Joe Biden, Si Ťin-pching

NAŽIVO

Sudánska vláda prerušila diplomatické vzťahy so Spojenými arabskými emirátmi a vyhlásila ich za „agresorský štát“.

Včera 20:10

Trump vyhlásil, že húsíovia súhlasili so zastavením útokov na kľúčovú lodnú dopravu v Červenom mori. Dodal, že USA na oplátku prestanú na nich podnikať útoky.

Včera 20:08

Péter Szijjártó vyhlásil, že Maďarsko nesúhlasí s plánom Európskej komisie úplne sa vzdať dodávok ruského plynu do členských štátov EÚ do roku 2027.

Včera 19:29

Péter Magyar vyhlásil, že osud fondov EÚ je pre budúcnosť Maďarska kľúčový.

Včera 19:28

Pri útoku na konvoj v provincii Balúčistán na juhozápade Pakistanu zahynulo sedem príslušníkov pakistanských polovojenských jednotiek a päť ďalších utrpelo zranenia, uviedli tamojší predstavitelia.

Včera 19:26

Frank-Walter Steinmeier vymenoval 17 nových ministrov. Steinmeier odovzdal vymenúvacie dekréty deviatim ministrom a ôsmim ministerkám vo svojej oficiálnej rezidencii v Paláci Bellevue v Berlíne.

Včera 19:25

Americké spravodajské služby podľa odtajneného dokumentu odmietli tvrdenia Trumpa, podľa ktorých majú byť členovia gangu Tren de Aragua napojení na vládu Nicolása Madura.

Včera 19:23

Kremeľ informoval, že Vladimir Putin a Benjamin Netanjahu počas telefonátu diskutovali aj o vzájomných vzťahoch krajín a situácii na Blízkom východe. Lídri hovorili tiež o druhej svetovej vojne a odsúdili „pokusy o revíziu jej výsledkov“ a zároveň ocenili rolu Červenej armády.

Včera 18:34

Zdroj z prostredia vlády pre britské noviny The Times uviedol, že britská vláda plánuje obmedziť možnosť podávania žiadostí o víza občanov niektorých krajín, kde je veľká pravdepodobnosť, že prekročia povolenú dĺžku pobytu a požiadajú o azyl.

Včera 18:33

Americký minister financií Scott Bessent vyhlásil, že v súčasnosti nič nenasvedčuje tomu, že by USA vstúpili do recesie.

Včera 18:18

Maroš Šefčovič v dňoch od 7. do 9. mája oficiálne navštívi Singapur a Japonsko, aby v mene Európskej komisie posilnil obchodné a hospodárske vzťahy s oboma kľúčovými partnermi v indo-pacifickom regióne.

Včera 18:08

Iránske médiá informovali, že Irán bude monitorovať dodržiavanie zákona o povinnom nosení hidžábu pomocou kamerového dohľadu. Ženy bez povinnej pokrývky vlasov na verejnosti sú údajne varované prostredníctvom textových správ.

Včera 17:42

Štátny tajomník maďarského ministerstva zahraničných vecí Levente Magyar oznámil, že Viktor Orbán sa v piatok 9. mája nezúčastní na oslavách 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Moskve, a nepôjde ani do Kyjeva, kam ukrajinská vláda na ten istý deň pozvala európskych predstaviteľov.

Včera 17:41

Správa OECD uvádza, že Ukrajina robí „významné pokroky“ v boji proti korupcii.

Včera 17:40
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Spojené štáty, Čína a veľmocenská súťaž na Blízkom východe

Vedúce svetové mocnosti vrátane Washingtonu stratili kontrolu nad Blízkym východom. Čo teda bude nasledovať v tomto neustále sa meniacom regióne? – analyzuje Chas Freeman

Joe Biden, Si Ťin-pching
Na snímke vľavo americký prezident Joe Biden a čínsky prezident Si Ťin-pching
❚❚
.

Je to oficiálne. Bidenova administratíva súhlasí s Trumpovou administratívou, že takmer všetko, čo sa deje vo svetových záležitostiach, sa dá vysvetliť dvoma vzájomne prepojenými súťažami s nulovým súčtom. Jeden je geopolitický, ako “súperenie veľkých mocností”. Druhá je ideologická, ako napríklad “demokracia vs. autoritárstvo”.

Takzvaný Blízky východ je subregión západnej Ázie, ktorý zaberá strategický priestor, kde sa stretávajú Afrika, Ázia a Európa. Bol svedkom geopolitických zápasov o nadvládu medzi Chetitmi a Egypťanmi; Grékmi a Peržanmi; Rimanmi, Grékmi a Partmi; Arabmi a Peržanmi; Arabmi, Turkami a Grékmi; Európanmi, Turkami a Arabmi; Britmi a Francúzmi; Američanmi a Sovietmi.

