Podľa národniarov nebolo jeho stredajšie rokovanie zvolané po dohode s koaličnými partnermi, hovoria o hrubom porušení koaličnej zmluvy. Program výboru tiež podľa nich smeroval mimo rámca jeho vecných oprávnení.
Zahraničný výbor NR SR prijal v stredu stanovisko, ktorým odmietol legitimizáciu anexie a okupácie Krymu návštevami ústavných činiteľov SR. Poslanci výboru tak urobili po tom, čo nezaradený poslanec Peter Marček prednedávnom navštívil Krym. Hlasovania sa zdržal len jeden z prítomných členov výboru, ostatní hlasovali za. Poslanci za SNS a Smer-SD sa však z účasti na výbore ospravedlnili.
Zvolanie výboru aj presadzovanie prijatia uznesenia zo strany Cséfalvayovej podľa národniarov “prebiehalo v príkrom rozpore s písomne dohodnutými pravidlami spolupráce koaličných partnerov”. Konanie predsedníčky preto označili za nezlučiteľné s jej ďalším pôsobením v tejto funkcii.
SNS podľa svojich slov podporuje spoločné postoje vlády SR voči narušiteľom medzinárodného systému. “Oficiálne reakcie štátnych inštitúcií na rozličné podnety však musia byť v zmysle koaličnej dohody vždy koordinované a zosúladené,” povedala.
Predsedu SNS Andreja Danka “vyrušujú” reči o tom, ako Most-Híd odíde z koalície. “Ak sa Mostu–Híd nepáči táto vládna koalícia, nech nám nedáva mediálne odkazy, ale nech politicky koná, ako cíti,” uviedol Danko.
Predseda národniarov siahol po týchto vyjadreniach v súvislosti s rozruchom, ktorý nastal po stredajšom rokovaní parlamentného zahraničného výboru. Danko deklaroval, že plne stojí za stanoviskom prvého podpredsedu SNS Jaroslava Pašku, že nominantka Mosta-Híd Katarína Cséfalvayová porušila svojím postupom koaličnú zmluvu. Zároveň oznámil, že je šokovaný z vyhlásenia predsedu Mosta-Híd Bélu Bugára, ktorý v Cséfalvayovej konaní rozpor s koaličnou dohodou nevidí.
“Koalícia je o kompromise a dodržiavaní pravidiel. Zvykol som si, že pán Kresák a pani Žitňanská (obaja Most-Híd) si robia v koalícii, čo chcú. Odmietam však, aby SNS dodržiavala všetky dohody a pani Cséfalvayová si robila svoje PR,“ vyhlásil Danko.
Cséfalvayová: Reakcii SNS nerozumiem, podporili sme iba zahraničnú politiku SR
Predsedníčka zahraničného výboru NR SR Katarína Cséfalvayová (Most-Híd) nevidí dôvod na svoju rezignáciu. Priznala, že požiadavka SNS, aby vo funkcii skončila, ju prekvapila.
“Svojimi postojmi som vždy podporovala a presadzovala do praxe oficiálne európske a euroatlantické smerovanie slovenskej zahraničnej politiky, ktoré je zakotvené aj v programovom vyhlásení vlády SR. Aj stredajšie rokovanie výboru bolo zvolané so zámerom prijať stanovisko, ktoré potvrdí a podporí zahraničnú politiku tejto vlády,“ uviedla v tejto súvislosti poslankyňa.
Deklarovala tiež, že nemieni odovzdávať priestor politikom, ktorí spochybňujú napĺňanie priorít oficiálnej slovenskej zahraničnej politiky a jej hodnotové ukotvenie.
Bugár: Cséfalvayová neporušila koaličnú zmluvu, poslanci SNS neprišli
Predseda Mosta-Híd Béla Bugár odmieta, že by jeho nominantka porušila koaličnú dohodu. Reagoval tak na stredajšiu kritiku predsedníčky parlamentného zahraničného výboru Kataríny Cséfalvayovej zo strany SNS.
“Nemohlo dôjsť k porušeniu koaličnej dohody, pretože tá hovorí o tom, že porušením koaličnej zmluvy je, keď koaličný partner, povedzme cez svojich poslancov, nesúhlasí s návrhom a druhý koaličný partner to odsúhlasí s pomocou opozície. V tomto prípade tam ani jeden poslanec vládnej koalície okrem Mosta nebol, tým pádom nemohlo dôjsť k porušeniu, pretože nikto nehovoril, že s tým uznesením má problém,” povedal pre TASR.
Bugár tiež avizoval, že situáciu sa nebude snažiť riešiť, pretože koaličná zmluva je jednoznačná – mali sa ozvať skôr. Nepozdáva sa mu ani podsúvanie otázky, prečo sa podobné stanovisko neprijalo po návšteve niektorých poslancov v Kosove. “Ak niektorí kolegovia z vládnej koalície nevidia rozdiel medzi anektovaným územím a územím, ktoré sa samo na základe určitých procesov odtrhlo, a dokonca niektoré štáty Európskej únie ho uznali, tak to nie je môj problém, ale ich problém,” konštatoval Bugár.
Ako doplnila hovorkyňa Mosta-Híd Klára Debnár, stanovisko, ktoré zahraničný výbor prijal, “vychádza z oficiálnej línie slovenskej zahraničnej politiky, ako aj z programového vyhlásenia vlády, za ktoré hlasovali všetci koaliční poslanci”.
Smer-SD: Strany vládnej koalície by samy nemali vytvárať napätie v jej vnútri
Predstavitelia vládnej koalície by sa mali zdržať krokov, ktoré medzi nimi spôsobujú napätie. Strana Smer-SD to uviedla v reakcii na obvinenie SNS, že predsedníčka parlamentného zahraničného výboru Katarína Cséfalvayová (Most-Híd) svojím postupom porušila koaličnú zmluvu a preto žiadajú jej odstúpenie.
“V čase, keď vládna koalícia čelí ďalšiemu hrubému útoku zo strany opozície, prezidenta a médií, by sa mali jej predstavitelia vyvarovať akýchkoľvek krokov, ktoré by vytvárali napätie medzi koaličnými partnermi,” tlmočil názor Smeru-SD hovorca strany Ján Mažgút.