Svätá Agáta, panna a mučenica

Bratislava 27. nevembra 2016 (HSP/Foto:wikipédia)

 

Medzi tisícami oslávených, ktorí ako hviezdy z oblohy nebeskej priateľsky nás pozdravujú, usmieva sa nás dnes zvlášť jedna panna anjelskej čistoty, na hlave má veniec z červených ruží a bielu ľaliu v ruke. Táto svätá pochádzala zo šľachtického rodu v Sicílii, meno jej je Agáta

Pobožní jej rodičia vyučovali ju v spásonosnej náuke Ježiša Krista, predovšetkým na srdce jej kladúc, že pôvabnosť a krása telesná sú lživé a márne, že len bázeň Božia je pravá ozdoba panny, že radosti a pôžitky svetské chytro pomíňajú ako kvietku, keď ho odtrhneme, zvädne, že nie statky pozemské, lež šľachetné vlastnosti ducha a srdca sú opravdivé poklady života. V takýchto zásadách vychované vykvitlo dievča v dokonalú pannu, ako anjel v tichej domácnosti.

Svätá Agáta , panna a mučenica
Svätá Agáta , panna a mučenica

Veľká však a zriedkavá dokonalosť neostáva skrytá, lúče jej svetlosti dostávajú sa navonok, najmä, keď spojená je s krásou a bohatstvom, a Agáta bola krásna a bohatá. Ako včely kvitnúcu ružu v záhrade obletujú a radostným bzučaním ju pozdravujúc hľadia sa jej srdcu priblížiť, tak sa hrnuli i lživí zbožňovatelia k pôvabnej panne. Avšak nadarmo, Agáta nemala pre lásku pozemskú žiadneho srdca, ona sa s telom i dušou zasvätila Bohu a plná lásky k Ježišovi nemala inej túžby, ako panenský život obetovať za Ženícha svojho nebeského. Tejto milosti sa jej i vskutku dostalo. Agáta bývala práve v meste Katane, keď roku 151. pohanský miestodržiteľ Quincián tam sa dostavil, aby nepriateľské rozkazy, ktoré bol cisár Decius proti kresťanom vydal, v skutok uviedol. Tu i sv. Agáta musela sa k súdu miestodržiteľa dostaviť. Ona tušila, že nastávajú jej ťažké trápenia, a preto utiekala sa k Vykupiteľovi o pomoc hovoriac:

„Ježišu Kriste! najvyšší Pane všetkých vecí, Ty vidíš srdce moje, Ty vieš, čo od Teba žiadam, Tebe nech náleží všetko, čo som a čo mám. Ty si mojím pastierom a ja tvojou ovečkou, posilni mňa z nebies, aby som v svätom boji za česť mena Tvojho nepodľahla, lež zvíťazila nad diablom.“

Quincián všetko vynaložil, aby krásnu, vznešenú a bohatú pannu prinútil, aby s ním do stavu manželského vstúpila, lež čistá nevesta Pána odporovala všetkému sľubovaniu a vyhrážaniu. I odovzdal ju necudnej jednej žene, nazdávajúc sa, že tá oblomí jej myseľ. Hrozné boli trápenia a pokušenia, aké Agáta v dome tejto ženy znášať musela, dôverujúc však v pomoc svojho milého Vykupiteľa, všetko premohla. V nádeji svojej sklamaný miestodržiteľ dal opäť pannu pred súdnu stolicu priviesť. Tu pýtal sa jej:

„Akého si stavu?“ Ona odpovedala: „Som slobodná a zo stavu šľachtického.“

„Či sa teda nehanbíš chovať sa a žiť ako otrokyňa?“, pýtal sa jej ďalej.

„Ja som dievka Ježiša Krista,“ odvetila panna.

„Tomuto slúžiť je panovať, jeho služba je pravá sloboda, v jeho službách nachádzame nepominuteľné hodnosti, nebeské poklady a večné spasenie.“

„Či my teda nie sme slobodní?“, odvetil miestodržiteľ a ďalej pokračoval: „Ktorí ctíme bohov nesmrteľných?“

„Ako by si ty mohol byť slobodným, ktorý slúžiš bezživotným modlám a predávaš peklu dušu svoju?“, odpovedala Agáta.

