„Vôbec som nevedel, že Košice môžu využívať horúcu vodu, ktoré leží v útrobách zeme len pár kilometrov odtiaľto. Je jej dostatok, no všetko závisí na spolupráci medzi košickou teplárňou (TEKO) a SPP, čo sú spoločnosti, ktoré patria pod ministerstva hospodárstva. Je to oblasť, kde viem a chcem byť nápomocný. Nedá sa to riešiť cez mail, lepšie raz vidieť ako potom počuť, a preto už v najbližších dňoch sa tým začnem zaoberať,“ prisľúbil vicepremiér.
Neďaleko od Košíc na území medzi obcami Ďurkov, Bidovce, Svinica a Olšovany boli v rokoch 1998 – 1999 navŕtané tri prieskumné geotermálne vrty, ktorých teplota dosahuje 136 stupňov. Pôvodne sa uvažovalo, že by sa horúca voda z nich dala využiť nielen na vykurovanie domácností, priemyselných podnikov alebo škôl, ale aj na výstavbu akvaparku, pestovanie zeleniny alebo kvetov v skleníkoch, či chov rýb.
Od konca minulého storočia nenastal vo využití geotermálnej energie žiaden pokrok. Pondelkové stretnutie primátora Jaroslava Polačeka s ministrom hospodárstva však podľa oboch z nich dáva pozitívnu nádej, že sa konečne v tejto oblasti niečo pohne.
Primátor od nástupu do funkcie koncom roka 2018 absolvoval viacero stretnutí so zástupcami spoločnosti Geoterm Košice, ktorej väčšinový vlastník je prostredníctvom spoločnosti SPP Infrastructure štátny Slovenský plynárenský priemysel (SPP). „Už niekoľkokrát sme sa rozprávali o tom, ako vieme tento projekt reálne oživiť a nebol len takou spiacou „Šípkovou Ruženkou“. Preto veľmi pozitívne vnímam naše dnešné stretnutie s pánom vicepremiérom. Ten zo svojej pozície prisľúbil, že TEKO a SPP začnú spolu komunikovať, aby sme mohli začať na tom pracovať. Predtým sme počúvali len dôvody a výhovorky, prečo sa to nedá. Za tých vyše 20 rokov od uskutočnenia vrtov sú už aj nové technológie, ktoré môžu zefektívniť využívanie geotermálnej energie,“ myslí si primátor.
Investície do využitia geotermálnej energie by podľa neho bol finančne náročný projekt, na ktorý budú pri možnostiach štátneho a mestského rozpočtu potrebné najmä súkromné zdroje. „Chceme to však celé posunúť ďalej, pretože hlavnou výhodou pre Košičanov by bolo ekologickejšie teplo. Zároveň by v blízkosti mohli vzniknúť prevádzky ďalších firiem napojených na tento zdroj tepla a vznikli by tak nové pracovné miesta,“ dodal primátor.