Ak by to však Washington alebo jeho spojenci urobili, bolo by to podľa všetkého “pripomenutie” čias studenej vojny a vyostrenie napätia medzi Západom a Moskvou. Je tu však aj riziko, že akékoľvek zbrane dané protiasadovským silám by sa mohli neskôr obrátiť proti americkým záujmom.
Andrej Sušencov, ktorý spolupracuje s Agentúrou pre zahraničnú politiku, je toho názoru, že USA a ich spojenci “nechcú ďalej zhoršovať vzťahy s Moskvou”. “Umiernená opozícia nedostane systém Stinger, pretože v takom prípade by Assad dostal systémy S-300 [z Ruska],” konštatoval Sušencov.
Dmitrij Oficerov-Belský, odborný asistent na Vysokej školy ekonomickej v Moskve, pre RBTH upozorňuje, že regionálni sponzori sýrskej opozície Saudská Arábia a Turecko už dodali sýrskym islamistom prenosné systémy rakiet “zem-vzduch” (SAM). Okrem toho určitý počet týchto zbraní sa môže nachádzať v Líbyi alebo v Iraku.
Vedúci Centra orientálnych štúdií Vladimír Avatkov si tiež myslí, že Ankara “môže urobiť prekvapivý zákrok proti Rusku a poskytnúť fyzickú podporu sýrskej opozícii”.