Novinárka v úvode informuje o tom, že nemecká kancelárka Angela Merkelová spolu s početnou obchodnou delegáciou začína vo štvrtok svoju trojdňovú návštevu Číny. “Na programe je okrem iného podpis obrej obchodnej dohody, ktorú obe krajiny pripravovali niekedy od roku 2012.”
Americký veľvyslanec medzitým v Berlíne varuje, že aktuálne “nie je čas na obchodné dohody s Čínou “, a podľa informácií sa pokúša apelovať na hodnoty, ktoré spojili Nemecko po páde komunizmu, ako napríklad ľudské práva, demokraciu a vládu zákona.
Čína ale naopak podľa Spencerovej Nemecku navrhuje spoluprácu proti “unilateralizmu a protekcionizmu “, ktoré ohrozujú voľný obchod a globálne ekonomický poriadok, a to s ohľadom na americkú “politiku zastrašovania”.
Novinárka v komentári konštatuje, že Merkelová pomaly vo svojej funkcii končí a aj preto sa už mnohých krokov prestáva báť.
Trumpova obchodná vojna s Čínou ale stále pokračuje. Čínske trhy však prestávajú pomaly reagovať na Trumpove neustále tweety: “Jeden deň napíše niečo a druhý deň zase niečo iné …”.
Problém má na druhej strane čínsky Huawei, ktorý sa posťažoval, že USA sa v minulých mesiacoch snažili nabúrať ich počítače a tiež vydierali a zastrašovali zamestnancov, aby americkej strane odovzdávali tajné informácie.
Ako informuje v závere novinárka, Čína ale nezaháľa a v tejto dobe dolaďuje aj novú dohodu o strategickej spolupráci s Iránom,”ktorá okrem iného počíta s investíciami asi 400 miliárd dolárov do iránskeho energetického sektora aj infraštruktúry, s čínskym predkupným právom na iránsku ropu a s vyslaním až piatich tisíc čínskych ‘bezpečnostných príslušníkov’, ktorí by priamo v Iráne dohliadali na čínske investície.”