Zavedenie stropu cien plynu môže viesť k zastaveniu dodávok

NAŽIVO

 


 

08:33

V piatok neskoro večer evakuovali ďalšiu obec kvôli rozsiahlemu lesnému požiaru na hranici medzi spolkovými krajinami Sasko a Brandenbursko. Informovala o tom agentúra DPA.

Hasiči bojujú už štvrtý deň bez očakávania dažďa s plameňmi na ploche asi 250 hektárov aj pri lesnom požiari v spolkovej krajine Durínsko na východe Nemecka.

07:56

Prívalové povodne v oblasti neďaleko mesta San Antonio si už vyžiadali najmenej 24 obetí, oznámil v piatok neskoro večer predstaviteľ okresu Kerr v štáte Texas. Informuje o tom správa agentúry AFP.

„V tejto chvíli môžem potvrdiť, že máme približne 24 obetí,“ povedal na tlačovej konferencii Larry Lethia – šerif okresu Kerr.

07:54

Bosnianske úrady v piatok zrušili zatykač na prezidenta Republiky srbskej (RS) Milorada Dodika v súvislosti s obvineniami z porušenia ústavy Bosny a Hercegoviny (BaH). Informuje o tom správa agentúry AFP.

Bosnia Serb Leader Dodik
Na snímke srbský líder Milorad Dodik / Foto: SITA/AP-Radivoje Pavicic
07:43

Pokračujúce protesty proti srbskému prezidentovi Aleksandarovi Vučičovi sa v piatok zintenzívnili, keď polícia zadržala demonštrantov, ktorí obmedzovali cestnú premávku. Informuje o tom správa agentúry DPA.

07:42

V továrni na recykláciu batérií severovýchode od španielskej metropoly Madrid došlo k niekoľkým výbuchom, v dôsledku čoho sa do ovzdušia uvoľnil oblak toxických látok, uviedli tamojšie úrady v piatok. Informovala agentúra DPA.

07:40

Americký prezident Donald Trump 4.júla podpísal „veľký a krásny“ zákon o výdavkoch (známy ako „Big Beautiful Bill“).

Dokument znižuje dane, financuje protimigračnú politiku, ale ruší rad výhod (vrátane výhod pre podnikateľov) a sociálnych programov.

Pripomeňme, že tento zákon ostro kritizoval Elon Musk, kvôli čomu sa verejne pohádal s Trumpom. Musk tiež oznámil vytvorenie vlastnej strany.

07:31

Ruský prezident robí rozhodnutia vždy sám a pri ich prijímaní sa opiera o vlastné skúsenosti a zásady, uviedla v piatok bývalá hlava štátu a súčasný podpredseda Rady bezpečnosti Ruskej federácie Dmitrij Medvedev. Citovala ho agentúra TASS.

Russia Victory Day Dmitrij Medvedev
Na snímke podpredseda Ruskej bezpečnostnej rady a predseda strany Jednotné Rusko Dmitrij Medvedev / Foto: SITA/AP-Ilja Pitalev/Fotohostiteľská agentúra RIA Novosti prostredníctvom agentúry AP
06:34

Dodávka elektriny do Ruskom okupovanej Záporožskej jadrovej elektrárne na juhovýchode Ukrajiny, ktorú potrebuje na ochladzovanie paliva v reaktoroch, je úplne zastavená. Oznámila to v piatok Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE), informujú správy agentúr DPA a Reuters.

06:33

Na historicky prvom bilaterálnom summite Európskej únie a Moldavska sa v piatok v Kišiňove lídri oboch strán dohodli na prehĺbení spolupráce. Rokovali o prístupovom procese Moldavska, nevyhnutných reformách, investíciách, bezpečnostnej spolupráci a postupe proti hybridným hrozbám.

06:31

Zákaz používania mobilných telefónov a iných elektronických zariadení na školách v Holandsku priniesol pozitívne výsledky v sústredení žiakov. Potvrdila to štúdia, ktorú si dala vypracovať holandská vláda. Informuje v správe agentúra Reuters.

