Washington 3. júna 2023 (HSP/Financial Times/Foto:Twitter)
Bill Burns je najvyšším predstaviteľom Bidenovej administratívy, ktorý navštívil túto krajinu, informuje o tom Financial Times
Riaditeľ CIA Bill Burns minulý mesiac odcestoval do Číny, čo bola tajná návšteva jedného z najdôveryhodnejších predstaviteľov prezidenta Joea Bidena, ktorá signalizuje, ako veľmi sa Biely dom začal obávať zhoršujúcich sa vzťahov medzi Pekingom a Washingtonom.
Päť osôb oboznámených so situáciou uviedlo, že Burns, bývalý špičkový diplomat, ktorému sa často zverujú chúlostivé zahraničné misie, cestoval do Číny na rokovania s predstaviteľmi. Ďalšia osoba zdôraznila, že Burns nemal žiadne diplomatické záväzky a stretol sa len s predstaviteľmi spravodajských služieb.
Cesta Burnsa, najvyššieho predstaviteľa Bidenovej administratívy, ktorý navštívil Čínu, sa uskutočnila v čase, keď sa Washington usiluje o nadviazanie kontaktov na vysokej úrovni s Pekingom v snahe stabilizovať vzájomné vzťahy.
“Minulý mesiac riaditeľ Burns odcestoval do Pekingu, kde sa stretol s čínskymi partnermi a zdôraznil dôležitosť zachovania otvorených komunikačných liniek v rámci spravodajských kanálov,” uviedol jeden z amerických predstaviteľov.
Biely dom a CIA sa odmietli vyjadriť.
Burnsova misia sa uskutočnila v tom istom mesiaci, keď sa americký poradca pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan stretol vo Viedni s Wangom Yi, najvyšším predstaviteľom čínskej zahraničnej politiky. Biely dom oznámil toto stretnutie až po jeho skončení.
Burnsova cesta bola zároveň najvyššou návštevou predstaviteľa USA v Číne od júla 2021, keď do Tchien-ťinu odišla námestníčka ministra zahraničných vecí Wendy Shermanová.
Biden pri viacerých príležitostiach požiadal riaditeľa CIA o vykonanie delikátnych misií doma aj v zahraničí. Burns v novembri 2021 odcestoval do Moskvy, aby varoval ruských predstaviteľov pred inváziou na Ukrajinu.
Viacerí ľudia oboznámení so situáciou uviedli, že Biden minulý rok poslal Burnsa do Kapitolu v snahe presvedčiť vtedajšiu predsedníčku Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovú, aby necestovala na Taiwan.
Biely dom sa snaží naštartovať výmeny s Čínou po mimoriadne turbulentnom období, ktoré sa začalo vo februári, keď nad Severnou Amerikou preletel podozrivý čínsky špionážny balón. Tento incident zmaril snahu o stanovenie “spodnej hranice” vzťahov, na ktorej sa Biden a čínsky prezident Si Ťin-pching dohodli, že je potrebná, keď sa v novembri stretli na summite G20 na Bali.
Biden minulý mesiac uviedol, že očakáva skoré “rozmrazenie” vzťahov bez toho, aby poskytol akékoľvek podrobnosti. Burns odcestoval do Číny predtým, ako Biden vyslovil tento komentár na samite G7 v Hirošime.
“Burns má ako skúsený diplomat a zároveň vysoký predstaviteľ spravodajských služieb jedinečnú pozíciu na to, aby sa zapojil do dialógu, ktorý môže potenciálne prispieť k cieľu Bidenovej administratívy stabilizovať vzťahy a položiť ich podklad,” uviedla Bonnie Glaserová, expertka na Čínu z German Marshall Fund.
Paul Haenle, bývalý najvyšší predstaviteľ Bieleho domu pre Čínu, uviedol, že jednou z výhod vyslania Burnsa je, že ho rešpektujú demokrati aj republikáni a že ho dobre poznajú aj čínski predstavitelia.
“Poznajú ho ako dôveryhodného partnera na rozhovor. Privítali by možnosť zapojiť ho do tichého zákulisného dialógu,” povedal Haenle, ktorý je teraz riaditeľom čínskeho think-tanku Carnegie. “Tichú diskrétnu spoluprácu s Burnsom budú považovať za ideálnu príležitosť.”
Hoci je Burns všeobecne považovaný za jednu z najdôveryhodnejších postáv v americkej vláde, jeho cesta je pokračovaním tradície využívania riaditeľov CIA na citlivé misie.
“Riaditelia CIA majú dlhú históriu tajnej diplomacie. Sú schopní cestovať v úplnom utajení a často majú s hostiteľskými spravodajskými službami vybudované silné vzťahy,” povedal Dennis Wilder, bývalý expert CIA na Čínu, ktorý pôsobil aj ako najvyšší úradník Bieleho domu pre Áziu počas vlády Georgea W. Busha.
USA sa snažia oživiť cestu do Číny, ktorú minister zahraničných vecí Antony Blinken náhle zrušil pre incident s balónom, ale Peking jej zatiaľ odmietol dať zelenú.
Čínsky minister obrany Li Šangfu sa tiež odmietol tento víkend stretnúť s americkým ministrom obrany Lloydom Austinom v Singapure, pretože Washington odmietol zrušiť sankcie voči nemu. Obaja muži sa zúčastňujú na bezpečnostnej konferencii Dialóg Šangri-La, kde majú vystúpiť s prejavmi.
Hoci sa neočakávalo formálne stretnutie oboch ministrov, Pentagón uviedol, že “krátko hovorili” na otváracej večeri fóra, ktoré organizuje Medzinárodný inštitút pre strategické štúdie.
“Obaja lídri si podali ruky, ale nedošlo k podstatnej výmene názorov,” uviedol Pentagón.