Je tiež miestom zrodu troch najrozporuplnejších svetových náboženstiev, medzi ktorými sa v minulosti viedlo veľa ideologických vojen. Práve tu sa odohrali rozhodujúce bitky medzi indoeurópskym polyteizmom a kresťanskou odnožou judaizmu a kresťanstvo sem vyslalo križiakov, aby bojovali proti zarytému monoteistickému potomkovi judaizmu, islamu. V poslednom čase tu medzi sebou bojovali euroatlantické ideály vládnutia vrátane marxizmu-leninizmu, ktoré sa s obmedzeným úspechom snažili vytlačiť pôvodné islamské a kmeňové tradície.

.

Situácia na súčasnom Blízkom východe však v pozoruhodnej miere vyvracia súčasné zahraničnopolitické dogmy Washingtonu. Len veľmi málo z toho, čo sa v súčasnosti v regióne deje, možno vysvetliť súperením veľmocí alebo ideologickým súbojom medzi demokraciou a autoritárstvom. Veľmoci, najmä vrátane Spojených štátov, stratili nad týmto miestom kontrolu. A nikto sa už nesnaží vnútiť mu nové systémy vládnutia.

Je zarážajúce, že Washington sa do tej či onej miery odcudzil všetkým kľúčovým aktérom na Blízkom východe. Až na niekoľko výnimiek teraz krajiny v regióne prijímajú vlastné rozhodnutia bez toho, aby sa ich snažili prikrášliť americkému publiku. Spojené štáty stratili väčšinu svojho vplyvu v Turecku, sú v konflikte s Iránom a majú napäté vzťahy so Saudskou Arábiou. Washington už nemá produktívne väzby na palestínsky establišment. Vzťahy s Izraelom sú čoraz komplikovanejšie kvôli rozdielnym hodnotám, rozdielnym kalkuláciám národných záujmov v súvislosti s rokovaniami s Ruskom a Čínou a vnútornej americkej politickej polarizácii. Egypt je menej úctivý k názorom USA ako predtým počas štyroch desaťročí. Spojené arabské emiráty sa stali prvotriednym praktizujúcim Realpolitik, ktorý sa riadi vlastnými záujmami, čo zabezpečuje, že vzťahy USA s nimi sú čisto transakčné. A tak to ide ďalej.

Nie je to len Amerika, ktorá stratila svoj vplyv v regióne. Británia a Francúzsko – bývalé európske imperialistické mocnosti – kedysi rozhodovali o dianí na Blízkom východe. Teraz sa cítia povinné podriadiť sa svojim bývalým satrapiám, aby mohli predať dostatok zbraní a munície na udržanie výrobných liniek svojho zbrojárskeho priemyslu v prevádzke. Pokusy týchto a iných zahraničných predajcov využiť predaj zbraní na nátlak na krajiny regiónu ich jednoducho prinútili diverzifikovať svoje nákupy a začať rozvíjať vlastný vojenský priemysel.

Po odmietnutí zo strany Európskej únie (EÚ) Turecko upustilo od svojej dve storočia trvajúcej snahy nanovo definovať svoju identitu ako európsku. Ankara sleduje nezávislý, aj keď nestály kurz v bývalom osmanskom priestore, s Ruskom a Čínou a v snahe o panislamizmus a pantureckosť. Zhoršenie tureckých vzťahov s EÚ, NATO a USA predstavuje veľmi výrazné oslabenie vplyvu Západu v mnohých oblastiach, nielen na Blízkom východe. Západ sa už nemôže spoliehať na to, že Turecko bude podporovať alebo súhlasiť s jeho politikou voči izraelsko-palestínskej otázke, Sýrii, Iraku, Iránu, Rusku, Kaukazu, Balkánu, Grécku, Cypru, Egyptu, Líbyi, krajinám Rady pre spoluprácu v Perzskom zálive, Afganistanu, členom Organizácie islamskej spolupráce, NATO alebo Maghrebu. To má obrovské dôsledky na celosvetovej aj regionálnej úrovni.

Turecko už nie je v súlade so zvyškom NATO, Washingtonom, Londýnom, Parížom alebo Berlínom, pokiaľ ide o dlhodobé diplomatické ciele Západu v regióne. Turecká politika komplikuje úlohy ochrany Izraela, vylúčenia ruského vplyvu na Blízkom východe aj v čiernomorskom regióne a odporu voči Iránu. Turecko sa ani zďaleka nezapojilo do zástupnej vojny USA/NATO s Ruskom na Ukrajine, ale sebecky zohráva úlohu sprostredkovateľa a využíva ruské ťažkosti na podporu svojho hospodárstva.

.

Vzťahy USA s Iránom sú medzitým naďalej hlboko antagonistické. Washington opakuje politické preferencie Jeruzalema, Rijádu a Abú Zabí namiesto toho, aby extrapoloval politiku na základe vlastných národných záujmov. Izrael a Arabi z Perzského zálivu podporovali a umožňovali strategické omyly USA v Iraku a Sýrii po skončení studenej vojny. Tieto chyby uľahčili Iránu vytvorenie sféry vplyvu a zástupných síl v Úrodnom polmesiaci, v dôsledku čoho sa Izrael aj Arabi zo Zálivu cítili obkľúčení.