Včera 19:32

Nemecko plánuje zaviesť program dobrovoľnej šesťmesačnej vojenskej služby. Napísala agentúra Reuters, ktorá sa odvoláva na zdroje oboznámené so záležitosťou.

Berlín sa podľa nej snaží vycvičiť viac záložníkov a posilniť národnú obranu pre bezpečnostné obavy z Ruska.

 

Včera 18:42

Poľské ministerstvo zahraničných vecí v piatok odovzdalo protestnú nótu ruskému veľvyslanectvu v súvislosti s nočným útokom na Ukrajinu, ktorý poškodil aj budovu poľskej ambasády v Kyjeve. Rezort to uviedol na sieti X.

Včera 18:42

Po masívnych výbuchoch na čerpacej stanici so skvapalneným ropným plynom v talianskom Ríme v piatok stúpol počet zranených na 45, dvaja ľudia sú v kritickom stave.

Medzi zranenými sú aj policajti, hasiči a záchranári, ktorí zasahovali pri menšom incidente spôsobenom nárazom nákladného vozidla do plynového potrubia. Informuje denník The Guardian.

Rím Výbuch Stanica Čerpacia
Na snímke dym stúpa po výbuchu čerpacej stanice na predmestí Ríma v piatok 4. júla 2025 / Foto: TASR/AP-Cecilia Fabiano/LaPresse via AP
Včera 18:42

EÚ by mala zvážiť ukončenie dovozu ruského plynu už do roku 2026, čo je o rok skôr, ako navrhla Európska komisia. Uviedol pre portál Politico fínsky europoslanec Ville Niinistö. Ten pôsobí ako hlavný vyjednávač Európskeho parlamentu pre túto legislatívu.

Včera 18:38

Moldavsko dúfa, že historicky prvý bilaterálny samit s EÚ dnes v Kišiňove využije na upevnenie svojej cesty k vstupu do bloku, aj keď rastúci spor o členstvo Ukrajiny hrozí spomalením jeho pokroku. Informuje Politico a Euronews.

Včera 18:37

Inšpektori MAAE dnes opustili Irán po tom, čo Teherán oficiálne pozastavil spoluprácu s agentúrou. Dôvodom sú bezpečnostné obavy. Informujú agentúry AFP a Reuters.

Včera 18:35

Francúzsky prezident Emmanuel Macron a britský premiér Keir Starmer budú 10. júla spoločne predsedať samitu v Británii. Na ňom sa bude diskutovať o posilnení obrany Ukrajiny. Oznámil Elyzejský palác. Informuje agentúra AFP.

Včera 18:34
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Šéf Gazpromu varuje pred dôsledkami obmedzenia cien plynu, ďalším zo „skvelých“ nápadov kolektívneho Západu

Zavedenie stropu cien plynu môže viesť k zastaveniu dodávok

Zavedenie stropu cien plynu môže viesť k zastaveniu dodávok
Ilustračné foto
❚❚
.

Zavedenie stropu na ceny plynu by porušilo podmienky existujúcich zmlúv a viedlo by k ukončeniu dodávok zo strany Gazpromu, uviedol generálny riaditeľ Gazpromu Alexej Miller v rozhovore s Pavlom Zarubinom”. „Viete, v skutočnosti sa riadime podpísanými zmluvami. Takéto jednostranné rozhodnutie je samozrejme porušením základných podmienok zmluvy, čo má za následok ukončenie dodávok,” povedal podľa agentúry TASS.

Pripomeňme, že šéfka amerického ministerstva financií Janet Yellenová uviedla, že Západ musí stanoviť stropnú cenu ruskej ropy na úrovni približne 60 USD za barel. Podľa nej to bola cena, za ktorú Rusko obchodovalo plyn aj predtým. Neskôr spresnila, že USA nežiadajú krajiny, ktoré nie sú súčasťou koalície, ktorá zaviedla cenový strop na ruskú ropu, aby túto politiku dodržiavali.

