„Ak to Slovensko myslí s reformnými krokmi vážne, musí existovať koordinácia ministerstiev, ktoré budú rozumne narábať s peniazmi občanov i zdrojmi Európskej únie. Ak sa teda príjmu opatrenia ako a kde šetriť, tak tieto kroky musia plniť aj jednotliví ministri sa musia prestať hrať len na svojom piesočku,“ uviedol M. Sopko.
„Potrebujeme čo najrýchlejšie realizovať konkrétne opatrenia implementačnej jednotky najmä v rezorte školstva. Tento rezort sa neslávne preslávil chaotickými mrhaním peňazí nie len pri eurofondoch. Aj dnes upozornila Slovenská komora učiteľov na zbytočné vyhadzovanie peňazí na národné projekty namiesto konkrétnej podpory dopytovo orientovaných projektov,“ upozornil Sopko.
„Budeme mať krásne znejúcu výzvu „Škola bez nenávisti“, ale ak si spomenieme na slávne sifónky za 270 eur, tak si vieme predstaviť, ako sa predražuje takýto národný projekt. Ak chceme verejnosť získať pre potrebu výraznejších investícií do vzdelávania, vedy a výskumu, musíme zaviesť prísne kritériá efektivity pri narábaní s peniazmi nás všetkých,” doplnil.
Sopko zároveň dodal, že na naplnenie týchto cieľov bude potrebný silný politický mandát budúcej vládnej koalície. Nadrezortný koordinátor, ktorým by mala byť Implementačná jednotka, podľa neho zlepší efektívnosť verejných investícií i čerpanie finančných prostriedkov Európskej únie.
„Bez prísnej kontroly nezískame dôveru. Akékoľvek zmeny sú nemysliteľné bez efektívne vynaložených peňazí. Nemá však zmysel ich nalievať do deravého vedra, kde sa strácajú v neprehľadnej schéme zákulisných hráčov, ktorí z nich majú najväčší prospech. Je potrebné sa správať ako rozumní hospodár, ktorý sa riadi dobrými radami odborníkov. Preto im treba dať aj primerané kompetencie a vplyv,“ uzavrel Sopko.