Bratislava 11. februára (TASR) – Záujemcovia o štúdium na Škole úžitkového výtvarníctva (ŠÚV) Josefa Vydru v Bratislave sa pri tohtoročných prijímacích pohovoroch 25. februára môžu uchádzať o štúdium v deviatich študijných odboroch. K doterajším ôsmim pridáva škola od budúceho školského roka novú špecializáciu – priemyselný dizajn.
"Dizajn je integrálnou súčasťou nášho života, obklopuje nás všade, preto sme presvedčení, že o tento študijný odbor bude záujem," uviedol riaditeľ ŠÚV Josefa Vydru Milan Pagáč. Dodal, že z dôvodu otvorenia nového odboru prijmú o štvrtinu viac študentov do prvého ročníka.
Podľa ďalších Pagáčových slov medzi uchádzačmi o štúdium je najviac tých, ktorí sa zaujímajú o odbory využívajúce moderné technológie a počítačové zručnosti – propagačnú grafiku, úžitkovú fotografiu či propagačné výtvarníctvo. "Darí sa nám však udržať stále záujem o tradičné umelecko-remeselné odvetvia, ako je napríklad keramický dizajn, dizajn a tvarovanie dreva či kameňosochárstvo."
Každý rok je o štúdium na škole približne 120 záujemcov, uspeje približne každý druhý. "Ideálny kandidát musí byť talentovaný, no musí byť aj pracovitý a mať všeobecný rozhľad a inteligenciu," uviedol riaditeľ školy. Miernu výhodu majú podľa neho absolventi základných umeleckých škôl. "My síce učíme aj základnú výtvarnú abecedu, no absolvent ZUŠ dokáže rýchlejšie vnímať, pracovať a robiť pokroky."
O tvorivý rozvoj a motiváciu študentov sa stará atmosféra, ktorú v škole vytvárajú diela absolventov ŠÚV. "Na každej chodbe sú študenti konfrontovaní s dielami svojich predchodcov, vidia, čo aj oni musia dokázať, prípadne čo môžu prekonať, aby sa aj ich diela mohli raz vystavovať," poznamenal Pagáč. K tvorivosti a originalite vedú na ŠÚV študentov aj v prípade tvorby nevyhnutného inventáru školy. "V rámci úloh museli študenti napríklad navrhnúť nádoby na separovaný odpad," uviedol Pagáč jeden z príkladov.
Škola takisto spolupracuje s Bratislavským samosprávnym krajom (BSK) i súkromnými inštitúciami, ktorým pripravuje vizuály, logá a prezentácie. "Podieľali sme sa napríklad na umeleckom stvárnení základného kameňa umiestneného na Cyklomoste slobody v Devínskej Novej Vsi," priblížil jeden z príkladov Pagáč.
Študenti ŠÚV tak nadobúdajú okrem teoretických aj praktické skúsenosti, ktoré formujú konkrétne požiadavky trhu. Podľa riaditeľa školy je to cenná devíza, ktorá prispieva k bezproblémovému uplatneniu absolventov ŠÚV. "Drvivá väčšina našich študentov pokračuje na vysokých školách umeleckého smeru, tí, čo v štúdiu nepokračujú, sú pripravení pre samostatnú výtvarno-umeleckú prax," dodal Pagáč. "Nestretávame sa s tým, že by naši absolventi boli na úrade práce."
Upozornenie: TASR vydáva k správe zvukový záznam.