Nagy tvrdí, že je potrebné zaujať stanovisko v súlade so záujmami väčšiny voličov, občanov Slovenska a celej Európy. “SMK dôrazne odmieta vydieračskú politiku od reality odtrhnutej úzkej elitnej vrstvy v záujme napomáhania migrácie. Vyhrážanie sa v tom zmysle, že odmietnutím paktu o migrácii sa zaradíme do skupiny špekulantských krajín, a to sa nám môže vrátiť pri rokovaniach o európskom rozpočte na najbližších sedem rokov, je priamym zastrašovaním väčšiny, ktorá s hlásateľmi paktu nesúhlasí,” povedal.
“Účasť na globálnom pakte OSN o migrácii je dlhodobý záväzok, znamenajúci pre budúce generácie nevídané bezpečnostné a sociálne riziká, okrem toho ohrozuje aj našu kultúrnu identitu,” uzavrel Nagy.
O zásadných výhradách k navrhovanému Globálnemu paktu OSN o migrácii sa má hovoriť na pôde parlamentu za účasti ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka (nom. Smeru-SD). Šéf slovenskej diplomacie nedávno okrem iného vyhlásil, že Globálny pakt OSN o migrácii je politický dokument, ktorý členské krajiny do ničoho nenúti a formulovanie migračnej politiky ostáva suverénnym právom každého štátu.
Slovenská národná strana (SNS) nechce, aby bol Globálny pakt OSN pre Slovensko záväzný. Do Národnej rady SR predložili uznesenie, v ktorom navrhuje, aby sa Slovensko k paktu o migrácii nepridalo.
Na prijatí migračného paktu sa 193 členských štátov OSN dohodlo v septembri 2016. Práce na jeho texte sa začali v apríli 2017. Cieľom 34-stranového dokumentu je pomôcť lepšie organizovať migračné toky a posilniť práva migrantov. Zdôrazňuje sa v ňom nedotknuteľnosť suverenity jednotlivých krajín a ich právo na vlastnú podobu migračnej politiky.