiám.
Zolin uviedol, že najlepšie prepracovaný protokol majú Číňania, ktorí si aj veľmi na protokole zakladajú. Platí spomenutá axióma, že priamo na stretnutie prichádza ako posledná najdôležitejšia osoba. Do Elyzejského paláca so svojou suitou i do rokovacej miestnosti prišla ako prvá Merkelová so Zelenským (ako žena by však nemala vstupovať prvá), je však najslabším jedincom Normandskej štvorky. Do rokovacej miestnosti prichádzali súbežne Putin a Macron, pričom Putin prijal miesto, ktoré mu ponúkol Macron (do Elyzejského paláca na miesto schôdze ako posledný prišiel Putin so svojou suitou), takže nakoniec si Macron sadal za rokovací stôl ako posledný. Macron všetkých vonku na nádvorí Elyzejského paláca ako hostiteľ privítal.
Dôvodov, prečo sa považuje za najdôležitejšiu osoba, ktorá vstupuje do rokovacej miestnosti ako posledná, je viacero. Ide o psychologické stereotypy veľmi starého významu, ktoré majú svoj pôvod či už v biblickom “prví budú poslednými”, alebo vychádzajú zo starodávneho prírodného či kmeňového stereotypu. U vlkov je zvykom, že v čele svorky vždy kráčajú najslabší jedinci, ktorí plnia úlohu prieskumu. Nasledujú mladí vlci, po nich skúsení vlci a na konci kráča alfa samec, táto skutočnosť sa pretavila do diplomatického protokolu už u starodávnych civilizácií, tieto stereotypy neskôr prebral stredovek i novovek. Týmto pravidlom sa riadia aj Američania, Trump zo zásady prichádza ako posledný, zdôrazňuje význam svojej osoby.
Zelenskyj pôsobil značne neisto, okrem pitia vody aj jeho úklony smerom k žurnalistom poukazovali na jeho vnútornú neistotu a trému, Putin a Macron sa správali s profesionálnym pokojom, Merkelová, ktorá má zdravotné problémy, vystupuje neisto už dlhšiu dobu.
Podľa Zolina je Macron prichádzajúcim lídrom, ktorého čaká veľká budúcnosť. Merkelová je odchádzajúcou političkou, Putin je predstaviteľ veľmoci. Zelenského poverili dôležitou úlohou – zariadiť na Ukrajine, aby sa situácia v krajine nevymkla spod kontroly. Podľa Zolina aj keď na stretnutí neboli Číňania a Američania, ich skrytý vplyv na riešenie situácie na Ukrajine bolo cítiť.