V súčasnosti 95-ročný Kissinger bol v utorok večer na Stern School of Business v NYU, kde sa objavil ako súčasť malej konferencie s názvom “V konverzácii s Mervynom Kingom”.
V tom čase viacero demonštrantov – niektorí z nich členovia Medzinárodnej socialistickej organizácie – sa zhromaždili pred školou, aby odsúdili Kissingerovu krvavú históriu zahraničnopolitických aktov, vrátane podpory chilského diktátora Augusta Pinocheta v 70. rokoch minulého storočia, pod ktorým bolo uväznených približne 80 000 politických oponentov a minimálne 3 000 z nich počas väznenia zomrelo.
Aj počas svojho prejavu bol Kissinger opakovane prerušený. Najskôr ľavicovým protestujúcim, pričom zneli pokriky “Henry Kissinger, v mene Medzinárodného trestného tribunálu, ste vojnový zločinec, dopustili ste sa genocídy proti mnohým ľuďom!” Následne boli výtržníci odvedení bezpečnostnou službou.
“Henry Kissinger, máte na rukách krv,” povedal ďalší protestujúci. “A čo ľudia z Čile? Spomeňte si na to, čo ste urobili.” Rovnako ako prvý narušiteľ, aj ďalší protestujúci bol vyvedený, po tom, čo sa čoraz hlasnejšie ozývalo bučanie študentov. To isté sa stalo, keď vystúpil tretí protestujúci.
“Vy si zaslúžite pykať za vojnové zločiny!” Vykríkol ďalší a odkázal ctihodnému štátnikovi: “Zaslúžiš si ísť do väzenia a zhniť v pekle!” Pokračoval a spieval. Na to Kissinger opustil konferenciu.
Počas dlhej diplomatickej kariéry Kissinger zožal chvály za zmiernenie vzťahov USA so Sovietskym zväzom a Čínou, ako aj kvôli rokovaniu o ukončení vojny vo Vietname. Je však tiež kritizovaný za to, že organizoval v Čile sponzorovaný štátny prevrat, ktorý argentínskej junte poskytol príležitosť na masové vraždy a porušovanie ľudských práv po prevrate v roku 1976. Politik takisto podporil pakistanskú genocídy proti Bangladéšu v roku 1971.
Kissinger tiež dohliadal na eskaláciu vietnamskej vojny do Laosu a Kambodže, ktorá sa preniesla do štvorročnej bombardovacej kampane, ktorá zabila až 100 000 civilistov. A čo je ešte horšie, otvorilo to cestu k tomu, že diktátor Pol Pot získal moc v následnom mocenskom vákuu v Kambodži a spáchal genocídu s odhadovaným počtom 1,5 milióna obetí.
Niekoľko študentských skupín predtým vyzvalo univerzitu, aby zrušila vystúpenie Kissingera: “Keď sa tento človek verejne oslavuje ako priekopník diplomacie, národnej bezpečnosti a zahraničných vecí, je potrebné poukázať aj na jeho jastrabiu politiku.”
Univerzita odpovedala, že “slobodná výmena rôznych myšlienok a názorov je základnou hodnotou na akademickej pôde. Z tohto dôvodu by pozvaný rečník mal byť schopný počúvať svojho kolegu bez narušenia,” uviedla škola.