Krátkodobá “JCPOA” riešila takmer hystériu Izraela v súvislosti s iránskym jadrovým programom, ale nie bezprostrednejšie obavy Arabov v Perzskom zálive z jeho ambícií na regionálnu hegemóniu. Obavy Izraela z iránskeho jadrového výbuchu a obavy Arabov zo Zálivu z obkľúčenia viedli oboch k tomu, že tlačili na amerických politikov, aby dohodu zrušili, čo sa aj stalo. Irán teraz predvídateľne obnovil svoje predtým prerušené napodobňovanie izraelského polotajného jadrového programu. Izrael tak paradoxne pomohol spochybniť svoj jadrový monopol vo svojom okolí.

Zmes bezmyšlienkovitej škodoradosti, svätuškárskeho sankcionovania a občasných vojenských konfrontácií a útokov, ktorá charakterizuje súčasnú iránsku politiku USA, nijako neprispieva k obmedzeniu iránskeho regionálneho vplyvu. V najnovšom hodnotení jadrovej politiky USA sa usudzuje, že Irán sa nesnaží získať jadrovú zbraň, ale Izrael a Bidenova administratíva naďalej hrozia vojenskou akciou, aby mu zabránili v jej získaní. Tým sa len zvyšuje tlak na Teherán, aby začal využívať jadrovú energiu. Výsledok podobných politík USA uplatňovaných voči Severnej Kórei naznačuje, že prístup založený na “maximálnom tlaku” skôr motivuje Irán k výrobe jadrových medzikontinentálnych balistických rakiet, aby držal USA na uzde, než aby ho odradil.

Keďže Amerika zatiaľ nemá s Teheránom vytvorené pracovné vzťahy, nie je schopná vytvoriť regionálnu rovnováhu síl ani ovplyvniť hlavného aktéra v regióne inými opatreniami ako vojnou. Spojené štáty majú zlozvyk formulovať svoje vzťahy s inými krajinami v zmysle posadnutosti “veľmocenským súperením” a “demokraciou proti autokracii” namiesto toho, aby s nimi komunikovali o ich vyjadrených záujmoch a obavách.

Americké reakcie na iránske výzvy v Hormuzskom prielive medzitým neustále nespĺňajú očakávania arabských krajín Perzského zálivu. Nie je teda prekvapujúce, že po tom, čo Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty bezvýsledne tlačili na Katar, aby ignoroval geografiu obmedzením spolupráce s Iránom, uznali svoju vlastnú potrebu zaoberať sa Iránom, začali s ním diplomatický dialóg a začali s ním opatrné zbližovanie.

.

Vzťahy medzi USA a Saudskou Arábiou v posledných rokoch trpeli vzájomným rozčarovaním a pocitom každej krajiny, že ju tá druhá zradila. 11. september upevnil islamofóbiu v Spojených štátoch a nespokojnosť Saudskej Arábie s americkými stereotypmi o kráľovstve ako o brlohu teroristov. Kritici saudskej verzie islamu sa pridali, pričom často vyvodzovali fantazijné súvislosti medzi saudským prozelytizmom a domácimi náboženskými extrémistami. Saudskoarabská بدوققراطية [bedukratiya] – politický systém založený na kmeňových normách vlády šejka alebo amira, ktorý sa zaviazal vládnuť prostredníctvom konzultácií, konsenzu a charity – bola pre demokratických ideológov vždy urážlivo nepochopiteľná. Teraz ho zatienila ešte jednoznačne odpornejšia, ale reformistická autokracia korunného princa Mohameda bin Salmána, známeho aj ako MbS.

Saudi sa držia spisovných noriem, aj keď MbS zaviedol reformy, po ktorých Západ dlho volal, a priniesol prekvapujúco rýchlu spoločenskú liberalizáciu v kráľovstve. Medzitým sa však americké hodnoty vyvinuli tak, že zdôrazňujú bezuzdný feminizmus, schvaľovanie rodovej komplexnosti a akceptovanie sexuálnej slobody ako ústredných pojmov “ľudských práv”. USA trvajú na tom, aby sa cudzinci prispôsobili týmto novozavedeným americkým normám. Podobne ako mnohé iné nezápadné národy, aj väčšina Saudov považuje nedávne americké “prebudené” praktiky za nemorálne a americkú požiadavku ich rešpektovania za arogantne opovážlivú. Aj keď sa kráľovstvo viac “westernizovalo”, rozdiely medzi saudskými hodnotami a hodnotami v Spojených štátoch pretrvávajú.

Politika “American First” Bidenovej administratívy vo verzii 2.0 vyvolala recipročný egoizmus v zahraničí vrátane Saudskej Arábie. Politické pózy a chuligánsky povýšenecká verejná diplomacia Spojených štátov pribili odcudzenie medzi Washingtonom a Rijádom na miesto. Je bizarné očakávať politickú priazeň od zahraničného vodcu, ktorého ste odsúdili ako morálneho odporcu a snažili sa ho ostrakizovať.

