“Jeho základným kameňom zostáva Zmluva o nešírení jadrových zbraní, ktorá je rozhodujúca pre snahy o jadrové odzbrojenie a rozvoj mierového využívania jadrovej energie a v roku 2020 oslávi 50. výročie nadobudnutia platnosti,” uviedol rezort diplomacie.
Dodal, že Slovensko negatívne vníma ukončenie platnosti Zmluvy o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu, od ktorej odstúpili Spojené štáty americké v auguste minulého roka po predložení dôkazov o dlhodobom porušovaní zmluvy ruskou stranou.
MZVaEZ SR tiež uviedlo, že SR citlivo vníma aj ďalší vývoj v otázke zmluvy New START stanovujúcej limity na počty strategických jadrových zbraní a ich nosičov, ktorej platnosť vyprší vo februári 2021 a považuje zachovanie tejto zmluvy aj po roku 2021 za dôležitý faktor v oblasti posilňovania medzinárodnej bezpečnosti.
V oblasti chemických zbraní podľa rezortu diplomacie Slovensko podporuje začatie činnosti vyšetrovacieho a identifikačného tímu Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW), ktorého úlohou je určiť osoby zodpovedné za použitie chemických zbraní. “V júni 2019 sa uskutočnila historicky prvá návšteva generálneho riaditeľa OPCW Fernanda Ariasa v SR, ktorá prispela k prehĺbeniu spolupráce s OPCW. Jednou z hlavných priorít aj v roku 2020 zostáva dosiahnutie účinnej implementácie a dodržiavania Dohovoru o zákaze chemických zbraní,” uviedlo MZVaEZ SR.
Dodalo, že vo februári 2020 sa v Bratislave uskutoční expertné zasadnutie Austrálskej skupiny a očakáva sa, že hlavným bodom bude diskusia o zaradení chemických prekurzorov potrebných na výrobu bojovej látky typu Novičok na kontrolný zoznam tohto zoskupenia.
V minulom roku bolo prioritnou aktivitou MZVaEZ SR v oblasti kontroly zbrojenia tiež posilnenie spolupráce s partnermi z EÚ, zásluhou čoho sa podarilo predísť prípadom ilegálneho presmerovania kontrolovaných položiek na neželaného koncového užívateľa, obchádzajúc medzinárodné sankcie.