Suezský kanál oslavuje 150. výročie otvorenia

Suezský kanál oslavuje 150. výročie otvorenia

Bratislava 18. novembra 2019 (HSP/Foto:Wikipedia)

 

Suezský kanál, jeden z najdôležitejších svetových prepravných spojení oslavuje 150. výročie svojho založenia. Prieplav, ktorý spája Indický oceán cez Červené more a so Stredozemím, je kľúčovým uzlom svetového obchodu

Ilustračné foto: Suezský kanál

Kanál bol vykopaný počas rokov 1859 až 1869. V tom čase to bola mamutia úloha, pri ktorej bolo každých 10 mesiacov naverbovaných do práce 20 000 mužov.  Zle platená práca
musela byť často vykonávaná v nebezpečných pracovných podmienkach.

Reklama

Predtým, ako francúzsky diplomat a neskorší budovateľ Suezského prieplavu Ferdinand de Lesseps presvedčil vtedajšieho guvernéra Egypta, Mohameda Saida Pašu, aby mu udelil koncesiu na výstavbu kanála, sa s nápadom pohrávali mnohí. Myšlienka prepojiť Stredozemné more s Červeným vznikla prvýkrát už v čase faraónov, pred 3 000 rokmi. Expanzívna Rímska ríša a neskôr aj Osmanská ríša tiež o stavbe uvažovali, avšak jej realizáciu považovali za príliš drahú.

Otvorenie Suezského prieplavu bolo dôvodom na oslavu, ale v prípade Egypta náklady projektu viedli k pomalému, ale istému odovzdaniu moci európskym mocnostiam.

Reklama

Náklady na projekt sa by v prepočte na súčasnú cenu pohybovali v sume okolo 1,3 miliardy eur. Táto cena viedla nakoniec k tomu, že Said Paša predal v roku 1875 väčšinu svojich akcií Britom za približne v dnešnom prepočte 40 miliónov eur. Francúzsko vlastnilo vtedy v Suezskom prieplave väčšinový podiel.

Pre britské a francúzske impérium mal Suezský prieplav veľký geostrategický a hospodársky význam. Kanál výrazne skrátil čas plavby lodí do Ázie. Jediná iná cesta znamenala cestu okolo Afriky alebo vlakom po pevnine v Egypte. Keďže Britské impérium vlastnilo už vtedy v Ázii kolónie, ako napríklad Indiu, bola cesta Suezského prieplavu dôležitejšia ako kedykoľvek predtým.

Geostrategický význam tejto vodnej cesty však vyústil do toho, že sa zahraničné mocnosti pokúšali uplatniť úplnú kontrolu nad kanálom, čo sa Egypťanom samozrejme nepáčilo. V 20. rokoch 20. storočia podnietila roztržka rast egyptského nacionalizmu. Egypťania začali požadovať odchod Britov a Francúzov z krajiny.

Ale až v roku 1956 sa podarilo Gamalovi Abdelovi Nasseovi Suezský prieplav znárodniť, a priviesť ho tak po prvýkrát pod kontrolu egyptského štátu.

Pre Egypt nebol tento kanál len zdrojom národnej hrdosti, ale priniesol a dodnes prináša aj tvrdé valuty, ktoré krajina tak veľmi potrebuje.

Reklama

Len v rokoch 2018-2019 Suezský prieplav priniesol do egyptského hospodárstva takmer 6 miliárd dolárov.

V roku 2013 generál Abdel Fatah el Sisi, ohlásil rozšírenie Suezského prieplavu a urobil z neho dvojprúdovú námornú cestu.

Projekt sa začal stavať v roku 2015 a otvoril sa v roku 2016 za cenu viac ako 7 miliárd eur.

Nový vodný prúd je súčasťou väčšieho projektu, ktorý povedie k rozšíreniu prístavu Suez a jeho lodných zariadení, ako aj k výstavbe veľkých priemyselných zón. Celý projekt je navrhnutý tak, aby zvýšil medzinárodný profil Egypta a slúžil štátu ako hlavné obchodné centrum.

Andrea Lopatková

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

17:20

Štátna spoločnosť MH Invest v pôsobnosti Ministerstva hospodárstva SR podpísala kúpnu zmluvu so spoločnosťou Winkelmann Building + Industry Slovakia. MH Invest predáva časť pozemku priemyselného parku v Rimavskej Sobote za 3.542.537 eur bez DPH, ktorú určil znalecký posudok a na ktorom Winkelmann Group postaví závod na výrobu zásobníkov teplej vody. Informovala o tom Mária Pavlusík, hovorkyňa MH SR. Spoločnosti MH Invest sa podľa nej podarilo odovzdať pozemky 28. marca.

17:19

Taliansko odsúdilo trest smrti pre iránskeho rappera za podporovanie celoštátnych protestov, vyvolaných smrťou mladej Kurdky Mahsy Amíníovej.

16:57

Namiesto rozvoja a prosperity Slovensku pre rozvrat právneho štátu hrozí úplné zastavenie eurofondov. Opozičná poslankyňa parlamentu Veronika Remišová (hnutie Slovensko, Za ľudí, KÚ) tak reagovala na vyhlásenia premiéra Roberta Fica (Smer-SD) a ministra investícií Richarda Rašiho (Hlas-SD) po kontrolnom dni na Ministerstve investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR.

16:56

Potraviny na Slovensku sú drahšie ako v Poľsku o takmer 40 %. S vysokými cenami energií a pohonných látok vládny kabinet nechce nič robiť napriek predvolebným sľubom. Uviedli to predstavitelia opozičného hnutia Slovensko pri hodnotení polročného pôsobenia vlády Roberta Fica (Smer-SD).

16:55

 Lídri Spojených štátov, Británie, Francúzska a vyše desiatich ďalších krajín vyzvali v spoločnom vyhlásení palestínske militantné hnutie Hamas, aby prepustilo množstvo rukojemníkov, ktorých zadržiava. 

16:54

Nemecká veľvyslankyňa v Číne Patricia Florová uviedla, že si ju čínske úrady predvolali v spojitosti so zatknutím štyroch Nemcov podozrivých zo špionáže v prospech Číny. 

16:52

Belgicko predvolá izraelského veľvyslanca, aby vysvetlil úmrtie humanitárneho pracovníka belgickej rozvojovej agentúry Enabel a členov jeho rodiny pri vzdušnom útoku v Pásme Gazy.

16:51

Najvyšší súd amerického štátu New York zrušil rozsudok nad hollywoodskym producentom Harveym Weinsteinom z roku 2020, v ktorom ho uznali za vinného zo sexuálnych trestných činov. Nariadil zároveň nový proces v prípade.

16:50

Švédsko na budúci rok prispeje zredukovaným práporom do síl NATO v Lotyšsku. Cieľom je podporiť tento pobaltský štát po ruskej invázii na Ukrajinu, oznámil švédsky premiér Ulf Kristersson.

16:49

Spolkový snem, dolná komora nemeckého parlamentu, výraznou väčšinou schválila 15. jún ako národný Deň veteránov. V tento deň si každoročne uctia vojakov, ktorí slúžia či slúžili krajine.

16:48

Šéf bieloruskej KGB vyhlásil, že jeho krajina zabránila pokusu o dronové útoky z Litvy, ktoré mierili na hlavné mesto Minsk a okolité oblasti. Litva obvinenia rázne odmietla.

16:43

Ruského občana odsúdili v severopoľskom Gdansku na dva a polročné väzenie za špionáž v prospech Moskvy. V Poľsku dlhodobo legálne žil a podnikal.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali