Bratislava 11. septembra (TASR) – Aj ľudia s mentálnym postihnutím majú právo rozhodovať o svojom živote. Verejnosť chce o tom presvedčiť kampaň, ktorú v júni odštartovalo Združenie na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím (ZPMP) v SR. Informačnú kampaň Nechcem, ale musím! dnes predstavili zástupcom médií na tlačovej konferencii v Bratislave.
"Predchádza jej niekoľkoročná práca, zbierali sme príklady zo života, ako žijú ľudia s mentálnym postihnutím, robili sme analýzy právneho stavu a prizvali na spoluprácu aj ďalšie mimovládne organizácie," komentovala kampaň Iveta Mišová, riaditeľka Republikovej centrály ZPMP v SR, ktoré na spoluprácu na projekte prizvalo aj odborníkov z Ministerstva spravodlivosti SR a Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR. "Urobili sme tri okrúhle stoly, na ktorých sa odborne rozoberala celá problematika a vyústením snahy bol návrh opatrovníckej reformy na Slovensku," doplnila s tým, že návrh bol v roku 2010 odovzdaný na Ministerstvo spravodlivosti SR. "Dostali sme písomnú odpoveď, že návrhy budú akceptované a budú zahrnuté v rámci rekodifikácie Občianskeho zákonníka, ktorá momentálne prebieha."
Pri navrhovanej právnej úprave združenie vychádzalo z článku 12 Dohovoru OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím, ktorý SR ratifikovala v roku 2010. "Navrhujeme, aby bolo pozbavenie spôsobilosti na právne úkony v celom rozsahu zrušené," uviedla advokátka Zuzana Stavrovská s tým, že problémy ľudí, ktorí potrebujú pomoc pri rozhodovaní, môže vyriešiť podporované rozhodovanie. "Vytvárali by si okruh osôb, ktoré by im radili. Funguje to už aj teraz, majú svojich priateľov, asistentov rodiny, učiteľov. Táto skupina ich usmerňuje, akurát nemá formu garantovanú zákonom," povedala pre TASR Stavrovská.
Ako ďalšiu formu podpory uviedla predbežný právny úkon, ktorý by mal formu závetu. "Človek do budúcnosti rozhodne o tom, ako chce, aby boli spravované jeho záležitosti, alebo akým spôsobom chce, aby sa nakladalo s jeho osobou, s jeho deťmi v prípade, že on už sám bude mať problém rozhodovať," vysvetlila s tým, že tento spôsob rozhodovania je vhodný nielen pre ľudí so zdravotným mentálnym postihnutím. Využívať ho môžu osoby, ktoré môžu byť v budúcnosti postihnuté Alzheimerovou chorobou alebo inou náhlou zmenou zdravotného stavu.
O kampani Nechcem, ale musím! ponúka viac informácií stránka www.nechcemalemusim.sk. Projekt podporuje aj Bratislavský samosprávny kraj (BSK), ktorý dá priestor ZPMP v SR informovať verejnosť o svojich aktivitách už tento víkend. "Projekt budeme mať možnosť prezentovať na našej župnej akcii, ktorá sa volá Župná jeseň. Odštartujeme ju 15. septembra na Kuchajde," informovala Gabriella Németh, podpredsedníčka BSK.
UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam.
han ed