Viedeň 18. marca 2020 (HSP/Roman Bednár/Foto:Pixabay)
Nezodpovedný a škandálny prístup tirolských úradov, preto až Viedeň zaviedla extrémne prísne opatrenia. Podľa najnovších zistení v Rakúsku nie je čínsky Wuhan jediným miestom, odkiaľ sa priam lavínovite vyrojili záplavy koronavírusov
Tirolský Ischgl so svojím svetoznámym luxusným lyžiarskym centrom, navštevovaným milionármi a boháčmi z celého sveta, je pre Európu ešte nebezpečnejší!
Odrazu a pre nezasvätených úplne nečakane bola vyhlásená v Ischgl a jeho okolí prísna karanténa.
Ministerstvá zdravotníctva a zdravotné úrady v mnohých štátoch teraz horúčkovite pátrajú po svojich ľuďoch, ktorí ešte pred vyhlásením rozsiahlych rigoróznych opatrení proti koronavírusu, platných od niekoľkých dní pre celé Rakúsko, sa vracali s koronou zamoreného Ischglu do svojej vlasti, kde sa ale ešte neprihlásili na zdravotných úradoch. Pričom mnohí z nich dosiaľ ani nevedia, že sa v Ischgli mohli nakaziť.
To je veľmi kritická a nebezpečná situácia, lebo tým, že majú kontakty, tak môžu nakaziť množstvo ďalších ľudí.
V Rakúsku, čo je pochopiteľné, vládne v dôsledku toho, čo sa stalo v Ischgl, veľká nervozita. Tak napríklad Ostalbkreis si zriadil vlastnú špeciálnu mailovú adresu, cez ktorú vyzval viac ako 200 osôb, aby sa okamžite hlásili, lebo boli autobusmi v Ischgli a mohli sa tam nakaziť a zároveň tak môžu infikovať veľa iných osôb.
Medzičasom boli obvinené lokálne úrady v Tirolsku, že napriek viacerým varovaniam ešte v druhej polovici februára ich nebrali vážne a až neskoro začali s opatreniami proti šíreniu korony.
Tak napríklad už 29. februára priletel jeden dovolenkár z letiska Mníchov do Keflaviku na Islande. Muž strávil v Ischgl svoju zimnú dovolenku. Deň po prílete do Keflaviku bol pozitívne testovaný na prítomnosť koronavírusu a prejavilo sa uňho ochorenie COVID-19. Stal sa tak oficiálne prvým nakazeným na Islande.
Len niekoľko dní neskôr boli na Islande, ale i v Nórsku a Dánsku pozitívne testované na koronu ďalšie osoby. Všetky boli predtým na dovolenke v Ischgli.
Už 5. marca vyhlásil Island Ischgl a jeho okolie za práve také isté rizikové územie ako aj Wuhan. Napriek urgenciám z Islandu, tirolské úrady nereagovali. Až keď pribúdali stovky nakazených nielen v zahraničí, ale aj v samotnom Rakúsku, tak napokon prišlo k vyhláseniu prísnych opatrení proti korone.
Musela však zasiahnuť až rakúska vláda a ich vyhlásiť.
Škandálne a zahanbujúce konanie tirolských úradov je absolútne nepochopiteľné a má za následok mnoho zbytočného ľudského utrpenia i materiálnych škôd.
Roman Bednár