Džamál Chášukdží , 59-ročný vehementný kritik korunného princa Saudskej Arábie, bol v októbri
roku 2018 uškrtený a jeho telo rozrezané na saudskom konzuláte v Istanbule. Jeho pozostatky neboli nikdy nájdené.
Rijád označil vraždu za „nečestnú“ operáciu, ale CIA, ako aj Organizácia Spojených národov, s vraždou priamo spojili saudského princa Muhammada bin Salmána, čo kráľovstvo doteraz vehementne popiera. Tento prípad medzinárodnú povesť vládcu korunného princa Muhammeda bin Salmana veľmi poškodil.
Očakáva sa, že milosť zo strany Chášukdžího rodiny ušetrí životy piatich osôb, ktoré boli v decembrovom súdnom rozhodnutí odsúdené k trestu smrti.
„V túto svätú noc tohto požehnaného mesiaca ramadánu… my, synovia mučeníka Džamála Chášukdžího, oznamujeme, že odpúšťame a odpúšťame tým, ktorí zabili nášho otca,“ uviedol na Twitteri syn Salah Chášukdží.
Saudské úrady sa k právnym dôsledkom oznámenia Salaha, ktorý býva v Saudskom kráľovstve, okamžite nevyjadrili.
Salah Chášukdží v minulosti viackrát uviedol, že má „úplnú dôveru“ v saudský súdny systém, a kritizoval oponentov, ktorí sa snažili tento prípad využiť.
Analytik Ali Šihabi uviedol, že pretože si rodina vyhradila právo vrahom odpustiť, podľa islamského práva šaríja, vrahovia pravdepodobne ostanú nažive. „To, čo to v podstate znamená, je, že vrahovia sa vyhnú trestu smrti“, uviedol na Twitteri.
Šihabi ďalej uviedol, že podľa zákonov šaríje si rodina Chášukdžíovcov vyhradila aj právo „požadovať od vrahov finančnú náhradu“.
Aj analytik Nabeel Nowajrah sa vyjadril, že vyhlásenie rodiny počas moslimského pôstneho mesiaca ramadánu znamená, že „vrahovia nebudú popravení“.
Oznámenie vyvolalo hnev z strany Chášukdžího snúbenice Hatice Čengizovej, ktorá povedala, že „nikto“ nemá právo vrahom odpustiť. “Džamál sa stal medzinárodným symbolom a jeho vražda je medzinárodným zločinom, ktorý musí byť stíhaný nezávislým právnym súdom,” uviedla pre agentúru AFP Čengizová.
„Žiadne medzinárodné právo, saudskoarabské ani islamské právo nedovoľujú osobám zodpovedným za tento obrovský zločin oslobodiť sa.“
Agnes Callamardová, osobitná spravodajkyňa OSN pre ľudské práva, tento krok označila za „posledný akt v naštartovanej paródii spravodlivosti v Saudskej Arábii“.
Denník Washington Post minulý rok informoval, že Chášukdžího deti vrátane Salaha dostali domy v hodnote miliónov dolárov a úrady im ešte k tomu mesačne tisíce dolárov platia. Salah správu zamietol a správu o finančnej dohode s panovníkmi Saudskej Arábie poprel.
Ozývajú sa aj hlasy, ktoré odsudzujú tlak, ktorému je rodina zavraždeného vystavená a spochybňujú, že odpustenie vraždy bolo dobrovoľné.
“Je smutné vidieť, že synovia Chášukdžího musia znášať ďalšie ponižovanie zo strany saudskoarabského zariadenia pomocou takzvaného odpustenia vrahov otca,” uviedla pre agentúru AFP Bessma Momaniová, profesorka kanadskej univerzity vo Waterloo.
„Naznačovať, že tento akt odpustenia bol dobrovoľný, znamená ignorovať obrovský politický a sociálny tlak, ktorý pravdepodobne bol vyvíjaný na synov z toho istého centra politickej moci, ktoré bolo za vraždou ich otca.“
Andrea Lopatková