K tejto téme sa vyjadril aj prezident Putin na Energetickom týždni 12. októbra: „K zavedeniu stropu cien na energetické suroviny odkazujem tým, ktorí namiesto obchodného partnerstva a trhových mechanizmov uprednostňujú podvodné triky a bezohľadné vydieranie, čo je paradigma, v ktorej žijeme už desaťročia v politickej sfére, že Rusko nebude konať na vlastnú škodu. Majte to na pamäti. Musíme si jasne uvedomiť, že ak obmedzíme cenu ropy a plynu z Ruska alebo iných krajín, ak stanovíme umelé cenové stropy, nevyhnutne to zhorší investičné prostredie v celom globálnom energetickom sektore, vyvolá to celosvetový nedostatok energetických zdrojov a ďalšie zvyšovanie ich ceny, čo, opakujem, postihne predovšetkým najchudobnejšie krajiny. Dovoľte mi spomenúť ešte jeden dôležitý moment. Predpokladajme, ako som už povedal, že povestný strop bude zavedený, ale kto zaručí, že rovnaký strop nebude stanovený aj v iných odvetviach hospodárstva: v poľnohospodárstve, vo výrobe polovodičov, hnojív, v hutníctve. A to nielen pre Rusko, ale aj pre všetky ostatné krajiny sveta. Takéto záruky už nikto nedá. To znamená, že niektorí západní politici svojimi „odvážnymi“ rozhodnutiami ničia globálne trhové hospodárstvo. V skutočnosti predstavujú hrozbu pre blahobyt miliárd ľudí.“

.

Ďalej uviedol: „Energetický deficit je vlastná chyba Európy. Nie je to ani výsledok špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine, v Donbase. Vôbec nie. Je to výsledok chybnej energetickej politiky v priebehu niekoľkých predchádzajúcich rokov, niekoľkých rokov. Rusko si vždy plní svoje záväzky. Tým sa zásadne líšime od západných krajín, ktoré cynicky odmietli dodržiavať už uzavreté zmluvy v oblasti financií, technológií, dodávok zariadení a údržby.“

V tejto súvislosti sa Putin tiež vyjadril k cieľom organizátorov teroristických útokov na plynovod Nord Stream: „Kto stojí za sabotážou na plynovode Nord Stream? Je zrejmé, že tí, ktorí chcú natrvalo pretrhnúť väzby medzi Ruskom a Európskou úniou, chcú natrvalo podkopať a zlikvidovať politický subjekt Európy, oslabiť jej priemyselný potenciál a dostať sa na jej trh.“

Nad osudom Nord Streamu a dopadu jeho sabotáže na Európu sa na portáli Geoenergetika zamýšľa energetický expert Boris Marcinkevič: „Položme si otázku ako môže Gazprom získať späť vysoké dodatočné investície na opravu Nord Streamu? NS2 nebol certifikovaný – kto zaručí, že po všetkých týchto dobrodružstvách na dne mora ho európski páni certifikujú? Presne tak – nikto. Ak nebudú žiadne dodávky, ako v skutočnosti žiadne neboli ani pred výbuchom, investícia sa nevráti. Pracovať pre radosť z práce? Je mi ľúto, ale to nie je pre Gazprom.“

Viac-menej všetci chápu, čo sa stalo a podrobnosti budú k dispozícii, len vtedy, keď zámorskí páni dovolia svojim európskym vazalom vyšetrovať a nebudú sa predháňať v uverejňovaní neuveriteľného množstva lží a vo frenetickom imitovaní činnosti. Na otázku kto je na vine odpovedal  Joe Biden na brífingu 7. februára tohto roku už známou vetou: „Ak Rusko napadne Ukrajinu, USA skoncujú s NS2.“ Tým, že USA zabránili ruskému plynu z plynovodov dostať sa k európskym spotrebiteľom, uvoľnili trh pre svoj skvapalnený zemný plyn a budú z neho mať nevídané zisky.

Podľa IEA doviezli krajiny EÚ v roku 2021 spolu 388 miliárd kubických metrov zemného plynu – potrubím aj vo forme LNG. Z toho podiel Ruska predstavoval približne 160 miliárd m3, z čoho 150 miliárd m3 bolo dodaných potrubím a zvyšok LNG. V tom istom roku dodali americkí výrobcovia LNG do Európy 25,5 miliárd m3 LNG. Z tohto objemu odrátame dodávky do Turecka a Anglicka – tieto krajiny nie sú členmi EÚ a čistý objem dodávok amerických výrobcov do EÚ je 18 mld. m3. Z aritmetiky vyplýva, že na nahradenie ruského plynu z plynovodov budú musieť štáty EÚ zvýšiť objem dovozu o 150 mld. m3 od iných producentov, a to v krátkom čase. Ak však spočítame, prepočítame a zohľadníme všetky nové projekty LNG oznámené v USA, do konca roka 2025 sa objem ťažby zvýši len na 190 miliárd m3. Nezabúdajme však, že sa tak stane len vtedy, ak sa udeje veľa pozitívnych vecí. Je dobre známe, že nárast ťažby LNG v štátoch v súčasnosti prebieha s hlasným piskotom – vďaka zelenej demagógii Demokratickej strany na čele s Joeom Bidenom sa neinvestuje do nových plynovodov – z polí do závodov na LNG. Štatistiky sú neúprosné: aj keď je európsky trh s plynom superprémiový, zariadenia na skvapalnený zemný plyn v USA nepracujú na svoju projektovanú kapacitu, ale len na 70 %. Žiadne potrubie – žiadny LNG, jednoduchý algoritmus. Predpokladajme však, že USA sa s týmto problémom vysporiadajú – zmení sa súčasná legislatíva, tamojšie banky prestanú ohŕňať nos nad uhľovodíkovými projektmi atď. Prečo? Pretože treba nájsť najoptimistickejší scenár pre Spojené štáty a najpesimistickejší pre Rusko. Avšak predstava, že by sa celý tento objem, 190 miliárd m3 ročne, posielal do EÚ, kde sa trh s plynom stal skutočne najziskovejším na planéte, je možná len za veľmi nepravdepodobného predpokladu, že by USA museli zastaviť dodávky dlhodobých kontraktov do juhovýchodnej Ázie a Latinskej Ameriky. Na to by sa musel splniť ďalší predpoklad – všetky spoločnosti, ktoré vlastnia projekty LNG v Spojených štátoch, by sa museli spoločne zblázniť. Vrátane majiteľov indických a juhokórejských firiem, ktoré majú dlhodobé zmluvy na dodávky LNG do svojich krajín, kde majú celé siete koncových odberateľov.

.

A čo zostalo z rusko-európskeho plánu vyradiť Ukrajinu z obchodu s plynom? “Blue Stream” a “Turkish Stream”, 15 miliárd kubických metrov a 31,5 miliardy kubických metrov. Jamal – Európa je zahltený rusofóbiou poľskej mocenskej elity, tri vetvy Nord Streamu sú vyhodené do vzduchu a ani predtým nefungovali. Cena plynu v Európskej únii sa pohybuje okolo 2 000 USD za tisíc metrov kubických, v USA je to dnes 240 USD za rovnaký objem. Takže zarábajú americkí výrobcovia LNG na hlúpych Európanoch, ktorí zatiaľ ešte stále akosi prežívajú? Samozrejme, a kráľovsky. Je tu predsa len aj obeta – pred rokom stál plyn v USA menej ako 100 USD za 1 000 m3, čo predstavuje viac ako dvojnásobný nárast. Európski priemyselníci sú s tým však celkom spokojní, čoraz aktívnejšie vysťahovávajú svoje závody do Spojených štátov, čo je logické. Plyn je tam lacnejší, závislosť od dovozu je nulová; uhlie je lacnejšie, závislosť od dovozu je nulová. A lacnejšia je aj ropa – Biden sa zúfalo snaží vyčerpať národné rezervy, aby získal akúkoľvek nádej na úspešné presadenie sa demokratov v Senáte a Kongrese v nadchádzajúcich voľbách. Ale aj keď po voľbách bude galón benzínu opäť stáť 5 dolárov, je to 1,30 dolára za liter, čo je stále o 50-60 % menej ako v Európskej únii. Spojené štáty do začiatku jesene zabezpečili všetky potrebné predpoklady. Ceny energií v tejto krajine sú mnohonásobne nižšie ako v EÚ – to zaručuje, že miera presunu európskych tovární a závodov do USA sa zvýši, čo zachráni túto krajinu pred recesiou. Cena v EÚ je taká, že aj americkí výrobcovia LNG budú zarábať oveľa viac.

V prvom rade EÚ zmizne z mapy ako ekonomický konkurent, a skôr než zanikne, bude pumpovať kapitál do USA. Po druhé – Rusko bude nútené začať hľadať nové trhy. Po tretie – Čína bude trochu zaskočená tým, že jej Hodvábna cesta o niekoľko rokov nikam nepovedie, pretože EÚ ako trh pre čínsky tovar sa neskutočne zmenší. Rusko bolo nútené začať Špeciálnu vojenskú operáciu, ktorá zrejme nebude rýchlo ukončená, čo je skvelý výsledok pre amerických cynikov a Rusko aj EÚ opäť tancujú okolo Kyjeva, ktorý opäť dostal šancu stať sa centrom rusko-európskych plynových vzťahov.

Zničenie Nord Streamu je triumfom teórie riadeného chaosu, ktorú Spojené štáty predviedli na Blízkom východe. Aby Európa nejakým spôsobom zmiernila dôsledky výpadku ruského plynu, bude sa pohybovať rôznymi smermi. Nákup drahého LNG akéhokoľvek pôvodu, návrat nielen k výrobe elektriny z uhlia, ale aj z ropy. Presvedčiť Spojené štáty, aby zatlačili na kyjevský režim a získali tak možnosť zvýšiť dodávky prostredníctvom ukrajinského plynovodu, by mohlo fungovať, ale určite to bude drahé. Výbuch plynovodu Nord Stream je jasným dôkazom toho, že podmorské plynovody, ktoré sa kedysi zdali najbezpečnejšie, už nie sú bezpečné. Nemecko, Dánsko a Švédsko sa už dohodli na vyšetrovaní nehody – bez Ruska, bez účasti Gazpromu. Nevylučujem, že tieto vyšetrovania budú viesť profesionáli, ale predpovedať výsledky… Európania chápu, že môžu nájsť dôkazy o tom, že USA spáchali sabotáž – no a čo? Nebudú robiť škandál, budú vymýšľať príbehy o UFO, o Nessie, ktorá utiekla zo Škótska a živí sa potrubím, ale ako správni vazali nepôjdu proti svojmu pánovi. Myslím si, že  zabránenie účasti Ruska na vyšetrovaní je zárukou toho, že Gazprom ani len nepomyslí na obnovenie Nord Streamu.

Celá táto situácia však nič nezmení na závere, ktorý Vladimir Putin vyslovil už v apríli tohto roku: „v strednodobom horizonte bude mať európsky trh pre naše energetické zdroje druhoradý význam.“ Nakoniec, aký je pre nás rozdiel, či Európska únia ukončí svoju samovraždu rýchlo alebo pomaly? Úloha, ktorú máme, je rovnaká: do roku 2030 stihnúť nájsť nové trhy pre naše energetické zdroje, ale zároveň niekoľkonásobne zvýšiť objem ich spracovania doma, nezabŕdnuť do komplikovanej logistiky miliónov ton ropy, uhlia a plynu, prejsť na výnosnejšiu výrobu, vytvoriť desiatky, stovky tisíc pracovných miest v reálnom sektore domácej ekonomiky. Rusko by malo vstúpiť do úplne inej éry: do obdobia staviteľov lodí, oceliarov, chemikov zaoberajúcich sa ropou a plynom, staviteľov nových železníc, nových prístavov, nových elektrární na takej technologickej úrovni, že sa stanú vývozným tovarom. Je to síce otrepaná fráza, ale čo sa dá robiť, keď ju okolnosti nútia opakovať: „Oneskorenie znamená smrť”. Čas poľavenia sa skončil, a to sa týka nielen frontu, ale aj ostatných oblastí nášho života – hospodárstva, poľnohospodárstva, dopravy, vzdelávania a dokonca aj informačnej politiky, uzatvára túto pre EÚ nie práve optimistickú úvahu energetický expert Boris Marcinkevič.

 

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Dagmar Szabó

René Pavlík

Matej Michalička

Štefan Konya

Marek Brna

Gustáv Murín

.
.
.

Svetlá kamier svietia naplno. Prečo?

Lebo obľúbenec slniečkárskej novinárskej scény Naď bol na výsluchu. Snaha ho vyviniť ukazuje na špinavú mediálnu mašinériu, ktorá je všade…

05. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

V noci došlo v Rusku k masívnemu útoku dronov

V noci a ráno 5. júla došlo na území Ruska k masívnemu útoku dronov. Útoky zasiahli objekty v niekoľkých regiónoch

05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Šimečka po roku ustúpil

Keď opozičné Progresívne Slovensko po takmer roku čakania prestalo trvať na tom, že kandidátom hnutia na post podpredsedu parlamentu musí…

05. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
05. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Srbský minister kultúry pre Hlavné Správy: Každá generácia Srbov má povinnosť bojovať za návrat Kosova

Počas otvorenia výstavy „Srbské stredoveké pamiatky v ohrození“ poskytol exkluzívny rozhovor pre Hlavné Správy srbský minister kultúry Nikola Selaković. Rozhovor…

05. 07. 2025 | Z domova | 7 min. čítania | 0 komentárov
05. 07. 2025 | Z domova | 7 min. čítania | 0 komentárov

Na nemeckých kúpaliskách sa objavili plagáty, ktoré šokovali verejnosť

Na viacerých nemeckých verejných kúpaliskách sa objavili plagáty, na ktorých sú Nemci vykreslení ako páchatelia sexuálneho obťažovania a obeťami sú migranti.…

05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
.

Skolonizované orgány činné v trestnom konaní

Skolonizované orgány činné v trestnom konaní alebo ako nahradiť dokazovanie túžbou po priznaní

05. 07. 2025 | | 6 min. čítania | 0 komentárov
05. 07. 2025 | | 6 min. čítania | 0 komentárov

Patrioty, nespokojnosť s Putinom a Nord-stream. Trump na palube urobil niekoľko vyhlásení o Ukrajine a Rusku

Americký prezident Donald Trump na palube svojho lietadla urobil niekoľko vyhlásení o Ukrajine a Rusku. Vyhlásil, že s ukrajinským prezidentom…

05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Napätie medzi Tureckom a Izraelom narastá a hrozí, že prerastie do otvorenej konfrontácie

Tvrdí to denník Financial Times s odvolaním sa na názor experta Brookings Institution Aslıho Aydıntaşbaşa

05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Srbské kultúrne dedičstvo v ohrození: Výstava v Bratislave upozorňuje na útok proti pravde i histórii

V priestoroch bratislavskej Kunsthalle sa včera otvorila výstava „Srbské stredoveké pamiatky v ohrození“. Umelecké diela, dokumenty a fotografie odhaľujú nielen…

05. 07. 2025 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov
05. 07. 2025 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov
.

Black friday…

Tak už naše evropsky hodnotná energetika umí totéž, co ta španělská. Česko postihl silný blackout. I přesto, že se nedávno…

05. 07. 2025 | Česky | 4 min. čítania | 0 komentárov
05. 07. 2025 | Česky | 4 min. čítania | 0 komentárov

Výhoda na bojisku, nedostatok zbraní v USA dáva Putinovi šancu hovoriť s USA z pozície sily

Štvrtkový telefonát medzi Putinom a Trumpom nepriniesol veľký pokrok smerom k ukončeniu ukrajinskej krízy, ale v súčasnej situácii ani nemusel,…

05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Lukašenko vyzval USA na normalizáciu vzťahov

Bieloruský líder poslal Trumpovi blahoprajný odkaz ku Dňu nezávislosti, píše Le Monde

