Ak si niekto myslí, že vymenením takzvaných “starých politikov” za “nových” sa niečo zmení, tak je na veľkom omyle. Jedných oligarchov len vymenia za druhých.
Zjednodušene povedané, “starí politici” mali svojich oligarchov a ti ešte starší PENTU, “noví politici” majú ESET.
Digitálna korporácia ESET, respektíve jej spolumajitelia vo veľkom vlastnia liberálne médiá ako denník N a finančne dotujú politické strany Progresívne Slovensko/Spolu, či najnovšie zrejme podporia aj stranu Za ľudí.
Jej predseda Andrej Kiska sa s nimi pred pár dňami stretol “na kávičke”. Spolumajiteľ ESETu Anton Zajac, okrem toho, že plánuje finančne podporiť Kiskovu stranu , finančne podporil aj Zuzanu Čaputovú v prezidentských voľbách. Spolumajitelia ESETu teda jasne dotujú liberálnych politikov.
Takzvaní starí politici aspoň mali toľko rešpektu, že sa s oligarchami dohadovali za zatvorenými dverami. Takzvaní noví politici to však robia na drzovku, otvorene a ešte sa tvária, že robia nejakú záslužnú činnosť. Služba oligarchom je však vždy iba služba oligarchom a je jedno, či ide o Kočnerovu, Haščákovu, alebo Zajacovu opičku.
Majitelia ESETu sa však tvrdo ohradzujú voči tomu, že sú oligarchovia. Portál Hrot.info preto podrobne rozobral pojem oligarchia.
“Slovo „oligarchia“ pochádza z gréčtiny. V gréckej štátoprávnej filozofii označovalo „vládu nemnohých“, v kontraste s demokraciou („vládou všetkých“) a monarchiou („vládou jedného“). Podľa akademického slovníka cudzích slov je oligarchia „forma vlády, pri ktorej je štátna moc v rukách neveľkej skupiny ľudí.
Pôvodne teda slovo oligarchia hovorilo skôr o spôsobe usporiadania verejnej moci, než o vplyve súkromných osôb. Až s nárastom kapitalizmu, hlavne v 20. storočí, došlo k určitej zmene významu pri používaní tohto slova.”
“Eset spĺňa základné znaky oligarchov. V súčasnosti sa pod slovom „oligarcha“ myslia skôr bohatí podnikatelia, ktorí svojím finančným vplyvom majú dosah na politiku. David Chernenko vo svojej štúdii vlastníckych štruktúr oligarchov na Ukrajine uvádza túto definíciu oligarchu:
1. Patrí medzi najväčších súkromných vlastníkov v krajine.
2. Používa svoju finančnú moc na ovplyvňovanie politiky.
3. Pôsobí vo viacerých sektoroch podnikania, ktoré vzájomne koordinujú svoje aktivity.
V zmysle tejto definície možno vnímať majiteľov Esetu ako oligarchov: sú jednoznačne najziskovejšou IT firmou na Slovensku, svojimi financiami sponzorujú politické aktivity, väčšinovo spoluvlastnia médium a aktívne pôsobia v mimovládnom sektore.
Portál hrot.info síce uznáva, že “ESET zbohatol predovšetkým na dodávkach klientom z privátneho sektora. Čo je tiež veľmi dôležité, s Esetom sa doposiaľ nespájajú žiadne korupčné kauzy, na rozdiel od iných skupín označovaných za oligarchické.”
Na záver však dodáva: “Treba si tiež uvedomiť, že ESET svoj vplyv na politiku ešte len začína budovať. Progresívne Slovensko je mimo parlament (Kiskova strana Za Ľudí tiež). Uvidíme, ako sa majitelia Esetu budú správať, keď nimi sponzorovaní politici budú mať viac moci.”
Samuel Gdovin