Projekt ruského energetického gigantu Gazprom vnáša “strategické problémy” do napätých vzťahov Európanov k Moskve, konštatujú noviny Süddeutsche Zeitung na základe postoja francúzskych vládnych kruhov, odkiaľ odznelo aj toto vyjadrenie: “Nechceme zvýšiť našu závislosť na Rusku a tým poškodiť záujmy krajín EÚ, ako je Poľsko a Slovensko.” Predovšetkým Poľsko a pobaltské krajiny sa obávajú rastúceho vplyvu Ruska.
Piatkové hlasovanie sa týka revízie tzv. Smernice o plyne. Brusel ňou zamýšľa zabezpečiť to, aby prísne pravidlá pre plynovody v rámci EÚ platili aj pre plynovody vedúce z nečlenských krajín. Napríklad dodávka zemného plynu do potrubia a jeho prevádzka by sa mali striktne oddeliť, no Gazprom však v rámci Nord Stream 2 kontroluje to aj to.
Nemecko ako podporovateľ plynovodu Nord Stream 2 chce revízii zabrániť a už niekoľko mesiacov vzdorovalo všetkým pokusom zmeniť pravidlá EÚ tak, aby Európska komisia mohla argumentovať proti.
Na strane Nemecka v tomto smere stálo aj Holandsko, Belgicko, Rakúsko, Grécko a Cyprus, no k podpore bolo treba aj silnejší štát. Ukazovalo sa, že ním môže byť Francúzsko, ale to sa podľa všetkého pridá na opačnú stranu a zahlasuje proti plynovodu.
“Paríž teda berie do úvahy to, že medzi dvomi kľúčovými partnermi EÚ, ktorých spolupráca je pre Európu rozhodujúca, nastane spor,” píšu noviny zdôrazňujúc, že francúzsky prezident Emmanuel Macron od svojho nástupu vždy hľadal solidaritu s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou.
Projekt Nord Stream 2 okrem Gazpromu finančne podporuje aj niekoľko západných energetických spoločností, vrátane nemeckej Uniper a Wintershall a francúzskej Engie.
Veľkým kritikom projektu boli a sú USA, ktoré chcú v Európe konkurovať dodávkami skvapalneného plynu (LPG).
Veľvyslanec USA v Berlíne Richard Grenell nedávno “pod rizikom sankcií” varoval nemecké spoločnosti, aby sa na projekte Nord Stream 2 nezúčastnili, pretože to má “vážne geostrategické dôsledky” pre USA a ich spojencov. Moskva by totiž podľa neho mohla v budúcnosti využívať svoje dodávky energie ako politickú a hospodársku páku.