Bratislava 27. mája (TASR) – Desať stredných odborných škôl z celého Slovenska bude najbližšie tri roky spolupracovať s 15 zamestnávateľmi a zamestnávateľskými zväzmi, aby zlepšili prípravu žiakov pre trh práce. Štátny inštitút odborného vzdelávania (ŠIOV) odštartoval švajčiarsko-slovenský projekt v hodnote asi 3,66 milióna eur, ktorý má overiť metodiku prevzatú zo Švajčiarska.
Do pilotného projektu sú zapojené tri bratislavské stredné školy, dve školy z Prešova, ďalej školy zo Šurian, Kežmarku, Levíc, Novák a Lednických Rovní. Projekt sa bude realizovať do konca marca 2016 v oblastiach ako je elektrotechnika, technická a aplikovaná chémia, potravinárstvo, stavebníctvo, geodézia a kartografia, ekonomika a organizácia, obchod a služby (kaderníci) i sklársky priemysel.
"Hlavnou úlohou škôl je prísť na to, ako spolupracovať so zamestnávateľmi vo svojom regióne, prispôsobiť svoje školské vzdelávacie potreby na základe riadených rozhovorov so zamestnávateľmi a zisťovaním ich potrieb, aby vedeli, akým spôsobom si upraviť svoj školský vzdelávací program," povedal na dnešnej tlačovej konferencii Ján Rusnák zo ŠIOV.
V rámci projektu majú byť u zamestnávateľov vyškolení učitelia či majstri, aby žiakov učili to, čo zamestnávatelia vyžadujú. Ambíciou projektu je pracovať aj s rodičmi, pretože práve oni často vplývajú na deti pri výbere školy. "O smerovaní detí rozhodujú vo veľkej miere rodičia. Radšej dieťaťu zaplatia 30.000 eur, aby mal maturitu na súkromnom gymnáziu, než akoby malo ísť na učňovskú školu," domnieva sa Vladimír Kalina, generálny sekretár Zväzu elektrotechnického priemyslu. K tomu, že si žiaci vo veľkej miere volia humanitné smery, prispieva podľa neho aj to, že na základných školách vyučujú hlavne ženy. "Deti nemajú vôbec model mužského myslenia, mužského správania, a potom ani nie sú vedení k technike, ku ktorej by ich mohli muži viesť. Potom sa rozhodnú, ako sa rozhodnú," dodal Kalina. Cieľom projektu je tiež propagácia odborných škôl vo verejnosti.
Projekt, ktorý má zlepšiť prepojenie vzdelávania na odborných školách a praxe v hodnote asi 3,66 milióna eur, je financovaný prevažne z peňazí Švajčiarskeho finančného mechanizmu. Podľa Caroline Meier zo Švajčiarskeho vyššieho inštitútu odborného vzdelávania (SFIVET) si 70 percent žiakov vo Švajčiarsku volí odborné školy, ktoré navštevujú od 16 rokov. Títo študenti trávia v škole len jeden až dva dni v týždni, dva až tri dni sa vzdelávajú priamo vo firmách.
UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam a videozáznam.