Nad touto odpoveďou rozčúlený miestodržiteľ dal ju zbiť a do žalára odviesť. Veselou tvárou vkročila Agáta do žalára a padnúc na kolená, vrúcne prosila Boha, aby ju posilnil v nastávajúcom jej ukrutnom boji. Na druhý deň predviedli ju opäť pred miestodržiteľa, ktorý na ňu volal :

„K čomu si sa odhodlala? Čo je tvoja spása?“

„Spása moja je Kristus“, odvetila Agáta.“

„Jak dlho budeš ešte trvať na svojom bláznivom úmysle?“,  osopil sa na ňu miestodržiteľ.

„Choď a obetuj bohom, lebo ináč muky polámu tvoje údy a tvoju tvrdošijnosť, oheň a plameň zmäkčia tvoje zatvrdnuté srdce, pohľad ukrutnej smrti zatrasie tvojimi kosťami tak, že na kolenách prosiť budeš o život.“

„Nie“, odpovedala oduševnená panna, „Železo a okovy pripútajú ma pevnejšie ku Kristu, oheň a plameň roznietia len viacej lásku moju k Nemu, pohľad smrti povýši túžbu moju po ňom, všemohúci a milosrdný Boh bude pomocníkom a potešiteľom mojím.“

Martýrium svätej Agáty, olejomaľba  Giovanni Battista Tiepolo, r.1750
Martýrium svätej Agáty, olejomaľba Giovanni Battista Tiepolo, r.1750

Zlostný miestodržiteľ dal ju natiahnuť na škripec a ukrutne mučiť. Tu roztiahnutá na všetkých údoch trpela najukrutnejšie muky, v očiach k nebu obrátených perlili sa veľké slzy bolesti, bledé pery hýbali sa v tichej modlitbe, ale žiaden hlas, žiaden vzdych nezdvihol sa z skľúčených ňadier. Týmto objavom rozzlostený miestodržiteľ dal ju k stĺpu priviazať a, v ukrutnosti panenské jej prsia odrezať. Tvár panny sčervenala nad touto neľudskosťou, v šľachetnej rozhorčenosti zvolala:

„Bezbožný ukrutník, či si nikdy nespočíval na prsiach matky, či ťa hyena kojila, že sa opovažuješ toto učiniť slabej žene? Večný Bože, nech bude teda pokaličené telo moje, veď’ ono obnovené a oslávené povstane z mŕtvych.“

Krvou zaliata a na smrť umučená, donesená bola svätá mučenica späť do žalára, ukrutný tyran nedovolil rany jej obviazať a tie sa predsa zahojili, nebeský lekár nalial balzamu do skrvácaných jej pŕs, posilnil a k novému životu priviedol trpiacu. Tu miestodržiteľ znovu na služobnicu Pána doliehať počal, aby sa kresťanstva odriekla, a keď’ všetko jeho vyhrážanie zostalo márne, rozkázal telo jej nanovo trhať, po žeravom uhlí váľať a potom zas do žalára vsadiť. Tu sa vrhla šľachetná trpiteľka na kolená a zopnúc strýznené ruky svoje, modlila sa k Bohu:

„Bože všemohúci! Tebe ďakujem, Ty si mňa miloval, Ty si mňa skúšal, ó vezmi mňa ku Sebe v nebesia“. A domodliac sa, vypustila ducha svojho. Toto sa stalo dňa 5. februára r. 251.

Najväčšia šľachetnosť spočíva v tom, keď’ Kristu slúžime, áno Kristu slúžiť znamená toľko, čo panovať. Toto povedala svätá Agáta tyranovi, ktorý sa jej z toho posmieval, že sa nazývala služobnicou Krista. Pravdu mala svätá Agáta, lebo kto sa odovzdal službe Kristovej, t. j., kto uznal márnosti pozemských vecí, kto sa naučil odriekať sa statkov a rozkoší tohto sveta, kto krotí svoje náruživosti a plný dôvery oddal sa do náručia Ježišovho, ten v skutku je slobodný a trebárs by aj okovy nosiť musel, ten je skutočným šľachticom a mocnejším než kráľ’, hoc by nosil len obecnú halenu a býval v drevenej chalupe. Sloboda je len jedna, sloboda totiž od jarma hriechu a náruživosti, ako tiež len jedno šľachtictvo je: život totiž svätý a cnostný. Kráľ, bohatier, človek z rodu vysokého, zmietaný náruživosťami, oddaný ctižiadosti, panovitosti, lakomstvu, smilstvu, je otrokom, pretože ho hriech tiahne za sebou, lebo ako Spasiteľ praví:

„Kto slúži hriechu, otrokom je hriechu, pravda ale oslobodí vás.“

Drahý čitateľu! ohliadni sa kolom seba a pováž, ako bohatí a svetskí ľudia plní nepokoja a starosti, ako zmietajú ich náruživosti, hneď zas ľahkomyseľní, z rozkoší vrhajú sa do rozkoší, majú všetko, čo si ich srdce zažiada a predsa nie sú tak šťastní, ako celkom jednoduchý a prostý kresťan, bez bohatstva a rozkoší, ktorý, keď aj slúži, vždy je veselej a pokojnej mysli, lebo neväzí v okovách hriešnej závislosti. Preto, duša kresťanská, po tejto slobode, po tomto šľachtictve túž, ktoré jedine platnosť má pred Bohom. Varuj sa hriechu, márnosti a rozkoší svetských, nasleduj Krista a nájdeš tu na zemi neskalený, vnútorný pokoj, po smrti však večne panovať budeš s Kristom.

Karol Jerguš

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

17:14

Veritelia Ukrajiny predĺžili moratórium na splácanie dlhu krajiny do roku 2027. Toto rozhodnutie nasleduje po predbežnej dohode o pôžičke vo výške 15,6 mld. dolárov, ktorú Kyjevu poskytol Medzinárodný menový fond (MMF) a ktorá bola oznámená 21. marca.

16:59

Nemecká polícia v sobotu uviedla, že zatkla 61-ročného muža, ktorý mal v Berlíne zaútočiť na troch ľudí ručným granátom a nožom.  Podľa polície odpálil podozrivý útočník v piatok večer granát vo vchode bytového domu v berlínskej mestskej časti Reinickendorf. Pri výbuchu utrpeli zranenia dve ženy vo veku 42 a 48 rokov a 61-ročný muž.

16:26

Vo veku 100 rokov zomrel v sobotu český vojnový veterán Emil Boček, ktorý bol príslušníkom československého letectva vo Veľkej Británii.

Na snímke Emil Boček

16:20

Najmenej 23 ľudí prišlo o život v americkom štáte Mississippi, keď ho v noci na sobotu zasiahlo viacero tornád a silné búrky, ktoré zničili početné budovy a spôsobili výpadky elektriny.

15:33

Wall Street uzavrela piatkové (24. 3.) volatilné obchodovanie so ziskom. Aj keď sa hlavné indexy najprv oslabili pre obavy z rozšírenia bankovej krízy na Deutsche Bank, neskôr zmazali straty a týždeň ukončili nárastom.

15:00

Život 16-ročného chlapca si vyžiadala tragická dopravná nehoda, ktorá sa stala v sobotu nadránom v obci Sihelné v okrese Námestovo.

14:30

Mexiko má záujem o usporiadanie olympijských hier v roku 2036 alebo 2040. Predstavitelia stredoamerickej krajiny na stretnutí s prezidentom Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomasom Bachom deklarovali, že majú už vybudovanú väčšinu infraštruktúry.

14:00

Viac než 2000 migrantov prišlo počas piatku a v skorých ranných hodinách v sobotu na taliansky ostrov Lampedusa.

13:31

Britská vláda plánuje presunúť migrantov z hotelov a ubytovať ich na vojenských základniach alebo nepoužívaných trajektoch. Očakáva sa, že to oficiálne oznámi v najbližších týždňoch.

13:19

Predseda ruskej Štátnej dumy Viačeslav Volodin navrhol v sobotu zakázať v krajine činnosť Medzinárodného trestného súdu (ICC). Ten vydal zatykač na prezidenta Vladimira Putina.

13:17

Francúzsky prezident Emmanuel Macron čelil kritike po tom, ako si počas televízneho rozhovoru o dôchodkovej reforme z ruky zložil luxusné hodinky. Macron počas rozhovoru používal obe ruky, aby svoje vyjadrenia podporil gestami, píše Sky News. Následne obe ruky spustil pod stôl a keď ich opätovne zodvihol, hodinky na ruke nemal.

12:22

Americké úrady vyšetrujú obálku s bielym práškom a vyhrážkou smrťou zaslanú manhattanskému prokurátorovi Alvinovi Braggovi. Ten v súčasnosti vyšetruje amerického prezidenta Donalda Trumpa.