V minulosti kráľovstvo často súhlasilo s vecami, ktoré boli v rozpore s jeho vlastnými krátkodobými záujmami, z dôvodu priateľstva so Spojenými štátmi. Keďže však takéto priateľstvo chýba, nie je prekvapujúce, že trvá na tom, aby boli na prvom mieste jeho vlastné záujmy. Nedávna požiadavka prezidenta Bidena, aby Saudská Arábia upravila úroveň ťažby ropy, aby znížila cenu benzínu na pumpách a pomohla kandidátom Demokratickej strany vo voľbách v polovici volebného obdobia, bola neefektívna a zároveň klamlivá.

Argument, že kráľovstvo by sa malo postaviť za Spojené štáty v ich súperení s Čínou a Ruskom, nemá žiadnu váhu. Ani jedna z nich neohrozuje žiadnu krajinu v Perzskom zálive.  Saudi, rovnako ako väčšina sveta mimo Európy a Japonska, považujú ruskú inváziu na Ukrajinu za nelegitímnu, ale vyprovokovanú rozšírením NATO a neschopnou diplomaciou USA. Pripomínajú izraelskú agresiu v Libanone a Sýrii a americkú inváziu do Iraku, intervenciu NATO v Líbyi a tajné operácie USA v Sýrii a podceňujú americké rozhorčenie nad analogickým nesprávnym správaním Ruska.

Oficiálne označovaní veľmocenskí protivníci Spojených štátov ponúkajú zlepšenie vzťahov s kráľovstvom. Vydávanie hrozieb, ktoré to uľahčujú, je takticky idiotské a strategicky nezmyselné. Ak prezident Biden splní svoje hrozby a potrestá MbS za to, že odmietol penalizovať saudský rozvojový rozpočet znížením ceny ropy, kráľovstvo má dostatok možností na odvetu.

To ma privádza k Číne a jej úlohe na Blízkom východe. Väzby s krajinami tohto regiónu boli pre Čínu dlho menej dôležité. Podobne boli vzťahy s Čínou nízkou prioritou pre krajiny Arabského zálivu a Irán. V posledných desaťročiach sa to však zmenilo. Jedna tretina čínskeho dovozu energií pochádza z krajín Perzského zálivu, pričom najväčší podiel má Saudská Arábia. Čínske spoločnosti nakupujú jednu šestinu vývozu ropy z krajín GCC, jednu pätinu iránskej a polovicu irackej ropy. Čína sa stala najväčším obchodným partnerom a zahraničným investorom v regióne.

Štáty regiónu chcú viac, nie menej čínskej angažovanosti. Keďže Čína preberá vedúcu úlohu v globálnych technologických inováciách, stala sa významným spolupracovníkom a zákazníkom izraelských spoločností v oblasti špičkových technológií a partnerom Saudskej Arábie v jej úsilí o rozvoj domáceho zbrojárskeho priemyslu. Sedemnásť arabských štátov sa pripojilo k čínskej iniciatíve Pásmo a cesta. Iránske preferencie by inak mohli byť iné, ale americké sankcie ho prinútili odvrátiť sa od Európy, najprv k Číne a nedávno k svojmu tradičnému geopolitickému protivníkovi, Rusku.

Väčšina krajín v regióne vrátane Saudskej Arábie sa snažila oslabiť to, o čom sa teraz domnievajú, že je príliš závislá od Spojených štátov. S týmto cieľom sa obrátili na krajiny ako Čína, India a Rusko. Nesnažia sa vzdať svojich väzieb so Spojenými štátmi alebo ich nahradiť väzbami s inými krajinami. Konajú vo vlastnom záujme a nestavajú sa na jednu zo strán, aby obnovili rovnováhu svojich medzinárodných vzťahov. Nechcú byť nútené vyberať si medzi Čínou a Spojenými štátmi a nereagujú dobre na americké naliehanie, aby obmedzili svoje vzťahy s Čínou, najmä keď im Spojené štáty za to neponúkajú žiadnu kompenzáciu ani stimuly.

Podobne ako Amerika pred sto rokmi, ani Čína nemá na Blízkom východe žiadnu zjavnú imperiálnu alebo ideologickú agendu. Na rozdiel od dnešných Spojených štátov Čína nežiada od krajín v regióne, aby zmenili svoj politický systém a hodnoty, netrestá ich za to, že tak neurobia, ani nepožaduje, aby s nimi mali výhradné vzťahy. Nerobí z ich postoja k správaniu tretích krajín – ako Rusko na Ukrajine – lakmusový papierik pre dobré vzťahy s nimi. A neuráža ich ani ich vedúcich predstaviteľov.

.

