Nedávna štúdia University of Michigan dospela k záveru, že smartfóny a tablety pre rodičov predstavujú významný zdroj rozptýlenia a stresu. Z odpovedí je zrejmé, že používanie týchto prístrojov ovplyvňuje každodenný život respondentov – v pozitívnom aj negatívnom smere, hlási Reuters.
Na rozdiel od predchádzajúcich technologických inovácií, ako sú televízory, sa telefóny a tablety vo veľmi krátkom čase dostali do väčšiny domácností, oznámila šéfka výskumu Jenny Radeska. “Novinkou je rýchlosť prenikania na trh a nasýtenia týchto technológií v porovnaní so staršími technológiami. Napríklad tablet spoločnosti Apple iPad za asi 80 dní po predstavení dosiahne 50 miliónov užívateľov po celom svete. Televízory na tieto čísla potrebovali asi 14 rokov. Takže máme menej času na vytvorenie súladu nášho spôsobu života s týmito zariadeniami.”
Hlavne rodičia sú podľa štúdie v riziku, že ich rodinný život sa častým používaním zariadení upraví k horšiemu, hovoria vedci. Dôležitú úlohu v tom hrá zvyšujúce sa stieranie hraníc medzi prácou a voľným časom, ktorý kvôli mobilným telefónom už takmer ani nie je možný. “Inteligentné telefóny a tablety stierajú hranice medzi pracovným a voľným časom a rodinným životom, rodičia sú často medzi dvoma stoličkami a to často vedie k vnútornému napätiu, konfliktom a negatívnym interakciám s deťmi,” hovorí sa v štúdii.
Na jednej strane prístroje umožňujú mobilnú prácu a pružnú pracovnú dobu – čo môže mať prospech aj pre rodinný život – na druhej strane cítia mnohí rodičia podprahový tlak, byť neustále on-line a byť k dispozícii, pretože sa obávajú, že v opačnom prípade prídu o prácu.
To vytvára bludný kruh: čím viac správ a interakcií sa objaví na malej obrazovke, tým viac sú mnohí rodičia nepozorní s ohľadom na svoje deti. Deti sa potom pokúšajú získať pozornosť rodičov poruchami správania.
Podľa autorov štúdie je teda dôležité stanoviť obdobie, v ktorom nebudú použité žiadne zariadenia – napríklad pri večeri alebo pred spaním, alebo keď idete z práce domov.