12:21

Nemecká vláda dosiahla s Európskou komisiou dohodu v spore o zákaze automobilov so spaľovacími motormi. “Európa zostáva neutrálna v oblasti technológii. Vozidlá so spaľovacími motormi budú môcť byť vyrábané aj po roku 2035, ak budú tankovať výlučne uhlíkovo neutrálne palivá,” napísal Wissing na sociálnej sieti.

12:20

Približne pol roka po explóziách na plynovode Nord Stream chce Dánsko spoločne s Ruskom vyzdvihnúť z morského dna objekt, ktorý nedávno lokalizovali v blízkosti potrubia.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Si Ťin-pchingova cesta do Ruska znížila šancu na jadrovú vojnu, tvrdí Josep Borrell

0 icon

Bratislava 25. marca 2023 (HSP/Ft/Foto:TASR/AP-Geert Vanden Wijngaert)   Podľa šéfa zahraničnej politiky EÚ sa vďaka ceste čínskeho prezidenta do Moskvy tento mesiac svet stal bezpečnejším, pretože sa znížila pravdepodobnosť, že Vladimir Putin použije jadrové zbrane Josep Borrell novinárom povedal, že prezident Si Ťin-pching dal ruskému lídrovi "veľmi, veľmi jasne najavo",…

Kto klame? Ďalšia spolupráca malých subjektov stroskotala. Matovič predpovedá, kto vo voľbách neuspeje

0 icon

Bratislava 25. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar, Jakub Kotian)   Strana Kresťanská únia (KÚ) ukončila debaty o spoločnom postupe do septembrových parlamentných volieb tým, čo urobila v piatok (24. 3.). Uviedol to predseda KDH Milan Majerský po sobotnom zasadnutí Celoslovenskej rady KDH v Bratislave. Poznamenal, že KÚ mala nesplniteľné požiadavky KÚ…

Čínska armáda druhý deň po sebe vyhnala americkú vojnovú loď z teritoriálnych vôd pri meste Si-ša

0 icon

Peking 25. marca 2023 (HSP/Globaltimes/Foto:Twitter)   Čínska ľudová oslobodzovacia armáda (PLA) v piatok opäť vyhnala americkú vojnovú loď z čínskych teritoriálnych vôd pri ostrovoch Si-ša v Juhočínskom mori, keď sa druhý deň po sebe pokúsila o narušenie Čínski experti označili tento krok USA za vystupňovanú provokáciu a uviedli, že PLA…

Silné vyhlásenie Vučića

0 icon

Bratislava 25. marca 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)   Pred 24 rokmi, 24.marca 1999 sa ozvali sirény oznamujúce agresiu NATO proti Srbsku. Za 11 týždňov zahynulo približne 2 500 civilistov a 1 000 vojakov a policajtov, píše spravodajský portál B92 V Srbsku sa oslavoval Deň pamiatky obetí agresie NATO a ústredná…

KDH upozorňuje na hrozbu nevyužitých peňazí z EÚ, žiada vládu, aby konala

0 icon

Slovensko nedokáže využiť peniaze, ktoré prichádzajú z Európskej únie (EÚ). Hrozí, že pre neschopnosť vlády prepadne z končiacich eurofondov a plánu obnovy spolu viac ako šesť miliárd eur. V sobotu to uviedli predstavitelia KDH.

Je čas spozornieť! Toto by bolo hrozbou pre celú eurozónu

0 icon

Berlín 25. marca 2023 (HSP/Foto:TASR/DPA-Arne Dedert/dpa-Bildfunk)   Mohlo by to byť už budúci mesiac. Môže to byť budúci týždeň. Alebo sa to môže stať aj cez víkend. Súčasný prepad ceny akcií Deutsche Bank a obrovský nárast nákladov na poistenie jej dlhu proti platobnej neschopnosti však znamená, že je pravdepodobne len…

Naď sa chváli: Zapísali sme sa do dejín. Rusi hrozia

0 icon

Bratislava 25. marca 2023 (HSP/Foto:TASR - Jakub Kotian)   Keď ukrajinský inžinier pobúchal kladivom po kokpite štyroch slovenských Migov a tie po takejto sofistikovanej oprave následne čarovne vzlietli  a preleteli bezpečne až do Kyjeva, dočasne poverený minister obrany J. Naď na sociálnej sieti vyhlásil, že sme sa zapísali do dejín. Ako…