Čína sa doteraz veľmi opatrne sústreďovala na obchod a investície a udržiavala si odstup od politických sporov v regióne. Vďaka tomu sa jej podarilo udržať srdečné vzťahy s každou “blízkovýchodnou” krajinou vrátane Iránu, Iraku a Izraela, ako aj s členskými štátmi Rady pre spoluprácu v Perzskom zálive, Egyptom, Jordánskom, Palestínčanmi a Sýriou.

Aj keď sa americká politika v regióne v súčasnosti zameriava na vylúčenie čínskeho vplyvu, Čína sa zatiaľ nevyjadrila proti pokračujúcej americkej angažovanosti. Namiesto toho Peking navrhol vytvorenie multilaterálneho dialógu o bezpečnostných otázkach a, keď dozrie čas, regionálne riadený “mechanizmus kolektívnej bezpečnosti pre Perzský záliv”. Stručne povedané, namiesto toho, aby Čína vnucovala svoje vlastné preferencie alebo sa postavila na jednu zo strán, navrhla, aby pomohla spojiť názory Iránu a arabských krajín Perzského zálivu. Medzitým čínski partneri v Perzskom zálive považujú štátny kapitalizmus, hlboké vrecká a rýchly vzostup modernosti Pekingu za príťažlivé. Čínu a jej BRI vnímajú ako potenciálneho prispievateľa k Vízii 2030 a ďalším plánom hospodárskeho rozvoja.

Spojené štáty však práve urobili z porážky čínskych snáh o obnovenie bohatstva a moci hlavný cieľ svojej globálnej stratégie národnej bezpečnosti. Čínsko-americké vzťahy sú v stave “kvázi vojny”.  A kvôli mnohým nesúvisiacim faktorom sú vzťahy Saudskej Arábie so Spojenými štátmi neistejšie ako kedykoľvek predtým. Otázkou teraz je, či zostrujúce sa nepriateľstvo medzi Spojenými štátmi a Čínou povedie Peking k rozšíreniu jeho cieľov o zníženie vplyvu Washingtonu na vlády v regióne.

Peking má v Rijáde veľvyslanca. Ako to už v súčasnosti v hlavných mestách býva, Washington ho nemá. Čína Saudskú Arábiu neohrozuje, zatiaľ čo Spojené štáty áno. Neboli oznámené žiadne termíny, ale všeobecne sa uvádza, že Si Ťin-pching čoskoro navštívi Rijád. Stretne sa tam s Mohamedom bin Salmánom, ako aj s ďalšími arabskými lídrami. Dvaja mocní muži, ktorých trápi démonizácia zo strany amerických politikov a hrozby, ktorým ich krajiny čelia zo strany Washingtonu, sa chystajú diskutovať o tom, ako môžu posilniť vzájomnú spoluprácu. Títo lídri a ďalší, ktorí sa s nimi stretnú, môžu spoločne vytvoriť geopolitické zmeny s veľkým globálnym dosahom.

Čína a Saudská Arábia nedávno diskutovali o mnohých otázkach. Niektoré z nich sa môžu realizovať na nadchádzajúcom samite. Patria medzi ne:

.

– menové swapy a používanie čínskeho jüanu a iných nedolárových mien na vyrovnanie medzinárodného obchodu s energiami a inými komoditami.

– Saudskoarabské investície do čínskych rafinérií a zariadení na skladovanie ropy.

– predaj čínskych zbraní a pomoc pri rozvoji domáceho zbrojárskeho priemyslu v kráľovstve.

– Čínske infraštruktúrne projekty a iné investície v Saudskej Arábii a regióne.

– členstvo Saudskej Arábie v BRICS a ŠOS, ktoré sa podieľajú na vytváraní nových menových systémov a mien určených na prekonanie zneužívania dolárovej suverenity USA na uvalenie jednostranných, a teda nezákonných sankcií.

.

– Vzdelávacie výmeny, ktoré vychádzajú zo saudskoarabského rozhodnutia zaradiť štúdium čínskeho jazyka a kultúry do základných školských osnov v kráľovstve.

– Cestovný ruch a púte, ktoré budú nasledovať po období pandémie.

Nebolo by prekvapením, keby Čína a Saudská Arábia uzavreli dohodu o strategickej spolupráci s investičnými cieľmi, akú Peking dohodol s Teheránom v roku 2021.

Existuje jasná možnosť, že tak ako Spojené štáty v 20. storočí neochotne vystriedali Britániu ako dominantnú mocnosť na Blízkom východe, Čína tam nakoniec v 21. storočí zatieni Ameriku. Záujmy Číny sú zhodné so záujmami, ktoré ako prvé vtiahli Ameriku do angažovanosti na Blízkom východe:

– Peking má presvedčivý záujem na zabezpečení spoľahlivého prístupu k jedinečne bohatým zdrojom energie v Perzskom zálive.

– Čína vníma tento región ako kľúčovú základňu a križovatku obchodu a cestovania medzi Áziou, Európou a východnou Afrikou, takže jeho stabilita je predmetom veľkého strategického záujmu.

