Informovala, že jej vízia o rozvoji ÚVO obsahuje päť oblastí pre zlepšenie jeho efektívnosti. “Tými sú zavedenie manažérstva kvality, zmysluplné vzdelávanie, efektívna kontrola, zmena zákona (o verejnom obstarávaní) a optimalizácia procesov vo verejnom obstarávaní,” priblížila.
Ďalšia kandidátka na post predsedu ÚVO Elena Sivová predstavila v rámci svojho projektu viaceré návrhy zmien. Napríklad by chcela povinné zverejňovanie zákaziek s nízkou hodnotou. Zároveň by rada zaviedla do praxe dva postupy pri verejnom obstarávaní. Jeden by bol v prípade zákaziek od 50.000 do 135.000 eur a druhý by bol v prípade zákaziek nad túto sumu.
“Mali by sme dva základné typy postupov, nemali by sme chaos,” odôvodnila Sivová. Takto by sa podľa jej slov ‘vyčistil stôl’ a omnoho racionálnejšie by sa s dvoma postupmi dalo pracovať. Súčasne navrhuje vznik ombudsmana verejného obstarávania. Ak by sa pri obstarávaní vytvorili nejaké problémy, bola by to osoba, ktorá by si pozrela podklady, poradila, poskytla konzultáciu. “Takýto ombudsman funguje napríklad v Kanade,” opísala.
Prioritou súčasnej šéfky Zity Táborskej, ktorá sa zúčastnila aj prvého kola vypočutia pred letom “je a aj vždy bolo ex-ante pôsobenie úradu”. “Napriek tomu, že úrad je kontrolným úradom a vykonáva dohľad nad procesom verejného obstarávania, druhou zložkou je medziľudská činnosť, ktorú je potrebné podporiť a ďalej zlepšiť,” poznamenala.
Ďalšou prioritou Táborskej je čerpanie eurofondov. “Úrad má v súčasnosti elektronické verejné obstarávanie, ktoré potrebuje byť dobudované. Práve preto sme požiadali o európske prostriedky na to, aby tento elektronický systém bol dobudovaný,” informovala. Táborská zároveň odmietla tvrdenia ostatných kandidátov na post predsedu ÚVO, že úrad nie je pripravený na úplnú elektronizáciu.
Kandidáti na predsedu ÚVO absolvujú dnes verejné vypočutie vládou. Pokiaľ si kabinet vyberie jedného z deviatich uchádzačov, posunie ho ako svojho kandidáta na definitívne schválenie Národnou radou (NR) SR, pravdepodobne už na najbližšiu septembrovú schôdzu.
O post predsedu ÚVO sa uchádzajú Helena Polónyi, Martin Hasay, Miroslav Hlivák, Matej Sliška, Matúš Džuppa, Ingrid Šikulajová, Elena Sivová, Zita Táborská a Peter Kubovič. Dvaja posledne menovaní sa zúčastnili aj na prvom kole výberu. Ani jeden z kandidátov, ktorí sa vtedy predstavili na verejnom vypočutí, však nezískal potrebný počet hlasov členov vlády. Úrad vlády preto vyhlásil opätovnú výzvu na prihlásenie kandidátov na predsedu ÚVO s termínom do konca júla.