Poďakovanie za vojenskú pomoc? Ukrajina chce navýšiť poplatky za tranzit ropy

0 icon

Bratislava 25. marca 2023 (HSP/Foto:Twitter)   Aj napriek tomu, že sa podľa dočasne povereného ministra J. Naďa, Slovensko zapísalo do moderných dejín tým, že dodalo štyri MiG – 29 Ukrajine, tento „zápis do histórie", zdá sa neocenila ukrajinská spoločnosť UkrTransNafta, ktorá sa chystá zvýšiť poplatky za tranzit ruskej ropy až…

Dopravná nehoda v Sihelnom si vyžiadala život 16-ročného mladíka

0 icon

Sihelné 25. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:Facebook/Polícia SR - Žilinský kraj)   Život 16-ročného chlapca si vyžiadala tragická dopravná nehoda, ktorá sa stala v sobotu nadránom v obci Sihelné v okrese Námestovo. Informovala o tom žilinská krajská policajná hovorkyňa Gabriela Kremeňová         "Šestnásťročný mladík z okresu Námestovo viedol osobné motorové…

CVA: Reálne učiteľské platy sa v roku 2022 výrazne prepadli

0 icon

Bratislava 25. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Roman Hanc)   Reálne platy zamestnancov škôl sa v roku 2022 výrazne prepadli. Konštatujú to analytici z Centra vzdelávacích analýz (CVA) na svojom webe. Vlani bol priemerný plat pedagógov na základných a stredných školách 1550,20 eura v hrubom za mesiac. Ide o sumu, v ktorej sú…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

René Pavlík

Bezpečnosť štátu

0icon

  Je otázkou času a zlovôle záujemcu, aby bezbranného obral o všetko čo sa mu páči. Je fuk, či oberá  dieťa, starčeka, alebo štát. Bezbranný je preto bezbranný, lebo nemá zbraň. Nemá sa čím brániť. Neviem to vysvetliť lepšie ako to dokázal Heger s protilátkami, alebo menšinovou vládou, napriek tomu…

Peter Poláček

Bytie – Nebytie, Inferno

0icon

  Dnes sa zo zakázanej komnaty pozrieme na INFERNO interaktívnej

Dušan Hirjak

Kto nesie vinu na vojnovom dianí na Ukrajine a ako rozpoznať pravdu od propagandy ? Časť IV.

0icon

Je mi veľmi ľúto a som sklamaný z toho, čo sa deje od roku 2014 na území nášho suseda – Ukrajiny. Po ôsmich rokoch vojnového diania na Ukrajine Rada federácie Ruska dala súhlas na nasadenie ozbrojených síl mimo územia Ruska a tým s

Erik Majercak

Ako definitívne odstrániť korupciu

0icon

Korupcia je politickým fenoménom už viac rokov. Ako sa s ňou dá popasovať a odstrániť? Prečo to tak dlho trvá ju odstrániť? Pre bežného človeka jednoduchá téma, veď väčšinou on nič nedáva a ani nič nedostáva. A tej telke a politici o tom stále dookola točia, dokonca posledné volebné obdobie bojovníci proti korupcii vyhrali voľby.

Pavel Jacz

Klamal nám ukážkovo Heger, alebo Naď? Slovensko je plné klamstiev ako žumpa exkrememtov!!!

0icon

Všade počujeme len samé plané reči snažiace sa zaobaliť priesery či problémy ututlať, zahrať do autu, alebo sa im remišovskou taktikou – teda kydaním na druhého darí vyhnúť pravde a z nej súvisiacej odpovedi. Dnes sa o sto šesť klame v politike, v reklamách, v krčmách, na pracoviskách, klameme aj…

Armádny Magazín

Po Rusku už aj Severná Kórea vlastní torpédo na vytvorenie „rádioaktívneho cunami“

0 icon

Severná Kórea, 25. marec 2023(AM) – Spojené štáty pokračujú v implementácii programu na vytvorenie hypersonických zbraní a snažia sa v tejto zložke dobehnúť Rusko a Čínu a Severnú Kóreu. Americké letectvo testuje prototyp najnovšej hypersonickej strely vzduch-zem, ktorá bola vytvorená v rámci programu ARRW (Air-Launched Rapid Response Weapon). Podľa Defense…