– Rýchlo rastie dopyt po inžinierskych službách čínskych spoločností, stavebných kapacitách, automobilovom a telekomunikačnom vybavení, výzbroji a spotrebných výrobkoch.

.

– Čínski občania a podnikatelia sú v tomto regióne stále viac prítomní. (V arabských krajinách Perzského zálivu a v Iráne žije v súčasnosti mnoho stoviek tisíc Číňanov).

Zdá sa, že Peking doteraz nemal záujem nahradiť Spojené štáty ako garanta regionálnej stability a bezpečnosti. Jeho rastúce vojenské vzťahy s arabskými štátmi Perzského zálivu však boli jedným z faktorov, ktoré ovplyvnili rozhodnutie USA zrušiť predaj viacúčelových lietadiel F-35, ktoré mali SAE sľúbené, aby ich presvedčili k normalizácii vzťahov s Izraelom. A Washington pracoval nadčas, aby obmedzil technologickú spoluprácu Izraela s Čínou, ako aj zablokoval čínske infraštruktúrne projekty v tejto krajine a inde v regióne.

Na Blízkom východe nie je ani jedna krajina, ktorá by považovala kvázi vojnu, ktorú Spojené štáty začali s Čínou, za svoj záujem. Z ich pohľadu je to prekážka pokroku sprevádzaná otravným americkým peeringom o ich spolupráci s Čínou, ktorá neponúka žiadnu náhradu alebo alternatívu k tejto spolupráci. Súčasný prístup USA nie je životaschopným prostriedkom na zachovanie amerického vplyvu na Blízkom východe. Okrem iného je prejavom nevhodnej úzkostlivosti, ktorá podkopáva vieru v americkú múdrosť a sebadôveru.

Smutné je, že Čína a Spojené štáty majú navzájom a s krajinami tohto regiónu mnoho spoločných záujmov. Bolo by ľahké vypracovať zoznam návrhov na vzájomne výhodnú spoluprácu. Ale kvázi vojna USA s Čínou neumožní realizáciu vzájomne výhodných iniciatív.

Čína sa doteraz rozhodla pokračovať vo svojej činnosti napriek americkým snahám zastaviť ju. Táto pasívna rezistencia sa však možno čoskoro skončí. Neschopná štátna politika USA vytvorila pre Čínu príležitosť urýchliť zánik americkej dominancie na Blízkom východe. Urobí tak teraz? To sa čoskoro dozvieme.

 

.
Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Zdeno Drdol

Marek Brna

Erik Majercak

Ján Droppa

Gustáv Murín

Andrej Sablič

.
.
.

Nemecký europoslanec Bystroň pre HS komentuje horúcu situáciu v Nemecku

Novým nemeckým kancelárom je síce Merz, ale podarilo sa mu ním stať až po druhej voľbe, čo sa od druhej…

06. 05. 2025 | Aktualizované 06. 05. 2025 | Rozhovory | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

DisInfo Report – americký pohľad na ruské dezinformácie: Prehliadané stopy iných?

V marcovom vysielaní podcastu DisInfo report financovanom americkou ambasádou informovali o analýze mapujúcej digitálne stopy Kremľa na Slovensku. Odídenci z Centra boja…

07. 05. 2025 | Komentáre | 12 min. čítania | 0 komentárov
07. 05. 2025 | Komentáre | 12 min. čítania | 0 komentárov

„Tady jsme bili napadeni Rusama.” Česi znovu fantazírujú a šíria paniku

Bývalý český hokejista Dominik Hašek asi na ľade priveľa bránil, keď teraz cíti potrebu útočiť. Konkrétne na Rusko, kde v…

07. 05. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
07. 05. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Archeológovia našli dôkaz o desivom zápase gladiátora a leva v neočakávanej turistickej destinácii

Mesto známe svojimi stredovekými stavbami každoročne privíta milióny návštevníkov. York, mesto v severnom Anglicku známe svojou úchvatnou stredovekou architektúrou, privíta…

06. 05. 2025 | Zaujímavosti | 3 min. čítania | 0 komentárov
06. 05. 2025 | Zaujímavosti | 3 min. čítania | 0 komentárov

Vyčíslili koľko bude stáť analýza mRNA vakcín proti C0VID-19. V najbližších týždňoch, to nebude

Na analýzu mRNA vakcín proti C0VID-19 bude potrebných zhruba 350.000 eur. Minister školstva Tomáš Drucker o tom informoval po pracovnom…

06. 05. 2025 | Aktualizované 06. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
06. 05. 2025 | Aktualizované 06. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Slovensko sa postavilo plánom EK. Nesúhlasí so zastavením dodávok plynu, ropy a jadrového paliva z Ruska

Slovensko nesúhlasí s predstaveným plánom Európskej komisie na zastavenie dodávok plynu, ropy a jadrového paliva z Ruska. Informuje o tom…

06. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
06. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Kadyrov požiadal Putina o prepustenie

Hlava Čečenska Kadyrov uviedol, že požiadal Putina o uvoľnenie z funkcie

06. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
06. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Trump navrhol kanadskému premiérovi, aby sa jeho krajina pripojila k Spojeným štátom

Trump priamo navrhol kanadskému premiérovi, aby sa jeho krajina pripojila k Spojeným štátom

06. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
06. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Poľsko reaguje na otázku, či Ficovi povolí prelet do Ruska

Poľsko sa zatiaľ nezaoberalo otázkou povolenia preletu lietadla slovenského premiéra Roberta Fica nad svojím územím, ak by sa rozhodol zúčastniť…

06. 05. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
06. 05. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Friedrich Merz je zvolený za nemeckého kancelára

Friedrich Merz je na druhý pokus zvolený za nemeckého kancelára. Hlasovalo zaň 325 poslancov z požadovaných 316

06. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
06. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Kto začiatkom februára nariadil zastavenie americkej vojenskej pomoci Ukrajine?

Nebol to Trump, ale jeho minister obrany Hegseth, kto začiatkom februára nariadil zastavenie americkej vojenskej pomoci Ukrajine, citovala agentúra Reuters…

06. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
06. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

06. 05. 2025 | Aktualizované 06. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
06. 05. 2025 | Aktualizované 06. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Začiatok rasovej vojny v Amerike? Prípad, ktorý zabil „tzv. Cancel Culture“

Američanka, o ktorej do minulého týždňa nikto okrem jej priateľov a osobných známych nevedel, že existuje, teraz stojí v centre…

06. 05. 2025 | Zo zahraničia | 16 min. čítania | 0 komentárov
06. 05. 2025 | Zo zahraničia | 16 min. čítania | 0 komentárov
.

Európska komisia chce rýchlo prijať 17. balík sankcií proti Rusku

Európska komisia chce rýchlo prijať 17. balík sankcií proti Rusku. Návrh bol po prvýkrát zaslaný krajinám EÚ bez predchádzajúcich neformálnych…

06. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
06. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Fico a Vučič idú proti prúdu. EÚ a ani Von der Leyenová im nemá právo kázať, kam môžu a kam nemôžu ísť

9. mája srbský prezident Aleksandar Vučič a slovenský premiér Robert Fico vstúpia na Červené námestie v Moskve, aby sa zúčastnili…

06. 05. 2025 | Z domova | 7 min. čítania | 0 komentárov
06. 05. 2025 | Z domova | 7 min. čítania | 0 komentárov

Podpisy odovzdané: Žiadame prezidenta o vyhlásenie referenda!

Europoslanec Milan Uhrík a hnutie Republika, spoločne žiadajú prezidenta Petra Pelegriniho o vyhlásenie referenda za zrušenie protiruských sankcií

06. 05. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
06. 05. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Niečo sa chystá? Starmer tajne nariadil úradníkom, aby aktualizovali 20 rokov staré pohotovostné plány

Britský premiér Keir Starmer tajne nariadil prípravy na možný ruský útok, na ktorý Londýn nemusí byť pripravený, píše The Telegraph

06. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
06. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Rusnák pre HS: Čudujem sa, že niektorí nechcú, aby nás hráči z KHL reprezentovali. Tú šancu by mali mať

Tohtoročné hokejové majstrovstvá sveta sa začínajú už o niekoľko dni. Z účasti v reprezentácii sa ale ospravedlnilo viacero známych mien…

06. 05. 2025 | Rozhovory | 11 min. čítania | 0 komentárov
06. 05. 2025 | Rozhovory | 11 min. čítania | 0 komentárov

Zelenskyj dal zelenú na predaj ukrajinských zbraní. Ich výrobcovia však na to nemajú povolenie

Ukrajina môže čoskoro začať vyvážať zbrane, ktoré nie sú zákonom zakázané, ale v skutočnosti ich výrobcovia na to nemajú povolenie,…

06. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
06. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Premiér odmieta spájanie súčasných udalostí s dianím počas druhej svetovej vojny

Premiér Robert Fico odmieta spájanie súčasných udalostí s dianím počas druhej svetovej vojny. Povedal to v utorok počas pietneho aktu…

06. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
06. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Ukrajinci znova útočia na ruské územie. Čo sa v oblasti deje?

Čo sa teraz deje v oblasti Tetkino v Kurskej oblasti, kde včera ukrajinské ozbrojené sily začali nový útok?

06. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Tri progresívne grácie pozdravujú z Kyjeva. Poplačete si s nimi?

Viete prečo obhajcovia súčasného kyjevského režimu sem-tam vycestujú na Ukrajinu, ale nikdy nie do Izraela, a tobôž nie pásma Gazy?…

06. 05. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
06. 05. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

Reakcia bývalého ministra na opozíciu k eurofondom

Bývalý minister Juraj Draxler reaguje na vyjadrenie europoslanca Michala Wiezika z Progresívneho Slovenska, ktorý v rozhovore s redaktorkou portálu 360…

06. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Britský príbeh, podobnosť čisto náhodná? Aj druhý pokus globalistov v Rumunsku zlyhal

Rumunsko, ktoré hraničí s Ukrajinou, sa zrejme odchýli od svojej prozápadnej cesty. Takéto predpovede už zazneli v západnej tlači po…

06. 05. 2025 | Aktualizované 06. 05. 2025 | Zo zahraničia | 11 min. čítania | 0 komentárov
06. 05. 2025 | Aktualizované 06. 05. 2025 | Zo zahraničia | 11 min. čítania | 0 komentárov

Ruská raketa Orešnik: ako ďaleko doletí?

Hypersonická balistická strela stredného doletu s názvom Orešnik vzbudzuje u ruských protivníkov strach pre svoje najvyššie schopnosti

06. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
06. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Perfekcionizmus na fotografiách, ktoré uspokoja každého

Perfekcionizmus na fotografiách, ktoré uspokoja každého: Všetci máme to zvláštne svrbenie, ktoré si môžeme poškrabať, len keď vidíme alebo cítime…

06. 05. 2025 | 0 komentárov

Svedectvo z Gazy z ktorého mrazí. „Nájdi spôsob, ako mi poslať kilo múky,” prosil zúfalý otec syna

Najmenej 57 Palestínčanov zomrelo hladom v Gaze, keďže izraelská blokáda životne dôležitej humanitárnej pomoci pre túto obliehanú enklávu pokračuje už…

06. 05. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 05. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov

Gigant vyzýva Ferrari: „Naše superauto bude lepšie ako SF90!"

6.5.2025 Redakcia Auto trendy . Čínska automobilka Great Wall Motor (GWM) pripravuje športový voz, ktorý má prekonať legendárne Ferrari. Po…

06. 05. 2025 | 0 komentárov

Ďalšie uchopenie moci z Bruselu: Európska komisia plánuje prevzatie kontroly nad elektrickou energiou

Európska komisia chce čo najskôr vytvoriť jednotnú európsku energetickú sieť. Má ísť o kolosálny projekt, kritici ho však považujú len…

05. 05. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
05. 05. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Sudánska vláda prerušila diplomatické vzťahy so Spojenými arabskými emirátmi a vyhlásila ich za „agresorský štát“.

Včera 20:10

Trump vyhlásil, že húsíovia súhlasili so zastavením útokov na kľúčovú lodnú dopravu v Červenom mori. Dodal, že USA na oplátku prestanú na nich podnikať útoky.

Včera 20:08

Péter Szijjártó vyhlásil, že Maďarsko nesúhlasí s plánom Európskej komisie úplne sa vzdať dodávok ruského plynu do členských štátov EÚ do roku 2027.

Včera 19:29

.

Štvornohý kuriér zvládne schody a prenesie ťažké náklady bez ľudskej pomoci

6.5.2025 Redakcia Auto trendy . Predstavte si robot, ktorý nielen doručí balík, ale ho aj sám naloží a vyloží. Bez…

06. 05. 2025 | 0 komentárov

V talianskom meste Treviso deti v katolíckej škôlke kľačia a modlia sa k Alahovi, čo vyvolalo protest strany Liga

„Určite nebudeme mlčať tvárou v tvár týmto epizódam. Hovoríme tu o skutočnom kultúrnom podriadení sa,“ povedal jeden z politikov strany…

06. 05. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
06. 05. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Mätúce fotografie, na ktoré sa treba pozrieť dvakrát, aby ste pochopili, čo sa na nich deje

Mätúce fotografie, na ktoré sa treba pozrieť dvakrát, aby ste pochopili, čo sa na nich deje: Niekedy, keď sledujeme psychologický…

06. 05. 2025 | 0 komentárov

Lukáč si nebral servítku pred ústa a skritizoval hráčov, ktorí odmietli reprezentovať: Nech sa hanbia

Viacerí slovenskí hokejisti sa z mnohých dôvodov ospravedlnili pred majstrovstvami sveta. Nepomôžu tak v snahe postúpiť zo skupiny a dosiahnuť…

06. 05. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 05. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Starikov o Britoch: Čo môže byť ponižujúcejšie ako pustiť neonacistov na hlavné námestie v deň výročia Víťazstva?

Británia, 6. mája 2025 - Britská televízia Sky News informovala, že nezávislí ukrajinskí vojaci budú 8. mája pochodovať Londýnom. Keď…

06. 05. 2025 | 0 komentárov

Ukrajina vymyslela novú stratégiu, ktorá ma zastaviť ruskú armádu

Ukrajinská armáda zavádza koncepciu „líniu bezpilotných lietadiel“, aby mohla čeliť ruskej ofenzíve. Na projekte sa podieľa päť jednotiek bezpilotných lietadiel…

06. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Zdeno Drdol

Marek Brna

Erik Majercak

Ján Droppa

Gustáv Murín

Andrej Sablič

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov