Loreto 12. augusta 2016 (HSP/Foto:Janka Pavelová)
Rehoľa sv. Augustína v Košiciach pripravila pre rodiny a mládež púť k Loretánskej Panne Márii. Počas celého týždňa pútnikov sprevádzali augustiniánsky kňazi páter Milan Hermanovský a páter Jozef Jurdák. Takmer 30 pútnikov navštívilo nádherné mesto Loreto, ktoré sa nachádza 20 kilometrov od Ancony na juhovýchode Talianska. Zatiaľ, čo samotné mesto je turisticky takmer nezaujímavé, každoročne tam prichádzajú desaťtisíce veriacich prosiť nebeskú Matku Pannu Máriu
Loretánska legenda
Centrálnym námestím pútnického miesta je Piazza della Madonna s prekrásnou fontánou zo 17. storočia. Dominantou námestia je gotický kostol Santuario della Santa Casa, ktorého základy na mieste staršieho chrámu položil roku 1468 pápež Pavol II. Tento kostol stavali viac, ako sto rokov. Pozornosť pútnikov je upútaná práve na Nazaretský Domček, kde bývala Panna Mária s Ježiškom. Malý domček, v ktorom podľa cirkevnej tradície archanjel Gabriel zvestoval Panne Márii, že je vyvolená Bohom ako matka Mesiáša, sa stal miestom modlitby a kontemplácie veriacich. Ako nám priblížil páter Milan Hermanovský, OSA:,, Legenda hovorí, že keď moslimovia dobili baziliku a križiaci museli opustiť Svätú zem tak anjeli preniesli domček do Loreta. Dnes už historicky vieme, že tento údaj je správny. Vo vatikánskych archívoch sa našli dokumenty, ktoré hovoria, že budovu z Nazaretu previezla cez more talianska šľahtická rodina menom Angeli, čo znamená Anjeli. Okolo domčeka postavili ochranné kamene a neskôr sa postavila aj celá bazilika, ktorá známa po celom svete, ako bazilika Zvestovania Panny Márie.”
Loretánske litánie, sú najznámejšie litánie na svete
Najstaršie, doteraz najznámejšie a najobľúbenejšie mariánske litánie, pochádzajú z XII. storočia. Vo včasnom stredoveku mariánske litánie neboli veľmi obľúbené. Litánie, ktoré sa modlievali a spievali v Lorete mali naopak veľký úspech. Podľa tohto pútnického miesta dostali aj pomenovanie a časom nadobudli všeobecnú platnosť.
Slovenská svätá omša v loretskej bazilike
Jedno z najúžastnejších zážitkov slovenských pútnikov v Lorete bola práve slovenská svätá omša, ktorá sa konala priamo v bazilike Zvestovania Panny Márie. Pútnici nám prezradili ich pocity z púte. Terézia Bergendyová: ,, Bolo to niečo úžasné. Zaujal ma veľmi domček v ktorom sa zjavil anjel Gabriel Panne Márii. Celé to na mňa pôsobilo veľmi honosne. páčili sa mi aj tie malľby, ktoré sa prelínajú stredovek s novovekom.” Ďalšou pútničkou bola Monika Harvanová:.,,Už pri príchode k Loretu ma chytila za srdce krásna scenéria okolitej prírody a vežičiek baziliky, ktoré sa vynímali na modrej oblohe bez jediného obláčika. Duchovný zážitok je skôr neopísateľný, niečo nádherné. Jedným z pútnikov bol aj Michal Lukáč. ,,Veľmi sa mi páčila tá mramorová svätyňa, kde boli iba tri steny. Keďže sa pútnici stále dotýkajú týchto stien je boli nečakané hladké steny. To miesto baziliky bolo čímsi zvláštnym, cítil som tam takú spirituálnu atmosféru. Keď som pozrel na maľby mal som možnosť priblížiť si daného svätého. Odfotil som sa aj so svojim patrónom sv. Michalom.”
Prekvapenie pre pútnikov
Stále na sviatok Premenenia Pána sa na pláži koná svätá omša pri východe slnka o 5.30. Tentokrát si ju vychutnali aj slovenský pútnici, ktorí prišli na svätú omšu a mali možnosť vnímať tú Božiu prítomnosť aj inak, ako iba v kostole.
Naozaj stačí málo, pustiť ho do svojho srdca a uveriť, že je rovnako prítomný, ako v kostole tak aj na pláži.
Janka Pavelová