„Spoločnosti bola uznesením vlády z 5. júna 2013 schválená investičná pomoc v celkovej sume 9,94 milióna eur. Prijímatelia investičnej pomoci predkladajú Ministerstvu hospodárstva SR správy o priebehu realizácie investičného zámeru podľa zákona o investičnej pomoci a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov,“ priblížila hovorkyňa s tým, že na základe týchto investičných správ čerpal prijímateľ doposiaľ investičnú pomoc vo výške približne 32 % z celkového schváleného balíka.
„Konkrétne informácie týkajúce priebehu výroby v podniku ani dosahy v súvislosti so sankciami na prijímateľa investičnej pomoci nie sú Ministerstvu hospodárstva SR z predkladaných správ dostupné. Pozorne však celú situáciu v Prakovciach, aj v kontexte sankcií, sledujeme, a to aj v súvislosti s investičnou pomocou,“ uzavrela hovorkyňa Žiaková.
S vedením RCC vo štvrtok (26. 2.) rokovali aj zástupcovia odborov, najneskôr do konca marca by mali zamestnanci vedieť, čo s nimi bude. „Dozvedia sa, či nastúpia do práce a budú pracovať ďalej, alebo firma skončí,“ uviedol po rokovaní pre médiá člen predsedníctva Odborového zväzu KOVO Ján Šlauka. Situácia, v akej sa ocitla firma a jej zamestnanci, je podľa riaditeľky RCC Iriny Milevy dôsledkom rusko-ukrajinského konfliktu, západných sankcií voči Rusku a následných obrovských výkyvov kurzu rubľa. „Stretli sa tu všetky možné zlé faktory, s ktorými nikto pri rozbehu fabriky nemohol počítať,“ konštatovala riaditeľka.
mž