Bratislava 11. februára (TASR) – Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) nezavrhuje myšlienku odbytového fondu, ktorý so zámerom podpory slovenského agrosektora navrhuje ministerstvo pôdohospodárstva, jeho realizácia si však vyžaduje širší konsenzus štátu a podnikateľskej sféry. Bez neho nemôže byť dlhodobejšie úspešná žiadna iniciatíva na zvýšenie predaja domácich výrobkov, ktorý podľa prieskumov viacerých mimovládnych organizácií nedosahuje v SR ani hranicu 50 %. V stanovisku pre médiá to uviedol predseda SPPK Milan Semančík.
"Uvedomujeme si, že ak má takýto projekt priniesť očakávaný efekt, musí byť akceptovaný čo najväčším okruhom podnikateľov a ich profesijných organizácií. Preto sa prihovárame za otvorenie vecnej diskusie, ktorá by umožnila zvoliť najvhodnejší postup," konštatoval podpredseda SPPK pre potravinárstvo a obchod Dušan Janíček.
Podľa predsedu SPPK by malo vedenie MPRV SR pripraviť ucelenú koncepciu podpory zvyšovania predaja domácich poľnohospodárskych a potravinárskych výrobkov. Jej súčasťou by mali byť napríklad aj alternatívne formy odbytu, rozvoz čerstvých potravín priamo k zákazníkovi, pravidelné organizovanie tzv. farmárskych trhov, ale napríklad aj zriaďovanie obchodných prevádzok s ponukou tovaru výhradne od miestnych respektíve regionálnych výrobcov.
"V súvislosti s odbytovým fondom je mimoriadne dôležitá tiež otázka jeho financovania," zdôraznil Semančík. Zvyšovanie predaja domácej produkcie je podľa neho v záujme štátu aj podnikateľov, preto by sa obe strany mali podieľať aj na finančnom krytí nákladov, ktoré sú s tým spojené. "Uvedomujeme si, že by nebolo správne prenášať toto bremeno iba na plecia štátu, lebo prospech z neho budú mať aj výrobcovia, ale optimálne nie je ani zaťažiť týmito nákladmi iba podnikateľov, ako to navrhuje MPRV SR. Štát totiž takisto bude profitovať z väčšieho predaja domácich výrobkov a s tým spojeného rastu zamestnanosti. Preto považujeme za potrebné pokračovať v diskusii o odbytovom fonde i správnom nastavení finančných mechanizmov v jeho rámci a až potom – ak sa podarí dospieť k dohode v kľúčových otázkach – podnikať nevyhnutné legislatívne kroky," dodal šéf komory.