Motívom snahy o zmenu je podľa predstaviteľov SKOK-u súčasný stav, v ktorom si politické strany “pohodlne žijú zo štátneho príspevku” a ich základným cieľom je iba dostať sa do parlamentu. “Politika a politické strany sa úplne odtrhli od občianskej spoločnosti, uzavreli sa do seba bez snahy získavať masívnu členskú základňu,” skonštatoval Juraj Miškov.
Martin Chren doplnil, že cieľom zmien je to, aby politické strany žili zo svojho. “Nechceme, aby daňoví poplatníci museli platiť bilbordy a reklamné kampane politických strán,” zdôraznil. “Ak súčasné štátne príspevky nahradíme jednou paušálnou sumou vo výške 100.000 eur, politické strany budú mať peniaze na svoju základnú prevádzku, svoje ústredie, nájomné, administratívnu silu i komunikačné služby,” konštatoval. Všetko ostatné by si mali politické strany platiť zo svojho, z členských príspevkov a darov.
Strana má v úmysle po skončené referenda o rodine rozbehnúť kampaň vrámci problematiky financovania politických strán
Výsledkom by podľa Chrena bolo nielen zefektívnenie kontroly financovania politických strán, ale aj motivácia politických strán skutočne sa priblížiť občanom a sledovať ich záujmy. A taktiež výrazná úspora v štátnom rozpočte. “Za jedno volebné obdobie z neho strany, ktoré majú nárok na štátny príspevok, odčerpajú vyše 48 miliónov eur,” pripomenul Chren.
Za zmenu financovania politických strán chce SKOK iniciovať kampaň, ktorá sa začne po referende o rodine. Súčasťou kampane je aj petícia, na základe ktorej chce tento návrh predložiť aj v parlamente.
Súčasťou kampane i petície SKOK-u bude aj návrh na odluku cirkvi od štátu a zmenu financovania cirkví. Daniel Krajcer v tomto prípade dnes pripomenul už verejne prezentovaný návrh, ktorý je založený na tom, že každý daňovník bude môcť rozhodnúť o poukázaní jedného percenta zo svojho daňového základu cirkvám a organizáciám tretieho sektora podľa vlastného uváženia. Túto sumu bude môcť daňovník prerozdeliť medzi viacerých príjemcov. “Na rozdiel od súčasného systému daňovej asignácie dochádza k razantnému zvýšeniu sumy dane, o ktorej rozhoduje občan. Namiesto dvoch percent zo zaplatenej dane totiž môže poukázať až jedno percento celkového daňového základu,” vysvetlil Krajcer.
Tie prostriedky, ktoré občan priamo neurčí konkrétnym subjektom, budú pridelené do novozriadeného Fondu pre obnovu kultúrneho dedičstva, určeného na obnovu kultúrnych pamiatok, svetských i sakrálnych. “Týmto návrhom teda plníme našu povinnosť voči vlastnej minulosti, ale aj voči vlastnej budúcnosti a budúcim generáciám,” dodal Krajcer na margo návrhu o odluke cirkvi od štátu a zmeny systému financovania cirkví.
mž