SLK dlhodobo upozorňuje, že slovenské zdravotníctvo má akútny nedostatok lekárov, ktorý je potrebné riešiť nielen akútne, ale aj systémovo.
“Vieme si preto predstaviť aj silnejší vplyv a vstup lekárov a sestier z tretích krajín do nášho zdravotníctva, ktorý však musí mať jasné pravidlá,” uviedol prezident SLK Marian Kollár s tým, že by malo byť jasne definované, v ktorých nemocniciach sa majú zahraniční lekári na výkon povolania na Slovensku pripravovať. Tiež majú byť zrejmé podmienky a náplň formy študijnej praxe. Po absolvovaní stáže a úspešnom absolvovaní odbornej skúšky by podľa šéfa komory mohli následne vypomáhať a byť kvalitnou posilou aj v malých slovenských nemocniciach.
Cieľom legislatívnej úpravy platnej od 1. januára 2016, ktorá zaviedla povinnosť pre lekárov z tretích krajín absolvovať odbornú a jazykovú skúšku, bolo podľa SLK zosúladenie európskej a slovenskej legislatívy, ktorá má zaistiť bezpečnosť slovenských pacientov pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti. “Vďaka nemu sa dostávajú do našich nemocníc odborne, ale i jazykovo pripravení zahraniční lekári. Úroveň vzdelania na lekárskych fakultách v tretích krajinách je rôzna, čo dokazujú aj medializované vyjadrenia lekárov z tretích krajín,” zdôraznil Kollár.
Lekári z tretích krajín, ktorí by chceli na Slovensku pracovať, hovoria o tom, že niektoré študijné lekárske programy v zahraničí nie sú v rozsahu všeobecného lekárstva, tak ako je to na Slovensku, ale ich obsah a rozsah je zameraný len na niektorú špecializáciu. SLK považuje za nevyhnutné, aby slovenskí pacienti mali zabezpečenú zdravotnú starostlivosť kvalifikovanými lekármi, ktorí spĺňajú všetky podmienky výkonu povolania lekára v zmysle platnej legislatívy.
Kollár upozornil aj na to, že komora disponuje informáciami, že lekárske povolanie na Slovensku vykonávajú aj lekári bez splnenia zákonom stanovených podmienok na výkon povolania. A to najmä v regiónoch, ktoré najviac trpia nedostatkom lekárov.