04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

USA pohrozili EÚ 17 % clami na poľnohospodárske produkty

Spojené štáty americké pohrozili Európskej únii 17 %-nými clami na poľnohospodárske produkty v prípade, že nedôjde k uzavretiu obchodnej dohody,…

05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Zelenskyj informoval o podrobnostiach rozhovoru s Trumpom

Diskutovali najmä o možnosti dodávok systémov protivzdušnej obrany a „dohodli sa, že budeme pracovať na posilnení ochrany oblohy“. Uskutoční sa…

04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Macron komentoval svoj rozhovor s Putinom

Francúzsky prezident Emmanuel Macron komentoval svoj dnešný rozhovor s ruským náprotivkom Vladimirom Putinom

04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

05. 07. 2025 | Aktualizované 05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
05. 07. 2025 | Aktualizované 05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Prokurátor podal obžalobu pre extrémistickú trestnú činnosť na Daniela Bombica

Prokurátor odboru závažnej kriminality Generálnej prokuratúry SR podal v piatok na Špecializovanom trestnom súde obžalobu na obvineného Daniela B., ktorý…

04. 07. 2025 | Aktualizované 04. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
04. 07. 2025 | Aktualizované 04. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Neobvyklé riešenia, ktoré určite získajú body za kreativitu

Život je čudný, tak prečo by nemali byť čudné a neobvyklé aj naše riešenia životných problémov? Ľudia už v minulosti…

05. 07. 2025 | 0 komentárov

Musk opäť nadhodil tému vytvorenia vlastnej strany

Na X spustil anketu o potrebe americkej strany, ktorá bola načasovaná na Deň nezávislosti USA – „chcete nezávislosť od systému…

04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Ovocie a zelenina: Ako ich udržať čerstvé?

Zamýšľal si sa niekedy nad tým, ako sa dá uskladniť ovocie a zelenina, aby neprišli o svoju čerstvosť? Dnešných zopár…

05. 07. 2025 | 0 komentárov

25 ľudí s najvyšším IQ, ktorí kedy žili na našej planéte

Kto mal historicky najvyššie IQ? Odpoveď ťa môže prekvapiť. Inteligencia je zložitá vec. Rovnako ako krása, aj inteligencia môže byť pre niekoho "požehnaním",…

05. 07. 2025 | 0 komentárov

.

Je cieľom maďarskej vlády jednotná Karpatská kotlina?

Základnou filozofiou maďarskej vlády je premýšľať v pojmoch jednotného národa v Karpatskej kotline - priznal vo štvrtok večer Ádám Csepeti,…

05. 07. 2025 | 0 komentárov

Toto v Bielom dome ešte nebolo

Zápasy v klietkach pred 25 000 divákmi uprostred areálu Bieleho domu? Americký prezident Donald Trump plánuje 250. výročie nezávislosti USA…

04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Toyota bráni 100 km dojazd svojho RAV4 PHEV: "Je to dostatočné pre bežného používateľa"

04.07.2025 Redakcia Auto trendy . Japonská automobilka Toyota vyšla na obranu svojho hybridného modelu RAV4 PHEV, ktorý dosahuje 100 kilometrov…

05. 07. 2025 | 0 komentárov

Ministerku vo Východnej vypískali. Neprajníkom poslala odkaz: “Ďakujeme aj stránke Zomri, že konečne propaguje aj slovenský folklór”

Ministerka kultúry Martina Šimkovičová si vystúpenie Lúčnice vo Východnej užila, a to aj napriek tomu, že prítomní diváci ju vypískali.…

04. 07. 2025 | Aktualizované 04. 07. 2025 | Kultúra | 2 min. čítania | 0 komentárov
04. 07. 2025 | Aktualizované 04. 07. 2025 | Kultúra | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Európania nemajú ľahké, udržať si zdravú psychiku, keď ich zo všetkých strán bombardujú hroziacim útokom Ruska

Rusko, 3. júla 2025 - Dánska tlač sa od rána zabáva. Na titulnej strane denníka Jyllands-Posten sa dnes píše: \"Frederiksen…

05. 07. 2025 | 0 komentárov

Gašpar si vyskúšal mentálny svet „blázna Matoviča“. Prihovoril sa vo videu z Chorvátska

Pred časom sa Igor Matovič so svojim tímom vybral na investigatívnu misiu do Chorvátska, odkiaľ priniesol „šokujúce“ informácie o tom, že…

04. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
04. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Nesmrteľná Lada Niva dostáva nový život: Facelift a silnejší motor za 15 530 eur

04.07.2025 Redakcia Auto trendy . Toto auto odmieta zomrieť a po druhýkrát v relatívne krátkom čase vyrážajú loviť zákazníkov v…

04. 07. 2025 | 0 komentárov

Trump nie je spokojný. Výsledky včerajšieho rozhovoru medzi Putinom a prezidentom USA

Trump nie je spokojný. Výsledky včerajšieho rozhovoru medzi Putinom a prezidentom USA

04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

 


 

08:33

V piatok neskoro večer evakuovali ďalšiu obec kvôli rozsiahlemu lesnému požiaru na hranici medzi spolkovými krajinami Sasko a Brandenbursko. Informovala o tom agentúra DPA.

Hasiči bojujú už štvrtý deň bez očakávania dažďa s plameňmi na ploche asi 250 hektárov aj pri lesnom požiari v spolkovej krajine Durínsko na východe Nemecka.

07:56

Prívalové povodne v oblasti neďaleko mesta San Antonio si už vyžiadali najmenej 24 obetí, oznámil v piatok neskoro večer predstaviteľ okresu Kerr v štáte Texas. Informuje o tom správa agentúry AFP.

„V tejto chvíli môžem potvrdiť, že máme približne 24 obetí,“ povedal na tlačovej konferencii Larry Lethia – šerif okresu Kerr.

07:54

Bosnianske úrady v piatok zrušili zatykač na prezidenta Republiky srbskej (RS) Milorada Dodika v súvislosti s obvineniami z porušenia ústavy Bosny a Hercegoviny (BaH). Informuje o tom správa agentúry AFP.

Bosnia Serb Leader Dodik
Na snímke srbský líder Milorad Dodik / Foto: SITA/AP-Radivoje Pavicic
07:43

Pokračujúce protesty proti srbskému prezidentovi Aleksandarovi Vučičovi sa v piatok zintenzívnili, keď polícia zadržala demonštrantov, ktorí obmedzovali cestnú premávku. Informuje o tom správa agentúry DPA.

07:42

.

Mám pocit, že kľúčoví hráči a hlavne Trump, sa rozhodli spojiť začiatok finančnej krízy s druhou vlnou vojny na Blízkom východe

USA, 4. júla 2025 - Predseda parlamentu Johnson oficiálne podpísal \"obrovský veľký zákon\" a poslal ho Trumpovi na podpis. \"Čakajú…

04. 07. 2025 | 0 komentárov

Sýrčan zranil kladivom štyroch cestujúcich v rýchliku na juhu Nemecka

Nemecký železničný dopravca Deutsche Bahn vo vyhlásení uviedol, že „naše myšlienky a súcit patria zraneným a všetkým, ktorí sa teraz…

04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Putin hneď po telefonáte s Trumpom na Ukrajinu vypálil rekordných 550 dronov a rakiet

Rusko v noci na piatok podniklo najväčší vzdušný útok proti Ukrajine od začiatku vojny, ktorá trvá už viac ako tri…

04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Dezertéri z ukrajinských jednotiek prinášajú ukoristené zbrane NATO, tvrdí ruský vojak

Ukrajinskí vojaci, ktorí boli vycvičení v krajinách NATO, ale neskôr prebehli na ruskú stranu, boli zásobovaní ukoristenými zbraňami NATO, povedal…

04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Ukrajina urobí „všetko“ pre pokrok v rokovaniach o pristúpení k EÚ, vyhlásil Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil, že Kyjev urobí „všetko“ pre pokrok v rokovaniach o pristúpení k EÚ aj napriek vetu…

04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Dagmar Szabó

René Pavlík

Matej Michalička

Štefan Konya

Marek Brna

Gustáv Murín

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov