“Svetový deň pošty bol vyhlásený v roku 1969 v Tokiu na zjazde UPU, ktorej hlavým cieľom je zjednocovať podmienky medzinárodnej poštovej prepravy a zabezpečovať rozvoj pôšt po celom svete. Únia má v súčasnosti 192 členských krajín, Slovensko sa stalo jej členom 18. marca 1993,” priblížila Macková.
Pripomenula, že Slovenská pošta pri príležitosti svetového dňa pravidelne oceňuje svojich najlepších zamestnancov a vyhlasuje zamestnanca roka. “V tomto roku sa tak stane 19. októbra počas slávnostného večera v Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava v Bratislave,” dodala hovorkyňa.
Podľa jej ďalších informácií sa poštovníctvo vyvinulo zo spontánneho spôsobu dopravovania správ, pričom v organizovanej forme vzniklo v Rímskej ríši vybudovaním siete pravidelne rozložených poštových staníc. “V Rakúskom cisárstve, ktorého súčasťou bolo aj územie dnešného Slovenska, dekrétom v roku 1817 nariadili poštovým úradom vyvesiť najmenej jednu poštovú schránku na obyčajné listy. Schránky sa intenzívne začali používať najmä v druhej polovici 19. storočia, podobne ako známky, telegraf, telefón, korešpondenčné lístky či pohľadnice,” priblížila Macková.
Poštové zásielky sa podľa nej začali dopravovať železnicou a v prvej polovici 20. storočia aj letecky. Základom československej poštovej správy sa krátko po roku 1918 stalo Ministerstvo pôšt a telegrafov zriadené 13. novembra 1918.
So vznikom Slovenskej republiky 1. januára 1993 sa spája aj založenie Slovenskej pošty, ktorá vznikla z pôvodne jednotného štátneho podniku Správa pôšt a telekomunikácií. Zo štátneho podniku sa Slovenská pošta 1. októbra 2004 pretransformovala na akciovú spoločnosť. S počtom 13.996 zamestnancov patrí k najväčším zamestnávateľom na Slovensku.