Krajiny Visegrádu sa zložili a vyzbierali pre Líbyu 35 miliónov eur, pričom Európska komisia doložila ďalších desať. Za tieto peniaze sa pomôže s výcvikom líbyjskej pobrežnej stráže, nakúpia sa štyri lode a bude sa financovať ich údržba a prispejú na lepšiu ochranu západnej a južnej líbyjskej hranice. Ministri hovorili aj o ďalších možnostiach spolupráce, pričom detaily ešte rozpracujú experti. Všetci zúčastnení ocenili tento projekt a pripomenuli, že to je presne to, o čom od začiatku vypuknutia migračnej krízy hovoria – treba pomáhať tam, kde migrácia vzniká.
Krajiny Visegrádu majú v životopise aj projekt Východného partnerstva, v ktorom je šesť krajín – Ukrajina, Bielorusko, Gruzínsko, Arménsko, Azerbajdžan a Moldavsko, pričom tri z nich chceli vstúpiť do Únie. Ministri chcú teraz pri príležitosti desiateho výročia projektu pripraviť spoločnú deklaráciu, v ktorej by načrtli ďalšiu víziu pre tieto krajiny. „Venovali sme pozornosť Ukrajine v súvislosti s mimoriadne znepokojivým incidentom v Kerčskom prielive,“ povedal Lajčák s tým, že všetci zdôraznili silnú podporu územnej celistvosti Ukrajiny. „Budeme sa angažovať, aby sa situácia upokojila a neopakovali sa podobné konflikty,“ dodal slovenský minister. Ministri priznali, že zvažovali aj spoločné vyhlásenie, avšak zhodli sa, že by tým oslabili vyjadrenie EÚ a NATO. Hoci je Varšava aj pre historické dôvody tradične proti Kremľu, vlastné vyhlásenie nepripraví ani ona.
Maďarský minister Szijjártó sa vo svojom vystúpení venoval hlavne migrácii, podľa neho sa ukázalo, že V4 mala v otázke migrácie pravdu, pokiaľ uprednostnila bezpečnosť občanov. Zároveň informoval, že Budapešť sa vždy zastane Poľska v procese podľa článku sedem. Tento článok Komisia spustila voči Poľsku pre obavy z nedodržiavania právneho štátu. Poľsko nedávno urobilo ústupky, teraz sa čaká na zhodnotenie Komisie. Na spustenie článku 7 voči Maďarsku však už vyzval Európy parlament, Varšava dlhodobo avizuje, že sa vlády Viktora Orbána zastane. Szijjártó zároveň prisľúbil, že Maďarsko bude podporovať rozširovanie EÚ.
Šéf českej diplomacie Petříček ocenil motto slovenského predsedníctva vo V4 „Dynamický Visegrád“, vníma ho ako možnosť otvoriť nové témy a nadviazať v nich spoluprácu. Deklaroval snahu nadviazať na priority Slovenska, Praha bude zoskupeniu predsedať od júla 2019.
Okrem ministrov zahraničných vecí dnes Bratislava hostí stretnutie ministrov vnútra v Salzburskom formáte a summit Priateľov kohézie, ktorý sa koná pod vedením premiéra Petra Pellegriniho na Bratislavskom hrade za účasti 16 krajín a siedmich premiérov, vrátane Viktora Orbána.