Bratislava 24. apríla (TASR) – Posolstvá ako záchrana života, odvaha, pomoc ľuďom, spolupatričnosť, pomoc v núdzi, rešpekt, ochrana prírody, priateľstvo, tolerancia či integrácia zdravých a postihnutých prináša projekt Detský čin roka, na ktorom sa od roku 2000 zúčastnilo 1.080.382 detí. V roku 2013 po ročnej prestávke prichádza obnovená a doplnená verzia projektu, aby dobro mohlo rásť.
Po prvý raz Detský čin roka prebieha ako projekt Občianskeho združenia (OZ) Detský čin roka. OZ vzniklo v roku 2012 ako pokračovanie Agentúry Poppins, ktorá 12 rokov projekt Detský čin roka organizovala. Realizátori veria, že projekt svojím obsahom a zameraním patrí do tretieho sektora a v tomto roku pripravili niekoľko noviniek oproti predchádzajúcim ročníkom: pracovné listy určené pedagógom, ktoré skvalitnia prácu s pedagogickým materiálom, anketu pre dospelých a pribudne Cena Sašky Fischerovej udelená na počesť spoluautorky a zakladateľky projektu. Detský čin roka sa koná pod čestnou záštitou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.
V týchto dňoch prichádza do škôl výzva, aby sa deti zapojili do projektu Detský čin roka 2013. Deti môžu napísať o svojich dobrých skutkoch, za ktoré sú považované nielen veľké činy ako záchrana života, ale i každodenné drobné skutky vykonané s dobrým úmyslom pomôcť, potešiť, prekvapiť či podporiť. Písať môžu i o činoch svojich kamarátov, ktoré si všimli, a myslia si, že by mali byť ocenené. Dôležité sú aj kolektívne dobré skutky, na ktorých sa deti spoločne dohodnú a zrealizujú. O dobrých skutkoch, ktoré si zaslúžia pozornosť, môžu písať aj dospelí, rodičia a pedagógovia. Správu o dobrých skutkoch môžu deti zasielať do 30. júna 2013.
Na jeseň zašlú realizátori projektu do škôl 30 nominácií, ktoré vyberie zo všetkých skutkov výberová komisia zložená z tvorcov pre deti, zástupcov ministerstva školstva, pedagógov a psychológa. Deti pridelením svojich hlasov rozhodnú, ktoré skutky získajú ocenenie Detský čin roka 2013.
Partnermi projektu Detský čin roka 2013 sú Slovenská pošta, filantropický portál Ľudia ľuďom a Liga za duševné zdravie, ktorá v tomto roku pracuje s témou Duša dieťaťa. Viac informácií o projekte je na stránke www.detskycin.sk
TASR informovala koordinátorka projektu Magdaléna Fábryová.