„Ak toto poľutovaniahodné dielo dokoná vláda Slovenskej republiky, medzinárodná blamáž bude na svete,“ domnieva sa predseda opozičnej strany Richard Sulík. V súčasnosti nezaradený poslanec slovenského parlamentu Procházka podľa neho nemá predpoklady riešiť spory na medzinárodnej úrovni.
„Nezvládol totiž ani tie domáce vo vlastnej strane, vo vzťahu k voličom a v konečnom dôsledku i vo vzťahu k sebe,“ vysvetlil Sulík. „Radoslav Procházka má sklony klamať, podvádzať a získavať zdroje na financovanie svojich politických aktivít obskúrnym spôsobom,“ doplnil.
Podľa liberálov je nateraz posledným prešľapom Procházku podpora ministra vnútra Roberta Kaliňáka a premiéra Roberta Fica (obaja Smer-SD) v kauze Bašternák. „Človek s takýmto vlažným prístupom k morálke nemôže byť sudcom, pretože by sa tým dehonestoval nielen sudcovský stav, ale v očiach verejnosti aj atribúty spravodlivosti, medzi ktoré nesporne patria morálne bezúhonní sudcovia,“ uviedol poslanec NR SR a tímlíder SaS pre spravodlivosť Alojz Baránik.
„Dôrazne preto žiadame vládu Slovenskej republiky, aby Radoslava Procházku do funkcie sudcu Všeobecného súdu v Luxemburgu nenavrhla a nešírila tak o sebe do sveta zvesť, že stratila súdnosť,“ apeloval Baránik.
Za Procházku hlasovalo 10 z celkovo 17 prítomných členov Súdnej rady. Opätovnú voľbu musela predsedníčka rady Jana Bajánková vypísať po tom, ako začiatkom tohto roka neuspela v Luxemburgu pôvodná kandidátka Slovenska Mária Patakyová pre nedostatočnú znalosť francúzštiny, ktorá je na súde pracovným jazykom. V júni potom Súdna rada nezvolila nikoho, keď jedinému kandidátovi Jánovi Mazákovi chýbal jediný hlas.
V prípade, že vláda schváli Procházku, bude jeho kandidatúru posudzovať ešte poradný výbor zriadený pri Všeobecnom súde EÚ. Bývalý šéf #Siete sa neobáva, že by vypočutím neprešiel. V pondelok uviedol, že v prípade jeho rozhodnutia kandidovať je dôležitá dlhoročná orientácia na európsku judikatúru a európske súdnictvo v minulosti.
Za chyby, ktorých sa dopustil ako predseda mimoparlamentnej #Siete, sa ospravedlnil a vzdal sa jej vedenia. „Uvedomujem si, že je to doma vnímané citlivo, ale na pôde súdneho dvora to nemá dôvod byť takto vnímané,“ povedal členom rady na margo svojho pôsobenia v politike.
Procházka by mal obsadiť jedno z dodatočných miest, ktoré sa Slovensku podarilo vybojovať v rámci reformy luxemburského súdu. Obsadené malo byť už k 1. septembru, tento termín však Slovensko nestihlo. Všeobecný súd EÚ je prvou inštanciou Súdneho dvora EÚ a bol zriadený, aby sa zabezpečila európskym občanom dvojstupňová súdna kontrola v určitých oblastiach a odbremenil sa samotný Súdny dvor EÚ.