Sýria sa začína vracať k mierovému životu

Sýria sa začína vracať k mierovému životu

Sýria 1. marca 2017 (HSP/Foto:politikus.ru)

 

Väčšina ľudí vníma misiu ruských vojakov v Sýrii len z vojenského hľadiska. Ruskú vojenskú misiu si spájajú s útokmi ruského letectva, ktoré zničili infraštruktúru teroristických organizácii, zasadili teroristom množstvo ťažkých úderov, alebo s pozemnými akciami špeciálnych ruských jednotiek. Je to samozrejme logické, neodráža úplne skutočný obraz toho, čo ruská armáda v Sýrii vykonáva.

Na snímke sýrske deti

Ruská federácia realizuje celý komplex úloh humanitárneho charakteru zameraných na návrat Sýrie do civilného a mierového života. Tieto ruské aktivity zahŕňajú aj technicko-ekonomické oživenie priemyslu v Sýrii, poskytovanie kvalitnej zdravotnej starostlivosti pre Sýrčanov na oslobodených územiach a distribúciu humanitárnej pomoci civilnému obyvateľstvu.

Reklama

Samostatnú kapitolu tvorí špeciálna psychologická pomoc miestnemu obyvateľstvu. Od začiatku vojny v Sýrii už prešlo takmer 6 rokov a Sýrčania sú už unavení útrapami. Mnohí stratili blízkych priateľov a príbuzných v masakroch, ktoré rozpútali teroristi. Mnohí Sýrčania majú emocionálne a psychické ťažkosti pri návrate k civilnému životu a v adaptácii na zmenené pomery a podmienky.

Po oslobodení Aleppa ruskí ženisti odmínovali rozsiahle priestory zamínované teroristami. Odmínovali ulice, domy, ale aj 15 priemyselných textilných a strojárskych závodov. Väčšina týchto závodov obnovila v posledných dňoch svoju výrobu a získali prvé zákazky. Ruskí vojaci participovali aj na odstraňovaní sutín a oprave poškodených budov.

Reklama

Koniec bojov neznamená automaticky aj koniec problémov. V Aleppe je nedostatok pracovných príležitostí, treba obnoviť lekársku starostlivosť a prístup k pitnej vode, potravinám a základným potrebám. Na obnovení mierového života takisto participujú ruskí vojaci, ktorí navyše spoločne so sýrskymi vojakmi pokračujú aj v ochrane oslobodených území.

V Sýrii sa nachádzajú obrovské náleziská ropy, veľká časť ropných ložísk je však ešte stále pod nadvládou teroristov. Vládne vojská legitímneho prezidenta Bašára Asada musia ešte oslobodiť rozsiahle územie a zlikvidovať množstvo teroristov, aby zavládol v krajine mier a zlomila sa moc teroristických extrémistických skupín, ako aj ich sponzorov zo zahraničia.

Až po totálnej porážke teroristov sa bude môcť uskutočniť proces znovuobnovenia povojnového štátu (voľby, ústava) i hospodárskeho života. Ekonomika Sýrie je úzko prepojená s ťažbou ropy a s ropným priemyslom. Najdôležitejšie sýrske náleziská ropy ležia v trojuholníku Palmýry – Deir az Zor – Rakka.

Znovuobnovenie kontroly vládnych síl nad týmito náleziskami bude mať aj ďalší efekt – skrátia sa finančné zdroje teroristov, čo ešte viac priblíži koniec vojny v Sýrii. Takisto sa zníži nezamestnanosť, pretože aj pred vojnou pracovala veľká časť sýrskej populácie v ropnom priemysle, predajom ropy na svetových trhoch sa začne napĺňať štátna pokladnica v krajine.

Návrat ropného priemyslu pod kontrolu štátu pomerne rýchlo povedie k ozdraveniu sýrskeho hospodárstva. Vytvorí sa impozantné množstvo pracovných miest v oblasti ťažby, úpravy a rafinácie ropy, dopravy, logistiky, čo je nesmierne dôležité z pohľadu normalizácie humanitárnej situácie v krajine.

Reklama

Sýrčania vedia, že cesta k mierovému životu by nebola možná bez pomoci ruských vojakov, ktorí pomáhali a pomáhajú sýrskym vládnym silám likvidovať terorizmus v krajine a participujú aj v humanitárnych akciách. Vojenské víťazstvo nad terorizmom prinesie aj ďalšie ekonomické a humanitárne víťazstvá v hospodárskom živote. Bolo to tak vždy v histórii ľudsta a Sýria nebude výnimkou.

Jevgenij Radugin

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali