Slovensko aj tento piatok protestovalo

Slovensko aj tento piatok protestovalo

Bratislava 4. mája 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer,Henrich Mišovič, Lukáš Grinaj)

 

Aj v poradí ďalší protest Za slušné Slovensko, ktorý sa uskutočnil v piatok popoludní v hlavnom meste, zaplnil z veľkej časti Námestie SNP. Tisíce ľudí okrem iného vyjadrili solidaritu novinárom v RTVS, ktorí kritizujú pomery v tejto verejnoprávnej inštitúcii.

Na snímke Zhromaždenie “Za slušné Slovensko

Protest zorganizovala občianska iniciatíva Za slušné Slovensko s iniciatívou študentov Nie je nám to jedno. Pred zhromaždením na tradičnom mieste sa uskutočnil pochod so začiatkom pred budovou RTVS – tzv. obrátenou pyramídou na Mýtnej ulici.

Reklama

Organizátori totiž tentokrát volali aj po slušných a nezávislých médiách a odmietli súčasné dianie v RTVS, ktoré označili za začínajúcu sa „normalizáciu“.

Pochod niesol názov Predvečer svadby, čo bol odkaz na pôvodný termín sobáša pred deviatimi týždňami zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej, ktorý sa mal uskutočniť v sobotu 5. mája. Na námestí zaznela pieseň Jaromíra Nohavicu Sarajevo, ktorú si vybrali pre svoj svadobný tanec.

Reklama

Absentovala konkrétna požiadavka, akou boli pri minulých protestoch predčasné voľby či odchod policajného prezidenta Tibora Gašpara. Tentoraz šlo o volanie po tom, aby bola politika službou všetkým, nielen ľuďom spriazneným s vládnou mocou a odmietnutie zametania korupčných a politických káuz pod koberec, vysvetlili organizátori. Ľudia na námestí však i počas tohto protestu opakovane skandovali heslá požadujúce voľby a kritizujúce vládnu stranu Smer-SD.

„Je neprijateľné, aby boli novinári označovaní za prostitútky, aby sa politici prostredníctvom vedenia RTVS snažili zasahovať do jej činnosti, špeciálne do spravodajstva,“ vyhlásil na pódiu jeden z organizátorov Juraj Šeliga. Šéfredaktor Denníka N Matúš Kostolný prečítal vyhlásenie k situácii v RTVS, ktoré podpísalo viac ako 200 novinárov. Dav vypískal šéfa verejnoprávneho média Jaroslava Rezníka a ďalších predstaviteľov, ktorí majú byť zodpovední za súčasnú situáciu v ňom.

Šéfredaktorka denníka Sme Beáta Balogová prečítala vyhlásenie Medzinárodného tlačového inštitútu, ktorý vyjadril solidaritu kolegom na Slovensku protestujúcim proti údajnému politickému zasahovaniu v RTVS a taktiež odkaz generálneho tajomníka medzinárodnej organizácie Reportéri bez hraníc Christopha Deloira. Slovensko podľa neho v aktuálnom rebríčku slobody tlače kleslo i kvôli zhoršeniu situácie v RTVS.

Na pódiu opäť vystúpili i herci bratislavských divadiel, ale napríklad aj literárny vedec Peter Zajac. „Bol to veľký omyl, ak si súčasná moc myslela, že to sú len také jednorazové mítingy,“ reagoval na neutíchajúci záujem ľudí v Bratislave o zhromaždenia. O svojej situácii hovorili i predstavitelia slovenských farmárov, ktorí vyšli v piatok protestovať na slovenské cesty vo svojich poľnohospodárskych strojoch.

Počas zhromaždenia pokračoval zber podpisov za predčasné voľby, ktorý od začiatku mája organizuje koalícia občianskych iniciatív Hnevám sa, V teniskách, TERAZ, Za Slovensko – občianska iniciatíva a Za Jána a Martinu. Aktivisti sú presvedčení, že predčasné voľby sú jedinou cestou na zmenu pomerov na Slovensku v situácii po násilnej smrti Kuciaka a Kušnírovej.

Reklama

 

Protest Za slušné Slovensko v Banskej Bystrici podporili na traktoroch aj farmári

Takmer 1000 ľudí prišlo v piatok podvečer na Námestie SNP v Banskej Bystrici, na ďalší z mítingov organizovaných iniciatívou Za slušné Slovensko. Podujatie sa konalo na pamiatku Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej v predvečer ich plánovanej svadby.

“Dnes sa tu stretávame aj preto, že situácia na Slovensku ešte stále nie je dobrá. Ale v prvom rade preto, že 5. mája mala byť svadba Jána a Martiny. Radi by sme im týmto venovali spomienku,” povedala TASR jedna z organizátorov Martina Strmeňová.

Protestné mítingy sa podľa nej budú konať dovtedy, pokiaľ si to situácia na Slovensku bude vyžadovať.

Reklama

Na podujatí vystúpila aj “biela vrana” Ľubica Lapinová, bývalá pracovníčka Národného lesníckeho centra, ktorá pred časom poukázala na predražené nákupy v podniku. Asi po polhodine sa pridali aj farmári, ktorí prišli na banskobystrické námestie na niekoľkých traktoroch. Hovoril tiež zástupca z iniciatívy Kultúrny reparát, zástupcovia učiteľov a študentov.

Organizátori vyzvali ľudí aj na to, aby svojimi podpismi prispeli pod petíciu za vyhlásenie referenda za predčasné parlamentné voľby.

 

 

V Nitre stovky ľudí sa opäť zišli na zhromaždení Za slušné Slovensko

Približne 400 ľudí sa v piatok zišlo na Svätoplukovom námestí v Nitre na proteste, ktorý zorganizovala iniciatíva Za slušné Slovensko v predvečer plánovanej svadby zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej. K účastníkom zhromaždenia sa prihovorili občianski aktivisti, študenti i seniori.

Rečníci ľudí vyzvali, aby neboli ľahostajní a pokračovali v snahe zlepšiť Slovensko. Minútou ticha si tiež pripomenuli pamiatku zavraždeného novinára a jeho snúbenice.

„My všetci sme ich pozostalí a máme právo smútiť. Ján Kuciak by však určite chcel, aby sme dali hlavy hore a bojovali za lepšie Slovensko, za našich blízkych a rodiny,“ povedal jeden z organizátorov zhromaždenia a priateľ zavraždeného novinára Marek Hattas.

Pred zhromaždených ľudí sa postavila aj Ivana Kohútková z organizácie Greenpeace Slovensko, podľa ktorej žijeme v krajine, v ktorej sa necítime bezpečne, kde štát toleruje trestnú činnosť a netrestá vinníkov. „Chcem sa poďakovať novinárom za ich pomoc pri odhaľovaní prešľapov štátu,“ skonštatovala Kohútková.

O zlyhaní štátu, ktorý ovládali politickí nominanti a bujnie v ňom rodinkárstvo hovorila aj pracovníčka štátneho úradu Monika. „V roku 2013 Robert Kaliňák s dnešnou ministerkou vnútra Denisou Sakovou s veľkou pompou ohlásili reformu štátnej správy ESO, ktorá priniesla iba nárast byrokracie, zvýšenie počtu úradníkov a právny chaos.

Reklama

Málokto vie, že v rámci Európskej únie má Slovensko hneď po Luxembursku najväčší počet úradníkov v pomere k počtu obyvateľov. A týchto úradníkov si na všetkých stupňoch dosadzuje štátostrana, aby chránili ‘ich’ ľudí. Tento stav môžu zmeniť iba predčasné voľby,“ vyhlásila.

K väčšej aktivite a angažovanosti vyzval ľudí aj študent a aktivista z iniciatívy Občania pre Nitru Erik Král. „Treba sa aktívne zapojiť aj do politického života. V novembri budú komunálne voľby. V tých minulých prišla k urnám štvrtina oprávnených voličov, ktorá rozhodla za zvyšné tri štvrtiny. Krajinu neozdravíme iba tým, že sa budeme stretávať na námestiach. Musíme sa zapojiť aj do komunálnej politiky,“ povedal Král.

Na zhromaždení sa hovorilo aj o slobode tlače a situácii v RTVS. Moderátori čítali listy novinárov, ktorí dostali výpovede i hercov podpísaných pod výzvu Kultúrny reparát. Potleskom podporili aj protest poľnohospodárov.

 

Trnavčania prišli znovu na námestie, tlieskali slušnému Slovensku

Reklama

My všetci sme tí, na ktorých sme čakali. Týmito slovami sa prihovoril v piatok Trnavčanom na ďalšom z protestných mítingov Za slušné Slovensko jeho organizátor Pavol Koprda. Na Trojičné námestie prišlo zhruba dvesto Trnavčanov, ktorí prejavili nespokojnosť s politickým vývojom na Slovensku, i tým, ako pokračuje vyšetrovanie dvojnásobnej februárovej vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej.

Snímka zo zhromaždenia Za slušné Slovensko v Trnave

Účastníci mali počas mítingu možnosť napísať na plagát, čo vnímajú na Slovensku ako slušné, a čo je podľa nich neslušné. Kým protest skončil, papier sa úplne zaplnil, pričom niektorí písali svoje poznatky aj opakovane. “Vyčistenie súdov, rýchle a spravodlivé riešenie súdnych sporov, Sme za slušnosť v slovenskej politike, Chceme krajší zajtrajšok pre naše deti,” boli nápisy na jednej strane plagátu. Na opačnej Trnavčania napísali okrem iného, že “Už toho bolo dosť, Fico presviedča sám seba, že ho táto krajina potrebuje”.

V úvode mítingu vystúpil redaktor týždenníka Týždeň Martin Mojžiš, ktorý zdôraznil, že na Slovensku sa stále vďaka novinárom ľudia dozvedajú o kauzách politikov, a že novinári suplujú ich prácu. Kriticky sa vyjadril k niektorým postupom vyšetrovacieho tímu Kuciakovej vraždy. Položil otázku, či médiá majú donekonečna nahrádzať prácu polície, prokuratúry a súdov. “Nemôžu, ale ani nebudú musieť, médiá s ich čitateľmi a divákmi dosiahli po najvyššej obeti Jána Kuciaka to, že neslušné Slovensko sa otriaslo v základoch a otrasy spôsobili zemetrasenie na najvyšších pozíciách,” povedal Mojžiš. Novinári a tí, ktorým sú ich informácie určené, podľa neho menia Slovensko k lepšiemu.

Herečka trnavského Divadla Jána Palárika Silvia Holečková potom prečítala list slovenských farmárov, ktorí sa bijú za svoje práva a pozemky. Potlesk vyvolalo ich oznámenie, že vo svojich protestoch a jazdách traktorov po slovenských cestách budú pokračovať. Pavol Koprda sa podelil o závery zo stretnutia organizátorov Za slušné Slovensko. Podľa neho si každý dokáže spomenúť na 26. február, keď sa Slovensko dozvedelo o vražde novinára, ktorá sa stala v obci Veľká Mača, len 20 kilometrov od Trnavy.

„Mňa obliali rôzne pocity, no stalo sa niečo neskutočné, v nasledujúcich dňoch sa našli skvelí ľudia po celom Slovensku, ktorí zdvihli našu pošliapanú vlajku zo zeme a postavili sa za slušné Slovensko,“ povedal. Spoločne podľa neho ukázali, že “nenecháme našu krajinu ukradnúť mafiánom a ľuďom, ktorí bažia po moci a peniazoch. Tejto dobe tikajú posledné sekundy”.

Reklama

“Kapitán Danko povedal, že Slovensko je krajina, v ktorej sa oplatí žiť. Ibaže by ste boli Ján Kuciak, Martina Kušnírová, Vasiľ Špirko, Daniel Tupý, Hedviga Malinová, farmár, učiteľ, zdravotná sestra, redaktor RTVS a mnoho ďalších,” uviedol Koprda s tým, že “Slovensko je krajina, v ktorej sa oplatí bojovať za to, aby sa tu oplatilo žiť”.

Piatkový míting hudobne sprevádzal pesničkár Graham Mark, zaspieval aj pieseň, ktorá mala 5. mája znieť na svadbe Kušnírovej a Kuciaka. V závere účastníci zaspievali slovenskú hymnu.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

Včera 20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

Včera 20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

Včera 19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

Včera 19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

Včera 19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

Včera 19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
Včera 19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

Včera 19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

Včera 18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

Včera 18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali