Brazília sa pritom na celkovej strate podieľala až jednou tretinou, čo je pre krajinu najviac za posledných 13 rokov, s výnimkou požiarov v rokoch 2016 a 2017. Naopak, Indii a Konžskej demokratickej republike sa podarilo straty stromov zredukovať. Austrália naproti tomu zaznamenala po rozsiahlych lesných požiaroch v roku 2019 až šesťnásobne vyššie straty.
Okrem toho, že sú masívnymi zdrojmi kyslíka, pôvodné tropické dažďové pralesy a ich často stovky až tisícky rokov staré stromy poskytujú tiež domov najrôznejším druhom zvierat, napríklad tigrom či orangutanom. Štúdia zistila, že takéto tropické oblasti vlani prišli o 11,9 milióna hektárov lesného porastu, z toho 3,8 milióna v starších, pôvodných oblastiach. Ide tak o tretiu najvyššiu stratu pôvodných stromov od roku 2000 a mierny nárast v porovnaní s rokom 2018.
“Úroveň miznutia stromov, ktorej sme boli svedkami v roku 2019, je neakceptovateľná,” upozornila v tejto súvislosti Frances Seymourová z neziskovej organizácie World Resources Institute (WRI). Ako jeden z dôvodov uviedla skutočnosť, že dnes už vieme, ako takémuto vývoju predísť. Ak je totiž politika vlád zodpovedná a posilňuje príslušné zákony, miznutie lesov sa spomalí, skonštatovala.