Brusel 13. júna (TASR) – Počas plenárneho zasadania Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu došlo k dosiahnutiu zhody medzi EP, Európskou komisiou (EK) a Radou o ďalšom fungovaní agentúr napojených na rozpočet únie. Podľa podpredsedu EK Maroša Šefčoviča ide o dôležité opatrenia určené na zefektívnenie týchto inštitúcií v období úspornej politiky EÚ.
K dohode medzi troma hlavnými inštitúciami došlo v utorok (12.6), o čom komisia informovala dnes s dôrazom, že cieľom je lepšie riadiť európske agentúry.
"Tých agentúr je 31, zamestnávajú vyše 5000 ľudí, ročný rozpočet je vyše 730 miliónov eur. V čase úspor hľadáme možnosti ako zefektívniť činnosť každej inštitúcie a práve európske agentúry zostávali tak trochu mimo tejto pozornosti," povedal Šefčovič v rozhovore pre TASR.
Slovenský eurokomisár, zodpovedný za medziinštitucionálne vzťahy a administratívu, ktorý sa v tejto oblasti angažoval od svojho nástupu do funkcie upozornil, že komisia sa už dlho snažila prijať súbor zásad, ktoré by mali pomôcť agentúry lepšie organizovať, čo však doteraz narážalo na odpor europarlamentu alebo na nesúhlas Rady.
Prijatá dohoda podľa Šefčoviča sa týka kľúčových oblastí, napríklad za akých podmienok by nové agentúry mali vznikať, aby to nebolo iba spontánne rozhodnutie EP či Rady. "Navrhujeme, aby sa vždy urobila dopadová štúdia, či naozaj potrebujeme novú agentúru, či by túto činnosť nemohla pokryť iná, už existujúca agentúra, alebo či by nebolo možné hľadať synergiu medzi agentúrami, ktoré už fungujú," opísal význam dohody Šefčovič. V prípade menších agentúr by bolo možné niektoré administratívne záležitosti riešiť centrálne alebo pre niekoľko agentúr naraz.
Novinkou je aj návrh na lepšiu kontrolu činnosti a rozpočtov európskych agentúr, pričom EK dostala väčšie kontrolné právomoci ako mala doteraz. Komisia je v agentúrach, ktoré fungujú autonómne, zastúpená v riadiacich orgánoch a nemá vždy adekvátne hlasovacie práva, hoci v prípade nezrovnalostí je práve komisia braná na zodpovednosť. Odteraz pri zistení nedostatkov v plnení programov agentúr alebo pri ich rozpočtovej nedisciplinovanosti môže komisia upovedomiť europarlament a Radu, ktoré majú právo intervenovať a dosiahnuť nápravu.
"Medzi dôležité oblasti patrí aj zavedenie pravidelných hodnotení. Každých päť rokov sa bude posudzovať práca agentúr a to, či sú agentúry vôbec ešte potrebné. Tento element tu doteraz chýbal," priznal Šefčovič a spresnil, že na zabezpečenie tohto stavu budú zavedené konkrétne indikátory na hodnotenie činnosti agentúr.