Poľsko zasiahla vlna ukrajinskej kriminality

0 icon

Poľsko, 25. marec 2023(AM) – Pred niekoľkými dňami ukrajinský premiér Šmygal radostne oznámil, že jeho cesta do Bruselu posunula Ukrajinu o krok bližšie k členstvu v EÚ. Ukázalo sa, že podpísal dohodu o účasti

Ako britské spravodajské agentúry predstierajú, že sú nezávislým think-tankom

0 icon

Veľká Británia, 25. marec 2023(AM) - Nedávno Generálna prokuratúra Ruskej federácie uznala Britský The Institute for Statecraft za nežiaducu organizáciu. Ministerstvo poznamenalo, že za účasti inštitútu boli vymyslené dôkazy o ruskom zasahovaní do vnútorných záležitostí európskych štátov, organizovali sa rusofóbne konferencie a viedli

Vojenský analytik: Ruské sily musia ničiť nielen podvodné drony, ale aj ich nosiče

0 icon

Rusko, 25. marec 2023 (AM) – 22. marca vyšlo najavo, že ukrajinská armáda sa opäť pokúsila zaútočiť na základňu ruskej Čiernomorskej flotily v Sevastopole námornými bezpilotnými lietadlami. Útok bol úspešne odrazený, všetky drony boli zničené. Ako pri tejto príležitosti pre FAN povedal vojenský expert Jurij Kotenok , ruské sily naliehavo potrebujú posilni

Izraelský analytik Kedmi o Medzinárodnom trestnom súde: "nemá nič spoločné so spravodlivosťou"

0 icon

Izrael, 25. marec 2023(AM) - Dňa 20. marca, tri dni po tom, ako Medzinárodný trestný súd (ICC) oznámil vydanie zatykača na ruského prezidenta, nasledovali dôležité rozhodnutia. Ruský vyšetrovací výbor začal trestné konanie proti prokurátorovi ICC a trom sudcom, ktorí podpísali zatykač. V správe ruského Vyšetrovacieho výboru sa uvádza, že toto

TopDesať

Historické fotografie, ktoré odkrývajú temnú stránku minulosti

0 icon

Dokonca aj 100 rokov stačí na to, aby sa niečo zmenilo a aby sa svet stal lepším miestom. Z hľadiska plaveckých kostýmov, zákonov a spoločenských organizácií musel svet podstúpiť veľa zmien, aby sa stal tou krajinou, v ktorej teraz žijeme. Stále je veľa vecí, ktoré je potrebné vylepšiť, ale dnes ti chceme ukázať…

10 sprostých dospeláckych vtipov, ktoré sú ukryté v rozprávkach pre deti

0 icon

Všetci sme sa ako deti minimálne raz opýtali rodičov, prečo sa tak podivne potmehútsky usmievajú, keď s nami pozerajú rozprávky pre deti. Nuž, ak sa ti odpovede nedostalo vtedy, máme ju tu pre teba teraz, pretože nikdy nie je neskoro! :) Ak by sme si všetky tie rozprávky od Disneyho, Nickelodeonu alebo od…

Ako sa vlastne dá vyrátať skutočný vek psa?

0 icon

Zamysleli ste sa už niekedy koľko má rokov váš psík v prepočte na ľudské roky? Väčšina ľudí si myslí, že jeden rok psov sa rovná siedmim ľudským rokom. Ukázalo sa, že matematika nie je taká jednoduchá, napísal WebMD. Dnes ti tak ukážeme, aký je skutočný vek psa.   [the_ad id="80455"]   Psy…

Problém so spánkom: Tieto overené tipy ti pomôžu

0 icon

Problém so spánkom ti môže poriadne pokaziť samotnú noc a nasledujúci deň. Tieto overené tipy ti však pomôžu zlepšiť tvoje zaspávanie a aj samotný spánok. Spánok je nevyhnutný pre naše fyzické a duševné zdravie a nájdenie správnej polohy spánku môže znamenať veľký rozdiel v kvalite nášho spánku. Rôzne polohy tak…

Otestuj si svoj zrak: Nájdi skryté predmety na obrázkoch

0 icon

Otestuj si svoj zrak a zisti tak, či patríš medzi tých pozornejších ľudí, ktorí sa zameriavajú na detaily, alebo si naopak roztržitejší človek a menšie detaily ti dokážu uniknúť. Nie každý z nás sa dokáže opísať ako "pozorný" človek. Niektorí z nás sa dokonca môžu považovať za trocha roztržitejších a…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali