Škripek: Riešenie pre konflikt na Blízkom východe: Uznaná samospráva a ústava bez nadradeného náboženstva

Škripek: Riešenie pre konflikt na Blízkom východe: Uznaná samospráva a ústava bez nadradeného náboženstva

Bratislava/Brusel 10. novembra 2016 (TASR/HSP/Foto:HSP)

 

V týchto dňoch sa slovenský europoslanec Branislav Škripek vrátil z ďalšej pracovnej cesty z Blízkeho východu.

Na snímke slovenský europoslanec Branislav Škripek
Na snímke slovenský europoslanec Branislav Škripek

Jordánsko je krajinou, ktorá prijala veľký počet utečencov a zápasí s obrovskými problémami. Branislav Škripek môže porovnať situáciu s Libanonom, kde bol zhruba pred mesiacom. “Zásadný rozdiel je tom, že v Jordánsku utečenci nemusia byť v utečeneckých táboroch a môžu aj pracovať. Len 20 % utečencov žije v táboroch, ostatní bývajú v podnájmoch, či v centrách, ktoré sú pre nich vybudované,” hodnotí Branislav Škripek. Odhaduje sa, že v Jordánsku sú skoro 2 milióny utečencov a krajina už zatvorila hranice.

Reklama

V Jordánsku sa spolu s kolegami z politickej strany ECPM zamerali hlavne na situáciu so vzdelávaním detí utečencov a mladých ľudí. Môžu konštatovať, že sa podarilo väčšinu z nich zapojiť do vzdelávania, čo je dôležitým krokom pre ich lepšiu budúcnosť. Nešlo by to však bez pomoci mnohých humanitárnych pracovníkov, učiteľov a dobrovoľníkov z radov kresťanov. Branislav Škripek spolu s kolegami navštívil aj hlavné mesto Jordánska – Ammán a kresťanskú farnosť v Zarkate. “Jordánsko je moslimská krajina, kde v ústave majú islam ako štátne náboženstvo. A preto je evanjelizácia, takú ako ju napr. poznáme u nás, nemožná. No treba tiež povedať, že vďaka panovníkovi Abdullahovi II. žijú kresťania v pokoji a omnoho lepších podmienkach, ako v iných moslimských krajinách,” opisuje Branislav Škripek. V praxi to však neznamená, že majú rovnaké podmienky ako kresťania v Európe. Škripekovi pre lepšie pochopenie opisoval situáciu jeden miestny kňaz, ktorý nezištne pomáha nielen kresťanom, ale aj moslimom. Medzi miestnymi je obľúbený a majú ho tam radi. Ale keď pápež Benedikt v roku 2006 citoval z historických zdrojov nelichotivé výroky o prorokovi Mohamedovi, miestni moslimovia neváhali a kostol zasypal spŕškou kameňov. Vybili aj niektoré sklenené okná. “Tu som si uvedomil ako náboženstvo formuje kultúru. Pre nás, Európanov, je takéto chovanie ďaleko za čiarou a je odsúdeniahodné. Pre ľudí z Blízkeho východu však nie. Je to aj preto, lebo naša kultúra je formovaná kresťanstvom. Preto som veľmi vďačný za naše tradície a aj za to, že som kresťan a žijem na kontinente, kde je kresťanská kultúra,” povedal o svojich dojmoch Branislav Škripek.

Podľa Škripeka je tiež dôležité, aby sme v Európe vedeli rozlišovať islamistov od bežných moslimov a nehádzali všetkých do jedného vreca. Preto vysvetľuje: “Bežný moslim je ako u nás priemerný nominálny kresťan. Dva až trikrát za rok cez sviatky ide do kostola alebo zboru, zbežne pozná svoju vieru. Islamista je sfanatizovaný moslim, ktorý verí, že si násilím musí podmaniť neveriacich.”

Reklama

B. Škripek sa tiež stretol s kresťanskými rodinami, ktoré utiekli z kurdského Karakešu. Dostali avízo, že prichádza armáda tzv. Islamského štátu do ich mesta. V priebehu piatich hodín z Karakešu ušlo 50.000 obyvateľov. Majetnejší unikali na autách, chudobnejší na bicykloch či pešo. Utiekli do irackého Erbilu, kde sa o nich postaral aj na Slovensku známy katolícky kňaz otec Douglas (zabezpečil príchod utečeneckých rodín na Slovensko). Potom však museli ďalej utiecť do Jordánska, lebo už ani tam nebolo bezpečne. Otec piatich detí hovoril o tom, ako sa jeho bývalý kolega a dlhoročný sused, sfanatizoval, vstúpil do ISIS. Zavolal mu, už keď boli na úteku a z toho telefonátu až mrazilo. Ďalej rozpráva Branislav Škripek: “Bývalý sused tejto rodiny, stál v ich obývačke, s telefónom na uchu medzi kumpánmi z ISIS a informoval ho, že im všetko ukradli a za chvíľu vyhodia do vzduchu ich dom.” Táto rodina preto chce ísť radšej do Austrálie, kde majú príbuzných. S obavami sledujú situáciu u nich doma a majú strach z toho, aké politické zriadenia tam bude po porážke ISIS.

“Stále sa presviedčam, že je nutné podporiť v maximálnej miere demokratické iniciatívy obyvateľov Blízkeho východu, nielen pomáhať utečencom. Viaceré početné národy nemajú vlastné územie a hľadajú sebaurčenie. Demokratická samospráva Rojava nám ukazuje, že kresťania, Kurdi, Arabi a ďalšie menšiny dokážu spolu vychádzať. Sú k tomu potrebné tri veci. Ochota prevziať zodpovednosť za vlastnú krajinu, medzinárodné uznanie a mať ústavu v súlade s našimi európskymi demokratickými princípmi, t.j. nedopustiť nadradenosť žiadneho náboženstva,” uzatvára Branislav Škripek.

TASR o tom dnes informovala Elena Burešová z Kancelárie europoslanca.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

19:58

Podpredsedníčka Európskej komisie (EK) pre hodnoty a transparentnosť a dočasná eurokomisárka pre spravodlivosť Věra Jourová v utorok pre bruselského spravodajcu TASR potvrdila, že 25. a 26. apríla pracovne navštívi Slovensko.

19:57

Novú iniciatívu, ktorá bude zaznamenávať prípady antisemitizmu naprieč Európou, spustili v utorok v nemeckej metropole Berlín. Cieľom európskej siete na monitorovanie antisemitizmu (ENMA) je poskytovanie informácií o nenávisti voči židom na nadnárodnej úrovni.

19:57

Súd v Taliansku v utorok prijal žalobu premiérky Giorgie Meloniovej na historika a filológa Luciana Canforu, ktorý o nej povedal, že “je v srdci neonacistka”. Súdny proces sa začne 7. októbra v meste Bari a Meloniová chce od Canforu vysúdiť odškodné 20.000 eur.

19:46

Požiar historickej budovy burzy v dánskej metropole Kodaň, ktorý vypukol v utorok ráno, sa krátko po 16.00 h SELČ podarilo dostať pod kontrolu. Hasiace práce však stále pokračujú, uviedol na popoludňajšej na tlačovej konferencii šéf kodanských záchranárov Jakob Vedsted Andersen.

19:00

Nemecká a francúzska ekonomika, najväčšie v rámci Európskej únie, budú rásť tento aj budúci rok pomalším tempom, než sa pôvodne očakávalo. To sa odrazí aj na vývoji hospodárstva celej eurozóny. Uviedol to v utorok Medzinárodný menový fond (MMF), ktorý zverejnil najnovšie vyhliadky vývoja svetovej ekonomiky (World Economic Outlook).

18:44

Izraelská armáda v utorok potvrdila zabitie veliteľa proiránskeho šiitského hnutia Hizballáh, ku ktorému došlo pri útoku na južný Libanon.

18:22

Európska únia v utorok na konferencii “Náš oceán” v Grécku potvrdila svoju angažovanosť v oblasti medzinárodnej správy oceánov tým, že oznámila 40 záväzkov týkajúcich sa opatrení na rok 2024. Komisia uviedla, že tieto opatrenia budú financované sumou 3,5 miliardy eur z rôznych fondov EÚ.

18:20

Americký minister obrany Lloyd Austin v utorok prostredníctvom videokonferencie rokoval so svojím čínskym náprotivkom Tung Ťünom. Informovala o tom agentúra AFP s tým, že išlo o prvý osobný kontakt šéfov rezortov obrany USA a Číny za takmer 18 mesiacov.

18:11

Ukrajina v utorok oznámila, že identifikovala takmer 37.000 ľudí vrátane vojenského personálu, ktorí sú od začiatku vojny na Ukrajine vo februári 2022 vedení ako nezvestní. Kyjev zároveň varoval, že skutočné číslo môže byť “oveľa vyššie”.

18:02

Dopravné spoločnosti so sídlom v SR by mohli disponovať určitým počtom prenajatých nákladných vozidiel evidovaných v inom členskom štáte Európskej únie (EÚ) bez potreby ich evidencie v SR. Vyplýva to z vládneho návrhu novely zákona o cestnej doprave, ktorý poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok posunuli do druhého čítania.

18:00

Európska centrálna banka (ECB) čoskoro zníži sadzby, ak nedôjde k žiadnym veľkým prekvapeniam, uviedla jej šéfka Christine Lagardová. Dodala, že ECB teraz pozorne sleduje vývoj cien ropy.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke motýľ na kvitnúcej rastline Lantana v texaskom San Antoniu

Autor: TASR/AP- Eric Gay

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali